Προς το περιεχόμενο

Αγορα overdrive κ phaser


rouchlass

Προτεινόμενες αναρτήσεις

Ρούχλα, δεν υπάρχει ικανή και αναγκαία συνθήκη που λέει ότι "είναι καλό για στόνερ". Τι πάει να πει αυτό? Σαν να βγει κάποιος και να σου πει ότι είναι καλό για μέταλ, όπως το μαχόγκανΗ... Πάρε οποιοδήποτε σε ικανοποιεί ηχητικά και χρησιμοποίησέ το. Το Rotovibe το χρησιμοποιούσε ο Homme στους Kyuss αλλά δεν είναι απαραίτητο. Οποιοδήποτε καλό leslie sim/phaser/univibe αρκεί.

Fear no more the heat o' the sun

Nor the furious winter's rages

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Απαντήσεις 32
  • Πρώτη
  • Τελευταία

Περισσότερες συμμετοχές

Περισσότερες συμμετοχές

  • Guru

το phase 90 μπορεις να το παραγγειλεις με true bypass, led, & power jack απο εδω

 

http://www.buyanalogman.com/ProductDetails.asp?ProductCode=MXR-Phase901974

 

σε μια βδομαδα σου ρχεται

 

καπως ετσι ειναι και το δικο μου (το ειχα παρει απο καπου αλλου αλλα δε θυμαμαι που).

 

dualrig.jpg

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Με τετοιο μονταρισμα το mxr vintage 90 θα σπερνειι!Οπως επισης με εψησε κ το rotovibe που δε το χα καθολου υπ'οψη μου (λιγο πιο ακριβο βεβαια απο το full μονταρισμενο mxr).Μπηκαν στο top των επιλογων μου...Thanx guys!

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

οσο αφορα DS1 με keeley mod εχω να πω τα καλυτερα!

ειναι τον τελευταιο καιρο απο τα βασικα μου πεταλια!

 

ριξε μια αυτια εδω

 

εγω προτινω να βρεις ενα φτηνο μεταχηρισμενο SD1 κ να το πας σε ενανα μαστορα να σου κανει την μοντα!

A musician who is travelling with the old blues while searching the psychedelic groovie sounds of the 60's with his guitar.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Moderator

Θα σου πρότεινα να ακούσεις πρίν αγοράσεις drive να ακούσεις και το SuperFuzz της Voodoo Labs. Φυσικά το πετάλι δεν έχει καμία σχέση με το κλασικό SuperFuzz της Univox (αν είχε δεν θα στο πρότεινα γι αυτό που θέλεις). Είναι κλώνος του παλιού Bosstone και ακούγεται σαν ένα fuzz face με πιο γλυκό, overdrive σχεδόν χαρακτήρα. Φυσικά είναι απολύτως κατάλληλο για μια ευρεία γκάμα ήχων που καλύπτουν τόσο τις stoner όσο και τις Hendrix διαθέσεις.

 

Για hendrix univibe αν βρεις κανένα dunlop μεταχειρισμένο φθηνό πάρτο (γενικά τα περισσότερα καλά univibe είναι σχετικά ακριβά). Κάποιος επίσης πουλούσε ένα JAM άν έχεις τα λεφτά σίγουρα τα αξίζει.

 

Για stoner τώρα, αντί για phaser θα έψαχνα στη θέση σού το παλιό flanger (assymetrical) της TOKAI! To ακουσα τις προάλλες και είναι το "Blues For The Red Sun" σε πετάλι!!! (και πάμφθηνο μάλλον θα το βρείς)

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Για stoner τώρα, αντί για phaser θα έψαχνα στη θέση σού το παλιό flanger (assymetrical) της TOKAI! To ακουσα τις προάλλες και είναι το "Blues For The Red Sun" σε πετάλι!!! (και πάμφθηνο μάλλον θα το βρείς)

 

Δεν αποκλείεται (δεν το έχω δοκιμάσει) αλλά προσωπικά, τα περισσότερα εφφέ με ήχο phaser-leslie-univibe που έχω δοκιμάσει βγάζουν με χαρακτηριστική ευκολία τους ήχους εκείνους, ακόμη και ορισμένα chorus σε γρήγορο rate. Eπομένως δεν θα έλεγα πως είναι ανάγκη να καταφύγει κάποιος σε εξωτικές λύσεις. Ο Homme στους QOTSA έχει χρησιμοποιήσει και το Hughes & Kettner Rotosphere. Το Rotovibe είναι όντως ενδιαφέρον και χρήσιμο για αυτά αλλά έχει άθλιο bypass, επομένως μια μόντα για να γίνει true bypass είναι απαραίτητη.

Fear no more the heat o' the sun

Nor the furious winter's rages

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

οσο αφορα DS1 με keeley mod εχω να πω τα καλυτερα!

 

εγω προτινω να βρεις ενα φτηνο μεταχηρισμενο SD1 κ να το πας σε ενανα μαστορα να σου κανει την μοντα!

 

+1 για τη μοντα. Δε θα σου κοστισει πολυ και θα το κανεις (αν οχι ακριβως) τοτε πολυ κοντα σε αυτο που θα χεις στο μυαλο σου...

 

Τωρα για το DS-1. Καλο πεταλι με εντονο το βρετανικο του ηχοχρωμα και περισσοτερο gain με τη μοντα του Keeley αλλα οταν το δοκιμασα σα να μου φανηκε οτι ελειπαν λιγα μπασα και ειχε λιγο υπερτονισμενα τα πριμα.

Δεν ξερω αν θα εδινα τα 150 ευρω για να το αποκτησω.

Στράαατα Stratούλα...

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Το keeley boss sd-1 εχω αποφασισει να το παρω περαν του κοστους.Ωραιο κ το voodoo lab superfuzz αλλα η χροια του JH dunlop fuzzface μου καθεται καλύτερα στ'αφτια μου.Τωρα απο τα λοιπα ειμαι (οπως εχω αναφερα παραπανω) αναμεσα στο full μονταρισμενο vintage mxr phase 90 κ στο rotovibe.Κ τα 2 μου εχουν κανει ''κλικ'' κ ειμαι 50-50 ποιο να διαλεξω..Αληθεια ποιος μπορει να κανει μονταρισμα true bypass στο rotovibe στην Αθηνα?Παιδια με βηθησατε πολυ ολοι.Chears!

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργήστε λογαριασμό

Γραφτείτε στην παρέα μας. Είναι εύκολο!

Δημιουργία λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Σύνδεση

×
×
  • Δημοσιεύστε κάτι...

Τα cookies

Τοποθετήθηκαν cookies στην συσκευή σας για να είναι πιο εύκολη η περιήγηση στην σελίδα. Μπορείτε να τα ρυθμίσετε, διαφορετικά θεωρούμε πως είναι OK να συνεχίσετε. Πολιτική απορρήτου