Προς το περιεχόμενο

Facebook Privacy


Προτεινόμενες αναρτήσεις

Να κάνω και εγώ την τοποθέτηση μου:

 

Συμφωνώ με τον octapus σε ό,τι είπε. Είναι ξεκάθαρες οι θέσεις του fb στον κόσμο που καταλαβαίνει. Οι δημιουργοί έχουν αποφυγει να πουν ότι τα προσωπικά στοιχεία του κάθε χρήστη θα αποθηκεύονται στις βάσεις δεδομένων τους για πάντα, ακόμα και αν ο χρήστης διαγράψει(deactivate) το account του. Αυτό μπορεί για κάποιους να μην φαίνεται τίποτα, αλλά στην πραγματικότητα έχει τρομακτικές διαστάσεις. Ας μην πώ για το πιο χαμηλό παράδειγμα που αναφέρθηκε ήδη με τις φακές και ας επεκταθώ για πιο γενικούς διαφημιστικούς σκοπούς. Π.χ. μια εταιρία αυτοκινήτων έχοντας στην διάθεση της την βάση δεδομένων του fb μπορεί να βελτιώσει κάποιους τομείς της παραγωγής των αυτοκινήτων της (να φτιάξει καλύτερα αμορτισέρ πχ) σύμφωνα με τις προτιμήσεις των χρηστών, και να διαφημίσει το αντίστοιχο μέρος που θα ελκύσει και περισσότερο τους καταναλωτές.

 

Δυστυχώς οι χρήστες του fb δεν είμαστε εγώ, εσύ και όλοι όσοι συμμετέχουμε σε αυτό το τόπικ(οι και καλά συνειδητοποιημένοι χρήστες :P ) αλλά κάθε λογής άνθρωπος. Με αυτό θέλω να πω, ότι υπαρχουν χρήστες που λιώνουν όλη μέρα και μοιράζονται τα πάντα τους. Και φυσικά λάθος τους, αλλά γίνεται. Ε μεθαύριο από αυτούς θα αντλήσει το fb ό,τι γουστάρει.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Απαντήσεις 121
  • Πρώτη
  • Τελευταία

Περισσότερες συμμετοχές

Περισσότερες συμμετοχές

Ένας παραλληλισμός που θα μπορούσα να κάνω είναι με το akinator (το τζίνι που σου βρίσκει ποιο πρόσωπο σκέφτεσαι με 20 ερωτήσεις http://en.akinator.com/ ) το οποίο εκπαιδεύεται κατα 99% απο χρήστες. Και έχει εξελιχθεί τόσο πολύ ώστε να σου βρίσκει με μεγάλη πιθανότητα ό,τι σκέφτεσαι (ειδικά αν το πρόσωπο το χουν παίξει ήδη κάποιοι χρήστες πολλές φορές). Όπως και το google που εκπαιδεύεται σύμφωνα με αυτό που ψάχνεις (π.χ. αν γράψεις avant garde θα σου βγάλει πρώτο αποτέλεσμα τον ορισμό του, ενώ αν γράψεις λ.χ. tiger θα σου βγάλει το ζώο και προφανώς όχι τι σημαίνει)

 

Σκεφτείτε το αντίστοιχο με το facebook κ τι υλικό θα έχει μαζέψει με τόσους χρήστες, για τις διαφημιστικές εταιρίες. Αν συλλέξουν και ομαδοποιήσουν κατάλληλα τα δεδομένα τότε μιλάμε για στοιχεία πολύ χρήσιμα.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

εχω μαθει οτι υπαρχουν φωτογραφιες μου στο FB. Δεν εχω λογαριασμο εκει και ενοχλουμαι.

 

 

Συμπάσχω και ρωτάω... μπορούμε να κάνουμε κάτι για αυτό; Γιατί παίζουν φωτογραφίες σε προφίλ ατόμων που έχουμε να μιλήσουμε από το σχολείο... Και παρ'όλα αυτά, μαθαίνω ότι έχουν και μένα μέσα στα albums... Και δεν μου είναι καθόλου ευχάριστο...  Δεν θέλω βρε αδερφέ να μοστράρεται η μούρη μου από δω κι από κει, πως το λεν;  >:(

Support your local scene.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Η απάντηση, σε πρώτη φάση, είναι λίγο... οξύμωρη: για να βγάλεις το όνομά σου από τη φωτό πρέπει να είσαι μέλος του FB! Eκτός κι αν δεν σε έχουν επισημάνει με λινκ, οπότε έχει κουμπί για report που επικοινωνεί με τη διεύθυνση (δεν το έχω δοκιμάσει ποτέ αλλά υποθέτω πως ίσως δουλεύει αν τους πεις πως έχουν δημοσιευτεί φωτό χωρίς την συγκατάθεσή σου και οι υπαίτιοι δεν τις κατεβάζουν). Αν δεν δουλέψει ούτε αυτό, και ακόμη κι αν δεν έχεις Facebook, στείλε τους ένα email στα Αγγλικά λέγοντάς τους πως οι χρήστες τάδε και δείνα δεν κατεβάζουν τις φωτογραφίες πχ. 1, 2, 4 και 5, και πως αν δεν το κάνει η διεύθυνση μέσα σε χρονικό διάστημα δεκαπέντε ημερών, θα επικοινωνήσεις με το δικηγόρο σου & θα προχωρήσεις σε άμεσες νομικές ενέργειες εναντίον τους. Δεν έχει σημασία αν το κάνεις ή όχι στο τέλος (αν πχ. δεν έχεις τη διάθεση ή τα χρήματα για δικηγόρο), απλά πρέπει να τους δώσεις να καταλάβουν ότι σοβαρολογείς.

 

Ακόμη κι αν δεν συνετιστούν μετά την επικοινωνία - ξαναστείλε το email - ίσως μπορείς να απευθυνθείς στο τμήμα δίωξης ηλεκτρονικού εγκλήματος της Αστυνομίας (εντελώς υποθετική και αστήρικτη δική μου πρόταση) ή να προχωρήσεις σε καταγγελία εδω: http://www.safeline.gr/report/index.php?lang=el  ή να ζητήσεις συμβουλές από εδώ: http://www.saferinternet.gr/

Fear no more the heat o' the sun

Nor the furious winter's rages

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

 

Συμπάσχω και ρωτάω... μπορούμε να κάνουμε κάτι για αυτό; Γιατί παίζουν φωτογραφίες σε προφίλ ατόμων που έχουμε να μιλήσουμε από το σχολείο... Και παρ'όλα αυτά, μαθαίνω ότι έχουν και μένα μέσα στα albums... Και δεν μου είναι καθόλου ευχάριστο...  Δεν θέλω βρε αδερφέ να μοστράρεται η μούρη μου από δω κι από κει, πως το λεν;  >:(

 

Προσωπικα δεν ενοχλουμαι σοβαρα απο το γεγονος, γι αυτο και δεν κανω τιποτα. Υπαρχουν υπηρεσιες για να καταγγειλεις τη χρηση στοιχειων σου απο τριτους, αλλα το βρισκω καπως καφριλα να κινηθεις νομικα εναντιον πρωην συμμαθητων σου, απλα και μονο επειδη ειναι άμπαλλοι και δεν εχουν ιδεα για τη μη νομιμότητα των πραξεών τους. Αυτό έθιξα στο προηγούμενο ποστ μου : δεν ξέρουν καν τι είναι το spam και σε τι εξυπηρετεί.

 

Εχω εξηγησει με τα απλουστερα λογια σε ξαδερφη μου να μη μου στελνει FWD mails που δεν καταλαβαινει το νόημα τους, κουράστηκα πολύ για να της δωσω να καταλαβει, αλλα δεν τα καταφερα. Εκει παιζουν μπαλλα στο FB και γι' αυτο δεν ειναι ευκολο να διορθωθει αυτη η γελοιοτητα.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Kάτσε, εγώ δεν έλεγα να κινηθείς νομικά εναντίον των πρώην συμμαθητών σου αλλά του Facebook... (εντιτ: κι αυτό σαν απειλή αρχικά, και έσχατη λύση απελπισίας στο τέλος)

Fear no more the heat o' the sun

Nor the furious winter's rages

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Kάτσε, εγώ δεν έλεγα να κινηθείς νομικά εναντίον των πρώην συμμαθητών σου αλλά του Facebook...

 

μα δεν απανταω στο δικο σου ποστ :)

 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Αυτό έθιξα στο προηγούμενο ποστ μου : δεν ξέρουν καν τι είναι το spam και σε τι εξυπηρετεί.

 

Εχω εξηγησει με τα απλουστερα λογια σε ξαδερφη μου να μη μου στελνει FWD mails που δεν καταλαβαινει το νόημα τους, κουράστηκα πολύ για να της δωσω να καταλαβει, αλλα δεν τα καταφερα. Εκει παιζουν μπαλλα στο FB και γι' αυτο δεν ειναι ευκολο να διορθωθει αυτη η γελοιοτητα.

 

Μιας και το συζητάω και λάιβ αυτό, που είναι ένα ενδιαφέρον στοιχείο. Η εμφάνιση του facebook για εμένα τουλάχιστον μείωσε σε σημαντικό βαθμό τα άχρηστα forward από γνωστούς και φίλους, που δεν έμπαιναν καν στον κόπο να σβήσουν τις διευθύνσεις email των προηγούμενων που τα έστελναν, περιφέροντας στο internet δωρεάν email προς κάθε χρήση...

Αρκετές φορές εξήγησα σε διάφορους ότι δεν με ενδιαφέρουν αυτά και να μη μου τα στέλνουν ή έστω να τηρούν κάποιους κανόνες, πχ να σβήνουν τις διευθύνσεις email των άλλων προστατεύοντας τα προσωπικά τους δεδομένα, και να βάζουν τη λίστα όσων σπαμάρουν στην ιδιαίτερη κοινοποίηση (bcc) ώστε να προστατεύουν τους φίλους τους.

Επι ματαίω 5 6 άτομα το έμαθαν και εγώ το έχω ακόμα υπογραφή στα email που στέλνω :D

Με το facebook ένα μεγάλο ποσοστό βγάζει τα απωθημένα του εκεί και μπορώ να τους αγνοώ με κάθε χαρά :P

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Ακριβώς... εμένα αν και μου έχουν κοπεί τα σπαμοφόργουορντ, στο FB έχω αποκλείσει μερικούς τρελούς σπάμερς και όταν το ανοίγω, χαζεύω μόνο τα λινκς από κόσμο που έχει κάτι να πει. Συν τοις άλλοις, δεν έχω και το κανονικό μου όνομα, και σε αναζητήσεις δεν βγαίνει απολύτως τίποτα. Το καλύτερο όμως είναι πως βγαίνει ένας ΣΥΝΟΝΟΜΑΤΟΣ μου, ο οποίος όχι μόνο ΜΟΥ ΕΙΝΑΙ ΦΤΥΣΤΟΣ αλλά φαίνεται να έχει και τα ΙΔΙΑ γούστα με μένα (μέλος σε ομάδες AcDc, Pink Floyd, Στάνλεϊ Κιούμπρικ και σε μια για τα υπέροχα Κύθηρα). Εν τω μεταξύ ούτε καν τον ξέρω...  :o :o  Νόμιζα ότι μου κάνανε πλάκα αλλά παιδιά αυτός ο άνθρωπος ΥΠΑΡΧΕΙ!! Μου θυμίζει η όλη υπόθεση το "Double Vie de Veronique"...

Fear no more the heat o' the sun

Nor the furious winter's rages

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Το καλύτερο όμως είναι πως βγαίνει ένας ΣΥΝΟΝΟΜΑΤΟΣ μου, ο οποίος όχι μόνο ΜΟΥ ΕΙΝΑΙ ΦΤΥΣΤΟΣ αλλά φαίνεται να έχει και τα ΙΔΙΑ γούστα με μένα (μέλος σε ομάδες AcDc, Pink Floyd, Στάνλεϊ Κιούμπρικ και σε μια για τα υπέροχα Κύθηρα). Εν τω μεταξύ ούτε καν τον ξέρω...  :o :o  Νόμιζα ότι μου κάνανε πλάκα αλλά παιδιά αυτός ο άνθρωπος ΥΠΑΡΧΕΙ!! Μου θυμίζει η όλη υπόθεση το "Double Vie de Veronique"...

 

Εγώ δεν εμφανίζομαι σε αναζητήσεις γιατί το έχω επιλέξει αλλά υπάρχουν 3-4 συνονόματες :p

Ουδεμία σχέση πάντως.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργήστε λογαριασμό

Γραφτείτε στην παρέα μας. Είναι εύκολο!

Δημιουργία λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Σύνδεση

×
×
  • Δημοσιεύστε κάτι...

Τα cookies

Τοποθετήθηκαν cookies στην συσκευή σας για να είναι πιο εύκολη η περιήγηση στην σελίδα. Μπορείτε να τα ρυθμίσετε, διαφορετικά θεωρούμε πως είναι OK να συνεχίσετε. Πολιτική απορρήτου