Προς το περιεχόμενο

Βοήθεια για τα hz σε equaliser μπάσου


Προτεινόμενες αναρτήσεις

Γεια χαρα σε ολους.'Εχω εναν ενισχυτή μπάσσου (ampeg svt 4 pro).Θα ήθελα αν γνωρίζει κάποιος να μου εξηγήσει τι σημαινει καθε hz στο equalizer ώστε να μπορέσω να το ρυθμίσω.

MUMRA

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Οτι σημαίνει και στη Φυσική  ;)

 

Οσο πιο μικρός ο αριθμός των Hz, τόσο και χαμηλότερη η συχνότητα.

 

Αλλά δεν θα πρεπε να το χες ψάξει λίγο ένα τόσο βασικό/θεμελιώδες πράγμα πριν το ρωτήσεις;

 

Δεν έχουν θόρυβο οι μαγνήτες.

Απλά γκρινιάζουν όταν δεν παίζουν.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

ΓΕΙΑ ΧΑΡΑ!ΤΑ Hz ΓΕΝΙΚΑ Κ ΟΧΙ ΜΟΝΟ ΣΤΟ ΔΙΚΟ ΣΟΥ EQUALIZER ΥΠΟΔΗΛΩΝΟΥΝ ΤΗ ΣΥΧΝΟΤΗΤΑ.ΑΥΞΑΝΟΝΤΑΣ ΤΗΝ ΕΝΤΑΣΗ ΣΕ ΚΑΘΕ ΠΕΡΙΟΧΗ Ηz ΤΟΝΙΖΕΙΣ ΤΙΣ ΣΥΓΚΕΚΡΙΜΕΝΕΣ ΣΥΧΝΟΤΗΤΕΣ ΠΟΥ ΣΟΥ ΑΝΑΓΡΑΦΕΙ.ΟΙ ΜΠΑΣΕΣ ΣΥΧΝΟΤΗΤΕΣ ΞΕΚΙΝΟΥΝ ΑΠΟ ΤΑ 20 ΜΕ 40 Hz(HERTZ), AΠΟ ΕΚΕΙ ΚΑΙ ΠΑΝΩ ΟΣΟ ΑΝΕΒΑΙΝΕΙΣ ΣΕ hz ΣΗΜΑΙΝΕΙ ΠΩΣ ΑΝΕΒΑΙΝΕΙΣ ΣΤΑΔΙΑΚΑ ΑΠΟ ΜΠΑΣΑ ΣΕ ΜΕΣΣΑΙΑ Κ ΚΑΤΑΛΗΓΕΙΣ ΣΕ ΠΡΙΜΑ!ΑΝ ΣΥΝΑΝΤΗΣΕΙΣ KHz ΣΗΜΑΙΝΕΙ KILOHERTZ(1000Hz).

ΟΙ ΠΕΡΙΟΧΕΣ ΝΑ ΞΕΡΕΙΣ ΠΕΡΙΠΟΥ ΕΙΝΑΙ 80 Hz to 250 Hz ΜΠΑΣΕΣ(ΧΑΜΗΛΕΣ),250 Hz to 500 Hz ΧΑΜΗΛΟΜΕΣΣΑΙΕΣ,500 Hz to 2 kHz ΜΕΣΣΑΙΕΣ ,2.5 kHz or 4 kHz ΨΗΛΟΜΕΣΣΑΙΕΣ,(6 kHz to 20 kHz) ΨΗΛΕΣ(ΠΡΙΜΕΣ).ΕΛΠΙΖΩ ΝΑ ΣΕ ΒΟΗΘΗΣΑ!

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Κάντο και με μικρά να βοηθήσεις και εμάς που διαβάζουμε  ;)

Δεν έχουν θόρυβο οι μαγνήτες.

Απλά γκρινιάζουν όταν δεν παίζουν.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

γειά χαρά! Τα Hz γενικά και οχι μόνο στο δικό σου equalizer υποδηλώνουν τη συχνότητα!Αυξάνοντας την ένταση σε κάθε περιοχή Hz τονίζεις τις αντίστοιχες συχνότητες που σου αναγράφει.Οι μπάσες συχνότητες ξεκινούν απο τα 20 με 40 Hz(HERTZ).Απο κει κει πάνω οσο ανεβαίνεις,σημαίνει πως ανεβαίνεις σταδιακά απο μπάσα σε μεσαια και καταλήγεις σε πρίμα!Αν συναντήσεις KHz σημαίνει Kilohertz(1000Hz).Οι περιοχές να ξέρεις είναι περίπου ως εξής:80 Hz to 250 Hz μπάσες(χαμηλές), 250 Hz to 500 Hz Χαμηλομεσαίες, 500 Hz to 2 kHz μεσαίες, 2.5 kHz to 4 kHz ψηλομεσαίες και 6KHz to 20KHz ψηλές(πρίμες).καλύτερα φίλε μου που είχες πρόβλημα με τα κεφαλαία????

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

καλύτερα φίλε μου που είχες πρόβλημα με τα κεφαλαία????

 

Κανονισμοί

1. Γράφουμε ελληνικά με πεζούς χαρακτήρες. Οχι μόνιμη χρήση ΚΕΦΑΛΑΙΩΝ, όχι greeklish.

 

1ος κανόνας χρήσης του Forum.  ;)

 

Σ'ευχαριστω πολύ mariossen για την βοήθεια.Ηταν ότι ακριβώς έψαχνα,δηλ.ποια Hz είαναι τα μεσαία,ποια τα μπασα κ.ο.κ. ;D

Επειδή με έχει πιάσει και η γκρίνια μου, συγγνώμη κιόλας αλλά δεν το κατάλαβες αυτό όταν ανεβοκατέβαζες τους διακόπτες;

Δεν έχουν θόρυβο οι μαγνήτες.

Απλά γκρινιάζουν όταν δεν παίζουν.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Εάν προσέξεις από τα γραφέντα, αντίθετα με εσένα  ;), δεν σου είπα απολύτως τίποτα.

 

Καλώς ήρθατε αμφότεροι.

Δεν έχουν θόρυβο οι μαγνήτες.

Απλά γκρινιάζουν όταν δεν παίζουν.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργήστε λογαριασμό

Γραφτείτε στην παρέα μας. Είναι εύκολο!

Δημιουργία λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Σύνδεση
×
×
  • Δημοσιεύστε κάτι...

Τα cookies

Τοποθετήθηκαν cookies στην συσκευή σας για να είναι πιο εύκολη η περιήγηση στην σελίδα. Μπορείτε να τα ρυθμίσετε, διαφορετικά θεωρούμε πως είναι OK να συνεχίσετε. Πολιτική απορρήτου