Προς το περιεχόμενο

Pitch bend πιέζοντας την άκρη του μπράτσου της κιθάρας


Προτεινόμενες αναρτήσεις

Σε κιθάρες χωρίς τρέμολο, ως λύση ανάγκης, μπορούμε να πετύχουμε μία μικρή διακύμανση στο pitch (low-bend) πιέζοντας προς τα μπροστά την άκρη του μπράτσου και κρατώντας κόντρα στο σώμα με το δεξί χέρι. Πόσο "καταστρεπτικό" είναι αυτό για την κιθάρα? Για τις LP που έχουν ιστορικό σπασίματων στην ένωση μπράτσου-σώματος ισχύει κάτι διαφορετικό?

 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Moderator

Νομίζω ότι απαιτεί να βάλει κανείς τόση δύναμη (ιδιαίτερα σε LP) που μοιραία "χάνεις" σε εκφραστικότητα. Προσωπικά, σε φεντεροειδή δεν διστάζω καθόλου να το κάνω.  ;D

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

εγω το κανω παντα στις Gibson μου, οι οποιες σαν μονοκομματες που ειναι εχουν και καλυτερο αποτελεσμα.

Στη fender που εχω δεν το πολυκανω, καθως φοβαμαι την ενωση.. παντως ηχητικα αποδιδει καλυτερα στις Gibson!! Και φυσικα ειναι και floyd rose, παει κι απο τις δυο μεριες!!

Αγάπη μου, χρειάζομαι τις κιθάρες μου, όπως εσυ τα παπούτσια σου.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Ο Slash συνηθίζει να το κάνει αυτό με τις Les Paul του.

 

Διάβαζα (απο όσο θυμάμαι στο βιβλίο του) ότι μια φορά που το έκανε αυτό το τρικ, έσπασε απότομα ο λαιμός και τον έσκισε στο πρόσωπο και έσταζε αίματα και δε ξερω αν έκανε και ράμματα.

 

Εγώ το αποφεύγω στις Les Paul μου πάντως. Φαντάζομαι πως όσο το κάνεις στα όρια της ελαστικότητας του ξύλου δεν υπάρχει πρόλημα. Ωστόσο δε γνωρίζεις ποτέ ποια είναι αυτά τα όρια στα οποία θα σπάσει η θα ραγίσει το ξύλο

 

Τώρα σε κιθάρες μη-λες πολ που εχουν maple (σκληρο) δε θα φοβόμουν τόσο πολύ.

 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Για τις SG δε λενε οτι σπανε ευκολα? Για LP πρωτη φορα το ακουω.

Eχουν δει σπασμενες LP,SG,Explorer και hummingbird τα ματια μου...

 

Σε fender και συναφη, δεν προκειται να σπασει, ακομα και να χοροπηδας πανω!Ειδικα αν το μανικι ειναι quartersawn.

Σε κιθαρες με κλιση στο headstock, αν αυτο ειναι scarf jointed απο το nut και πανω, κι οχι μονοκοματο( οπως οι gibson) παλι δεν υπαρχει προβλημα-εκτος αν το παρακανεις!

 

Use your guitar, don t let it use you.

 

Σε περιπτωση που η ενωση ειναι κατω απ την ταστιερα, μην ανησυχειτε!Θα σπασει απο μονο του!

 

Εγω το θεωρω πολυ πιο χρησιμο απ το bigsby!Eχει και μεγαλυτερο ευρος!

 

Και εις ανωτερα, με divebombs!

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Για τις SG δε λενε οτι σπανε ευκολα? Για LP πρωτη φορα το ακουω.

OΛΕΣ οσες εχουν μπρατσα απο μαονι σπανε στο headstock....

(και ακουστικες-κλασσικες) εκτος αν εχουν "κοντρες" απο σκληροτερο ξυλο

εγω το κανω παντα στις Gibson μου, οι οποιες σαν μονοκομματες που ειναι εχουν και καλυτερο αποτελεσμα.

Μονοκομματες?Και αυτο τις κανει πιο ελλαστικες?

Φαντάζομαι πως όσο το κάνεις στα όρια της ελαστικότητας του ξύλου δεν υπάρχει πρόλημα. Ωστόσο δε γνωρίζεις ποτέ ποια είναι αυτά τα όρια στα οποία θα σπάσει η θα ραγίσει το ξύλο

Τα ορια αυτα αλλαζουν με την παροδο του χρονου....

Σε κιθαρες με κλιση στο headstock, αν αυτο ειναι scarf jointed απο το nut και πανω, κι οχι μονοκοματο( οπως οι gibson) παλι δεν υπαρχει προβλημα-εκτος αν το παρακανεις!

Μονο scar joined λοιπον.... ;D

Σε περιπτωση που η ενωση ειναι κατω απ την ταστιερα, μην ανησυχειτε!Θα σπασει απο μονο του!

Αυτη η μεθοδος λεγεται "classical neck construction" και ειναι ο σωστοτερος και πιο σταθερος τροπος κατασκευης μπρατσου,και σιγουρα ΔΕΝ σπαει απο μονο του...

(μην μπερδευουμε το σπασιμο με το ξεκολλημα που μπορει να οφειλεται σε κακη κολληση η "αστοχια υλικου",κακη κολλα δηλαδη). 8)

ΔΕΝ αναλαμβανω εργασιες!Ευχαριστω!

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Σε 2 bolt on που ειχα , το δεσιμο ηταν τοσο σφιχτο που δεν κουνιοταν ουτε μμ ο λαιμος και δεν μπορουσες να ακουσεις την αλλαγη του τονου.

Τωρα σε neck through και σε set neck αυτο το φαινομενο ειναι πολυ εντονο.

Καλα ποσο δυναμη μπορει κανεις να βαλει για να σπασει ?

Δηλαδη και αν κουρδιζαν στην ιδια κιθαρα τις χορδες υπερβολικα πρωτα θα εσπαγε ο λαιμος και μετα οι χορδες ?

Recording is God's way of tellin you that you suck

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Κατ'αρχήν δε χρειάζεται πίεση στο headstock. Όπως έχεις πχ πιασμένη τη Σι μινόρε (μπαρέ 2ο τάστο), σπρώχνεις με το αριστερό χέρι (το οποίο πιάνει και τη συγχορδία). Άρα δε φοβόμαστε το σπάσιμο στο headstock.

 

Yann, επί του θέματος τι έχεις να μας συμβουλέψεις ως οργανοποιός?

 

 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργήστε λογαριασμό

Γραφτείτε στην παρέα μας. Είναι εύκολο!

Δημιουργία λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Σύνδεση
×
×
  • Δημοσιεύστε κάτι...

Τα cookies

Τοποθετήθηκαν cookies στην συσκευή σας για να είναι πιο εύκολη η περιήγηση στην σελίδα. Μπορείτε να τα ρυθμίσετε, διαφορετικά θεωρούμε πως είναι OK να συνεχίσετε. Πολιτική απορρήτου