Προς το περιεχόμενο

Telegun M.S.D. MultiSonic Distortion pedal


Προτεινόμενες αναρτήσεις

καλησπέρα!

 

λοιπόν σήμερα βρήκα λίγο χρόνο για να γράψω κάποια κλιπάκια με το συγκεκριμένο νεοαπκτηθέν πεταλάκι.

 

Η ηχογράφηση έγινε ως εξής: Με τη λογική οτι το MSD είναι ένα πετάλι με συμπεριφορά ενισχυτη, θεώρησα ανούσιο να ηχογραφήσω απο την έξοδο του power amp του ενισχυτή μου.

Ηχογράφησα μέσω του Behringer Ultra DI GI100, χρησιμοποιόντας την 4χ12 προσομοίωση καμπίνας που έχει, που προσωπικά τη βρήκα αξιολογη.

 

Βέβαια, όταν ξαναβρώ χρονο, θα ηχογραφήσω είτε με το behringer απο την έξοδο του power amp του Blues Jr μου, είτε με μικρόφωνο, είτε και με τα δύο.

 

Το βίντεο συμπιέστηκε αρκετά αφου δεν δείχνει και τίποτα σπουδαίο (δε φαίνεται η ταστιέρα που παίρνει φωτιά :P :P) αλλά ο ήχος έμεινε πλήρως ασυμπίεστος αφήνοντας το youtube να κόψει ό,τι θέλει, για να έχει την καλύτερη δυνατη ποιότητα.

 

το σεταπ:

 

Schecter C1 classic--->Telegun M.S.D.--->Behringer GI100--->M-audio Fast Track Pro--->Ardour (recording software)

 

*το ξέρω πως καταντάνε βαρετά επειδή παίζω τα ίδια και τα ίδια και κάνω και λάθη αλλά αντιμετωπίστε τα απλά σαν ηχητικά δείγματα :-[

 

*κατα το σκαλισμα των κουμπιών καμια φορά ξεφέυγει η ένταση (πχ αν αλλάζεις το gain mode) και ακούγονται κάποια clips. τα διορθώνω αμέσως με το level

 

*πρόκειται για 2 κλιπς, το ένα με τη ρύθμιση "V" = vintage (fender) και το άλλο με τις ρυθμίσεις "B" = british (marshall) και "T" = telegun (modern)

 

*το πετάλι είναι της λογικής tech 21 sansamp δηλαδή έχει

  --έναν επιλογέα που διαλέγει τύπο ήχου (V,B,T όπως γράφω και παραπάνω)

  --έναν επιλογέα που ρυθμίζει "πόσο" gain (L=low, M=medium, H=high)

  --έναν επιλογέα που ρυθμίζει την γενική συχνοτική απόκριση (εξηγώ όπως τα ερμήνευσα με τα δικά μου αφτιά):

      >>N= ελαφρώς τονισμένα μεσαία

      >>C= ελαφρώς scooped μεσαία

      >>S= πολυ scooped μεσαία, εμφανώς τονισμένα πρίμα/μπάσα

 

*το πετάλι πραγματικά είναι πάρα πολυ ευαίσθητο, "αρπάζει" το οτιδήποτε! Πραγματικά είναι σαν να ακούει κάθε "κιχ" που βγάζει η κιθάρα σας. Πρέπει να πάιξετε οι ίδιοι για να το καταλάβετε! Μην περιμένετε να συγχωρέσει λάθη. Επίσης τα πολλά φτηνιάρικα καλώδια μπροστά απο αυτό μπορεί να δημιουργήσουν κάποιο φύσημα στις high gain ρυθμίσεις.

 

*EDIT: έχετε το νού σας για αλλαγές μαγνητών, "παίξιμο" με το volume knob γιατί είναι πολλά και είναι μανούρα να τα βάλω σε φουσκίτσες απο το interface του youtube

 

*overall, προκειται για ένα εξαιρετικό πετάλι που τα κάνει όλα. Σίγουρα δεν υπάρχει ΕΝΑ πετάλι για όλους και όλα, αλλά κατα τη γνώμη μου αξίζει να το συμπεριλάβει κανείς ανάμεσα στους υποψηφίους, αν σχεδιάζει κάποια σχετική αγορά

 

 

ιδού λοιπόν τα βίντεο

 

low gain

 

high gain

 

 

enjoy-comment! 8)

a classic player now...

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

ακουγοντας το high gain video, ακουσα αυτο που ειχα παρατηρήσει κ ο ιδιος οταν το ειχα δοκιμασει. Ξύνει πολυ!!! (καταραμένα τρανζιστορ :P). To fat foot πιστευω οτι ειναι κλασης ανωτερο, αν και κανει και ποσα φραγκα παραπάνω!

MetalCaster

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Μπράβο για τον κόπο σου αλλά εγώ έχω να πω πως αυτό που ακούω εδώ ως ήχος είναι, για μένα, μέτριο και δεν έχει καμία σχέση με τον μεγαλειώδη ήχο που άκουσα με τα αυτiά μου όταν το κάρφωσα σε έναν Koch...

When you will get good you will know. There is no guitar. There never was.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Αυτα τα πετάλια αδικουνται οταν είναι direct σε cab sim.Πάντως ωραια η προσπάθεια ηρακλή και ακομα πιο ωραία η κιθάρα που έχεις!

never compromise tone for features....

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

η ιδέα να ετοιμάσω τα κλιπς προήλθε απο όταν το έψαχνα για να το αγοράσω, που τα μόνα ντέμο που μπορούσα να βρω ήταν ηχογραφήσεις του Βρεττου με ολόκληρη μίξη και τέλεια τεχνικη.

 

το ξέρω πως μια τέτοιου τύπου ηχογράφηση σαν τη δική μου αδικεί το πετάλι (όπως και κάθε ντραιβ πετάλι κατα τη γνώμη μου) αλλά θέλω να πιστεύω πως για κάποιον που δεν έχει τη δυνατότητα να το ακούσει απο κοντά, πρόκειται για πολύ χρήσιμο υλικό.

 

καταλαβαίνω πως αμα το καρφώσεις στον koch (ή σε έναν boogie με 2χ12 cab στο μαγαζί) θα ακούσεις κάτι σίγουρα ποιο εντυπωσιακό, αλλά αν έχεις έναν απλό ενισχυτή (όπως τον blues jr εγώ) η διαφορά στον ηχο του cab simulator με την πραγματικότητα δεν είναι τόσο χαώδης.

 

άλλωστε, κατα την άποψή μου, το μεγάλο ατού αυτού του πεταλιού δεν βρίσκεται στον ήχο του μόνο, αλλα κυρίως στο πόσο ανταποκρίνεται στο παίξιμο σου. Έχει φοβερή απόκριση στο παίξιμο του κιθαρίστα.

 

 

έρχονται κι άλλα κλιπς όταν βρω λιγο χρόνο ακόμα, με μικρόφωνο αυτη τη φορά, πάλι βέβαια τιποτα δε συγκρίνεται με την ΑΙΣΘΗΣΗ που έχεις όταν παίζεις. Ηχητικά πρόκειται για ένα πάρα πολύ καλό ντιστόρσιον (και δεν είναι το μόνο που υπάρχει), παικτικά όμως ..τα σπάει.

a classic player now...

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

επανέρχομαι με ηχογραφήσεις με μικρόφωνο αυτή τη φορά. Πιστεύω το ηχητικό αποτέλεσμα είναι πιο ακριβές.  :)

 

* Ηχογράφησα με ένα Behringer XM8500 τοποθετημένο όπως φαίνεται στη φωτογραφία.

http://i240.photobucket.com/albums/ff32/irakliszs/DSCF2634.jpg?t=1268335228

 

* οι ρυθμίσεις του ενισχυτή είναι

http://i240.photobucket.com/albums/ff32/irakliszs/DSCF2636.jpg?t=1268335405

 

* τα κλιπάκια είναι σύντομα και με μια διαφορετική ρύθμιση το καθένα. Οι φωτογραφίες μιλάνε απο μόνες τους:

 

1) High gain αλλά λίγο πιο μουντό με ενισχυμένα μεσαία, η ρυθμιση που χρησιμοποιώ συνήθως. Bridge μαγνήτης (SD JB)

http://i240.photobucket.com/albums/ff32/irakliszs/1-1.jpg?t=1268334277

 

2) λίγο πιο ροκάδικος "crunchy" ήχος για ρυθμικό παίξιμο (SD JB pickup)

http://i240.photobucket.com/albums/ff32/irakliszs/2-1.jpg?t=1268334278

 

3) funky ήχος, με ελαφρώς scooped μεσαία (επιλογέας μεσαίων στη θέση 2). Επίσης χρησιμοποιώ την θέση 2 του επιλογέα της κιθάρας (tapped μαγνητες)

http://i240.photobucket.com/albums/ff32/irakliszs/3.jpg?t=1268334279

 

4) προσπάθησα να βγάλω ήχο αλα hendrix δε ξέρω πόσο τα κατάφερα. Μέχρι τα μισά παίζω με τους μαγνήτες taped (θέση 2 του επιλογέα) και μετά παίζω με τον JB (bridge)

http://i240.photobucket.com/albums/ff32/irakliszs/4.jpg?t=1268334280

 

5) παίξιμο με δάχτυλα, χρησιμοποιώ τον neck μαγνήτη (SD jazz)

http://i240.photobucket.com/albums/ff32/irakliszs/5.jpg?t=1268334280

 

6) modern ήχος, όλα στο τέρμα ;D

http://i240.photobucket.com/albums/ff32/irakliszs/6.jpg?t=1268334281

 

* τα κλιπάκια είναι συνημμένα, και αντιστοιχούν στις ρυθμίσεις που φαίνονται στις φωτογραφίες ανάλογα με τον αριθμό ;)

 

ιδού και μια αναμηνστική φωτογραφία! :)

DSCF2643.jpg

 

 

enjoy! ;D

1msd_mic_BH1.mp3

2msd_mic_BH1.mp3

a classic player now...

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

και τα υπόλοιπα. Δε ξέρω γιατί δε τα στέλνει σε ένα μηνυμα, μήπως ΟΛΑ τα συνημμένα πρεπει να έχουν max 9mb? ::)

 

EDIT: όλα τα κλιπάκια τα έκανα mp3 για να μικρύνουν με Variable Bit rate 220-260 Kbps. είναι δηλαδή καλή ποιότητα mp3

3msd_mic_VM2.mp3

4msd_mic_VH1.mp3

5msd_mic_VM2.mp3

6msd_mic_TH3.mp3

a classic player now...

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

ακουγοντας το high gain video, ακουσα αυτο που ειχα παρατηρήσει κ ο ιδιος οταν το ειχα δοκιμασει. Ξύνει πολυ!!! (καταραμένα τρανζιστορ Tongue). To fat foot πιστευω οτι ειναι κλασης ανωτερο, αν και κανει και ποσα φραγκα παραπάνω!

 

Εχω δοκιμασει διεξοδικα αυτο το πεταλι, το εχει ενας πολυ καλος μου φιλος, και ποτε δεν μου εδωσε την εντυπωση οτι ξυνει. Αντιθετος, εχει ενα πολυ ζεστο tube feeling που το κανει για μενα τουλαχιστον ιδανικο για την τιμη του.

Σιγουρα θα παιζει ρολο ο ενισχυτης, αλλα μονο προσφατα το δοκιμασα σε λαμπα και επαθα πανικο...

Πολυ ωραιος Ηρακλη! Μακαρι να βρισκοταν ατομα να κανουν τετοια βιντεακια να ξερουμε που παν τα 4 με καποια πεταλακια που ευτυχως η δυστηχως δεν ειναι τοσο διαδεδομενα, και στην περιπτωση που δεν γινεται να τα δοκιμασουμε κανουμε τυφλες αγορες :(

Sickly-sweet, pink, and not for everybody

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Ηρακλή, σε ευχαριστούμε πολύ για τον κόπο σου και για την διεξοδική δοκιμή! :)

 

:) :)

 

Μακαρι να ξερουμε που παν τα 4 με καποια πεταλακια που ευτυχως η δυστηχως δεν ειναι τοσο διαδεδομενα, και στην περιπτωση που δεν γινεται να τα δοκιμασουμε κανουμε τυφλες αγορες :(

 

με ακριβώς αυτή τη λογική σκέφτηκα για να κάτσω να γράψω αυτά τα κλιπάκια. όταν έψαχνα κι εγώ, τα είχα βρει μπαστούνια, ευτυχώς μπόρεσα και το άκουσα στην αθήνα.

Το ξέρω πως δεν είναι και το τέλειο ντέμο ούτε ηχητικά ούτε παικτικά, αλλά είναι ένα σημείο αναφοράς.

 

 

ευχαριστώ για τα καλά σας λόγια!

a classic player now...

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργήστε λογαριασμό

Γραφτείτε στην παρέα μας. Είναι εύκολο!

Δημιουργία λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Σύνδεση
×
×
  • Δημοσιεύστε κάτι...

Τα cookies

Τοποθετήθηκαν cookies στην συσκευή σας για να είναι πιο εύκολη η περιήγηση στην σελίδα. Μπορείτε να τα ρυθμίσετε, διαφορετικά θεωρούμε πως είναι OK να συνεχίσετε. Πολιτική απορρήτου