Προς το περιεχόμενο

fx loop-volume drop


Sozos

Προτεινόμενες αναρτήσεις

Χαιρετώ τους φίλους του νοιζ και θέτω την απορία μου....

Θέλω να συνδέσω ένα tonelab στο fx loop του ενισχυτή μου, με το που συνδεθεί όμως το effects send του ενισχυτή στο input του tonelab (ακόμη και όταν το tonelab δεν είναι σε λειτουργία) υπάρχει μία πτώση στην ένταση και μία αλλαγή των χαρακτηριστικών του ήχου.

Το loop ειναι tube buffered και η αντίστοιχη λυχνία αλλάχθηκε πρόσφατα. Δοκίμασα και το amp-line level του tonelab αλλά κανένα από τα δύο δεν φαίνεται να διορώνει το πρόβλημα.....

Είναι νορμαλ αυτό? Υπάρχει κάτι που μπορώ να κάνω για να αποφεύγεται αυτή η αλλοίωση του ήχου?????

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Ποιόν ενισχυτή έχεις;

 

Κατά πάσα πιθανότητα είναι in series το fx loop, γι'αυτό.

 

edit: δεν κατάλαβα, συνέδεσες το effects send του ενισχυτή με το guitar in της tonelab?

Μη με ξυπνάς απ΄τις έξι...

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Ο ενισχυτής είναι framus cobra και το λουπ είναι parallel.

To effects send του ενισχυτη συνδέθηκε στο input της tonelab(στην είσοδο που πάει συνήθως η κιθάρα) και η έξοδος του tonelab στο effects return του ενισχυτή.

Ολα αυτά σύμφωνα με το μάνουαλ και του tonelab και του ενισχυτή....

Εχω κάνει καμιά νουμπιά?

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Η λογικη λεει οτι αφου η λουπα σου ειναι παραληλλη, αμα το level της tonelab ειναι χαμηλα ή εντελως κλειστη, τοτε ορθως εχεις μειωμενη ενταση. Δες το μαθηματικα:

 

Σημα  απο την προενισχυση 100 -> 50-50 σε λουπα και απευθειας στον τελικο.

Το απευθειας 50 ειναι οκ.

Το 50 της λουπας ομως γινεται 0 αν η tonelab ειναι κλειστη, ή αν ειναι σε χαμηλο level, λιγοτερο απο 50. Οποτε το συνολικο σου σημα στο τελικο δεν ειναι 100, οποτε και η μειωση στην ενταση. "Παιξε" με το level της tonelab να δεις αν αλλαζει η ενταση. Λογικα, αμα το ρυθμισεις ετσι ωστε οτι μπαινει να βγαινει απο αποψη εντασης, δε θα εχεις προβλημα.

 

Ελπιζω να εγινα κατανοητος ;D

 

Edit: νομιζω οτι εχει ο ενισχυτης ενα knob για effects mix. Παιξε και με αυτο να δεις...

What frequency are YOU getting?

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Ο ενισχυτής είναι framus cobra και το λουπ είναι parallel.

To effects send του ενισχυτη συνδέθηκε στο input της tonelab(στην είσοδο που πάει συνήθως η κιθάρα) και η έξοδος του tonelab στο effects return του ενισχυτή.

Ολα αυτά σύμφωνα με το μάνουαλ και του tonelab και του ενισχυτή....

Εχω κάνει καμιά νουμπιά?

 

Όχι, εγώ έκανα  :P

Δεν θυμόμουν οτι το fx loop της TL είναι μπροστά απ'το  guitar input (insert send/return).

Μη με ξυπνάς απ΄τις έξι...

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Λυθηκε το πρόβλημα, για κάποιο λόγο το level της tonelab συνεχίζει να επηρεάζει την ένταση της ακόμη και σε λειτουργία bypass....

Οπότε έπρεπε να το ρυθμίσω αποσυνδέοντας και συνδέοντας την tonelab και οχι θέτοντάς την σε λειτουργία bypass.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργήστε λογαριασμό

Γραφτείτε στην παρέα μας. Είναι εύκολο!

Δημιουργία λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Σύνδεση
×
×
  • Δημοσιεύστε κάτι...

Τα cookies

Τοποθετήθηκαν cookies στην συσκευή σας για να είναι πιο εύκολη η περιήγηση στην σελίδα. Μπορείτε να τα ρυθμίσετε, διαφορετικά θεωρούμε πως είναι OK να συνεχίσετε. Πολιτική απορρήτου