Προς το περιεχόμενο

Facebook Privacy


Προτεινόμενες αναρτήσεις

octapus δεν κανεις κοντρα αλλα αντιλογο και ο αντιλογος σε κακο δε βγαινει

 

σιγουρα το fb ειδικα εχει καταληξει ναναι (οχι για ολους μας) ενα μεγαλο μερος της καθημερινοτητας μας, και οπως είπα δεν εχει σημασία τι εχεις αλλα γιατι το εχεις τι σκοπο εξυπηρετει κτλ.

 

ευτυχως δεν ειμαι απο τους ανθρωπους που εχουν κολλησει με τα παιχνιδια και ολες αυτες τις παπαριες. παρολα αυτά δε μπαινω συχνα στο fb παρα μονο οταν χρειαζομαι κατι να κανονισω κατι με καποιον κτλ. θα μου πεις υπαρχει και το msn...αλλα με το fb εχει γινει πολυ πιο ευκολο...φυσικά αυτο εχει και τα καλα του αλλα και τα κακα του

www.reverbnation.com/steamrollerassault

www.youtube.com/user/beeros05

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Απαντήσεις 121
  • Πρώτη
  • Τελευταία

Περισσότερες συμμετοχές

Περισσότερες συμμετοχές

Το μονο που εχω να προσθεσω ειναι οτι με τοοοσσσσααα προσωπικα δεδομενα που εχουν συλλεξει προφανως αυτοι που σκοπευαν να τα χρησιμοποιησουν (κακοβουλα), μαλλον τωρα θα πνιγονται αναμεσα τους.... ;D

 

Κυριολεκτικα θεωρω οτι απ τη στιγμη που site τυπου fb εχουν τοση απηχηση ο μυθος περι προσωπικων δεδομενων και η προσβολη της ενδεχομενης ιδιαιτεροτητας του καθενος μας εχει παει περιπατο...

 

Οταν κατι γινεται τοσο μαζικο παει να ειναι επικινδυνο

Γιατρός!!! Τι γιατρός??  Μετεωρολόγος..!!!

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Οταν κατι γινεται τοσο μαζικο παει να ειναι επικινδυνο

 

Μέγα λάθος.

 

Όσο πιο πολλά δεδομένα, τόσο πιο ευκολά μπορούν να βγούν συμπεράσματα και τόσο πιο ασφαλή θα είναι αυτά. Η διαδικασία έχει ως εξής.

1) Ανάλυση των δεδομένων για την εύρεση τάσεων (με μεθόδους data mining γι' αυτούς που ξέρουν). Το βήμα αυτό λειτουργεί καλύτερα όταν υπάρχουν πολλά δεδομένα.

2) Δημιουργία στερεότυπων χρηστών από τα αποτελέσματα του βήματος 1.

3) Αντιστοίχηση των χρηστών στα προηγούμενα στερεότυπα χρηστών.

4) Χρήση αλγορίθμων (π.χ. user modelling) για την εξαγωγή συμπερασμάτων για τους χρήστες.

 

Από 'κει και πέρα πολλά μπορούν να γίνουν. Οι στοχευμένες διαφημίσεις είναι ένα από αυτά.

 

Τα παραπάνω δεν είναι τυχαία. Το master μου βασίζεται ακριβώς σε αυτές τις διαδικασίες, καθώς και μέρος του διδακτορικού μου (έτσι για να μην νομίζει κανείς ότι λέμε ότι μας κατέβει στην κούτρα). Πιστέψτε με, τα δεδομένα που υπάρχουν στους servers του facebook είναι θυσαυρός πληροφορίας μοναδικός στον κόσμο.

Ο Αριστοτέλης γίνεται κτήμα του Γερμανού που τον μελετά, όχι του Έλληνα που τον αγνοεί

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Πείτε με τρελό, πείτε με παρανοικό, αλλά η πιθανότητα κάποιος κάπου να μπορεί να εξάγει συμπεράσματα για την πάρτη μου, όπως π.χ. αν μου αρέσουν τα πικάντικα φαγητά ή αν είμαι δεξιός, χωρίς να έχω δηλώσει κάτι τέτοιο ρητά και το κυριότερο χωρίς να έχω δώσει την άδεια για την επεξεργασία των στοιχείων, με ενοχλεί αφάνταστα.

 

Εκτός βέβαια αν νομίζετε ότι δεν τρέχει τίποτα επειδή δηλώνετε ότι δεν θέλετε να υπάρχει γενικευμένη πρόσβαση στα στοιχεία σας ή επειδή τo facebook είναι υποχρεωμένο να σβήνει δεδομένα μετά από ένα χρονικό διάστημα. Πείτε μου ειλικρινά, πιστεύετε ότι μπορεί να σταματήσει κανείς τους ιθύνοντες στο facebook να χρησιμοποιήσουν τα δεδομένα όπως γουστάρουν? Αφού βρίσκονται στους server τους άμεσα διαθέσιμα, ποιός μπορεί να τους ελέγξει?

 

Τι εννοείς συγκεκριμένα στοιχεία? Στατιστικά, δεδομένα χρήσης, τι ακριβώς?

Ο Αριστοτέλης γίνεται κτήμα του Γερμανού που τον μελετά, όχι του Έλληνα που τον αγνοεί

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

ειμαι πληρως αντιθετος με το facebook και διατιθεμαι να θεωρηθω γραφικος για τις αποψεις μου. Αλλά, για εικόνες σαν την παρακάτω θα πολεμούσα υπέρ της ύπαρξής του  ;D ;D ;D ;D

Αντίχριστε....

Μαραθώνιος Εναλλακτική Σχολή

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Μα όπως είπα και πιο πάνω το τι θα δηλώσεις στο facebook είναι επιλογή σου.

Αν δηλαδή σου προτείνουν να γίνεις θαυμαστής της σελίδας, θάνατος στους ξένους ζήτω οι καλοί Έλληνες, και γίνεις ε σόρυ είσαι κ άξιος της μοίρας σου :P

 

Με συγχωρείς octapus αλλά όσα λες τόση ώρα είναι κινδυνολογία επιπέδου Λουκά. Μιας και το μαστερ σου είναι σχετικό με (δεν κατάλαβα 100% τι) καλό θα ήταν να προσπαθείς να αναλύσεις σε λογικά πλαίσια κάποια πράγματα και όχι μέσα σε μια μανία καταδίωξης.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Πείτε με τρελό, πείτε με παρανοικό, αλλά η πιθανότητα κάποιος κάπου να μπορεί να εξάγει συμπεράσματα για την πάρτη μου, όπως π.χ. αν μου αρέσουν τα πικάντικα φαγητά ή αν είμαι δεξιός, χωρίς να έχω δηλώσει κάτι τέτοιο ρητά και το κυριότερο χωρίς να έχω δώσει την άδεια για την επεξεργασία των στοιχείων, με ενοχλεί αφάνταστα.

Τότε, πρέπει να κόψεις όλα τα μεγάλα Supermarkets, Fnac, Κοτσόβολους...και να ψωνίζεις από το μπακαλικάκι της γειτονιάς σου....ξέχασα και το Ebay!

Μαραθώνιος Εναλλακτική Σχολή

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Τότε, πρέπει να κόψεις όλα τα μεγάλα Supermarkets, Fnac, Κοτσόβολους...και να ψωνίζεις από το μπακαλικάκι της γειτονιάς σου....ξέχασα και το Ebay!

 

ναι αλλά και πάλι ο περιπτεράς/ψιλικατζής μου ξέρει τι εφημερίδα αγοράζω (κι ας την κρύβω αμέσως κάτω από το μπουφάν για να μη με δουν οι κατάσκοποι γείτονες)  :-\

 

 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Αντίχριστε....

 

 

Η κυβερνηση blue αρνειται οποιαδηποτε σχεση με την εικονα που πιστευετε οτι ειδατε. "Δυστυχώς δεν τα πάω καλά με τις νέες τεχνολογίες, φανταστείτε οτι μέχρι πρόσφατα πίστευα οτι internet λέγεται κάποιος δίσκος της Πέγκυ Ζήνα", ανέφερε ο blue χαρακτηριστικά.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργήστε λογαριασμό

Γραφτείτε στην παρέα μας. Είναι εύκολο!

Δημιουργία λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Σύνδεση

×
×
  • Δημοσιεύστε κάτι...

Τα cookies

Τοποθετήθηκαν cookies στην συσκευή σας για να είναι πιο εύκολη η περιήγηση στην σελίδα. Μπορείτε να τα ρυθμίσετε, διαφορετικά θεωρούμε πως είναι OK να συνεχίσετε. Πολιτική απορρήτου