Προς το περιεχόμενο

Hendrix Legend...?


Macubert

Προτεινόμενες αναρτήσεις

Υ.Γ.  π. Η & μ. Η. σημαίνει προ και μετά Hendrix.

 

Αυτο νομιζω τα λεει ολα.

www.soundcloud.com/superfunk12

https://superfunk12.wordpress.com/

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Απαντήσεις 63
  • Πρώτη
  • Τελευταία

Περισσότερες συμμετοχές

Περισσότερες συμμετοχές

  • Moderator

Θα συμφωνήσω με τον Radiator- αναφορικά με τις δύο φορές που κάποιος κιθαρίστας «γνωρίζει» τον Hendrix- το έχω δει να γίνεται με πολλούς… Από εκεί και πέρα θεωρώ τον Τζιμάρα ως τον άνθρωπο που «επανίδρυσε» την ηλεκτρική κιθάρα (σωστός ο Nestoras με το π Η- μ Η), μια κατάσταση που θεωρώ ότι ξανασυνέβη μόνο με την έλευση του Steve Vai…

all this has happened before and will happen again

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δεν νομίζω οτι υπάρχει καταξιωμένος (και μη) κιθαρίστας που να μην εχει επηρεαστεί και στο ελάχιστο απο τις δουλειές του.Το οτι τον διασκευάζουν απο κλασικες ορχήστρες μεχρι παίκτες Αφρικανικου μονόχορδου τα λεει όλα.Απο την μια είναι αυτός και απο την άλλη όλοι οι υπολοποι.Νομίζω δεν αξίζει τον κόπο να ψάξουμε καν για τον "δεύτερο"

He was (and still is) the (guitar) man.

Thank God for the rain....

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Συμφωνώ με τους προλαλήσαντες και συμπληρώνω: Ο Hendrix ήταν από αυτούς τους ανθρώπους που εμφανίζονται μια στις τόσες σε όλα τα πεδία της ανθρώπινης δημιουργίας (είτε αυτή είναι τέχνη, είτε επιστήμη, είτε σπορ κλπ.) και που ανοίγουν εντελώς νέους δρόμους στην αντιμετώπιση του αντικειμένου τους. Κατά την άποψή μου, μετά τον Hendrix, στον τομέα της ηλεκτρική κιθάρας, δεν έχει εμφανιστεί κανένας ακόμη που να είναι αυτού του βεληνεκούς νεωτεριστής. Και πολύ περισσότερο γιατί ο Hendrix δεν έπαιξε ούτε τίποτα καινούριες κλίμακες που έως τότε δεν τις ήξεραν, ούτε τίποτα καινούρια ακκόρντα ή αρμονίες. Το θέμα είναι πώς έπαιξε τα ήδη υπάρχοντα.

 

Τα ρούχα, το lifestyle και οι υπερβολές επί σκηνής ήταν της εποχής και τα έκαναν και άλλοι.

Ενωμοτάρχης

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Κατά την άποψή μου, μετά τον Hendrix, στον τομέα της ηλεκτρική κιθάρας, δεν έχει εμφανιστεί κανένας ακόμη που να είναι αυτού του βεληνεκούς νεωτεριστής.

Kατά την άποψή μου, αρκετοί...

Πάρε και ένα πολύ πρόσφατο.

http://www.noiz.gr/index.php?topic=174074.20

Μαραθώνιος Εναλλακτική Σχολή

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Kατά την άποψή μου, αρκετοί...

Πάρε και ένα πολύ πρόσφατο.

http://www.noiz.gr/index.php?topic=174074.20

 

Το θέμα φίλε marathon είναι πόσοι από αυτούς και τα καινούρια πράγματα που έφεραν στο συγκεκριμένο πεδίο, υιοθετήθηκαν από τους συναδέλφους τους και έγιναν κομμάτι του "mainstream" τρόπου να παίζει κανείς ηλεκτρική κιθάρα.

 

 

Ενωμοτάρχης

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Το θέμα φίλε marathon είναι πόσοι από αυτούς και τα καινούρια πράγματα που έφεραν στο συγκεκριμένο πεδίο, υιοθετήθηκαν από τους συναδέλφους τους και έγιναν κομμάτι του "mainstream" τρόπου να παίζει κανείς ηλεκτρική κιθάρα.

Θα συμφωνήσω με το σοφό Νέστωρα για το  π. Η & μ. Η.

Αλλά θα επιμείνω στο ότι τα καινούργια πράγματα, θέλουν και λίγο χρόνο για να γίνουν κατανοητά σε όλους. Mε τον Χέντριξ, είχαμε 50 χρόνια για να τον καταλάβουμε.

Επίσης συμφωνώ απόλυτα με τούτο

Δεν νομίζω οτι υπάρχει καταξιωμένος (και μη) κιθαρίστας που να μην εχει επηρεαστεί και στο ελάχιστο απο τις δουλειές του.Το οτι τον διασκευάζουν απο κλασικες ορχήστρες μεχρι παίκτες Αφρικανικου μονόχορδου τα λεει όλα.

Μαραθώνιος Εναλλακτική Σχολή

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Αυτο για την συγκριση roth hendrix ειναι τελειως ακυρο.

Αλλωστε ο hendrix επηρεασε τους παντες και ο roth τον malmsteen,τον stump και τους ομοιους του.

 

Καθαρα σαν τεχνικη ο roth και ο καθε roth ειναι μιλια μακρυα απο την απλοϊκη , για τις μερες μας ,τεχνικη του hendrix να σπαει τα ακορντα ΑΛΛΑ η μουσικη του παρακαταθήκη ειναι τεράστια.( προσωπικα δεν θα πω βεβαια οτι τρελαινομαι αλλα τον σεβομαι απεριοριστα)

Εδω του βγαζουν δισκους μετα απο 40 τοσα χρονια μετα το θανατο του.Εδω παει η gibson να του βγαλει signature κιθαρα τι να λεμε τωρα.

you can't mess with THE MAN 

Recording is God's way of tellin you that you suck

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Καθαρα σαν τεχνικη ο roth και ο καθε roth ειναι μιλια μακρυα απο την απλοϊκη , για τις μερες μας ,τεχνικη του hendrix να σπαει τα ακορντα ΑΛΛΑ η μουσικη του παρακαταθήκη ειναι τεράστια.(προσωπικα δεν θα πω βεβαια οτι τρελαινομαι αλλα τον σεβομαι απεριοριστα)

Thanks Ksekourdistos, δεν θα το έγραφα καλύτερα.

Μαραθώνιος Εναλλακτική Σχολή

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Το θέμα φίλε marathon είναι πόσοι από αυτούς και τα καινούρια πράγματα που έφεραν στο συγκεκριμένο πεδίο, υιοθετήθηκαν από τους συναδέλφους τους και έγιναν κομμάτι του "mainstream" τρόπου να παίζει κανείς ηλεκτρική κιθάρα.

 

Με αυτό διαφωνώ, γιατί αυτομάτως θα έχριζε ως αξιόλογο μόνο αυτό που "κάθεται" εύκολα στα αυτιά του ευρέως κοινού, κιθαριστικού και απλών μουσικόφιλων...

Fear no more the heat o' the sun

Nor the furious winter's rages

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργήστε λογαριασμό

Γραφτείτε στην παρέα μας. Είναι εύκολο!

Δημιουργία λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Σύνδεση

×
×
  • Δημοσιεύστε κάτι...

Τα cookies

Τοποθετήθηκαν cookies στην συσκευή σας για να είναι πιο εύκολη η περιήγηση στην σελίδα. Μπορείτε να τα ρυθμίσετε, διαφορετικά θεωρούμε πως είναι OK να συνεχίσετε. Πολιτική απορρήτου