Προς το περιεχόμενο

Overdrive/Distortion Pedal για πλήκτρα


Προτεινόμενες αναρτήσεις

;D ;D ;D ;D ;D ;D ;D ;D ;D ;D ;D ;D

 

Κόντεψα να χύσω την Coca Cola στο πληκτρολόγιο καταραμμένε pinhead. Πότε θα κανονίσουμε να πάρουμε και τον ψηλό και να παίξουμε τίποτα;; (και ας έχουμε και την Όλγα που με γουστάρει για κοινό από κάτω)

 

Λοιπόν, thanks για το feedback, αν και η ερώτησή μου πιο πολύ πήγαινε σε συγκεκριμένους ήχους και ρυθμίσεις, πχ, έχεις ένα synth lead ή ένα electric piano και θέλεις να το αγριέψεις λίγο, πόσο gain δίνεις; με το tone πόσο παίζεις; και άλλα τέτοια...

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Με το που μου ειπε οτι πηρες ενα jam οd λεω αυτος ειναι, βλεπω και το nick και το σιγουρεψα... ;D ;D ;D

Ας τελειωσουμε τα φανταριλικια (μπαινω και γω αυγουστο) καλα να μαστε και το κανονιζουμε.

 

 

Στο θεμα σας δεν εχω να προσθεσω κατι περα απο οτι ειναι ολα στα αυτια σας(και στα monitor σας).Εμεις θα τα πουμε απο κοντα!

 

 

never compromise tone for features....

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • 1 χρόνο αργότερα...

Καλησπέρα και από μένα,

 

Τον τελευταίο καιρό σκέφτομαι κι εγώ να πάρω ένα πεταλάκι Overdrive για τα πλήκτρα μου μπας και καταφέρω να εξομοιώσω καθόλου (όσο μπορώ βέβαια..) το κλασσικό crunchy hammond τύπου J.Lord.

 

Έχω δύο κατά νου στην ίδια τιμή:

1)BEHRINGER VT-911 VINTAGE TUBE OVERDRIVE

2)MARSALL OVERDRIVE BLUESBREAKER II BB-2

 

Η ερώτηση μου είναι η εξής.

Να προτιμήσω το Marsall, δεδομένου του ότι και ο συνάδελφος Lord  :D (και) σε Marsall δούλεψε, οπότε θα είμαι σχετικά πιο κοντά στο αντίστοιχο ύφος ή να πάω στον Behringer λόγω του ότι είναι λάμπα οπότε πιο vintage drives?

Βέβαια το Marsall αυτό είναι πεταλάκι και όχι ενισχυτής, οπότε δεν γνωρίζω κατά πόσο θα μοιάζει στον ήχο του με τους αντίστοιχους ενισχυτές Marsall.

 

Τα βρήκα και τα δύο σε ένα κατάστημα στην Αθήνα, άμα τους εξηγήσω γιατί τ θέλω λέτε να μου τα συνδέσουν σε κάνα πλήκτρο που θα έχουν εκεί για να τα ακούσω επιτόπου και να δω τις διαφορές?

 

Συγγνώμη αν σας κούρασα

Ευχαριστώ

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργήστε λογαριασμό

Γραφτείτε στην παρέα μας. Είναι εύκολο!

Δημιουργία λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Σύνδεση
×
×
  • Δημοσιεύστε κάτι...

Τα cookies

Τοποθετήθηκαν cookies στην συσκευή σας για να είναι πιο εύκολη η περιήγηση στην σελίδα. Μπορείτε να τα ρυθμίσετε, διαφορετικά θεωρούμε πως είναι OK να συνεχίσετε. Πολιτική απορρήτου