Προς το περιεχόμενο

Overdrive/Distortion Pedal για πλήκτρα


Προτεινόμενες αναρτήσεις

Παιδιά τα φώτα σας παρακαλώ.

Θέλω να τσιμπήσω ένα overdrive/distortion pedal για τα πλήκτρα μου. Κυρίως θέλω να το χρησιμοποιώ στους lead ήχους μου και για το γούστο και τον πειραματισμό της υπόθεσης (ξέρω ότι τέτοια εφφέ μου τα δίνει και το effects module του PC3 μου).

Τι προτείνετε;

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Καλησπερα φιλε μου.εγω στα nord electro 3 & moog little phaty που εχω χρεισιμοποιω το OD-3 της Boss. ειναι μονο overdrive αλλα ταιριαζει γαντι και σε hammond αλλα και στους lead ηχους του little phaty.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Σταθη με αρέσουν πολύ τα πληκτρα που εχεις ;D

 

Συμφωνω για OD3. Εγω αυτο που ειχα κανει καποτε ηταν να χρησιμοποιησω αυτο

http://www.thomann.de/gb/behringer_mic200_tube_ultragain_preamp.htm

 

που το είχα δανειστει απο ενα φίλο. Με τερμα το gain και χαμηλο volume εβγαζα ενα πολυ καλό overdrive. Το κακό είναι ότι δεν εχει αμεσο switch on και off αλλα εχει λιγο περισσοτερες εφαρμογες :) Μπορεις να δοκιμάσεις και αυτη τη λύση :)

 

 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Σας ευχαριστώ πολύ και τους δυο σας για τις συμβουλές σας. Προτιμώ τη λύση του overdrive pedal για να πω την αλήθεια, σαν το OD-3, και σερφάροντας στο Ιντερνετ, πέτυχα αυτά εδώ http://www.jampedals.com/index.php?page=tubedreamer&hl=el_GR (Jampedals). Έχετε καμιά γνώμη επί τούτου;

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • 3 εβδομάδες αργότερα...

Για το τελευταίο που προτείνεις, όχι, δεν το έχω ακούσει. Θα αντιπροτείνω το Blues Driver της Boss (BD-2) που παρεμβαίνει λίγο λιγότερο στον ήχο αλλά δίνει πολύ ζεστά overdrive. Για παράδειγμα, είχε μετατρέψει ένα μέτριο organ σε ένα τεράααστιο hammond τέρας!! Τώρα, αν θες κάτι για πιο πολύ πειραματισμό και θορύβους, μπορείς να φτάσεις στην ακραία λύση ενός πεντάλ για metal, όπως η σειρά UM της Behringer (UM100, UM300). Επειδή το έχω δοκιμάσει και αυτό.. πολύ μπόχα βρε αδερφέ μου!!

http://sfyraki.blogspot.com/ - Tom Still Waits
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • 2 εβδομάδες αργότερα...

Thanks guys για τις συμβουλές. Έχω ήδη πάρει ένα Jampedal (TubeDreamer+) και το MXR Distortion III αλλά δεν έχω προλάβει να τα δοκιμάσω για να πω εντυπώσεις.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Τότε να μας πεις μόλις τα περάσεις. Είναι ένα θέμα που δεν έχει ερευνηθεί αρκετά - κατά τη γνώμη μου -, καθώς όλοι λατρεύουμε τον ήχου ενός παραμορφωμένου τέρατος (π.χ. Jon Lord και Highway Star) αλλά δύσκολα προσεγγίζουμε τέτοια μεγαλεία. Πληροφοριακά, έχω δοκιμάσει και το Bad Monkey, για όποιον ενδιαφέρεται να πούμε κάτι παραπάνω..

 

http://sfyraki.blogspot.com/ - Tom Still Waits
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Ψάχνοντας λίγο στο forum αυτό αλλά και αλλού, δε βρίσκω κάτι χρήσιμο για το πώς μπορεί ένας πληκτράς να χρησιμοποιήσει τέτοια pedal. Θα πρότεινα να χρησιμοποιήσουμε αυτό το thread για να συζητάμε τις εμπειρίες μας με αυτά τα μαραφέτια (ήχοι που τα χρησιμοποιούμε, ρυθμίσεις κλπ)

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Για μένα πιο πολυ δεν ειναι θέμα πως να το χρησιμοποιησεις αλλα πιο πολύ που.Το overdrive στα πληκτρα θα σου δωσει ακριβως αυτο.Βεβαια αν χρησιμοποιει κάποιως πολλά εφφε σε μια "αλυσιδα" οπως η κιθαρα μεσα απο τα πληκτρα του πρέπει να καταλάβει και τη θέση του od στην αλυσιδα αυτη(αφου θα ειναι συνηθως στο τέρμα αυτης).

 

Υ.Γ.Η Ολγα Κωνσταντινοπουλου μου ειπε οτι εισαι πολύ ωραιο αγορι... ;D ;D ;D

(μη δωσετε σημασια οι υπόλοιποι).Δωσε και στον αλλο τον λοιο "bluesman" να ακουσει το tubedreamer ειναι κλασσικο και ωραιο για κιθάρα.

 

 

never compromise tone for features....

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργήστε λογαριασμό

Γραφτείτε στην παρέα μας. Είναι εύκολο!

Δημιουργία λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Σύνδεση
×
×
  • Δημοσιεύστε κάτι...

Τα cookies

Τοποθετήθηκαν cookies στην συσκευή σας για να είναι πιο εύκολη η περιήγηση στην σελίδα. Μπορείτε να τα ρυθμίσετε, διαφορετικά θεωρούμε πως είναι OK να συνεχίσετε. Πολιτική απορρήτου