Προς το περιεχόμενο

αλλαγη μαγνητων σε gibson les paul standard


Προτεινόμενες αναρτήσεις

νομίζα πως η silverburst είναι χρωματισμός της custom (ή studio), και όχι της standard.

Ομορφη, όπως και να έχει.

 

silverburst, μήπως θέλεις πιό γκαζωμένο ήχο?

 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Απαντήσεις 64
  • Πρώτη
  • Τελευταία

Περισσότερες συμμετοχές

Περισσότερες συμμετοχές

Ω! ΡΕ ΜΑΓΚΑ ΤΙ ΕΙΝ ΤΟΥΤΟ :o :o :o

Εισαι με drive του ενισχυτη μονο?

Τι χορδες φορας?

ΥΓ αυτο ενοουσα φιλε μου ΑΥΤΟ ειναι ηχος ''ξυλου'' ;) που ελεγα.

Ειναι οι ιδιοι που παιζει ο τυπος με το κοκορι στο μαλι με το φεντερ δελουξ στo site?

ποιος ειναι ακριβως ο τυπος(ονομα)? που υπαρχουν Ελλαδα κλπ.?

 

Thanks  :) Ναι οι ιδιοι μαγνητες ειναι πανω σε μια LP studio του 91 με εβενο ταστιερα. Παιζει με marshall tsl100 --> καρτα ηχου, χορδες 11αρες d'addario αν θυμαμαι καλα..

 

Δεν υπαρχουν στην ελλαδα, πρεπει να τους παραγγειλεις απο το site του με paypal. Ειναι πολυ συνεργασιμος, απανταει σχεδον αμεσως στα email και μαλιστα επειδη ειχαν καθυστερησει να ερθουν μου ειχε στειλει email και με ρωτουσε αμα χαθηκαν για να μου εστελνε αλλο σετ και αμα μου αρεσαν κλπ..

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

προς darshan.. εχει βγαλει η gibson μονο για τα guitar senter sthn amerikh thn silverburst se standard εκδοση .. αοι εκει την πηρα . οσο για τον ηχο δεν θα ελεγα γκαζομενο τοσο οσο πιο ξυλινο!! τι να πω ισως να φταιει που αφερουν ξυλο ,δυστυχος , απο τις κιθαρες :'(

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Moderator

Μια από τις πιο σωστές κουβέντες που 'εχει γραφτει κάποτε εδώ είναι ότι "τα πάντα είναι eq".

 

Αυτό πρακτικά σημαίνει ότι πάντα προσπαθείς να ταιριάξεις τα στοιχεία που δίνουν αυτό το eq.

 

Για παράδειγμα, αν βάλεις σε μια bright κιθάρα, bright μαγνήτες και ύστερα την βάλεις σε έναν bright ενισχυτή στον οποίο έχεις βάλει ένα bright μεγάφωνο και την boostάρεις με ένα treble booster, χρησιμοποιώντας πάντα hi-end καλώδια τι αποτέλεσμα νομίζεις ότι θα πάρεις;

 

Άρα το πιο απλό είναι να σκεφτείς τί θα ήθελες να έχεις περισσότερο στον ήχο σου, και πως θα μπορούσες να το εξυπηρετήσεις καλύτερα.

 

Για τους burstbuckers:

 

Είναι πολύ καλοί μαγνήτες, όπως και όλοι οι μαγνήτες που έχει βγάλει η gibson. Aλλά το 2010 o καθένας έχει τα γούστα του και υπάρχουν άπειροι boutiqάδες να τα εξυπηρετούν. Επίσης το γεγονός ότι η πλειψηφία τους αντικαθιστά, και καταλήγει σε κάτι άλλο δεν τους επιτρέπει κατά τη γνώμη μου τον χαρακτηρισμό  "all time classic" (απλά είναι υπερβολικός).

 

Εγώ τους αντικατέστησα, αυτή την στιγμή έχω τους RS/Fralin True 60s και δεν θα τους ξαναέβαζα (βασικά τους πούλησα). Ήταν καλοί όσο έπαιζες χαμηλά αλλά σε "αντρικά" volumes δεν είχαν το σωστό midrange για μένα, η μι καντίνι ήταν ασθενική και υπήρχε και ένα παράξενο επαναλαμβανόμενο phasing σε ορισμένες νότες. Πάντως απ' όσο ξέρω υπάρχουν και μικροδιαφορές από set σε set. Ήταν όμως φοβερά balanced, και η απόκριση στα volume και tone controls ήταν καταπληκτική.

 

Tώρα αν πάιζεις σε Guitar Rig, δεν υπάρχει λόγος να πάς να ξοδέψεις μια περουσία κατά τη γνώμη μου μιας και έτσι κι αλλιώς δεν πρόκειται να "περάσει" σε αυτό το 10% του complexity που θα κερδίσεις από ένα set "Boutique" μαγνήτες. Απλά βάλε κάτι πιο γκαζωμένο (π.χ καναν Seymour Duncan Custom Custom...)

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

εχεις δικιο.. δεν ξερω, οπως εγραψα και πριν μπορει να μου φταιει το chabered body!! δεν ξερω .. αφαιροντας ξυλο απο μια lp... βεβαια gibson ειναι κατι θα ξερει ..

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Και εγώ δε συμπαθώ ιδιαίτερα τους bb αλλά η γνώμη μου είναι οτι πρέπει να πάρεις πρώτα ένα σοβαρό λαμπάτο ενισχυτή και μετά αν δε σου αρέσει το αποτέλεσμα να πειραματιστείς με την κιθάρα.

 

Το να έχεις μια Gibson και να παίζεις με guitar rig είναι κατα τη γνώμη μου σα να έχεις μια ferrari και να τρέχεις σε πίστα καρτ..

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

εγώ έχω les paul standard 2003 και έπαιζα σε tsl-602, tsl-100 και δεν βλέπω γιατί δεν μπορείς να έχεις καλό ήχο με τους συγκεκριμένους μαγνήτες..είναι ψιλοιεροσυλία να τους αλλάξεις..επίσης, 9άρες στην les paul? χάνει πολύ το όργανο..

 

τώρα τους έχω δώσει τους ενισχυτές και παίζω κι εγώ σε guitar rig, και συμφωνώ 100% με τον προλαλήσαντα..

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

εγώ έχω les paul standard 2003 και έπαιζα σε tsl-602, tsl-100 και δεν βλέπω γιατί δεν μπορείς να έχεις καλό ήχο με τους συγκεκριμένους μαγνήτες..είναι ψιλοιεροσυλία να τους αλλάξεις..επίσης, 9άρες στην les paul? χάνει πολύ το όργανο..

 

τώρα τους έχω δώσει τους ενισχυτές και παίζω κι εγώ σε guitar rig, και συμφωνώ 100% με τον προλαλήσαντα..

Συμφωνω α π ο λ υ τ α

'Η ΤΑΝ 'Η ΕΠΙ ΤΑΝ

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Moderator

εχεις δικιο.. δεν ξερω, οπως εγραψα και πριν μπορει να μου φταιει το chabered body!! δεν ξερω .. αφαιροντας ξυλο απο μια lp... βεβαια gibson ειναι κατι θα ξερει ..

 

Παίξε την κιθάρα ακουστικά. Αν σου φταίει κάτι στο όργανο κατασκευαστικά (εκτός ηλεκτρικών) θα πρέπει να το διαπιστώνεις εκεί.

 

Πάντως μακάρι το guitar rig να ήταν ένα τόσο καλό software που να μπορούσαμε να κρίνουμε όργανα κλπ μέσω αυτού. Θα μας γλίτωνε από πολύ κουβάλημα και πολλά έξοδα. Δεν είμαστε ούτε σπάταλοι ούτε μαζόχες όσοι ξεπαραδιαζόμαστε και μετα ξεμεσιαζόμαστε να κουβαλάμε λαμπάτους. Υπάρχει λόγος...

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργήστε λογαριασμό

Γραφτείτε στην παρέα μας. Είναι εύκολο!

Δημιουργία λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Σύνδεση

×
×
  • Δημοσιεύστε κάτι...

Τα cookies

Τοποθετήθηκαν cookies στην συσκευή σας για να είναι πιο εύκολη η περιήγηση στην σελίδα. Μπορείτε να τα ρυθμίσετε, διαφορετικά θεωρούμε πως είναι OK να συνεχίσετε. Πολιτική απορρήτου