Προς το περιεχόμενο

Facebook Privacy


Προτεινόμενες αναρτήσεις

Από πού είναι το αρχικό κείμενο του blue που παρέθεσες παραπάνω, Marathon;

 

 

(Θα μιλήσω και επί του θέματος)

τασκερα απο βουτυρο οπως αποκαλουμε μερικη

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Απαντήσεις 121
  • Πρώτη
  • Τελευταία

Περισσότερες συμμετοχές

Περισσότερες συμμετοχές

ναι αλλά και πάλι ο περιπτεράς/ψιλικατζής μου ξέρει τι εφημερίδα αγοράζω (κι ας την κρύβω αμέσως κάτω από το μπουφάν για να μη με δουν οι κατάσκοποι γείτονες)   :-\

Mα ακριβώς, αυτό λέω...κάποιοι στο διδακτορικό τους ανακαλύπτουν την Αμερική. Και δεν θέλω να προσβάλω τον φίλο theoctapus, αλλά όλα αυτά υπάρχουν εδώ και 10-15 χρόνια. Απλά σήμερα, γίνονται πιο εύκολα γνωστά στο πλατύ κοινό και στα ΜΜΕ...που ανησυχούν!!!!!!! ::) ::)

Μαραθώνιος Εναλλακτική Σχολή

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Από πού είναι το αρχικό κείμενο του blue που παρέθεσες παραπάνω, Marathon;

Είδε τη μαζική (μου) κατακραυγή, και έσπευσε να το αποσύρει...

Μαραθώνιος Εναλλακτική Σχολή

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

@evilnye

Είναι λογικό να μην κατανοείς ακριβώς τις διαδικασίες. Δεν είσαι γνώστης του χώρου και δικαιολογείσαι. Θα προσπαθήσω να γίνω πιο κατανοητός.

 

Όταν υπάρχει μια κρίσιμη μάζα δεδομένων (που στην περίπτωση του facebook έχει προπολού ξεπεραστεί) είναι δυνατόν να εξάγεις συμπεράσματα από δεδομένα που εκ πρώτης όψεως δεν σχετίζονται μεταξύ τους. Έτσι, δεν είναι απαραίτητο να γίνεις θαυμαστής της σελίδας θάνατος στους ξένους για να βγούν αντίστοιχα συμπεράσματα. Το βασικό πρόβλημα είναι ότι στις περισσότερες των περιπτώσεων και ανάλογα την μεθοδολογία, δεν μπορείς να είσαι a priori σίγουρος για το ποιές συσχετίσεις θα αναδυθούν από τα δεδομένα. Έτσι, μπορεί να αποδειχθεί ότι είσαι ρατσιστής (κάτι προφανές από μια πρώτου επιπέδου ανάλυση) ή ότι π.χ. έχεις πρόβλημα με τα πόδια σου (κάτι μη προφανές).

 

Ένα άλλο χαρακτηριστικό των αναλύσεων είναι ότι μπορούν να εμπλουτιστούν δυναμικά με την πάροδο του χρόνου. Αυτό γίνεται με την ενδυνάμωση (αποδυνάμωση) των αρχικών υποθέσεων, μέσω μεθοδολογιών μηχανικής μάθησης και συνεχών ελέγχων.

 

Προς θεού, δεν θέλω να παρεξηγηθώ. Δεν θεωρώ πλέον δυνατό κάποιος να αποφύγει την εκμετάλευση των προσωπικών του δεδομένων. Αναγκαστικά κάπου θα πρέπει να τα δηλώσεις. Αυτό όμως δεν σημαίνει σε καμία περίπτωση ότι δεν πρέπει να είμαστε προσεκτικοί και επιφυλακτικοί.

Άλλωστε το θέμα με το facebook δεν είναι τα πρώτου επιπέδου δηλωμένα στοιχεία, αλλά τα υπόλοιπα δευτερεύοντα (π.χ. mood, ανέβασμα αρχείων, τα λεγόμενα clickstream data, οι χρόνοι χρήσης, οι προτιμήσεις στην χρήση κ.α.) που είναι πολύ πιο πλούσια σε πληροφορία.

 

Το τι υπάρχει και τι όχι τα τελευταία 10-15 χρόνια, με όλο τον σεβασμό, αφήστε τους γνώστες να ξέρουν καλύτερα. Το data mining και το user modelling υπάρχει καιρό τώρα, αλλά οι εξελίξεις συνεχίζονται και όσο πιο πολλά διαθέσιμα δεδομένα εμφανίζονται, τόσο μεγαλύτερες "ευκαιρίες" παρουσιάζονται για την δημιουργία νέων μεθοδολογιών.

Ο Αριστοτέλης γίνεται κτήμα του Γερμανού που τον μελετά, όχι του Έλληνα που τον αγνοεί

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Όταν υπάρχει μια κρίσιμη μάζα δεδομένων (που στην περίπτωση του facebook έχει προπολού ξεπεραστεί) είναι δυνατόν να εξάγεις συμπεράσματα από δεδομένα που εκ πρώτης όψεως δεν σχετίζονται μεταξύ τους.

 

Επειδή αυτό θα με ενδιέφερε κάπως πιο αναλυτικά, έχεις να με παραπέμψεις κάπου να διαβάσω είτε σε θεωρητικό ή ακόμα καλύτερα σε πρακτικό επίπεδο για να καταλάβω τι σόι συμπεράσματα μπορούν να βγουν και πόσο θα έπρεπε να ανησυχώ;

 

Δεν το λέω με δόση ειρωνίας να μαι ειλικρινής. Ενδιαφέρομαι να μάθω.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Το τι υπάρχει και τι όχι τα τελευταία 10-15 χρόνια, με όλο τον σεβασμό, αφήστε τους γνώστες να ξέρουν καλύτερα.

Και εγώ, με όλο το σεβασμό, επειδή χρησιμοποιώ τέτοια συστήματα και στοιχεία, τα τελευταια 20 χρόνια, νομίζω ότι δικαιούμαι να λέω τη γνώμη μου

Μαραθώνιος Εναλλακτική Σχολή

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Οχι ότι έχω να συνεισφέρω κάτι στην κουβέντα (καίτοι κάτι ξέρω από συστήματα DW, DM, OLAP κλπ κλπ τα οποία πάνε μακρύτερα από ότι νομίζετε) ακόμα δεν βρήκα το λόγο για το facebook.

Ναι, είμαι στο Noiz γιατί συζητώ με μια κοινή (ελαφρά προσδιορισμένη) συνισταμένη.

Ναι, είμαι σε καναδυό άλλα forum με το ίδιο από πάνω σκεπτικό.

Ναι, είμαστε στο myspace ως βιτρίνα του γκρουπ.

Ναι, μπαίνω στο ebay

Αλλά facebook, προσωπικά, δεν βλέπω τον λόγο.

Πολλώ δε μάλλον εκείνo το twitter.

 

Αλλά πολλά που ξέρω εγώ. Εδώ πλέον ξεκινάνε επαναστάσεις με twitter...

 

Δεν έχουν θόρυβο οι μαγνήτες.

Απλά γκρινιάζουν όταν δεν παίζουν.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Λοιπόν, ορίστε ένα paper στο οποίο είμαι ένας από τους συγγραφείς, το οποίο και έχει δημοσιευτεί και παρουσιαστεί στο SAMT 07 στην Γένοβα.

http://samt2007.ge.imati.cnr.it/program.html

 

Είναι αρκετά εξειδικευμένο και προφανώς δεν μπορεί να γίνει πλήρως κατανοητό από τους μη γνώστες, αλλά αποτελεί ένα καλό παράδειγμα για τις νέες εφαρμογές στην προσωποποίηση χρηστών.

virtual_museums.pdf

Ο Αριστοτέλης γίνεται κτήμα του Γερμανού που τον μελετά, όχι του Έλληνα που τον αγνοεί

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργήστε λογαριασμό

Γραφτείτε στην παρέα μας. Είναι εύκολο!

Δημιουργία λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Σύνδεση

×
×
  • Δημοσιεύστε κάτι...

Τα cookies

Τοποθετήθηκαν cookies στην συσκευή σας για να είναι πιο εύκολη η περιήγηση στην σελίδα. Μπορείτε να τα ρυθμίσετε, διαφορετικά θεωρούμε πως είναι OK να συνεχίσετε. Πολιτική απορρήτου