Προς το περιεχόμενο

Ξεκούρδισμα "ψηλότερα"


yannis37

Προτεινόμενες αναρτήσεις

πολλες φορες δεν ειναι θεμα συστολης-διαστολης, αλλα οι χορδες 'πιανονται' και δεν ξαναγυριζουν στο ακριβες σημειο τους μετα απο καποιο bend ή με χρηση του tremolo...

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Απαντήσεις 21
  • Πρώτη
  • Τελευταία

Περισσότερες συμμετοχές

Περισσότερες συμμετοχές

όταν έχει κρυο οι χορδές θα "τεντώνουν"...

μονο εγω το εκλαμβανω σαν διαστολη?

 

ετυμολογικα αν το δεις παντως...

τεντώνω = τραβώ κάτι έτσι, ώστε να έχει το μεγαλύτερο δυνατό μέγεθος

-=Dream Within A Dream=-

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Η συστολη σε μοριακό επίπεδο έχει ως αποτέλεσμα να καταλαμβάνει μικρότερο όγκο το εν λόγω υλικό, οπότε φαντάσου μια αλυσίδα κρεμασμένη σε σταθερά σημεία όπου τα κρικάκια της μικραίνουν σε μέγεθος. Αυτό θα έχει ως αποτέλεσμα να τεντώσει.

 

Συγγνώμη για τη μπακαλίστικη περιγραφή. Προσπάθησα να το κάνω παραστατικό όσο γίνεται.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

μονο εγω το εκλαμβανω σαν διαστολη?

 

ετυμολογικα αν το δεις παντως...

τεντώνω = τραβώ κάτι έτσι, ώστε να έχει το μεγαλύτερο δυνατό μέγεθος

 

Το ρήμα που ψάχνεις είναι μάλλον το ρήμα "χαλαρώνω". Με λίγα λόγια, όταν κουρδίζεις την κιθάρα, δεν αλλάζεις το μήκος χορδής, αλλά την τάση της. Την τεντώνεις δηλαδή.Όταν την ξεκουρδίζεις, πάλι δεν αλλάζεις το μήκος της, τη χαλαρώνεις.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

@myrsias καταλαβα τι εννοεις..δικο μου το λαθος  ;)

εξέλαβα το ''τεντώνουν'' λαθος  ;)

 

ισως φταιει οτι δεν εχω παει ακομα φανταρος για να μαθω τι εστι τέντωμα...ερχεται κ η σειρα μου οποτε θα επανελθω στο thread οσονούπω  ;D ;D ;D

 

Και εσύ μάλλον έκανες κοπάνα στο μάθημα της λογικής (μην σου πω και στου χιούμορ...)

sorry για το χιουμορ μου αν σε πειραξε αλλα εγω στο σχολειο δεν ειχα μαθημα για αυτο  :P

 

 

-=Dream Within A Dream=-

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

@myrsias καταλαβα τι εννοεις..δικο μου το λαθος  ;)

εξέλαβα το ''τεντώνουν'' λαθος  ;)

sorry για το χιουμορ μου αν σε πειραξε αλλα εγω στο σχολειο δεν ειχα μαθημα για αυτο  :P

 

 

 

Δεν με πείραξε, και εγώ χιούμορ κάνω... μου φαίνεται πως είχαμε καλούς καθηγητές!

Πάντως το θέμα είναι πως παρόλες τις γνώσεις μας πάνω στη φυσική, την ακουστική, το χιούμορ, τη φιλοσοφία και τη μαγειρική, δεν καταφέραμε ακόμη να δώσουμε μια πειστική απάντηση στο thread!

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

γνωμη μου, ξεχαστε τη φυσικη για να εξηγησετε τετοια φαινομενα! οσο το ψαχνεις, τόσο πιο πολύπλοκο είναι :D

 

το ξεκουρδισμα 'ψηλοτερα' θα μπορούσε να συμβαινει οταν η χορδη ήταν κουρδισμένη ψηλοτερα λιγο πιο πριν. Εμενα μου φαινεται σαν να εχουμε καποιο ειδος αποθηκευμένων τάσεων στη χορδή, (αντίστοιχα με ένα ελατήριο). Αν αφου κουρδισει κανεις, τραβηξει επειτα τις χορδες σαν τη χορδη ενος τοξου (και μετα ξανακουρδισει βεβαια), τοτε δεν νομιζω οτι η κιθαρα θα αλλαξει τονο προς τα πανω.

 

 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Εγω παλι πιστευω οτι ευθυνεται η μειωση της τασης στις χορδες που μενουν για πολυ καιρο τεντωμενες και παιζονται.

Δεν νομιζω οτι το οργανο ειναι τοσο ευαισθητο ωστε να εχει επιπτωσεις στο κουρδισμα η δυναμη που ασκουν οι χορδες σε τοσο μικρο διαστημα οσο η μεση "ζωη" ενος σετ χορδων μεχρι να τις αλλαξουμε, ασε που αν γινοταν αυτο τοτε μετα απο καμμια δεκαρια αλλαγες η κιθαρα θα ηταν για πεταμα αφου μιλαμε για ξυλο-μονιμες αλλαγες.

Για τις συνθηκες υγρασιας, πιστευω παιζουν ρολο, και σαφως σε ακραιες καταστασεις θα συμβει μια τετοια αλλαγη στο οργανο που θα προκαλεσει αυτο το φαινομενο. Ομως αυτο με τις χορδες συμβαινει και σε σταθερες-ασφαλεις συνθηκες υγρασιας

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

τρέμολο δεν έχει η κιθάρα.

bend-vibrato-tremolo γίνονται (το προσπαθώ) με τα δάχτυλα, αλλά σε αυτές τις περιπτώσεις την "ξεχυλώνεις" την χορδή άρα θα έπρεπε να ξεκουρδίζεται "χαμηλότερα".

κατι με την διαφορα θερμοκρασίας πρέπει να παιζει.

HOME www.noiz.gr/index.php?action=media;sa=album;in=103

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργήστε λογαριασμό

Γραφτείτε στην παρέα μας. Είναι εύκολο!

Δημιουργία λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Σύνδεση

×
×
  • Δημοσιεύστε κάτι...

Τα cookies

Τοποθετήθηκαν cookies στην συσκευή σας για να είναι πιο εύκολη η περιήγηση στην σελίδα. Μπορείτε να τα ρυθμίσετε, διαφορετικά θεωρούμε πως είναι OK να συνεχίσετε. Πολιτική απορρήτου