Προς το περιεχόμενο

Facebook Privacy


Προτεινόμενες αναρτήσεις

όπως ξερετε το facebook ειναι ισως το πιο διαδεδομενο site για social networking καθως επίσης ακουγονται πολλά για το ιδιωτικο απόρητο.

 

σιγουρα όλοι μας ανεβαζουμε φωτο εχουμε το κανονικο μας ονοματεπωνυμο οπότε μας τρωει λιγο όσοους θελουμε να μη μας βρισκει και η κουτση μαρια

 

αναλογα λειτουργει και το myspace αλλα δεν εχω ασχοληθει καθως το εχω μονο για τη μπαντα μου

 

πριν λιγο καιρο το facebook εδωσε τη δυνατοτητα στους χρηστες του να εχουν την προσωπική σελιδα του facebook πχ www.facebook.com/tade_tadopoulos

 

αυτό μπορει να αλλαξει και να διαλεξεις να μην σε βρίσκουν οι μηχανες αναζητησης απο το privacy settings, ετσι εκανα και εγω...γιατί θελω αν με βρει κάποιος να με βρει από το facebook και οχι απο το google

 

δεν εγινε τιποτα ομως παρόλο που απενεργοποιησα αυτη την επιλογη εδω και ενα μηνα

 

ειμαι σιγουρος οτι αν στειλω mail στους admins του fb δεν προκειται να παρω απάντηση

 

ξερει κανεις σας τι παίζει?

 

το θεωρω αρκετα σημαντικό θεμα και θα επρεπε να μας απασχολησει λιγάκι παραπάνω...και αυτο γιατί το facebook δεν ειναι myspace music είναι εντελως προσωπικο και λιγο πολύ οι περισσοτεροι το καναμε για να βρουμε τους συμμαθητες μας του δημοτικου και τους φιλους απο τα παλια...

 

προσωπικα να το πω λαϊκα δε γουσταρω να με βρισκει καποιος πατωντας το ονοματεπώνυμο μου σε μια μηχανη αναζήτησης

 

πλιζ χελπ!

www.reverbnation.com/steamrollerassault

www.youtube.com/user/beeros05

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Απαντήσεις 121
  • Πρώτη
  • Τελευταία

Περισσότερες συμμετοχές

Περισσότερες συμμετοχές

Και αμα σε βρει τι θα γινει?!

 

Καλλιστα μπορει εφοσον ξερει το επιθετο και το ονομα σου μπορει να σε βρει και χιλιους δυο τροπους το αν σε βρει στο google σε απασχολει?

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

ναι αυτο με απασχολει, ας με βρει μεσα στο fb μεσα στο myspace κτλ

 

αν ηθελα προσωπική ιστοσελίδα θα το εκανα και αλλου

 

ας με βρει με αλλους τροπους...το google είναι πολύ ευκολος τροπος

 

μπορεις να με βοηθησεις πάνω σε αυτό?

www.reverbnation.com/steamrollerassault

www.youtube.com/user/beeros05

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

προσωπικα να το πω λαϊκα δε γουσταρω να με βρισκει καποιος πατωντας το ονοματεπώνυμο μου σε μια μηχανη αναζήτησης

 

γιατί;  ???

 

To FB είναι "εντελώς προσωπικό" μόνο αν εσύ επιλέξεις να το κάνεις τέτοιο

 

και πάλι αν κανείς δεν γίνει "φίλος" σου, δεν βλέπει παρά ελάχιστα στοιχεία σου

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Εμένα το Google δεν εμφανίζει τη σελίδα μου στο FB. Αντίθετα ενός ξαδέρφου μου (με το ίδιο ονοματεπώνυμο) εμφανίζεται κανονικά γιατί προφανώς εκείνος δεν έχει χρησιμοποιήσει την αντίστοιχη επιλογή στο FB.

 

Πάντως το google πλέον, όχι μόνο με βρίσκει γενικότερα, αλλά όταν πάω να πληκτρολογήσω το όνομά μου, το βγάζει και στα προτεινόμενα αποτελέσματα!

 

google_knows_me.jpg

www.facebook.com/YourPaintedSmile

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Εμένα το Google δεν εμφανίζει τη σελίδα μου στο FB. Αντίθετα ενός ξαδέρφου μου (με το ίδιο ονοματεπώνυμο) εμφανίζεται κανονικά γιατί προφανώς εκείνος δεν έχει χρησιμοποιήσει την αντίστοιχη επιλογή στο FB.

 

Πάντως το google πλέον, όχι μόνο με βρίσκει γενικότερα, αλλά όταν πάω να πληκτρολογήσω το όνομά μου, το βγάζει και στα προτεινόμενα αποτελέσματα!

 

google_knows_me.jpg

 

ΑΦΟΥ ΕΙΣΑΙ ΜΕΓΑΛΗ ΦΙΡΜΑ! Ο ΑΚΕΦΑΛΟΣ κιθαριστας της απω Ανατολης!

 

It's a shame stupidity isn't painful.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Όλες, μα όλες οι ρυθμίσεις που αναζητάς βρίσκονται στα settings. Το FB μπορεί να τις έχει "θάψει" και να έχει αλλάξει κατά κάκιστο, αισχρό και ύπουλο τρόπο τα defaults (ο σάλος που έγινε πριν από λίγο καιρό)... αλλά εξακολουθούν να βρίσκονται εκεί. Επένδυσε λίγο χρόνο να τις αλλάξεις μια-μια, ξεκινώντας από αυτές τις στοιχειώδεις: http://www.tanea.gr/default.asp?pid=2&artid=4557368&ct=2 (προσοχή, το layout και τα μενού του FB έχουν αλλάξει κάπως εδώ και καμιά δεκαριά μέρες, αλλά με λίγο σκάλισμα θα τα βρεις)

Fear no more the heat o' the sun

Nor the furious winter's rages

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δε βρήκα τίποτα το ύπουλο κρυφό ή παράξενο στις αλλαγές που έκανε το facebook. Αν μη τι άλλο μερικές μέρες πριν ή και την ημέρα εφαρμογής των αλλαγών σου εμφάνιζε ένα τεράστιο παράθυρο εξηγώντας σου το τι έκανε.

Το ότι αδιαμαρτύρητα ο κόσμος πάτησε οκ χωρίς να διαβάσει νομίζω ότι δεν φταίει το facebook γι αυτό, αλλά ο κόσμος που χρησιμοποιεί κάτι χωρίς την παραμικρή προσωπική του προσπάθεια για ενημέρωση, δηλαδή να διαβάσει το παράθυρο που εμφανίζεται με πληροφορίες μπροστά του. Φαντάζομαι το να δει τι του έστειλαν από το farmville ήταν σε προτεραιότητα  ::)

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργήστε λογαριασμό

Γραφτείτε στην παρέα μας. Είναι εύκολο!

Δημιουργία λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Σύνδεση

×
×
  • Δημοσιεύστε κάτι...

Τα cookies

Τοποθετήθηκαν cookies στην συσκευή σας για να είναι πιο εύκολη η περιήγηση στην σελίδα. Μπορείτε να τα ρυθμίσετε, διαφορετικά θεωρούμε πως είναι OK να συνεχίσετε. Πολιτική απορρήτου