Προς το περιεχόμενο

Facebook Privacy


Προτεινόμενες αναρτήσεις

Δεν ξέρω αν ισχύει αυτό, στο Myspace νομίζω πως γίνεται αυτόματα deactivate αν δεν μπεις πχ. για ένα χρόνο ή κάτι παρόμοιο. Θα ήταν όντως μακάβριο σαν αυτούς που τους βρίσκουν με microwave dinners μπροστά στις τηλεοράσεις τους...

 

Προς τους υπόλοιπους: συμφωνώ σε γενικές γραμμές αλλά το FB δεν χρησιμοποιείται μόνο από άτομα με ιντερνετικό (ή κανονικό) iq ραδικιού, ούτε είναι παντελώς άχρηστο όπως νομίζετε. Τα ίδια έλεγα κι εγώ - το απεχθανόμουν επειδή ήταν το νέο σούπερ ντούπερ ιν και μοδάτο παιχνιδάκι του καθενός και της καθεμιάς τρέντυ πυροβολημένης. Είναι κλασσική αντίδραση ατόμων που μισούν ανάλογα φαινόμενα (και με το δίκιο τους), που όμως δεν διαμορφώνουν μια άποψη εκ των έσω. Μπορεί όμως να γίνει πολύ χρήσιμο:

 

από πλευράς πληροφόρησης για events και συναυλίες (έμαθα secret gigs και κουφά αντεργκράουντ πάρτυ σε περιοχές πχ. εγκαταλειμμένων βιομηχανιών που ούτε πληροφορημένοι δεν τα γνώριζαν - εντάξει, με είχαν καλέσει τα κατάλληλα άτομα αλλά γιου γκετ δε πίκτσαρ),

για προσφορές (πχ. από κει έμαθα για το δωρεάν για 48 ώρες κατέβασμα ενός VST ριβέρμπ της ΤC),

για νέες κυκλοφορίες ή τουρ των αγαπημένων μας καλλιτεχνών,

και με όλα τα ανωτέρω (και παρόμοια) σε μια συγκεντρωμένη και compact μορφή που δεν σε αναγκάζει να πηγαίνεις σε εξηνταεννιά διαφορετικά σημεία και sites για να μαζέψεις τις ίδιες πληροφορίες - αν είσαι αρκετά τυχερός να τις βρεις.

 

Επίσης, με ρέγουλα μπορεί να δίνει ένα προσωπικό διακριτικό στίγμα. Πχ. ένα πρωί με την ευκαιρία του χιονιού ανέβασα την εξής φωτό (σχεδόν ποτέ δεν το κάνω αλλά αυτή πιστεύω πως άξιζε τον κόπο):

 

1.jpg

Fear no more the heat o' the sun

Nor the furious winter's rages

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Απαντήσεις 121
  • Πρώτη
  • Τελευταία

Περισσότερες συμμετοχές

Περισσότερες συμμετοχές

Σκεφτόμουν τις προάλλες κάτι, μπορεί να μην είναι και τόσο πρωτότυπο... το fb έχει και μια βαμπιρική διάσταση: αν δεν ξέρει κανείς τουςκωδικούς και πεθάνω αύριο, ποιός θα σβήσει το προφίλ μου? Το "ηλεκτρονικό μου φάντασμα" θα ζει για πάντα και θα στοιχιώνει τους φίλους στο facebook, ή θα τους βάλει στη διαδικασία να αναλογίζονται αν πρέπει να "με ξεγράψουν", ίσως κάποιοι από αυτούς να νοιώσουν και τύψεις, αν το κάνουν... Περίεργο, ε?

 

Μπορουν να στείλουν ενα μηνυμα στους διαχειριστες οτι πεθανε καποιος και του διαγράφουν τη σελίδα. Προσφατα μαλιστα είδα οτι αν επιθυμεί καποιος, του φτιάχνουν μια παρομοια σελίδα όπου μπορούν οι φίλοι του μακαρίτη να αφηνουν μηνύματα κτλ. Μουαχαχαχαχα

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργήστε λογαριασμό

Γραφτείτε στην παρέα μας. Είναι εύκολο!

Δημιουργία λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Σύνδεση

×
×
  • Δημοσιεύστε κάτι...

Τα cookies

Τοποθετήθηκαν cookies στην συσκευή σας για να είναι πιο εύκολη η περιήγηση στην σελίδα. Μπορείτε να τα ρυθμίσετε, διαφορετικά θεωρούμε πως είναι OK να συνεχίσετε. Πολιτική απορρήτου