Προς το περιεχόμενο

σχετικα με ωδειο - μαθηματα κιθαρας


Προτεινόμενες αναρτήσεις

καλησπερα σε ολους

πολυ πιθανο να εχουν γινει πολλες φορες οι παρακατω ερωτησεις αλλα κανοντας μια αναζητηση επαιρνα αποτελεσματα απο το 2005-7!! οποτε κ αποφασισα να ξαναποσταρω το θεμα...

 

απορια 1) υπαρχει (πιστοποιημενο οχι κομπογιανιτικο) πτυχειο ηλεκτρικης κιθαρας και αν ναι ποσα χρονια ειναι?

2) αξιζει να πας ωδειο ή συμφερει απο αποψη value/money/χρονια να κανεις ιδιαιτερα?

 

παιζω 2 χρονια κιθαρα ειμαι 23 τωρα, εχοντας μαθει καποια βασικα απο φιλους κτλ μη μπορωντας να παω ωδειο λογω οικονομικου, και τωρα που εχω χρηματα- αφου εχω δουλεια- σκεφτομαι για ωδειο αλλα δε ξερω μηπως ειμαι καπως μεγαλος???

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

1. Πιστοποιημένο/ αναγμωρισμένο από το κράτος πτυχίο ηλεκτρικής κιθάρας δεν υπάρχει. Αν σε ενδιαφέρει για να διδάξεις σε ωδεία, οποιοδήποτε πτυχίο ωδείου πάρεις θα σου κάνει μια χαρά.

 

2. Για μένα το ωδείο ειδικά στην αρχή συμφέρει πάρα πολύ ειδικά αν είσαι διατεθειμένος να παρακολουθήσεις και τα επιπλέον όπως θεωρητικά, χορωδίες, γκρουπάκια κτλ.

Όλα αυτα εξαρτώνται από την ενασχόληση που θέλεις να έχεις εσύ με τη μουσική και φυσικά με την οικονομική σου κατάσταση.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

στην Ελλαδα δεν ειναι αναγνωρισμενη η ηλεκτρικη κιθαρα ως οργανο(εδω δεν εχουν αναγωρισει τα παραδοσιακα μας οργανα.....)

οποτε παιρνεις το πτυχιο μη αναγνωρισμενου οργανου.

δλδ κλαιν μαιν!  ;)

 

23 δεν εισαι καθολου μεγαλος!

απλος να ξερεις οτι πρεπει να βαλεις την μουσικη κ την μελετη πλεον σε ενα καθημερηνο σταθερο προγραμα δλδ θα πρεπει να δωσεις απο το προσωπικο σου χρονο. προσπαθησε να φτιαξεις ενα προγραμα ωστε να μελετας οσο τον δυνατον περισσοτερες μερες την εβδομαδα. Να ξερεις οτι 5 μερες απο 30λεπτα μεχρι 1 ωρα μελετης ειναι πολυ καλυτερα απο το να μελετας 2 μερες απο 8ωρες!

 

προτινω να ξεκινησεις με ιδιαιτερα να δεις πως παει κ μετα εαν θελεις να προχωρησεις κ με καποια θεωρητικα μαθηματα πας κ στο ωδειο.

σημασια εχει να βρεις εαν καλο δασκαλο για σενα!

 

A musician who is travelling with the old blues while searching the psychedelic groovie sounds of the 60's with his guitar.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

ενταξει δεν εχω κ τρελη οικονομικη κατασταση για αυτο προσανατολιζομουν σε ωδειο δηλαδη να δινω μεχρι 130-150 ευρω το πολυ το μηνα (εργαζομενος & φοιτητης ειμαι) αλλα να ειναι κ σχετικα εντατικα τα μαθηματα μην ειναι μονο 3-4 το μηνα :P...επειδη δεν ειμαι κ απο αθηνα ρε παιδια κ στανταρ θα παω οπου να ειναι αν παω μονος μου, αν εχετε καμια προταση για αξιολογο ωδειο σε αυτα τα χρηματα πειτε μου,

εχω δει διαφορα στον νετ οπως του Νακα,το Συγχρονο ωδειο, το Ωδειο Αθηνων,το Ελευθερο ωδειο...αλλα δεν εχω ιδεα πιο απο αυτα ειναι προκοπης κ πιο οχι... αν παιζει προβλημα λογω διαφημησης να απαντησει καποιος εδω στειλτε ενα pm θα βοηθουσατε πολυ :D

 

*οχι δεν το βλεπω επαγγελματικα να διδαξω κτλ δε με ενδιαφερει κατι τετοιο.

Ωστοσο η θεωρεια της μουσικης με ενδιαφερει παρα πολυ κ παιζω κιθαρα επειδη περναω καλα απλα ρωτησα αν τα πτυχεια ειναι κομπογιανιτικα με την εννοια αν μαθαινεις πραγματα, οχι απο πλευρας επαγγελματικων διακιωματων.

 

*περναω κατα μεσω ορο 2-3 ωρες τη μερα με τη κιθαρα μου, απλα νομιζω οτι παιζω ασυνδετα μεταξυ τους πραγματα δηλαδη οτι βρω απο εδω κ απο εκει..(νετ,βιβλια,κανενα φιλο κτλ) για αυτο κ ειμαι στασιμος μαλλον

ευχαριστω ;)

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Πριν κανεις οτιδηποτε παρε προσφορες.Παρε ενα βιβλιο θεωριας που περιεχει μεσα τα παντα κλιμακες,συγχορδιες,ρυθμο διαστηματα,σολφεζ κτλ και πηγαινε σε ωδεια η δασκαλους και ρωτησε τους 2 πραγματα:την τιμη και τον χρονο που θα τους παρει να σου διδαξουν ολη την υλη του βιβλιου (πανω στην κιθαρα φυσικα).Ετσι θα εχεις αντικειμενικη αποψη.Εχω αναλαβει μαθητες που εκαναν 3,4 χρονια με δασκαλο και με πολυ μικρη αμοιβη κι ομως ο δασκαλος τους τους κοροιδευε αφου ακομα και για τα λιγα λεφτα που επαιρνε τους μαθαινε πολυ λιγοτερα απο οσα οφειλε.Εγω οταν θελω να φτιαξω το αμαξι μου, μια που δεν εχω ιδεα απο μηχανολογικα,πηγαινω στην αντιπροσωπεια και μου κανουν διαγνωση στα σιγουρα,μετα παω με ετοιμη τη διαγνωση και παιρνω προσφορες απο μηχανικους (ασε που ψαρωνουν οταν εχω ετοιμη διαγνωση και δεν τους δινω περιθωριο να με κλεψουν)..Το ιδιο ειναι και ο δασκαλος (αν ειναι αλητης βεβαια).Αν πας ψαρωμενος και καταλαβει οτι εσυ δεν εχεις ιδεα θα το χρησιμοποιησει εναντιων σου.Αντιθετα αν πας προετοιμασμενος ακομα και να θελει δεν θα εχει περιθωριο να σε κοροιδεψει.Τελευταιο αλλα πολυ σημαντικο *****ΟΤΑΝ ΘΕΣ ΝΑ ΜΑΘΕΙΣ ΡΟΚ,ΜΕΤΑΛ,ΤΖΑΖ,ΜΠΛΟΥΖ,ΦΑΝΚ,ΚΑΟΥΝΤΡΥ ΚΑΙ ΟΤΙΔΗΠΟΤΕ ΔΕΝ ΕΙΝΑΙ ΚΛΑΣΣΙΚΗ ΜΟΥΣΙΚΗ ΔΕΝ ΠΑΣ ΣΕ ΔΑΣΚΑΛΟ ΚΛΑΣΣΙΚΗΣ****

 

Αυτο ειναι το πιο κλασσικο λαθος..Ειναι σαν να θελεις να μαθεις kung fu και να πας σε δασκαλο kick boxing..Και τα δυο εχουν κλωτσιες και μπουνιες αλλα ειναι ετη φωτος μακρυα.Μεγαλη προσοχη στους απατεωνες που διδασκουν τα παντα..

 

Οσον αφορα στα λεφτα και τις ωρες μελετης σου να σου πω οτι 140 ευρω ειναι υπεραρκετα για να κανεις 6 ωρες τον μηνα οι οποιες ειναι υπεραρκετες αν ο δασκαλος σου αντι να σου κανει παραδειγματα την ωρα που τον πληρωνεις σου δειχνει πως σκεφτεται και σε αφηνει να μελετησεις οσο θελεις μονος σου..Εννοειται οτι σε εναν χρονο πρεπει να μπορεις να παιζεις οχι τελεια βεβαια αλλα αρκετα ωστε να εισαι ευχαριστημενος με τον χρονο που εχεις επενδυσει.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

::)

Ψυχραιμία... σε ένα σοβαρό ωδείο να πάει το παιδί δε θα έχει όλα αυτά τα προβλήματα :s

Για να παίζει σε ένα χρόνο ικανοποιητικά ο άλλος ας μην τρελαθούμε εξαρτάται και από το διάβασμα του ίδιου και πάλι ... σε ένα χρόνο; Τι θα παίζει παπάδες;

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Ψυχραιμία... σε ένα σοβαρό ωδείο να πάει το παιδί δε θα έχει όλα αυτά τα προβλήματα :s

Για να παίζει σε ένα χρόνο ικανοποιητικά ο άλλος ας μην τρελαθούμε εξαρτάται και από το διάβασμα του ίδιου και πάλι ... σε ένα χρόνο; Τι θα παίζει παπάδες;

 

Eιπα ικανοποιητικα για τον χρονο που εχει επενδυσει..

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Γρηγόρη τα εισερχόμενά σου έχουν φουλάρει, προσπαθούσα τώρα να σου στείλω... ;D

 

Χαίρομαι που είχες τόση ανταπόκριση (αν είναι απο αυτό δλδ)  :P

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Είναι λίγο offtopic αλλά αλήθεια δεν είναι καιρός εμείς οι κιθαρίστες να αρχίζουμε να ασκούμε σοβαρή πίεση στο υπουργείο για να αναγνωριστεί η ηλ.κιθάρα όπως κάνουν οι συνάδελφοι πληκτράδες?Και όπως έγινε και με το σαξόφωνο πρόσφατα?

(Αν έχετε να πείτε πολλά θα ανοίξω καινούργιο thread...)

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

... δεν είναι καιρός εμείς οι κιθαρίστες να αρχίζουμε να ασκούμε σοβαρή πίεση στο υπουργείο για να αναγνωριστεί η ηλ.κιθάρα όπως κάνουν οι συνάδελφοι πληκτράδες?Και όπως έγινε και με το σαξόφωνο πρόσφατα?

 

 

Επειδη εχω πραγματικη αγνοια επι του θεματος, να αναγνωριστει η ηλεκ. κιθαρα σαν τι; και τι ακριβως κανουν οι πληκτραδες με τους σαξοφωνιστες;

 

Ειναι κατι που θα φερει το πανω κατω στην μουσικη στην χωρα μας; ??? ;D ;D ;D

 

Ελπιζω σε απαντηση. :)

 

 

Πρώην VARTANIS 🙂

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργήστε λογαριασμό

Γραφτείτε στην παρέα μας. Είναι εύκολο!

Δημιουργία λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Σύνδεση
×
×
  • Δημοσιεύστε κάτι...

Τα cookies

Τοποθετήθηκαν cookies στην συσκευή σας για να είναι πιο εύκολη η περιήγηση στην σελίδα. Μπορείτε να τα ρυθμίσετε, διαφορετικά θεωρούμε πως είναι OK να συνεχίσετε. Πολιτική απορρήτου