Προς το περιεχόμενο

Πρόβλημα με Aureon 7.1 Universe της Terratec


kelsk

Προτεινόμενες αναρτήσεις

Επανήρθα. Ώστε εσένα στο κάνει χωρίς πρόβλημα, ε; Εμένα μου κρασάρει gmt, αν ανοίξω, π.χ. το soundforge, ενώ αν ανοίξω το recorder των Windows δεν ηχογραφεί τίποτα, είτε στο Stereo mix να το έχω είτε στο line in, είτε οπουδήποτε στο audio control panel. Επίσης, επανέρχομαι στην ερώτηση νούμερο 1, γιατί το winamp αργοπορεί;; το ίδιο έκανε και όταν απενεργοποίησα την on board κάρτα ήχου...

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Απαντήσεις 20
  • Πρώτη
  • Τελευταία

Περισσότερες συμμετοχές

Περισσότερες συμμετοχές

Γενικά, το recorder των windows ξέχνα το, εφόσον έχεις το soundforge.

 

3 είναι τα πράγματα που πρέπει να ελέγξεις (με αυτήν τη σειρά) :

 

α. Είναι η κάρτα σου είναι σωστά σεταρισμένη και δεν υπάρχει καμία διένεξη;

 

β. Μήπως έχεις κάνει κάποια περίεργη ρύθμιση στο control panel της κάρτας; (Στο speaker configuration του control panel έχε απενεργοποιημένη την επιλογή "Enable Sensaura 3D" -αν υπάρχει στη δική σου έκδοση).

 

γ. Δεν έχω δουλέψει το soundforge, αλλά λογικά σε κάποιο μενού preferences θα μπορείς να ορίσεις ποια κάρτα/οδηγό (ASIO κλπ) θες να χρησιμοποιείς. Για τσέκαρε κι αυτό. :wink:

Μη φεύγεις θηρίο,

θηρίο με τα σιδερένια δόντια.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Ολα αυτα που λες είναι τσεκαρισμένα. Και οι dirvers σωστά εγκατεστημένοι (το έχω κάνει πολλές φορές), και το δείχνει και το device manager. Επίσης, όταν στο soundforge βγάζω τη ρύθμιση της Aureon, και το βάζω στο midi mapper των Windows και στις ρυθμίσεις της AC 97 on board soundcard, τότε όλα ΟΚ. Η απορία μου, όμως, είναι γιατί τελικά πρέπει να βγάζω τις ρυθμίσεις της ("επαγγελματικής" κατά τ'άλλα) Aureon και να βάζω τις αρχικές ρυθμίσεις της on-board κάρτας ήχου;; Yποπτεύομαι, δυστυχώς, ότι δεν είναι θέμα ρυθμίσεων αλλά της ίδιας της κάρτας που δεν μπορεί να ανταπεξέρθει. Ελπίζω να βγω λάθος. Μιλήστε κι εσείς ρε παιδιά, όποιος έχει αυτή την κάρτα. Τα ίδια του βγάζει;;; Του επιβραδύνουν επίσης τα κομμάτια (σαν sound brake) (όταν παίζει πολύ ώρα το winamp, virtual DJ, ή οποιοδήποτε άλλο player???

Τhanx πάντως Lost_Highway.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Μα είναι απλό, αυτή η κάρτα δεν είναι επαγγελματική. Ποιος σε παραπληροφόρησε; :?

Η λύση, κράτησε την, πέταξε την, κάντην ότι θες :) , όμως πάρε μια κάρτα ήχου αποκλειστικά για μουσικές εφαρμογές και θα βρεις την υγειά σου. :)

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Yποπτεύομαι, δυστυχώς, ότι δεν είναι θέμα ρυθμίσεων αλλά της ίδιας της κάρτας που δεν μπορεί να ανταπεξέρθει.

 

ΟΚ. Και μη επαγγελματική να είναι η κάρτα, είναι απίθανο να μη μπορεί να διαχειριστεί κάτι που μπορεί να το κάνει η on-board. Επιμένω, λοιπόν, ότι τουλάχιστον σε αυτό το επίπεδο που συζητάμε η κάρτα θα έπρεπε να λειτουργεί απροβλημάτιστα.

 

Οπότε, πρακτικές του στυλ "πέτα την" κλπ δεν ισχύουν.

 

Μπορεί να μην είσαι ικανοποιημένος με 1002 πράγματα (την ποιότητα D/A, το Latency, τον αριθμό Ι/Ο κλπ), αλλά τουλάχιστον η κάρτα οφείλει να δουλέψει.

Μη φεύγεις θηρίο,

θηρίο με τα σιδερένια δόντια.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Σε αυτό που λες δεν έχεις άδικο, στο επίπεδο που την χρησιμοποιεί θα έπρεπε να δουλεύει. Απλά βλέπω λίγο μακρύτερα, μιας και ο φίλος ασχολείται ήδη με λούπες, και σίγουρα με τον καιρό θα αρχίσει να την ψάχνει όλο και περισσότερο με την μουσική τεχνολογία, μαθηματικά εξακριβωμένο :) . Όλο και περισσότερο θα βλέπει πόσο ανεπαρκής είναι μια τέτοιου είδους κάρτα. Και για να μην ψάχνεται σε forum κομπιουτεράδων, σε γκουρού pc, η σε υπαλλήλους pc μαγαζιών που θα σχίζουν τα ιμάτια τους ότι αυτή η κάρτα είναι μια από τις κορυφαίες επαγγελματικές λύσεις στον χώρο των pc. Δίνω κατευθείαν την τελική λύση. :)

Πραγματικά με ενοχλεί πολύ η παραπλανητική διαφήμιση, και το γεγονός ότι δίνουν αβασάνιστα ονόματα και ιδιότητες επαγγελματικές σε προϊόντα, απλά για να τα πουλήσουν σε ανυποψίαστους πελάτες.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Studio, δε διαφωνώ σε τίποτα απολύτως απ' όσα λες. Ίσα ίσα.

 

Η ένστασή μου βρίσκεται μονάχα στο γεγονός ότι ο kelsk αντιμετωπίζει ένα συγκεκριμένο πρόβλημα, το οποίο αμφιβάλλω ότι λύνεται με την αγορά μιας "επαγγελματικής" (sic) κάρτας. :wink: 8)

 

 

@kelsk:

Έχεις τους τελευταίους driver της κάρτας;

Μη φεύγεις θηρίο,

θηρίο με τα σιδερένια δόντια.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Έχεις δίκιο Lost_Highway. Σ' ευχαριστώ πολύ και για το ενδιαφέρον που δείχνεις.

 

Και ο φίλος μας έχει δίκιο. Και να φανταστείτε ότι την κάρτα αυτή μου την είχε συστήσει ανεπιφύλακτα κάποιος γνωστός μου που ασχολείται -περιστασιακά ακόμα και επαγγελματικά- με τη μουσική. Εγώ έχω το ακριβώς επόμενο μοντέλο από αυτόν. Όταν τον ρώτησα μου είπε ότι κι εκείνος απενεργοποιεί την κάρτα (Terratec EWX 2492 νομίζω) και βάζει κάποια άλλη κάρτα για το recording, αν και εκείνον δεν τον ενδιαφέρει τόσο η real-time ηχπγράφηση και δεν το έχει ψάξει περεταίρω. Πάντως δεν έχει κανένα πρόβλημα με καμιά απώλεια ταχύτητας (που έχω εγώ) των κομματιών όταν παίζει το winamp

(ή άλλοι players).

 

Απλά, όπως λες κι εσύ Lost_Highway δε νομίζω ότι ζητάω πολλά. Μια εγγραφή real-time θέλω να κάνω. Όσο για τους drivers τους έχω κατεβάσει πριν κάμιά βδομάδα από το επίσημο site, αν και υποπτεύομαι ότι δεν είναι upgraded, αφού είναι ακριβώς οι ίδιοι με αυτούς του original CD. Πάντως έκανα και σε αυτούς extract, αλλά ως συνήθως, δεν είδα φως.

 

Anyway, σε ανάλογο post που έβαλα σε άλλο αντίστοιχο site ένας φίλος ο "Sylvester" απάντησε τρόπον τινά στο πρόβλημά μου -με πραγματικά ξεκαρδιστικό τρόπο και με όχι ιδιαίτερα κολακευτικά λόγια για την κάρτα αυτή. Take a look εδώ:

 

http://www.makemusic.gr/forum/showthread.php?p=7794#post7794

 

Enjoy!

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Kelsk, σχετικά με τη "χιουμοριστική" απάντηση του Sylvester, έχω να σου πω ότι ο καθένας γράφει το μακρύ και το κοντό του. Από ένα πρόβλημα που έχει αρχίζει και γενικεύει.

 

Κι εγώ, όπως κι αυτός, έχω την DMX 6Fire (γι' αυτό κι ασχολήθηκα με το θέμα σου), η οποία δεν μου παρουσίασε ΠΟΤΕ πρόβλημα. Φρόντισα όμως εξαρχής να είμαι ενημερωμένος για ενδεχόμενες περίεργες συμπεριφορές. πχ όποιος έκανε upgrade των drivers πάνω στους παλιούς, την πάτησε. Χρειάζεται απεγκατάσταση των αρχικών και καθαρή εγκατάσταση των νέων για να λειτουργήσουν απροβλημάτιστα, κάτι που γράφει η εταιρεία. (Τσέκαρε πώς έκανες κι εσύ το update). :wink:

Μη φεύγεις θηρίο,

θηρίο με τα σιδερένια δόντια.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργήστε λογαριασμό

Γραφτείτε στην παρέα μας. Είναι εύκολο!

Δημιουργία λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Σύνδεση

×
×
  • Δημοσιεύστε κάτι...

Τα cookies

Τοποθετήθηκαν cookies στην συσκευή σας για να είναι πιο εύκολη η περιήγηση στην σελίδα. Μπορείτε να τα ρυθμίσετε, διαφορετικά θεωρούμε πως είναι OK να συνεχίσετε. Πολιτική απορρήτου