Προς το περιεχόμενο

Facebook Privacy


Προτεινόμενες αναρτήσεις

πχ. το http://suicidemachine.org/ (edit: λίγες μέρες πριν δούλευε, από ότι βλέπω το "εξαέρωσαν")

 

 

Πάντως, για όσους ενδιαφέρονται να διαγραφεί πλήρως ο λογαριασμός τους στο φέις μπουκ, υπάρχει αυτό εδώ το λινκ

http://www.facebook.com/group.php?gid=16929680703

(το δίνει στο λινκ στο οποίο αναφέρει ο φίλος μπλάντι σάντει μιας και το φέις μπουκ κινήθηκε νομικά κατά του σουισάιντ μασίν και δεν μπορούν να βοηθήσουν πια στο να διαγράψεις τον λογαριασμό σου)

Support your local scene.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Απαντήσεις 121
  • Πρώτη
  • Τελευταία

Περισσότερες συμμετοχές

Περισσότερες συμμετοχές

Ενδιαφέρον το paper και διάβασα μέχρι αρκετό μέρος του ώστε να δω πως γίνονται οι συσχετίσεις.

Αλλά όπως είπα και πιο πριν αλλά όπως ξέρεις και εσύ πολύ καλά, ανάλογα με το τι υλικό ή πληροφορία, ανεβάζω ή διαβάζω ή επιλέγω να υποστηρίξω στο facebook ανάλογα συμπεράσματα θα βγάλει κάποιος.

Δηλαδή το ότι μου αρέσει ο Αστερίξ πχ πόσο πραγματικά επικίνδυνο είναι;

 

Και τι εννοώ, σημαντικότερες πληροφορίες πέραν του ενδιαφέροντός μου για τον κάθε Αστερίξ δεν μπαίνουν στο fb. Οπότε ο κίνδυνος και πάλι δεν είναι εν γνώση του χρήστη;

Δεν είναι κακό το ότι πχ ενημερωνόμαστε για το ένα και το άλλο, αλλά επιμένω πως είναι και στη λογική του καθενός να βγάζει ότι προσωπικό του ή ότι δε θεωρεί ότι πρέπει να ξέρει ο καθένας στο facebook.

 

Περί της πλήρους διαγραφής λογαριασμού, θα μιλήσω με ένα δυο γνωστούς μου που πρόσφατα διέγραψαν το λογαριασμό τους να μου πουν κάποια πράγματα για τη διαδικασία :)

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Μα το θέμα δεν είναι αν είναι επικίνδυνο ή όχι, αλλά αν είμαστε διατεθειμένοι να παραχωρήσουμε το δικαίωμα σε κάποιους να κάνουν ότι θέλουν με τα δεδομένα μας (δεδομένα που έχουμε δηλώσει ή δεδομένα που έχουν προκύψει από την παρακολούθησή μας όσο είμαστε ενεργοί χρήστες) ακόμα και αν αυτό είναι για αθώα χρήση.

 

Ή να το θέσω κάπως αλλιώς.

Φαντάσου τον εξής διάλογο.

 

- Λοιπόν, σύμφωνα με τα δεδομένα Έυη είσαι τσιγκούνα, εγωίστρια και σου αρέσουν οι φακές.

- Μα δεν με ξέρεις, ούτε εσύ μα ούτε και τα δεδομένα, πως μπορείς να με λές εγωίστρια;

- Εγώ δεν λέω τίποτα, η ανάλυση των δεδομένων το λέει.

- Άσε που δεν έχω γράψει πουθενά οτι μου αρέσουν οι φακές.

- Σου αρέσουν όμως;

- Εεεε..... ναί.

 

;)

Ο Αριστοτέλης γίνεται κτήμα του Γερμανού που τον μελετά, όχι του Έλληνα που τον αγνοεί

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

αλλά αν είμαστε διατεθειμένοι να παραχωρήσουμε το δικαίωμα σε κάποιους να κάνουν ότι θέλουν με τα δεδομένα μας

Μα θα επαναλάβω, ότι για να μην το κάνεις πιά αυτό, θα πρέπει να μην ζείς σε αυτό τον κόσμο.

Γι αυτό σου έφερα τα (μαζικά) παραδείγματα του Σουπερμαρκετ και του Κοτσόβωλου (και δεν είναι καθόλου τυχαία τα παραδείγματα). Τέτοιου τύπου καταστήματα, έχουν ακόμα πιο εξελιγμένα συστήματα από του FB.

Μαραθώνιος Εναλλακτική Σχολή

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Ωραία λες να μου βάζουν διαφημίσεις για τα πιο φτηνά προϊόντα σε φακές και μη στο προφίλ μου μετά από αυτό;

 

Όπως λέει και ο μάραθον με τις εγγραφές μας σε ebay, youtube, αγορές από διάφορα online μαγαζιά διάφορα συμπεράσματα βγαίνουν και πολύ πιο ασφαλή από αυτά στο facebook.

Έτσι πχ πιο πολύ η ευθύνη πέφτει σε αυτούς που θα κάνουν τις συσχετίσεις, και τα στερεότυπα. Του στυλ, μου αρέσουν οι φακές, ο Νταλί και ο Καζατζίδης => ασφαλές συμπέρασμα περί του χαρακτήρα μου ή των επιλογών μου σε θέματα πιο ουσιαστικά.

Το να βγάλουν το συμπέρασμα ότι μου αρέσουν και οι ελιές πχ δε με απασχολεί και πολύ.

 

Ή δες και αυτό. Πολλά περιοδικά/ εφημερίδες κάνουν διάφορες δημοσκοπήσεις. Δεν με προβληματίζει εάν αυτές γίνουν σαφώς ευκολότερα μέσω facebook, άσε που θα είναι και σαφώς πιο ρεαλιστικές.

 

Ή πχ ας το χοντρύνω, λέμε τώρα εάν δοθεί μια δυνατότητα μιας πλατφόρμας έκφρασης απόψεων και δημοψηφισμάτων. (όχι απαραίτητα από το facebook) Εμένα για καλό μου ακούγεται και φέρνει πολύ πιο κοντά μια πιο άμεση έκφραση απόψεων σε μια κοινωνία.

 

Εγώ γενικά βλέπω τη δυνατότητα της περισσότερης επικοινωνίας μεταξύ ανθρώπων (και όχι δεν αναιρεί την ουσιαστικότερη επικοινωνία, δεν φταίει το facebook αν πολλοί άνθρωποι έχουν κλειστεί στον εαυτό τους) και τη δυνατότητα ανταλλαγής απόψεων ή ενημέρωσης με ευκολότερο, και αμεσότερο τρόπο μόνο ως κάτι καλό.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Έτσι πχ πιο πολύ η ευθύνη πέφτει σε αυτούς που θα κάνουν τις συσχετίσεις, και τα στερεότυπα.

Ούτε και αυτό είναι σωστό...η ευθύνη πάντα θα είναι σε εσένα. Η ευθύνη είναι πάντα δική σου στο να "χτίσεις" τις άμυνές σου. Κανείς δεν σε υποχρεώνει να αγοράσεις φακές (εάν δεν τις χρειάζεσαι), όταν βλέπεις τη συγκεκριμένη διαφήμιση. Εάν σου αρέσουν όμως, και είναι ευκαιρία, (με λίγα λόγια αποφασίσεις εσύ το πότε και το γιατί), γιατί όχι?

 

Μαραθώνιος Εναλλακτική Σχολή

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Μπα δεν εννοώ αυτό. Σ αυτό που λες συμφωνώ.

Απλά πχ θεωρώ λάθος να δημιουργήθει πχ στερεότυπο =>φακές+καζατζίδης+Νταλί = πιθανή εγκληματική φυσιογνωμία :D

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Μα θα επαναλάβω, ότι για να μην το κάνεις πιά αυτό, θα πρέπει να μην ζείς σε αυτό τον κόσμο.

Γι αυτό σου έφερα τα (μαζικά) παραδείγματα του Σουπερμαρκετ και του Κοτσόβωλου (και δεν είναι καθόλου τυχαία τα παραδείγματα). Τέτοιου τύπου καταστήματα, έχουν ακόμα πιο εξελιγμένα συστήματα από του FB.

 

να προσθεσω στη διαμορφωση της αποψης σας για εμενα, οτι αρνουμαι εδω και χρονια να βγαλω καρτα στα σουπερμαρκετ :)

 

Με 1000 ποντους θα κερδιζα ενα σαφριδι, αλλά προτιμησα να μην υπαρχει αμεση συνδεση του ονοματος μου με την καταναλωση μου σε γαριδακια ;D

Ξερω δεν κανω κατι σπουδαιο ουτε χεστηκε κανεις για τα προσωπικα μου δεδομενα (συγκεκριμενα και μεμονωμενα), αλλα το τι βρακι φοραω προτιμω να το μοιραζομαι με ανθρωπους λιγοτερο judgemental ;D

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

να προσθεσω στη διαμορφωση της αποψης σας για εμενα, οτι αρνουμαι εδω και χρονια να βγαλω καρτα στα σουπερμαρκετ :)

Ναι αλλά πάς στον Κοτσόβωλο και ψωνίζεις από το Ebay...άρα (μάλλον) έκανες μια τρύπα στο νερό...και ναι μπορώ να σου πώ τι βρακί φοράς, όπως και το ότι σε 9 μήνες από τώρα, θα με κερνάς μπύρα!!!!!!

Μαραθώνιος Εναλλακτική Σχολή

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργήστε λογαριασμό

Γραφτείτε στην παρέα μας. Είναι εύκολο!

Δημιουργία λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Σύνδεση

×
×
  • Δημοσιεύστε κάτι...

Τα cookies

Τοποθετήθηκαν cookies στην συσκευή σας για να είναι πιο εύκολη η περιήγηση στην σελίδα. Μπορείτε να τα ρυθμίσετε, διαφορετικά θεωρούμε πως είναι OK να συνεχίσετε. Πολιτική απορρήτου