Προς το περιεχόμενο

Μεταξύ σφύρας και άκμωνος ...


Προτεινόμενες αναρτήσεις

Αξίζει να τριγγάρεις μια Starclassic Maple η μια pearl MCX, αφενός γιατί έχεις τα φράγκα και αφετέρου γιατί είσαι υβριδικός ηχολάγνος;

 

αν γραφεις σε στουντιο της προκοπης ,με καλα μικροφωνα και αξιο ηχοληπτη και δεν παιζεις μεταλ το triggering ειναι αχρηστο.

 

σε live καταστασεις παρα πολλοι ντραμμερ χρησιμοποιουν triggers μια και θελουν να εχουν λιγο απο τον "στουντιακο" τους ηχο και ζωντανα.

 

το triggering αλλωστε δεν σου απαγορευει να εχεις και τον φυσικο σου ηχο ταυτοχρονα. 

www.soundcloud.com/superfunk12

https://superfunk12.wordpress.com/

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Απαντήσεις 23
  • Πρώτη
  • Τελευταία

Περισσότερες συμμετοχές

Περισσότερες συμμετοχές

ρε φιλε δεν ειμαι μεσα σε ολα... το οτι υπαρχει ''παντου'' μια απαντηση μου οφειλεται στο οτι ειμαι ανεργος και οτι εχω αρκετες ωρες να ''ξοδεψω'' στο νετ...εχω απλα μια αποψη την οποια φροντιζω να την τεκμηριωνω με επιχειρηματα... τιποτε αλλο...

beeroz φίλε μου, καλοπροαίρετα το είπα και πολύ καλά κάνεις που μοιράζεσαι ότι κατέχεις σε γνώση και ιδέες στο συνάφι μας ,,,

 

αν γραφεις σε στουντιο της προκοπης ,με καλα μικροφωνα και αξιο ηχοληπτη και δεν παιζεις μεταλ το triggering ειναι αχρηστο.

super ...στούντιο όχι και τόσο συχνά κυρίως ηχογραφήσεις στο σπίτι πάνω σε δικά μου τερατουργήματα! (και επουδενί χέβι μούραλ!) :P

σε live καταστασεις παρα πολλοι ντραμμερ χρησιμοποιουν triggers μια και θελουν να εχουν λιγο απο τον "στουντιακο" τους ηχο και ζωντανα.

Αυτό θέλω να κάνω κι εγώ ...αλλά με μη ξοδέυοντας μια περιουσία.

το triggering αλλωστε δεν σου απαγορευει να εχεις και τον φυσικο σου ηχο ταυτοχρονα. 

Ντύσε ,γδύσε,κούρδισε ... κάθε φορά που κάνεις εμφάνιση δλδ...

Απ΄την άλλη γουστάρω τρελά τον ήχο της pearl ενώ παράλληλα είμαι φανατικός TAMAκιας μόνο που δεν θέλω να παίξω σε low budget σειρές,προτιμώ να πάρω τα τηγάνια και τα κατσαρόλια της μάνας μου και να πάω να παίξω  :P

Μέση λύση θα μου πεις πάντα υπάρχει, με καλά δέρματα και μαθηματικό κούρδισμα.

Μέση λύση είναι μια gretsch catalina τριγκαρισμέμη ας πούμε για ένταχνο ροκ,ποπάκια και κλασικό ροκ δεκαετίας; η ένα κομπλέ σετ diamond απο τα χεράκια του μαστροdave που σε σχέση με το αποστακτήριο τσέπης της roland συμφέρει σε όλα; ???

 

 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Εγω δεν τα πολυκαταλαβαινω αυτα.. ;D

 

Απο τη στιγμη που το προβλημα σου δεν ειναι η ενταση,στη θεση σου,ΧΑΛΑΡΑ θα επαιρνα το καλυτερο ΑΚΟΥΣΤΙΚΟ σετ που μου επιτρεπει το βαλαντιο μου  και θα ημουν κυριος.. :)

 

Ετσι κι αλλοιως αν παιζεις live στην Αθηνα σε κλαμπακια αποκλειεται να κουβαλας το σετ σου σε αυτα,εκτος κι αν εισαι μαζοχιστης.. ;D η αν παιζεις σταθερα σε καποιο χωρο (& σιγα μην επαρκει το PA του μεσου ελληνικου..κλαμπακιου για drum trigger signals..,στα περισσοτερα club ουτε που τα περνανε απο τη μικροφωνικη τα τυμπανα,αντε να περασουν τη μποτα... )

 

Αν ξερεις να ηχογραφεις τυμπανα ακομα και στο ταπεινοτερο στουντιο αν εχεις ενα καλο ακουστικο σετ θα βγαλεις εξαιρετικο ηχο.

www.soundcloud.com/superfunk12

https://superfunk12.wordpress.com/

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Εγω δεν τα πολυκαταλαβαινω αυτα.. ;D

 

Απο τη στιγμη που το προβλημα σου δεν ειναι η ενταση,στη θεση σου,ΧΑΛΑΡΑ θα επαιρνα το καλυτερο ΑΚΟΥΣΤΙΚΟ σετ που μου επιτρεπει το βαλαντιο μου  και θα ημουν κυριος.. :)

 

Ετσι κι αλλοιως αν παιζεις live στην Αθηνα σε κλαμπακια αποκλειεται να κουβαλας το σετ σου σε αυτα,εκτος κι αν εισαι μαζοχιστης.. ;D η αν παιζεις σταθερα σε καποιο χωρο (& σιγα μην επαρκει το PA του μεσου ελληνικου..κλαμπακιου για drum trigger signals..,στα περισσοτερα club ουτε που τα περνανε απο τη μικροφωνικη τα τυμπανα,αντε να περασουν τη μποτα... )

 

Αν ξερεις να ηχογραφεις τυμπανα ακομα και στο ταπεινοτερο στουντιο αν εχεις ενα καλο ακουστικο σετ θα βγαλεις εξαιρετικο ηχο.

 

Έχεις δίκιο για τα κλαμπάκια και το στήσιμο και thx για το suport super αλλά το προμπ μου παραμένει η ένταση και ο θόρυβος στο σπίτι με τους εν γένει καταθλιπτικούς γείτονες,μένω επαρχία ... θα μου πεις καλύτερα απο μια εξαόροφη πολυκατοικία στην Αθήνα αλλά δεν έχω το μικρό σπίτι στο λιδάδι στη μέση του πουθενά να βαράω 3 το βράδυ τα ντραμάκια μου!

Άρα... διπλό το καλό τριγκάροντας και φορώντας μες χεντζ  ενώ παράληλα γράφοντας σε στούντιο φίλου γδύνω ντύνω και είμαι φυσικός με μικζ και κονσολαρισμένο ήχο PA...

Σκέφτομαι και τα αμιγώς ηλεκτρονικά αλλά σαν δεύτερη λύση ...

 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Παντως για ηχογραφηση τσεκαρε και αυτη τη λυση

 

http://www.drumagog.com/

www.soundcloud.com/superfunk12

https://superfunk12.wordpress.com/

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Παντως για ηχογραφηση τσεκαρε και αυτη τη λυση

 

http://www.drumagog.com/

 

και το drumtracker της toontrack αν δε κανω λαθος παρομοιας φιλοσοφιας ειναι

www.reverbnation.com/steamrollerassault

www.youtube.com/user/beeros05

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Αξίζει να τριγγάρεις μια Starclassic Maple η μια pearl MCX, αφενός γιατί έχεις τα φράγκα και αφετέρου γιατί είσαι υβριδικός ηχολάγνος;

 

Το αρχικό σου ερώτημα περιλαμβάνει ήδη την απάντηση. Αν είσαι υβριδικός ηχολάγνος, φυσικά και αξίζει.

 

Επειδή όμως από τα επόμενα posts σου μπερδεύτηκα λίγο (δεν είμαι σίγουρος αν σε ενδιαφέρει να μην ενοχλείς τους γείτονες, αν θέλεις οπωσδήποτε ένα καλό υβριδικό σετ, αν θέλεις ένα καλό ακουστικό και ένα της πλάκας για υβριδικό, όλα τα παραπάνω συν ένα ηλεκτρονικό να σου βρίσκεται...), έχω την εντύπωση ότι η πιο λογική/πρακτική λύση είναι ένα καλό ακουστικό και ένα καλό ηλεκτρονικό σετ. Τα έχεις όλα και τα χρησιμοποιείς για διαφορετικές εφαρμογές.

Something Wicked This Way Comes

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

εγω στη θεση σου παντως αν ειχα starclassic ή τετοιου budget τυμπανα δεν θα τους εβαζα mesh heads. φαγωνονται τα bearing edges...υπαρχουν λυσεις βεβαια αλλα αν ηταν να εχω υβριδικο drumkit θα εκανα κατι με φτηνα τυμπανα

www.reverbnation.com/steamrollerassault

www.youtube.com/user/beeros05

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Το αρχικό σου ερώτημα περιλαμβάνει ήδη την απάντηση. Αν είσαι υβριδικός ηχολάγνος, φυσικά και αξίζει.

 

Επειδή όμως από τα επόμενα posts σου μπερδεύτηκα λίγο (δεν είμαι σίγουρος αν σε ενδιαφέρει να μην ενοχλείς τους γείτονες, αν θέλεις οπωσδήποτε ένα καλό υβριδικό σετ, αν θέλεις ένα καλό ακουστικό και ένα της πλάκας για υβριδικό, όλα τα παραπάνω συν ένα ηλεκτρονικό να σου βρίσκεται...), έχω την εντύπωση ότι η πιο λογική/πρακτική λύση είναι ένα καλό ακουστικό και ένα καλό ηλεκτρονικό σετ. Τα έχεις όλα και τα χρησιμοποιείς για διαφορετικές εφαρμογές.

 

Haris θενκζ φορ γιορ άνσα... αυτό που κυριολεκτικά έχω στο μυαλό είναι η έννοια του 2 σε 1 (ακουστικό σετ με mesh heads και μόντουλ) παίρνοντας τά απαραίτητα μέτρα για να μην φαγωθούν τα μπίρινγκ εντζ και διαφωνώ με τον beeroz μια και θέλω να ξεντριγκάρω με το πρώτο λάιβ που θα μου τυχαίνει και να παίζω με φυσικά δέρματα αλλά όχι με σετ spongebob!... οι γείτοες ναι! είναι ένα αρωστημένο θεματάκι και θέλω να είμαι σαιλενσάτος τα βράδυα και τα μεσημέρια όταν μελετάω ...

Η λύση που προτείνεις αγγίζει μ΄έναν πρόχειρο υπολογισμό τα 5 χιλιάρικα...

Είναι πολλά τα φράγκα και απογορευτικό το μπάτζετ! δλδ έχωντας μια roland td-12 και μια tama starclassic maple .... νομίζω πως δεν θα τα καταφέρω ποτέ να τ΄αποκτήσω τα μάλα και τα δύο....

Εν ολίγης ψάχνω για την χρυσή τομή, με ένα σχετικά μεσαίου μπάτζετ σετάκι (αφού υπάρχουν και τίμιες εταιρίες με καλό ήχο και shells) και κατ΄ανάγκη καλό μόντουλ και hardware ...  :)

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργήστε λογαριασμό

Γραφτείτε στην παρέα μας. Είναι εύκολο!

Δημιουργία λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Σύνδεση

×
×
  • Δημοσιεύστε κάτι...

Τα cookies

Τοποθετήθηκαν cookies στην συσκευή σας για να είναι πιο εύκολη η περιήγηση στην σελίδα. Μπορείτε να τα ρυθμίσετε, διαφορετικά θεωρούμε πως είναι OK να συνεχίσετε. Πολιτική απορρήτου