Προς το περιεχόμενο

Λίγο fingerstyle ακουστική- Αλκυόνη (πρωτότυπη σύνθεση)


gskar

Προτεινόμενες αναρτήσεις

Πολύ καλό, μπράβο!

 

Είδα πολλά από τα βίντεο σου, και νομίζω οτι σ'αυτό έχεις από τους καλύτερους ήχους - κάπου γράφεις για την κιθάρα αυτή, έχει καπάκι cedar; Πάντα είχα την αίσθηση ότι το ξύλο αυτό βγάζει πιο "μουντό" ήχο (σε σχέση με πχ. το spruce).

 

Γράψε όποτε μπορέσεις κάτι για τις κιθάρες / χορδές σου, αλλά και ότι άλλο τεχνικής φύσης (πχ. για την ηχογράφηση / βιντεοσκόπηση)

 

Σε μένα πάντως που δεν ασχολούμαι με fingerstyle και τόσο, η τεχνική σου μου φαίνεται πολύ καλή. Ίσως το "τρέχεις" λίγο το κομμάτι αμέσως μετά την εισαγωγή, αλλά σύντομα το έχεις να "ρέει" πολύ όμορφα (ή εμένα μου φαίνεται μόνο έτσι; αλλά φαντάζομαι αυτά είναι και τα προβλήματα του κάθομαι-να-παίξω-μπροστά-στην-κάμερα  :) )

 

Το κομμάτι υπέροχο, και όμορφο arrangement.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Πολύ καλό, μπράβο!

 

Είδα πολλά από τα βίντεο σου, και νομίζω οτι σ'αυτό έχεις από τους καλύτερους ήχους - κάπου γράφεις για την κιθάρα αυτή, έχει καπάκι cedar; Πάντα είχα την αίσθηση ότι το ξύλο αυτό βγάζει πιο "μουντό" ήχο (σε σχέση με πχ. το spruce).

 

Γράψε όποτε μπορέσεις κάτι για τις κιθάρες / χορδές σου, αλλά και ότι άλλο τεχνικής φύσης (πχ. για την ηχογράφηση / βιντεοσκόπηση)

 

Σε μένα πάντως που δεν ασχολούμαι με fingerstyle και τόσο, η τεχνική σου μου φαίνεται πολύ καλή. Ίσως το "τρέχεις" λίγο το κομμάτι αμέσως μετά την εισαγωγή, αλλά σύντομα το έχεις να "ρέει" πολύ όμορφα (ή εμένα μου φαίνεται μόνο έτσι; αλλά φαντάζομαι αυτά είναι και τα προβλήματα του κάθομαι-να-παίξω-μπροστά-στην-κάμερα  :) )

 

Το κομμάτι υπέροχο, και όμορφο arrangement.

Σε ευχαριστώ για τα καλά σου λόγια και το επικοδομητικό σου σχόλιο. Ναι είναι αλήθεια ότι το κομμάτι δεν παίχτηκε τέλεια. Δυσκολεύομαι πολύ όταν είναι να ανεβάσω κάποιο βίντεο γιατί περιμένω συνήθως να κοιμηθούν τα παιδιά για να έχω ησυχία.Στήνω τα σχετικά και όταν έρχεται η ώρα να παίξω είμαι ήδη κουρασμένος, για αυτό και η μουτρωμένη φάτσα μου :)

Τώρα τελευταία άρχισα να προσέχω τα βίντεο λίγο παραπάνω όσον αφορα΄το φωτισμό και τον ήχο.

Χρησιμοποιώ elixir 80/20 nano 12άρες, που ταιριάζουν απόλυτα με την κιθάρα μου, η οποία παρότι έχει όπως σωστά είπες κέδρο-rosewood είναι ελάχιστα πιο μουντή από μια νορμάλ με έλατο. Έχω και και μια Larrivee full koa, σπάνιο κομμάτι με πολυ ιδιαίτερο ήχο. Μάλλον θα ανοίξω κάποιο topic με όλες αυτές τις λεπτομέρειες.

Γιώργος

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργήστε λογαριασμό

Γραφτείτε στην παρέα μας. Είναι εύκολο!

Δημιουργία λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Σύνδεση
×
×
  • Δημοσιεύστε κάτι...

Τα cookies

Τοποθετήθηκαν cookies στην συσκευή σας για να είναι πιο εύκολη η περιήγηση στην σελίδα. Μπορείτε να τα ρυθμίσετε, διαφορετικά θεωρούμε πως είναι OK να συνεχίσετε. Πολιτική απορρήτου