Προς το περιεχόμενο

Πληκτραδες...τα ποστ μας..ουτε το 1/3 δεν φτανουν αυτα των κιθαριστων!!..


Προτεινόμενες αναρτήσεις

Δεν ειμαι πληκτράς.....κιθαριστας είμαι. Κι απο πλήκτρα δεν εχω ιδεα βασικα. Το μόνο λοιπον που εχω να παρατηρησω ειναι οτι τα post στα πληκτρα είναι λιγοτερα προφανως για τον απλουστατο λογο οτι οι κιθαριστες είναι περισσοτεροι ανα μεσο ορο,κι οχι οτι ποσταρουν περισσοτερο!

   Εχω αδικο? Δε νομιζω....Τωρα το ΓΙΑΤΙ ειναι ετσι ειναι μια εντελως αλλη κουβεντα.

 

Πράγματι είναι περιζήτητοι οι άτιμοι λόγω της μειοψηφίας τους  ;D

 

Κατ'εμέ όσον αφορά την δυσκολία εύρεσης καλών μουσικών η σειρά πάει ως εξής: Kιθαρίστες-ντράμμερ-μπασσίστες-τραγουδιστές-πληκτράδες, με την πρώτη ομάδα (κιθαριστες) φυσικά να είναι ο πιο κορεσμένος κλάδος.

 

Η πλάκα είναι ότι οι πληκτράδες, αν και τελευταίοι στην συγκεκριμένη σειρά, είναι και οι πιο ''σπουδαγμένοι'' πάνω στη θεωρία της μουσικής. Ξέρουν το κάθε ακόρντο ή κλίμακα ποιές νότες περιλαμβάνει, σε αντίθεση με τους κιθαρίστες οι οποίοι ακολουθούν συνήθως τυποποιημένες κινήσεις στα δάκτυλα (είναι τέτοια και η φύση του οργάνου βέβαια...). Για να μην παρεξηγηθώ δεν αναφέρομαι σε ΟΛΟΥΣ τους κιθαριστες βεβαίως βεβαίως  :)

 

Τώρα ένας λόγος που συμβαίνει αυτό (να έχουμε λίγους πληκτράδες) είναι επειδή (κατά τη γνώμη μου) στην τρυφερή εφηβεία που αρχίζει και η ενασχόληση με τη μουσική, πολλοί θεωρούν πιο cool να πάνε να αγοράσουν μια κιθάρα ή να ασχοληθούν με τα τύμπανα (πιο πολλά γκομενάκια από το να γίνουν nerd πληκτράδες  ;D  ;D).

 

Εξάλλου σε αυτή την ηλικία δεν ακούς deep purple ή floyd αλλά metallica, slayer ή για τους πιο τρέντυ green day και 3 doors down...που να ξέρεις τί είναι το hammond τότε!!

 

Ήρθε λοιπόν τώρα το πλήρωμα του χρόνου! Εκεί που στο λύκειο είσαι ένας επίδοξος κιθαρίστας που ψιλογρατζουνάει και χαίρονται τα κοριτσάκια ,ενώ ο πληκτράς κάθεται σε μια γωνιά και μελετάει την αρμονία παράλληλα με την άλγεβρα, σήμερα είναι ένας περιζήτητος kurzwell-άκιας, έχει αφήσει μαλλί και μούσι, και ο πρώην ''ροκ σταρ του λυκείου'' τον παρακαλάει σήμερα να παίξει στη μπάντα του!!  :P  :P

 

υ.γ. Για να μην παρεξηγηθώ...και εγώ κιθαρίστας είμαι  ;D

 

 

 

 

 

 

 

 

 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Απαντήσεις 41
  • Πρώτη
  • Τελευταία

Περισσότερες συμμετοχές

Περισσότερες συμμετοχές

Δημιουργήστε λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργήστε λογαριασμό

Γραφτείτε στην παρέα μας. Είναι εύκολο!

Δημιουργία λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Σύνδεση

×
×
  • Δημοσιεύστε κάτι...

Τα cookies

Τοποθετήθηκαν cookies στην συσκευή σας για να είναι πιο εύκολη η περιήγηση στην σελίδα. Μπορείτε να τα ρυθμίσετε, διαφορετικά θεωρούμε πως είναι OK να συνεχίσετε. Πολιτική απορρήτου