Προς το περιεχόμενο

αλλαγη μαγνητων σε gibson les paul standard


Προτεινόμενες αναρτήσεις

+1 για τις 9άρες

μια καλή λύση αν σε βολεύουν είναι οι 9.1/2 του santana ίδιος όγκος με τις 10 σε ήχο feeling αρκετά κοντά στις 9άρες

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Απαντήσεις 64
  • Πρώτη
  • Τελευταία

Περισσότερες συμμετοχές

Περισσότερες συμμετοχές

  • Moderator

9άρες στην les paul? χάνει πολύ το όργανο..

 

για τον jimmy page που έπαιζε με 8άρες έχουμε να πούμε κάτι; μάλλον θέμα γούστου είναι το πάχος...

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Ναι ο Σαντανα με 70 μηχανικους πισω του μονο για τις χορδες ;)

Ατυχης η συγκριση φιλε μου. Αν βολευει 9αρα οκ θεμα προσωπικο αλλα ΓΝΩΜΗ μου ειναι πως χανει στα ποιο σημαντικα πραματα το οργανο. Τονος ας πουμε

'Η ΤΑΝ 'Η ΕΠΙ ΤΑΝ

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

πάντως άλλο πράγμα η full solid body Les Paul, άλλο πράγμα η chambered, έτσι δεν είναι? Πιό bright η chambered, ίσως λίγο scooped στα μεσαία. Ο bb3 που έχω δοκιμάσει σε chambered μου ακουγόταν πολύ λεπτός για bridge. Μπήκε δοκιμαστικά ένας EMG-85 και έμεινε εκεί. Απ'την άλλη, σε solid les paul, ο ίδιος μαγνήτης, ο emg, ήταν υπερβολικά παχύς (μιά χαρά ήχο είχε βασικά, αλλά κάλυπτε τα πάντα). Φαντάζομαι πως η ίδια αναγωγή θα ισχύει και για passive μαγνήτες. Αν παλέψεις με το eq και δεν βγάλεις άκρη, προσπάθησε να βρεις μαγνήτες που σου δίνουν αυτό που θέλεις συχνοτικά. Δοκίμασε απλά πράγματα (Seymour Duncan πχ.) πρίν δώσεις λεφτά για κάτι boutique.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Moderator

πάντως άλλο πράγμα η full solid body Les Paul, άλλο πράγμα η chambered, έτσι δεν είναι?

 

Solid με την κυριολεκτική έννοια είναι μόνο οι όλες οι custom shop, εκτός από τις Cloud 9.

 

To "σωστό" βάρος για μια solid είναι κοντά στα 4,5 κιλά και συνήθως τα ελαφριά μαόνια με τα σωστά specs τα κρατάνε για τις ακριβότερες custom shop (R9, Murphy κλπ)

 

Kατα τ' άλλα οι Standard ανάλογα με το μοντέλο από το 1980 και μετά είναι τρυπημένες με dremel για weight relieve, και προσφάτως έχουν κυκλοφορήσει και chambered.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Εγώ άλλαξα τους εργοστασιακούς στην δικιά μου LP (παρόλο οτι ήταν κατά την γνωμη μου οι κaλυτεροι stock μαγνήτες gibson, και μιλάω για τους classic 57) με αυτούς http://www.wcrguitar.com/fillmore.html και το αποτέλεσμα ήταν εκπληκτικό.Και μην σας ξεγελάει το fillmore, κάνουν όλη την γκάμα του classic rock και blues φυσικά, βεβαίως το πιο "βαρύ" τους είναι maiden.

Thank God for the rain....

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

παιδια θα μπω λιγο σφηνα στην κουβεντα αλλα για να μην ανοιξω αλλο thread το λεω εδω....

 

Για τους Burstbucker Pro τι εχετε να πειτε? προσφατα πηρα αυτη εδω http://www.noiz.gr/index.php?action=classifieds;sa=view;id=32030http://www.noiz.gr/index.php?action=classifieds;sa=view;id=32030

..με ανταλλαγη αλλα εχω και στο συρταρι μου τους EMG 60 KAI EMG 81.(active)

 

θα ηταν ιεροσυλία να τους τοποθετουσα? προς αναζητηση Gary Moore Sound στα γκαζια του...λατρευω αυτη τον ηχο που εχει αλλα μου τον δινουν οι Pro και αν ναι μήπως οι EMG θα συμπεριφέρονταν καλυτερα?

 

να τονισω οτι δεν πρόκειται για αγορα τον EMG οποτε μην λυπηθείτε την τσεπη μου  ;D ειναι στην κατοχη μου και ειναι σίγουρα πανω απο 17 ετων...αν παιζει καποιο ρολο αυτο

 

 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Moderator

Aν σου δίνουν τον ήχο που θες οι Burstbuckers, αυτό το ξέρεις εσύ καλύτερα από μας.

 

Από άποψη μαγνητών και μόνο ο Gary Moore χρησιμοποιεί σε όλες τις κιθάρες (και στου Peter Green που αγόρασε) Tom Holmes, οι οποίοι είναι πανάκριβοι και δυσεύρετοι.

 

Πολύ κοντινές σε αυτούς λύσεις είναι οι Gibson '57 και οι Seymour Duncan Pearly Gates. Και πολλοί boutique φυσικά.

 

Oι ΕΜG δεν είναι καλύ λύση γι' αυτόν τον ήχο σε καμία περίπτωση.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

 

Από άποψη μαγνητών και μόνο ο Gary Moore χρησιμοποιεί σε όλες τις κιθάρες (και στου Peter Green που αγόρασε) Tom Holmes, οι οποίοι είναι πανάκριβοι και δυσεύρετοι.

 

 

Αυτο που το διαβασες φιλε μου??απο περιεργεια σε ρωταω.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργήστε λογαριασμό

Γραφτείτε στην παρέα μας. Είναι εύκολο!

Δημιουργία λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Σύνδεση

×
×
  • Δημοσιεύστε κάτι...

Τα cookies

Τοποθετήθηκαν cookies στην συσκευή σας για να είναι πιο εύκολη η περιήγηση στην σελίδα. Μπορείτε να τα ρυθμίσετε, διαφορετικά θεωρούμε πως είναι OK να συνεχίσετε. Πολιτική απορρήτου