Προς το περιεχόμενο

Πρόβλημα με Aureon 7.1 Universe της Terratec


kelsk

Προτεινόμενες αναρτήσεις

Apo tote pou thn egkatesthsa, otan paizei gia arketh wra to winamp kapoia MP3s, ksafnika elattwnetai ypervolika h taxythta tou kommatiou mexri pou konteyei na stamathsei na paizei (sound brake) kai eksanagkazomai na epanekinw to winamp meta apo ligh wra opou kai synerxetai - an kai oxi gia poly. Epishs, ayth h karta hxou (Aureon 7.1 Universe apo Terratec) mou krasarei mexri pou xanetai kai o hxos otan einai na paixei to winamp 'h to virtual DJ 'h opoiodhpote allo MP3 player taytoxrona me Soundforge, 'h Cubase, Fruity loops 'h opoiodhpote allo programma epeksergasias hxou, bgazontas to bug: "Bad Direct Sound". Synepws den mporw na hxografw real-time ena kommati pou paizei kapoio MP3 player, ('h akoma kai kapoio media player p.x. apo to internet). Oi ry8miseis sto control panel (sounds and audio devices) einai oles sto Aureon Wave kai to output, p.x. tou winamp kai tou Soundforge epishs sto Aureon. To device manager deixnei oti oi drivers exoun egkatasta8ei swsta. Oi ekswterikes syndeseis mou einai epishs swstes giati otan energopoiw thn karta ths mhtrikhs kai to MIDI mapper twn Windows, h hxografhsh ginetai kanonika, an kai oxi panta. Eixa skeftei na apenergopoihsw thn AC 97 karta hxou ths mhtriks mhpws ayto eftaige, alla otan thn apenergopoihsa apo to BIOS ta apotelesmata htan ta idia. Synepws,

 

1. Giati meta apo ligh wra leitourgias epivradynoun ais8hta ta MP3/media players? Mhpws entelei einai 8ema Windows?? (Exw Windows XP Service Pack 2 (Pentium 4) kai 1GB RAM)

 

kai

 

2. Otan hxografw real-time p.x. na paizei to winamp kai na hxografw to kommati apo to soundforge prepei anagkastika na allazw karta hxou kai na bgazw thn Teratec? Tote ti soi eppagelmatikh karta einai ayth??? 'H mhpws kati den kanw egw swsta??? Help me pls! Exw kanei peiramata me diafores ekdoseis MP3 players kai programmatwn epeksergasias hxou alla to provlhma paramenei...

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Απαντήσεις 20
  • Πρώτη
  • Τελευταία

Περισσότερες συμμετοχές

Περισσότερες συμμετοχές

Και μετά μου λένε ότι το φαινόμενο κάθε καινούριος να γράφει στα greeklish τείνει να εκλείψει! :roll: :roll: :roll:

"Όχι άλλες TELE" Τάδε έφη Boukaw7

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Από τότε που την εγκατέστησα, όταν παίζει για αρκετή ώρα το WINAMP τα mp3s, ξαφνικά ελαττώνεται υπερβολικά η ταχύτητα του κομματιού μέχρι που κοντεύει να σταματήσει να παίζει (πώς είναι το sound brake, ένα τέτοιο πράγμα εννοώ) και εξαναγκάζομαι να επανεκκινώ το winamp μετά από λίγη ώρα όπου και συνέρχεται – αν και όχι για πολύ. Επίσης, αυτή η κάρτα ήχου (Aureon 7.1 Universε/ Terratec) μου κρασάρει μέχρι που χάνεται και ο ήχος όταν είναι να παίξει το winamp ή το virtual DJ ή οποιοδήποτε άλλο player ταυτόχρονα με soundforge ή Cubase, Fruity Loops ή γενικά οποιοδήποτε άλλο πρόγραμμα επεξεργασίας ήχου, βγάζοντας το bug: «Bad Direct Sound». Συνεπώς δεν μπορώ να ηχογραφώ real-time ένα κομμάτι που παίζει κάποιο MP3 player –ακόμα και κάποιο media player π.χ. από internet. Οι ρυθμίσεις στο control panel (sounds and audio devices) είναι όλες στο Aureon Wave και το output, π.χ. του winamp και του Soundforge επίσηςη στο Αureon (και στο ASIO for Aureon series). Το device manager δείχνει ότι όλοι οι drivers έχουν εγκατασταθεί σωστά. Οι εξωτερικές μου συνδέσεις είναι επίσης σωστές γιατί όταν ενεργοποιώ το MIDI mapper των Windows και ρυθμίζω το control panel του ήχου (όπως πάντα φυσικά) στο stereo mix ή στο line-in, η ηχογράφηση γίνεται κανονικά, (αν και όχι συνέχεια…) Αρχικά είχα σκεφτεί να απενεργοποιήσω την AC 97 (οn-board κάρτα ήχου της μητρικής) μήπως αυτό έφταιγε, αλλά όταν την απενεργοποίησα από το ΒΙΟS τα αποτελέσματα ήταν τα ίδια. Συνεπώς,

 

1.Γιατί μετά από λίγη ώρα λειτουργίας επιβραδύνεουν αισθητά τα MP3/media players? Μήπως εντέλει είναι θέμα Windows?? (Έχω Windows XP Service Pack 2 (Pentium 4) και 1 GB RAM).

 

Και

 

2.Όταν ηχογραφώ real-time, π.χ. να παίζει το winamp και να ηχογραφώ το κομμάτι από το soundforge πρέπει αναγκαστικά να αλλάζω κάρτα ήχου και να απενεργοποιώ την Terratec?? Τότε τι σόϊ εππαγγελματική κάρτα είναι αυτή??? Ή μήπως κάτι δεν κάνω εγώ σωστά??? (κάτι που το εύχομαι τελικά) … Ηelp me pls! Έχω κάνει και πειράματα με διάφορες εκδόσεις MP3 players και προγραμμάτων επεξεργασίας ήχου αλλά το πρόβλημα παραμένει…

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Όταν ηχογραφώ real-time, π.χ. να παίζει το winamp και να ηχογραφώ το κομμάτι από το soundforge

 

Γιατί να το κάνεις αυτό;

Μη φεύγεις θηρίο,

θηρίο με τα σιδερένια δόντια.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Aν και δεν είναι αυτό το θέμα, το θέλω π.χ. να σαμπλάρω μια λούπα από ένα κομμάτι. Anyway, καμμιά λύση έχετε να μου προτείνετε;;; ; Ή μήπως κι εσείς το ίδιο διαπιστώνετε με την κάρτα ήχου σας??

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Aυτό το κάνω για πολλούς λόγους, όπως, π.χ. για να σαμπλάρω μια λούπα από ένα MP3 (εντάξει αυτό γίνεται και αλλιώς) ή για να μετατρέψω σε MP3 κομμάτια που τα βρίσκω μόνο από το myspace ηχογραφώντας τα real-time. Anyway, έχει κανείς any idea, ή και η δικιά σας κάρτα ήχου κάνει τα ίδια;;;

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Aν και δεν είναι αυτό το θέμα

 

Γιατί το λες αυτό;

Ο τρόπος σου είναι μπακαλίστικος.

Χρησιμοποίησε το inport (ή ένα απλό open) για να σαμπλάρεις ό,τι θες και δε θα 'χεις πρόβλημα.

 

Επιπλέον, είτε έχεις πρόβλημα είτε όχι, καλό είναι να έχεις εξαρχής απενεργοποιημένη την Onboard κάρτα. Απεγκατέστησε και τις δύο και βάλε ξανά την Terratec μόνη της.

 

Αυτό που παρατηρείς με την κάρτα (το ότι δηλαδή δεν ακούγονται πολλά player ταυτόχρονα) συμβαίνει σε ορισμένες περιπτώσεις (πχ δεν μπορώ να επεξεργάζομαι μια ταινία στο Vegas και παράλληλα να ηχογραφώ στο CollEdit, αλλά γιατί να το κάνει κάποιος αυτό;...).

Αυτό συμβαίνει διότι ορισμένα προγράμματα "δεσμεύουν" την κάρτα για να λειτουργήσουν (δεν είμαι ο πλέον κατάλληλος να το εξηγήσει "επιστημονικά", αλλά αυτό συμβαίνει).

Δεν συμβαίνει όμως πάντα. πχ μπορώ να έχω το Media player να παίζει ένα dvd, το VLC να παίζει ένα βίντεο αρχείο και το foobar να παίζει ένα mp3, αλλά δεν υπάρχει λόγος... :roll:

Μη φεύγεις θηρίο,

θηρίο με τα σιδερένια δόντια.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Ώπα, δεν πρόλαβα το συνεχόμενο Post σου.

 

Αν θες να γράψεις real time (κι όχι να σαμπλάρεις από υπάρχον αρχείο), κανονικά δε θα έπρεπε να υπάρχει πρόβλημα.

Το έχω κάνει κι εγώ.

 

Θα δοκιμάσω τώρα να το κάνω από το Myspace και θα σου πω.

 

wait.

Μη φεύγεις θηρίο,

θηρίο με τα σιδερένια δόντια.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Ναι, ηχογραφώ κανονικά από myspace (χρησιμοποιώ το audition).

 

Εσύ ξεκινάς την ηχογράφηση και δε γράφει τίποτα ή δεν μπορείς να την ξεκινήσεις καθόλου;

Μη φεύγεις θηρίο,

θηρίο με τα σιδερένια δόντια.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργήστε λογαριασμό

Γραφτείτε στην παρέα μας. Είναι εύκολο!

Δημιουργία λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Σύνδεση

×
×
  • Δημοσιεύστε κάτι...

Τα cookies

Τοποθετήθηκαν cookies στην συσκευή σας για να είναι πιο εύκολη η περιήγηση στην σελίδα. Μπορείτε να τα ρυθμίσετε, διαφορετικά θεωρούμε πως είναι OK να συνεχίσετε. Πολιτική απορρήτου