Προς το περιεχόμενο

Πληκτραδες...τα ποστ μας..ουτε το 1/3 δεν φτανουν αυτα των κιθαριστων!!..


Προτεινόμενες αναρτήσεις

Αν η οποια νεα παραγωγη,χρειαζεται νεους ηχους,δεν εχω παρα να τους δημιουργησω.Βεβαια αναλογα σε τι μουσικο χωρο κινουμαι. Μεχρι στιγμης δεν μου ζητηθηκε κατι το οποιο δεν μπορεσα να φτασω. Ειτε επειδη επρεπε να φτιαξω ηχους του παρελθοντος (βλεπε 80ς) ή να ετοιμασω κατι της σημερινης εποχης.

Με τα σαμπλερ, να σου πω την δικη μου αποψη, δεν τα λειτουργησα ποτε γιατι δεν μου χρειαστηκαν και σιγουρα χρονο με τον χρονο αυτες οι μηχανες λογω επεξεργαστων και μνημης κινουν το ενδιαφερον και την τσεπη μας.

Παντως για τους συνθετητες,ειμαι οκ με εξοπλισμο 92 και 2008..και στουντιακα και σε λαιβ.

Για τι μουσικους χωρους αναφερεσαι?..που χρειαζονται εισαγωγες και ανανεωση εξοπλισμου για να σε δεχτουν και να προσληφθεις?

www.sonicspace.gr

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Απαντήσεις 41
  • Πρώτη
  • Τελευταία

Περισσότερες συμμετοχές

Περισσότερες συμμετοχές

Δηλαδή έχεις την εντύπωση ότι θα πας για audition στο Ποσειδώνιο ή το Ροδον με το Μ1 και το D50 και θα σε πάρουν? ή θα κάνεις support 2α πλήκτρα στον Στρατή και Onirama με το Ζ1 και το XP-80  (λέμε τώρα)?

Ή θα γράφεις ηλεκτρονική με το mc-505 και το 303?

Για μπουζουκοκαταστάσεις αναφέρομαι σε live.

Σε παραγωγές studio γενικά. Από Χατζηγιάννη μέχρι Θώδη...

Απλώς οι λαικοί και μοντέρνοι εντεχνο-pop έιναι πιο απαιτητικοί στα καινούργια synths.

Σε pure ροκ σκηνές που έχω παίξει, βολεύεσαι και με κανα όργανο του μπαμπά σου από το 73, δεν έχουν ιδιαίτερες απαιτήσεις στα πλήκτρα. Εκτός αν έχει εντεχνοpop πρώτο πρόγραμμα....long live triton!

 

33 1/3333cos301/2sqrt564,0909{fx-dty/sqrtz}

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Λαχανο μας εχουν φαει.... :o

 

Καλύτερα γιατί όταν θα ψάχνουν πληκτράδες για κανα σχηματάκι θα μας παρακαλάνε και θα το παιζουμε βεντέτες!

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Τα strings του Μ1 , κ τη ζεστασια κανενα καινουριο δε τη δινει... Παρεπιπτοντως δινω κ λαικους ηχους για Μ1 σε οποιον ζητησει, σε αντιθεση με τους συναδελφους πληκτραδες που τους κρατουν σα θησαυρο

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Τα strings του Μ1 , κ τη ζεστασια κανενα καινουριο δε τη δινει... Παρεπιπτοντως δινω κ λαικους ηχους για Μ1 σε οποιον ζητησει, σε αντιθεση με τους συναδελφους πληκτραδες που τους κρατουν σα θησαυρο

 

Έψαχνα απεγνωσμένα ένα M1 γιατί ακόμη και με τα αναλογικά που έχω δεν μπορώ να βγάλω ζεστό ήχο.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Έψαχνα απεγνωσμένα ένα M1 γιατί ακόμη και με τα αναλογικά που έχω δεν μπορώ να βγάλω ζεστό ήχο.

 

Χεχεχεχεχε, έχεις απόλυτο δίκιο. Καλοέβλεπα ένα Little Phatty αλλά τι να κλ@σει μπροστά στο θρυλικό Μ1. Φαντάσου ότι δε μπορεί καν να παίξει ήχους πίπιζας και κανονακίου. Μάλλον θα πρέπει να βγω στη γύρα για ένα Μ1, άντε ένα Τ3 στη χειρότερη... ;)

 

 

Μετά παραπονιόμαστε για τον αριθμό των ποστς μας σε σχέση με τους έγχορδους. 8)

 

 

----------------------------------------------------------------------------

 

 

Πέρα από την πλάκα, πλέον είναι σχετικά εύκολο να αναβαθμίσεις τους ήχους σου, χωρίς να επενδύσεις πολλά χρήματα σε νέα πλήκτρα.

 

Κατ' αρχάς, θα πρέπει να βεβαιωθείς ότι δεν έχεις εξαντλήσει το 100% των δυνατοτήτων και των ήχων των οργάνων που έχεις ήδη.

π.χ. έχεις ένα VA ή ένα αναλογικό. Οι ήχοι που μπορείς να βγάλεις είναι πραγματικά ατελείωτοι.

Έστω ότι η μουσική που παίζεις βασίζεται σε μηχανήματα sample playback. Κάποιο από όλα τα μηχανήματά σου δε μπορεί, θα μπορεί να φορτώνει δείγματα. Δόξα τω θεώ, βιβλιοθήκες δειγμάτων υπάρχουν άφθονες εκεί έξω, για όλα τα είδη μουσικής και για όλα τα γούστα. Με λίγα χρήματα μπορείς να φρεσκάρεις τους ήχους σου.

 

Δικαιολογίες δεν υπάρχουν πραγματικά. Αν δε θέλεις να ασχοληθείς με κάθε καινούργιο μηχάνημα που αποκτάς, τότε σκάστα για να αγοράζεις κάθετι καινούργιο. Sorry but, η τεμπελιά έχει το αντίτιμό της. ;)

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Χαχαχα, τωρα το ειδα το θεμα :D

 

Εγω να πω την αληθεια πλεον μπαινω επιφυλακτικα στο keyboards section. Ειναι λίγο κουραστικό να βλέπουμε συνεχεια "τι πληκτρα με χχχχ ευρω", συνεχεια κουβεντες γυρω απο το ΜΜ6, Juno D, X50 κτλ κτλ κτλ κτλ κτλ. Βαρετο.

 

Απο την αλλη, επειδη μου αρεσει να πειραματίζομαι και να βρισκω "πατεντες" για χρηση σε λάιβ και στο να φτιαχνω ήχους, θα ηθελα να μοιραζομαστε τετοιες τεχνικες και παραξενες ιδεες με τους συναδελφους. Αλλα οποτε εχω προσπαθησει να κανω κανα δειλό βήμα, η ανταποκριση ήταν...σε επιπεδο να αισθανομαι αβολα :D Εγω και ο cyclops μονο γραφαμε :P

 

Για παραδειγμα, μετά απο πολλές καλές κριτικές, που εχω λάβει για τους ηχους στο αφιερωμα Pink Floyd που κάνουμε στη θεσ/νικη, εχω σκεφτει πολλές φορές να κανω εναν εκτενή οδηγό για το πως φτιαχνονται, τι πατεντες εχω κανει για να καταφερω να παιζω ολα τα μερη με ενα οργανο (σε κομματια οπως Shine On, Dogs of War, Time, Have a cigar, Sorrow, Us and them, On the Run και αλλα που χρειαζονται πολυυυυ πραμα), με σκοπο να δωσω και να παρω ιδεες για βελτιωση. Και γενικα, οχι τοσο στο πως να φτιαξουμε τους ήχους καθ αυτους, αλλα τον τροπο σκέψης και προσεγγισης.

 

Δυστυχως απο τα προηγουμενα θεματα, εχω τρομάξει λίγο και δε θα ήθελα να παει ακλαφτο γιατι και η καταγραφη και παρουσιαση τους είναι πολύ δυσκολη.

 

Και αυτο ειναι κριμα  :-\

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Neeq...το θεμα για τους Φλοιντ ειναι ακρως ενδιαφερον..καλο ειναι να ποσταρεις τις ιδεες και τις τεχνικες..και αν υπαρχουν και video..καλυτερα.

Εκτος αν υπαρχει θεμα αναλογο στο νοιζ,τοτε λινκαρε το.. :)

www.sonicspace.gr

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Το σκεφτομαι καθε τοσο, αλλα πρεπει να κατσω να το ψαξω γιατι δε θυμαμαι ακριβως τι εκανα ;D Ισως καποια στιγμη αυτες τις μερες που ειμαι χαλαρος.

 

Σκεφτομουν εναν πληρη οδηγο, αλλα λιγο γενικο, να μην περιοριζεται στο τι εκανα εγω στο Fantom, ή στο Triton παλιοτερα.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

 

 

 

 

 

Πέρα από την πλάκα, πλέον είναι σχετικά εύκολο να αναβαθμίσεις τους ήχους σου, χωρίς να επενδύσεις πολλά χρήματα σε νέα πλήκτρα.

 

Κατ' αρχάς, θα πρέπει να βεβαιωθείς ότι δεν έχεις εξαντλήσει το 100% των δυνατοτήτων και των ήχων των οργάνων που έχεις ήδη.

π.χ. έχεις ένα VA ή ένα αναλογικό. Οι ήχοι που μπορείς να βγάλεις είναι πραγματικά ατελείωτοι.

Έστω ότι η μουσική που παίζεις βασίζεται σε μηχανήματα sample playback. Κάποιο από όλα τα μηχανήματά σου δε μπορεί, θα μπορεί να φορτώνει δείγματα. Δόξα τω θεώ, βιβλιοθήκες δειγμάτων υπάρχουν άφθονες εκεί έξω, για όλα τα είδη μουσικής και για όλα τα γούστα. Με λίγα χρήματα μπορείς να φρεσκάρεις τους ήχους σου.

 

Δικαιολογίες δεν υπάρχουν πραγματικά. Αν δε θέλεις να ασχοληθείς με κάθε καινούργιο μηχάνημα που αποκτάς, τότε σκάστα για να αγοράζεις κάθετι καινούργιο. Sorry but, η τεμπελιά έχει το αντίτιμό της. ;)

 

Παντως,σχετικα με μενα, δεν εχω λεφτα για πεταμα..οταν δω οτι δεν παει παρακατω η οποια επεξεργασια που αφορα την ποιοτητα των ηχων..παω παρακατω σε νεοτερο εξοπλισμο.

Τα κοστη ειναι βαρια και οχι ευκολο να αποσβεστουν.

Με πιανει και μια καταναλωτικη μανια που ευτυχως δεν πραγματοποιειται ειδαλλως θα ειχα φτιαξει συνθοσπιτο και θα μενα απο κατω.

Τεχνολογικα, αν δεις εκ του μακρωθεν το που παμε ..ανα δεκαετια αλλαζουν πολυ τα πραγματα σε θεματα νεων πλατφορμων σχεδιασης ηχων,μνημης, επεξεργασιας..και οσο πανε τα κανουν ελαφρυτερα και με χειροτερα υλικα.

Και κατι τελευται....πολυ διαβασμα...ηρθε το Oasys πριν 1 μηνα περιπου, και ακομα λαχταριστη ολοκληρωμενη χαρα δεν εχω δει..μαλλον ειναι κι ο χρονος..αλλα πολλη μελετη ρε παιδι μου....

www.sonicspace.gr

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργήστε λογαριασμό

Γραφτείτε στην παρέα μας. Είναι εύκολο!

Δημιουργία λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Σύνδεση

×
×
  • Δημοσιεύστε κάτι...

Τα cookies

Τοποθετήθηκαν cookies στην συσκευή σας για να είναι πιο εύκολη η περιήγηση στην σελίδα. Μπορείτε να τα ρυθμίσετε, διαφορετικά θεωρούμε πως είναι OK να συνεχίσετε. Πολιτική απορρήτου