Προς το περιεχόμενο

Radiohead


funky_bassman

Προτεινόμενες αναρτήσεις

  • Απαντήσεις 58
  • Πρώτη
  • Τελευταία

Περισσότερες συμμετοχές

Περισσότερες συμμετοχές

Μπάντα μουσείο με συνέπεια όσο καιρο βρίσκονται στον χώρο. Και οι αλλαγές στο στύλ τους είναι το κάτι άλλο. Απλώς γίνονται ίσως κουραστικοί αν κάτσεις να ακούσεις την μουσική αυτή καθ' αυτή. Προσωπικά όταν πρωτοξεκίνησα να τους ακούω δεν είχα ενθουσιαστεί, αλλά λίγο καιρό μετά με συνεπήρε η μαγεία των κομματιών (το fake plastic trees έκανα 3 μήνες να το ξεπεράσω).

 

 

 

 

off: spy πήρες όσκαρ ε? Grats!  ;D

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

αν ψαξω σε στοίβες cd κάπου θα βρω το live από το λυκαβηττό (την πρωτη μέρα)

 

Φίλε riotshield, άν μπορούσες να το κάνεις θα σου ήμουν ευγνώμων.. :D :D Το ψάχνω εδώ και μία δεκαετία....Ήμουν εκεί την πρώτη μέρα..Τί έπος ήταν αυτό?...Anyway...μακάρι να το βρείς..!!! ;)

If songs were lines in a conversation....

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Απλώς γίνονται ίσως κουραστικοί αν κάτσεις να ακούσεις την μουσική αυτή καθ' αυτή.

 

???

 

δηλαδή τι άλλο μπορείς να κάνεις με μια μουσική μπάντα;

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

???

 

δηλαδή τι άλλο μπορείς να κάνεις με μια μουσική μπάντα;

 

Γμτ, πρέπει κάποια στιγμή να μάθω να γράφω αυτό που σκέφτομαι.  ::)

 

Εννοώ ότι αν κάτσει κάποιος να ακούσει μεμονωμένα ένα κομμάτι π.χ. το Idioteque ,δεν πιστεύω ότι θα του πεί πολλά. Το μεγαλείο τους είναι το πως εξελίχθηκαν στον χρόνο, οι πειραματισμοί τους που είναι πάντα πετυχημένοι, οι δίσκοι τους σαν συνολική οντότητα και οι προσωπικότητες τους. Όταν πρωτοξεκίνησα να τους ακούω(πήρα 5-6 απο τα καλύτερα κομμάτια τους), απορούσα γιατί τοσος σάλος για αυτήν την μπάντα. Λίγο καιρό μετά αφού άκουσα ολοκρηρωτικά δίσκους, κατάλαβα. Ίσως τα κομμάτια τους να μην έχουν την δύναμη του πρώτου ακούσματος (όπως οι Muse π.χ.).

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δεν φτάνει που η μουσική των radiohead είναι τόσο πλούσια δομημένη, ωστε να μπορεί να στέκεται μόνη της σαν instrumental, αλλά προστίθενται και καταπληκτικές φωνητικές γραμμές που μελοοποιούν συγκλονιστικούς στίχους.

 

Έχω παρατηρήσει οτι στις υπόλοιπες μουσικές που ακούω, αρκεί να υπάρχει ένα από τα παραπάνω συστατικά. Και ενω θεωρώ οτι έχω γεράσει και δεν παρακολουθώ στενά τι συμβαίνει στη σύγχρονη μουσική σκηνή (όσο παλιότερα τουλάχιστον), αντιλαμβάνομαι οτι οι radiohead είναι από τους ελάχιστους που δημιουργούν μουσική που αφορά άμεσα το σύγχρονο κόσμο.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Ίσως τα κομμάτια τους να μην έχουν την δύναμη του πρώτου ακούσματος (όπως οι Muse π.χ.).

 

Συμφωνώ, να προσθέσω μόνο ότι σίγουρα δεν είναι κακό ούτε ήταν πάντα έτσι για τους Radiohead. Δεδομένη (χωρίς πάλι φυσικά να είναι κακό) η ικανότητα του Bellamy να γράφει δυνατά με το πρώτο άκουσμα (και όχι μόνο) μουσικά θέματα, όπως δεδομένη και η επιρροή του από τους προαναφερθέντες (κάτι στο οποίο βασίζεται πολύ η αξία τους, στην επιρροή τους).

www.myspace.com/pogr

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δεν φτάνει που η μουσική των radiohead είναι τόσο πλούσια δομημένη, ωστε να μπορεί να στέκεται μόνη της σαν instrumental, αλλά προστίθενται και καταπληκτικές φωνητικές γραμμές που μελοοποιούν συγκλονιστικούς στίχους.

 

Έχω παρατηρήσει οτι στις υπόλοιπες μουσικές που ακούω, αρκεί να υπάρχει ένα από τα παραπάνω συστατικά. Και ενω θεωρώ οτι έχω γεράσει και δεν παρακολουθώ στενά τι συμβαίνει στη σύγχρονη μουσική σκηνή (όσο παλιότερα τουλάχιστον), αντιλαμβάνομαι οτι οι radiohead είναι από τους ελάχιστους που δημιουργούν μουσική που αφορά άμεσα το σύγχρονο κόσμο.

 

+1 ως προς το τελευταίο σημείο. Αυτό που κάνει τους Radiohead πραγματικά κορυφαίους είναι ότι σου δίνουν την αίσθηση ότι επικοινωνούν με το περιβάλλον της εποχής τους.

Βέβαια, αν προσπαθήσουμε να εξηγήσουμε γιατί συμβαίνει αυτό αναλύοντας τα δομικά στοιχεία της μουσικής τους νομίζω πως δεν θα βγάλουμε άκρη.

Το σύνολο είναι συγκλονιστικό κι ας σταθούμε εκεί.

:)

Ανταλλάσω ΔΕΚΟ με baja telecaster.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

προσωπικά πιστεύω πως το έχουν παρακάνει με τον πειραματισμό

 

δεν μου επιτρέπουν να συντονιστώ μαζί τους

 

την τελευταία φορά που άκουσα άλμπουμ τους, έπιασα τον εαυτό μου να έχει πάψει να ακούει μετά από λίγο (δηλαδή άκουγα αλλά πλέον δεν πρόσεχα τι άκουγα, με είχαν χάσει)

 

κατά συνέπεια τους σέβομαι περισσότερο από όσο μου αρέσει να τους ακούω

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργήστε λογαριασμό

Γραφτείτε στην παρέα μας. Είναι εύκολο!

Δημιουργία λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Σύνδεση

×
×
  • Δημοσιεύστε κάτι...

Τα cookies

Τοποθετήθηκαν cookies στην συσκευή σας για να είναι πιο εύκολη η περιήγηση στην σελίδα. Μπορείτε να τα ρυθμίσετε, διαφορετικά θεωρούμε πως είναι OK να συνεχίσετε. Πολιτική απορρήτου