Προς το περιεχόμενο

Radiohead


funky_bassman

Προτεινόμενες αναρτήσεις

  • Guru

Οι Radiohead ξεκινησαν παιζοντας "απλα" rock κομματια και πλεον παιζουν κατι το οποιο περιεχει διαφορα στοιχεια απο διαφορα ειδη.

Στον 1ο τους δίσκο είχαν ήδη ένα κομμάτι στα... 23/16 (ή 21/16, δε θυμάμαι τώρα). Άντι για άντε 4/4 όλη την ώρα... Πολύ "απλό" δε μου φαίνεται, απο τότε... αλλά καταλαβαίνω τι εννοείς.
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Απαντήσεις 58
  • Πρώτη
  • Τελευταία

Περισσότερες συμμετοχές

Περισσότερες συμμετοχές

"ρε λαλακα ...τι εχουν παρει αυτοι οι 2......"ακου το...δρομο..λενε"!!! :o :o ;D ;D

 

αχαχαχαχαχαχα θεϊκό!

 

Πέραν της πλάκας και με βάση μια κουβέντα που έκανα προηγουμένως, τα τεχνάσματα τρικ, κ "έξυπνες" ιδέες καλές είναι και τις σέβομαι, αλλά πάλι σέβομαι και αυτούς (και μάλλον σ αυτή την κατηγορία είμαι και εγώ) που δεν τους λέει και πολλά κάτι τέτοιο. Ώρες ώρες οι radiohead ανήκουν στην κατηγορία που παίζουν έξυπνα, αλλά για να τους εκτιμήσει κάποιος πρέπει να τους καταλάβει. Αν αγγίξει/ μιλήσει/ αρέσει σε κάποιον αυτό είναι άλλου παπά ευαγγέλιο..

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

αλλά για να τους εκτιμήσει κάποιος πρέπει να τους καταλάβει.

 

γι' αυτό έγραψα παραπάνω για εγκέφαλο, μπαίνει θέμα κατανόησης της μουσικής τους

 

δεν σε συνεπαίρνουν με το ρυθμό και την ενέργειά τους

 

....και δεν περίμενα πως η γνώμη αυτή θα έδινε πάτημα για ειρωνείες  :-X

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Πολύ "απλό" δε μου φαίνεται, απο τότε... αλλά καταλαβαίνω τι εννοείς.

 

μαλλον λες για το Blow Out...  :)

 

νομιζω καταλαβες ακριβως τι εννοω  ;)

 

www.LowerCut.gr

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

γι' αυτό έγραψα παραπάνω για εγκέφαλο, μπαίνει θέμα κατανόησης της μουσικής τους

 

δεν σε συνεπαίρνουν με το ρυθμό και την ενέργειά τους

 

....και δεν περίμενα πως η γνώμη αυτή θα έδινε πάτημα για ειρωνείες  :-X

 

Οκ οκ ζητώ συγνώμη! Άλλο κατάλαβα εγώ γι αυτό το γύρισα και στην πλάκα αν και πάλι διαφωνώ  ;)

 

Οι radiohead για μένα είναι τόσο τεράστια μπάντα και κάνουνε τόσο μεγάλη διαφορά από τις υπόλοιπες κιθάρα-μπάσο-ντραμς-φωνή μπάντες εκεί έξω γιατί πολύ απλά ξέρουν πότε να αφαιρούν (ή να μην παίζουν το ίδιο είναι) από ένα κομμάτι! Αυτό είναι πολύ μεγάλη υπόθεση! Ειδικά μπασίστας και ντράμερ είναι απόλυτοι υπηρέτες των κομματιών!

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

η κιθαρα του ειναι μια απλη Fender Telecaster Plus (το μονο custom στοιχειο της ειναι ενας on/off switch για τα stutters),στην ουσια ειναι δηλ.μια American Std με αλλους μαγνητες.

 

http://en.wikipedia.org/wiki/Fender_Telecaster_Plus

 

φοραει δε τους... κανονικους Lace Sensors της...μανας της.

 

ουτε exclusive κλειδια εχει,ουτε ..διαστημικους μαγνητες...

 

μεχρι να γινουν της μοδας λογω Johny της εβρισκες στο ebay γυρω στα $700 ,τωρα τις βρισκεις γυρω στα $1200.

 

Έχεις δίκιο.Λάθος μου, καθώς είχα διαβάσει για κάποιον άλλο κιθαρίστα.Της έχει αλλάξει πάντως τα φώτα της tele και είναι η κυρίαρχη κιθάρα του από τότε που ξεκίνησαν οι Radiohead με το όνομα "Οn a Friday" (μέχρι το 1985).

 

οι Radiohead γράφουν πλέον μουσική που απευθύνεται στον εγκέφαλο και όχι στην καρδιά

 

όποιος ακούει με την καρδιά θα ξενερώσει

 

my 2c worth

 

Συμφωνώ ΤΟΣΟ πολύ.Η μουσική τους για να την ακούσεις θέλει πολλή προσπάθεια (για άτομα που την βρίσκουν βαρετή έτσι?).Δεν ξέρω πάρα πολλούς που να ακούνε Radiohead (και λέγοντας "ακούνε", εννοώ να έχουν λιώσει το κάθε album τους).Πολλοί έχουν μείνει ακόμα στο Κarma Police..

 

Εν πάσει περιπτώσει ακόμα και το "These are my twisted words" μου άρεσε πάρα πολύ.Έχουμε να δούμε πολλά ακόμη!

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Έχεις δίκιο.Λάθος μου, καθώς είχα διαβάσει για κάποιον άλλο κιθαρίστα.Της έχει αλλάξει πάντως τα φώτα της tele και είναι η κυρίαρχη κιθάρα του από τότε που ξεκίνησαν οι Radiohead με το όνομα "Οn a Friday" (μέχρι το 1985).

 

Του την έχουν κλέψει μια φορά, αυτή που έχει τώρα είναι δεύτερη ;)

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Guru

Προσωπικά γουστάρω Radiohead και έχω λιώσει ΤΑ ΠΑΝΤΑ από δαύτους! (εκτός του τελευταίου, λόγο έλειψης χρόνου).

 

Και, ναι, vs, νομίζω οτι αυτό λέω.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Η ευφυϊα αυτής της μπάντας είναι αξιοθαύμαστη. Και μόνο από την εξέλιξη της στο πέρασμα των χρόνων, καταλαβαίνει κανείς ότι είναι μια ''ανησυχητικά'' παραγωγική μπάντα. :)

 

Πάντως, καθένας αντιλαμβάνεται, πως όταν έχεις ένα δίδυμο αποτελούμενο από το χαώδες μυαλό του Thom Yorke και τη ''διαστροφική'' μουσική ικανότητα του John Greenwood, δεν χρειάζεται κάτι ακόμα για να μεγαλουργήσεις...

 

Τόσο απλά... 8)

...από την πολλή γκαργκανέλα.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργήστε λογαριασμό

Γραφτείτε στην παρέα μας. Είναι εύκολο!

Δημιουργία λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Σύνδεση

×
×
  • Δημοσιεύστε κάτι...

Τα cookies

Τοποθετήθηκαν cookies στην συσκευή σας για να είναι πιο εύκολη η περιήγηση στην σελίδα. Μπορείτε να τα ρυθμίσετε, διαφορετικά θεωρούμε πως είναι OK να συνεχίσετε. Πολιτική απορρήτου