Προς το περιεχόμενο

Ποια budget Les Paul?


DaveMurrayJr

Προτεινόμενες αναρτήσεις

Ενταξει το παραδεχομαι!

ηταν ατυχες το παραδειγμα με τις ferrari...  ::)

Περα απτη πλακα τα θετικα μιας Gibson τα ξερουμε με κυριοτερο την καλη μεταπωλητικη αξια, στην οποια υστερει η Epiphone. απο κει και επειτα θεωρω οτι στα μεταχειρισμενα υπαρχουν ή εμφανιζονται πολυ καλες ευκαιριες κατα καιρους.  8)

 

your money your choice!

All the money of the world can't buy me

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Απαντήσεις 27
  • Πρώτη
  • Τελευταία

Περισσότερες συμμετοχές

Περισσότερες συμμετοχές

Απο τη στιγμη που ψαχνεις μια καλη και value for money LP τοτε να τσεκαρεις σιγουρα και την PRS SE Singlecut. ;)

Μην περιοριζεσαι σε Gibson, Epiphone.

Στράαατα Stratούλα...

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Η Faded Studio με τους Burstbuckers ειναι καλη κιθαρα για αυτη την τιμη IMHO.

 

Φερει (για εμενα τουλαχιστον) βελτιωσεις σε καποια απο τα αδυναμα σημεια των Studio. Πρωτον η τιμη...ειναι, για μια τετοια κιθαρα, σε πιο ρεαλιστικα επιπεδα απο το 1000ρικο των Studio. Δευτερον οι μαγνητες. Εδω ειναι και θεμα γουστου, αλλα κατα κοινη ομολογια στους περισσοτερους αρεσουν παραπανω οι Burst απο τους 490...μεχρι και η Gibson τους πουλαει ακριβοτερους. Τριτο και κυριοτερο (για εμενα) το φινιρισμα. Η Studio εχει ενα ΚΑΚΟ νιτρο που κανει το μανικι να συμπεριφερεται σα να ειναι καλυμενο με μαρμελαδα μολις ιδρωσουν τα χερια σου. Το faded finish αντιθετα ειναι ολα τα λεφτα απο πλευρας ανεσης. Ειμαι μεγας φαν των faded, οποτε ισως ειμαι λιγο biased σε αυτο το θεμα, αλλα πιστευω οτι ακομα και φανατικοι των nitro finished μανικιων θα προτιμουσαν το faded απο ενα μανικι που κολλαει μολις ιδρωσεις.

 

Φυσικα αν δε σου αρεσει καθολου μα καθολου η αισθηση/εμφανιση του faded αγνοησε τα παραπανω.

 

Aν ημουν στην θεση σου, θα αμφιταλαντευωμουν αναμεσα σε αυτην και σε καποια Tokai.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Απο τη στιγμη που ψαχνεις μια καλη και value for money LP τοτε να τσεκαρεις σιγουρα και την PRS SE Singlecut. ;)

Μην περιοριζεσαι σε Gibson, Epiphone.

 

Τετοια εχει ο αλλος κιθαριστας του γκρουπ, και ομολογω οτι ειναι πολυ ωραιο οργανο. Δε θα το αγοραζα παντως, δε με τραβαει :-X.

 

Εχω αρχισει και κλεινω προς την faded...

Που θα τη βρω να την παιξω λιγο? ;D Μενω Πειραια, αλλα δεν εχω θεμα να κατεβω κεντρο.

What frequency are YOU getting?

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Moderator

Σε αυτά τα λεφτά που έχεις να διαθέσεις βρίσκεις αρκετά πράγματα σε μεταχειρισμένα.

 

Μια Les Paul Studio της δεκαετίας '90 θα πρέπει να είναι κατα τη γνώμη μου η πρώτη επιλογή σου (αυτές που βγαίναν σε κάτι περίεργα χρώματα πράσινα κλπ. Είναι όργανα εξαιρετικής ποιότητας.

 

Μια SG Std, αν και διαφορετική στι σχήμα, έχει πάνω κάτω τον ίδιο ήχο με την πρώτη επιλογή (λίγον πιο μεσαία από μια L.P Std) αλλά και πάλι πιο κοντινή σε Les Paul ήχο, από τα περισσότερα αντίγραφα που κυκλοφορόυν.

 

Μετά έρχονται τα γιαπωνεζικά αντίγραφα. Δε θα κάτσω να γράψω δέκα σελίδες για το ποιές αξίζουν και ποιές όχι και κατα πόσο, έχει ξανασυζητηθεί εκτενώς (δεκάδες σελίδες σε αυτό το forum). Θα χρειαστεί να περάσεις κάποιες ώρες googlάροντας και να έχεις αρκετή υπομονή στο ebay, για να πάρεις κάτι που αξίζει. Aναφέρω επιγραμματικά: ESP Navigator, Greco, Tokai, Burny, Orville, Burny.

 

Σαν τελευταία επιλογή υπάρχουν τα Κορεάτικα αντίγραφα. Κυρίως Edwards και Tokai. Eδώ μια καλή ευκαιρία σημαίνει να σου μείνουν και λεφτά τουλκάχιστον για ένα καλό σετ μαγνήτες. (Να δώσεις δηλαδή λιγότερα από 500 ευρώ).

 

Σε ότι αφορά τις τελευταίές κατηγορίες μπορείς να βρείς και πραγματικές ευκαιρίες στα μεταχειρισμένα. Πρίν κανα χρόνο πουλήθηκε εδώ στο noiz μια καταπληκτική Τokai LS180 στα 800 ευρώ.

 

Θα πρέπει να προσέξεις στα απω ανατολίτικα αντίγραφα να μην είναι "φτερο στον άνεμο" αλλά να έχουν ένα σχετικό βάρος, τουλάχιστον πάνω από τέσσερα κιλά, για να παίρνουν καλά τους παραδοσιακούς PAF.

 

Tα κορεάτικα πάντως και τα ακόμη φθηνότερα κινεζοινδονησιανοφιλιπινέζικα μοντέλα (Επιφονέξ) γράφουν συνήθως "maple veneer" στα specs για το καπάκι. Αν και οι απόψεις διίστανται, κατά την προσωπική μου εμπειρία είναι εντελώς άηχα και στερούνται έντασης και όγκου σε σχέση ακομη και με μια "κακή" Gibson. Καλό είναι να τα αποφύγεις.

 

Πρότίμησε αν είσαι τυχερός και γίνεται, κάτι που θα μπορείς να ακούσεις από κοντά, παίξε το όργανο ακουστικά και εμπιστεύσου τα αυτιά σου, περισσότερο απ' ότι ακούς ή διαβάζεις στα forum.

 

Αν δεν έχεις εμπειρία από ήχο Gibson, πάρε σβάρνα τα μουσικομάγαζα και άκου όσες περισσότερες μπορείς,σε όλες τις κατηγορίες τιμής, έστω κι αν δεν πρόκειται να βρεις το budget για να τις αγοράσεις.

 

Αξίζει να γραφτείς στο Les Paul Forum και να ψάξεις κι εκεί για πληροφορίες.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Φιλε kpeyos αν δεν κανω λαθος οι (ΕSP) Edwards ειναι made in japan γι'αυτο και κυκλοφορουν μονο Iαπωνια. Eπισης οσες εχω δει εχουν πολυ καλους και επωνυμους μαγνητες επανω (seymour duncan jb/59, emg 81 κλπ).

 

Ριξε μια ματια και πες μου

 

http://shop.ebay.com/?_from=R40&_trksid=p3907.m38.l1313&_nkw=esp+edwards&_sacat=See-All-Categories

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργήστε λογαριασμό

Γραφτείτε στην παρέα μας. Είναι εύκολο!

Δημιουργία λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Σύνδεση

×
×
  • Δημοσιεύστε κάτι...

Τα cookies

Τοποθετήθηκαν cookies στην συσκευή σας για να είναι πιο εύκολη η περιήγηση στην σελίδα. Μπορείτε να τα ρυθμίσετε, διαφορετικά θεωρούμε πως είναι OK να συνεχίσετε. Πολιτική απορρήτου