Προς το περιεχόμενο

Πληκτραδες...τα ποστ μας..ουτε το 1/3 δεν φτανουν αυτα των κιθαριστων!!..


Προτεινόμενες αναρτήσεις

Το σκεφτομαι καθε τοσο, αλλα πρεπει να κατσω να το ψαξω γιατι δε θυμαμαι ακριβως τι εκανα ;D Ισως καποια στιγμη αυτες τις μερες που ειμαι χαλαρος.

 

Σκεφτομουν εναν πληρη οδηγο, αλλα λιγο γενικο, να μην περιοριζεται στο τι εκανα εγω στο Fantom, ή στο Triton παλιοτερα.

 

Ειμαι της αποψης να μην ποσταρεις την οποια τεχνικη..και αν υπαρχει βιντεο ντοκουμεντο να το ανεβασεις..να φτιαχτουμε.Πριν το 2000, ειχα ενα σχημα και παιζαμε αφιερωμα στους Φλοιντ. Τοτε ειχα ενα Roland JV80 και ενα suzuki hammond.

www.sonicspace.gr

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Απαντήσεις 41
  • Πρώτη
  • Τελευταία

Περισσότερες συμμετοχές

Περισσότερες συμμετοχές

Πονεμενη ιστορια, ειχα ξεχασει το hold στο ribbon controller του oberheim απο κατι παιχνιδακια που καναμε στο τσεκ και δε μπορουσα να βρω γιατι δεν ακουγεται ο lead ηχος >:(

 

 

Παρεπιπτοντως σε κεινο το λαηβ ειχα 5 μηχανηματα, αλλα ετσι για το γαμωτο, συνηθως παιζω με 1,2.

 

Ενα ρακ kurzweil (απ'οπου και το el piano στο Hey you), V Synth Xt, Triton Le, Oberheim Ob12 και ενα ηλεκτρικο Roland grand piano το οποια χρησιμοποιησα και ως midi controllers για τα racks.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Ωραίο το βιντεάκι neeq. Πολύ ωραίο στήσιμο του "Hey you". Και οι φωνές και οι κιθάρες, τα τύμπανα, τα πλήκτρα σου, όλα. :D

Από πού έβαλες organ; Εξαιρετική η επιλογή των ήχων, αν και το organ θα ήθελε λίγο κόψιμο στις 2-3 ψηλές αρμονικές.

 

Πάντως πολύ χαμένος εκεί πίσω ρε φίλε. Γιατί πάντα οι πληκτράδες είμαστε τόσο ριγμένοι ως προς την εικόνα μας; Πάντα στη γαλαρία μας βάζουν.  8)

 

Edit:

OMG!!! Μόλις πέτυχα και το "Welcome to the machine". Τι ηχάρες είναι αυτές αδερφέ. :)

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Αυτό είναι όντως ένα σοβαρό θέμα.

Εκει που θα νόμιζε κανείς ότι οι πληκτράδες είναι πιό κοντά στις οθόνες και στην τεχνολογία, τους τρώνε λάχανο οι έγχορδοι κυρίως, που απ' ότι φαίνεται ενημερώνονται και ασχολούνται βαθύτερα με το όργανο τους.

Τους πληκτράδες (με τις εξαιρέσεις που επιβεβαιώνουν τον κανόνα) αυτό που τους ενδιαφέρει είναι οι λαϊκοί ήχοι και πως να τους βρούν δωρεάν. Ουτε το ΠΩΣ φτιάχνονται, πως λειτουργεί συνθετικά το όργανο τους, ούτε οι μορφές σύνθεσης... ο ήχος τους... τίποτα...

Μεγάλο παράπονο το έχω... Ασε δε που φαίνεται ότι στην πλειοψηφία είναι οι πιό αδιάφοροι μουσικά...  ::)

 

Να σου πω ότι αν εξαιρέσεις την τελευταία πρόταση είσαι μέσα στο μυαλό μου ακριβώς;

Θυμάμαι τη χαρά μου όταν ξεκίνησα να ασχολούμαι με την ηχοσύνθεση, έλεγα τι ωραία, θα βρω και κανά πατριώτη στο νοιζ να μου πει 2-3 πραματάκια... Τζίφος αν εξαιρέσω 2-3 περιπτώσεις που πραγματικά βοήθησαν, άλλη βοήθεια καμιά. Να κάτι σαν αυτό εδώ:

θα ηθελα να μοιραζομαστε τετοιες τεχνικες και παραξενες ιδεες με τους συναδελφους. Αλλα οποτε εχω προσπαθησει να κανω κανα δειλό βήμα, η ανταποκριση ήταν...σε επιπεδο να αισθανομαι αβολα

 

Τελικά το πήρα απόφαση έκατσα πήρα βιβλία και είδε πάμπολλα βινδεος, έκανα του κόσμου τις προσπάθειες και κάτι κάνω τώρα!

 

 

Ολίγον άσχετο, αλλά όσοι λέτε για το M1, τι λέει η έκδοσή του στο legacy edition της korg?

"Όχι άλλες TELE" Τάδε έφη Boukaw7

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Ωραίο το βιντεάκι neeq. Πολύ ωραίο στήσιμο του "Hey you". Και οι φωνές και οι κιθάρες, τα τύμπανα, τα πλήκτρα σου, όλα. :D

Από πού έβαλες organ; Εξαιρετική η επιλογή των ήχων, αν και το organ θα ήθελε λίγο κόψιμο στις 2-3 ψηλές αρμονικές.

 

Πάντως πολύ χαμένος εκεί πίσω ρε φίλε. Γιατί πάντα οι πληκτράδες είμαστε τόσο ριγμένοι ως προς την εικόνα μας; Πάντα στη γαλαρία μας βάζουν.  8)

 

Edit:

OMG!!! Μόλις πέτυχα και το "Welcome to the machine". Τι ηχάρες είναι αυτές αδερφέ. :)

 

Ευχαριστω :)

Ναι ήταν οντως υπερβολικος ο hammond ήχος ;D Ήταν απο το triton le.

Γενικά με βγαζουν και μπροστα αλλα σε κεινη τη φαση ειχε αλλη γλυκα γιατι ημουν σε παταρι με grand piano, συνθς σε καθε πλευρα και στριφογυριστό σκαμνακι :D

 

Με το Φαντομ είναι πιο καλοι ολοι οι ηχοι και μου εχει λύσει τα χερια. Πλεον παιζω ανετα με ενα και κουβαλάω οποιο αλλο θελω καθε φορα :P

 

 

 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Ευχαριστω :)

Ναι ήταν οντως υπερβολικος ο hammond ήχος ;D Ήταν απο το triton le.

Γενικά με βγαζουν και μπροστα αλλα σε κεινη τη φαση ειχε αλλη γλυκα γιατι ημουν σε παταρι με grand piano, συνθς σε καθε πλευρα και στριφογυριστό σκαμνακι :D

 

Με το Φαντομ είναι πιο καλοι ολοι οι ηχοι και μου εχει λύσει τα χερια. Πλεον παιζω ανετα με ενα και κουβαλάω οποιο αλλο θελω καθε φορα :P

 

Δεν το συζητώ, όσο πιο απλό το σύστημα, τόσο καλύτερα. Το Fantom-G μού έχει λύσει κι εμένα τα χέρια. Επειδή δε μπορώ να συμβιβαστώ με τους sampled ήχους hammond που έχει, κουβαλάω και το laptop μαζί μου, μόνο και μόνο για το Native Instruments B4 II (και για μερικούς ήχους ορχήστρας που δε μπορείς να έχεις με ένα "απλό" keyboard workstation, βλέπε Symphobia).

Και φυσικά δε χρειάζεται να κουβαλάω κάρτα ήχου αλλά ούτε και ξεχωριστό MIDI controller, καθώς το Fantom-G δουλεύει και ως USB audio interface και τα sliders+knobs+switches του τα χρησιμοποιώ για να ελέγχω drawbars+leslie+distortion+reverb.

 

Έτσι, με μόνο ένα πλήκτρο έχω μεγάλη επιλογή ήχων και δεν χρειάζεται να κουβαλάω και δεύτερο.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δεν ειμαι πληκτράς.....κιθαριστας είμαι. Κι απο πλήκτρα δεν εχω ιδεα βασικα. Το μόνο λοιπον που εχω να παρατηρησω ειναι οτι τα post στα πληκτρα είναι λιγοτερα προφανως για τον απλουστατο λογο οτι οι κιθαριστες είναι περισσοτεροι ανα μεσο ορο,κι οχι οτι ποσταρουν περισσοτερο!

  Εχω αδικο? Δε νομιζω....Τωρα το ΓΙΑΤΙ ειναι ετσι ειναι μια εντελως αλλη κουβεντα.

.... Λεει ελα ντε και το ντε ερχεται

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργήστε λογαριασμό

Γραφτείτε στην παρέα μας. Είναι εύκολο!

Δημιουργία λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Σύνδεση

×
×
  • Δημοσιεύστε κάτι...

Τα cookies

Τοποθετήθηκαν cookies στην συσκευή σας για να είναι πιο εύκολη η περιήγηση στην σελίδα. Μπορείτε να τα ρυθμίσετε, διαφορετικά θεωρούμε πως είναι OK να συνεχίσετε. Πολιτική απορρήτου