Προς το περιεχόμενο

Τραυματισμός στο δάχτυλο από ασκήσεις


Προτεινόμενες αναρτήσεις

troy stetina

 

Τον εχω περιλαβει κ αυτον...εχει οντως πολυ καλες ασκησεις τον συστηνω ανεπιφυλακτα!Τωρα κανω αυτο Speed Mechanics For Lead Guitar toy stetina

Πηρες ισως το καλυτερο βιβλιο για τεχνική ηλεκτρικής κιθαρας 8).

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Απαντήσεις 112
  • Πρώτη
  • Τελευταία

Περισσότερες συμμετοχές

Περισσότερες συμμετοχές

Πηρες ισως το καλυτερο βιβλιο για τεχνική ηλεκτρικής κιθαρας 8).

 

Ναι, αν σε ενδιαφέρει να ασχοληθείς με τον αθλητισμό.

Model-o-phobia: something like homophobia, but much more amusing

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Ναι, αν σε ενδιαφέρει να ασχοληθείς με τον αθλητισμό.

Εμ ετσι ειναι αυτα φιλε μου.Δεν μπορεις να θες να παιξεις "μπαλα" αλλα να μην ενδιαφερεσαι για προπονηση.Χωρις τα απαραιτητα..."drills" το τοπι δεν θα το μαθεις και απλα θα καταληξεις ξυλοκοπος θεριστης οσων οντως το "κατεχουν" ;).

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Εμ ετσι ειναι αυτα φιλε μου.Δεν μπορεις να θες να παιξεις "μπαλα" αλλα να μην ενδιαφερεσαι για προπονηση.Χωρις τα απαραιτητα..."drills" το τοπι δεν θα το μαθεις και απλα θα καταληξεις ξυλοκοπος θεριστης οσων οντως το "κατεχουν" ;).

 

Ότι πεις "φίλε μου". Είναι φανερό ότι ξέρεις καλύτερα.

Model-o-phobia: something like homophobia, but much more amusing

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Ότι πεις "φίλε μου". Είναι φανερό ότι ξέρεις καλύτερα.

 

Ισα ισα φιλε μου απο τους ασχετους ειμαι.Αν ηξερα πως να μαθεις τεχνική χωρις εξασκηση θα το εκανα ευχαριστως.Κανεις δεν θελει να παιδευεται με αχρηστα πραγματα.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Ισα ισα φιλε μου απο τους ασχετους ειμαι.Αν ηξερα πως να μαθεις τεχνική χωρις εξασκηση θα το εκανα ευχαριστως.Κανεις δεν θελει να παιδευεται με αχρηστα πραγματα.

 

Γνώμη μου είναι ότι τα drills τέτοιου τύπου ΔΕΝ οδηγούν σε ΜΟΥΣΙΚΗ εκπαίδευση. Και στην χειρότερη περίπτωση καταλήγει ο ασκούμενος, όταν πάει να παίξει μουσική, να παίζει... ασκήσεις.

 

Κανένας, μα κανένας απολύτως από τους πραγματικά μεγάλους κιθαρίστες δεν καθόταν να κάνει ασκήσεις "ενδυνάμωσης". Τα δάκτυλα δυναμώνουν μια χαρά παίζοντας Μουσκή. Αυτό δε σημαίνει ότι οι ασκησούλες δεν έχουν τη θέση τους, αλλά, μεταξύ κάποιων δασκάλων, έχουν θεοποιηθεί (hiht: μήπως επειδή δεν έχουν κάτι άλλο να διδάξουν; )

Model-o-phobia: something like homophobia, but much more amusing

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Γνώμη μου είναι ότι τα drills τέτοιου τύπου ΔΕΝ οδηγούν σε ΜΟΥΣΙΚΗ εκπαίδευση. Και στην χειρότερη περίπτωση καταλήγει ο ασκούμενος, όταν πάει να παίξει μουσική, να παίζει... ασκήσεις.

 

Κανένας, μα κανένας απολύτως από τους πραγματικά μεγάλους κιθαρίστες δεν καθόταν να κάνει ασκήσεις "ενδυνάμωσης". Τα δάκτυλα δυναμώνουν μια χαρά παίζοντας Μουσκή. Αυτό δε σημαίνει ότι οι ασκησούλες δεν έχουν τη θέση τους, αλλά, μεταξύ κάποιων δασκάλων, έχουν θεοποιηθεί (hiht: μήπως επειδή δεν έχουν κάτι άλλο να διδάξουν; )

 

Εννοειται πως τα drills δεν οδηγουν σε μουσική εκπαιδευση.Δεν νομιζω να διαφωνει κανενας πανω σε αυτο.Ειναι ομως απολυτα απαραιτητα.Αν βεβαια ο ασκουμενος αναλωνεται μονο σε drills τοτε κακο του κεφαλιου του.

Απο την αλλη παλι παιζοντας μονο μουσικη και τραγουδια τεχνικη ΔΕΝ ειναι σιγουρο οτι θα μαθεις σωστα.Δεν προκειται να συγκεντρωθεις και να απομονωσεις συγκεκριμενα κομματια τεχνικης που τα κανεις λαθος η επικινδυνα...τσαπατσουλικα.

Ειναι οπως η γραφομηχανη...ειτε γραψεις μυθιστορημα ειτε τη λιστα για τα ψωνια πρεπει να μαθεις να γραφεις σωστα και εργονομικα...δεν το γλυτωνεις(αλλιως πιου πιου με το δαχτυλο σαν να προσπαθεις να βγαλεις το ματι καποιου).Αλλωστε και το συγκεκριμενο βιβλιο εχει μια πολυ σωστη λεξη στον τιτλο...η μηχανική της κινησης....οπως και στα σπορ ετσι και σε οποιεσδηποτε αλλες δεξιοτητες δεν τελειοποιεις την τεχνικη σου απλα....κανοντας τα.Δεν μαθαινεις ακοντισμο πχ ριχνοντας απλα 1000000 φορες το ακοντιο ουτε σουτ στο μπασκετ απλα παιρνοντας μια μπαλα και σουταρωντας μεχρι να σου πεσουν τα χερια.Χρησιμοποιεις drills που απομονωνουν μερη της τεχνικης και σε οδηγουν σταδιακα στην σωστη εκμαθηση.

 

Το συγκεκριμενο βιβλιο ειναι καθαρα τεχνική.Το τι θα κανεις με αυτη ειναι δικο σου θεμα.

 

Οσο για το ποιους εννοεις πραγματικα μεγαλους κιθαριστες ειναι κατι καθαρα υποκειμενικο. Οι δικοι μου...μεγαλοι κιθαριστες..στα νιατα τους λιωνανε στην εξασκηση καθε μορφης...ειτε ηταν τεχνικη ειτε ear training ειτε θεωρια.

 

Εξαρταται και τι θελεις να παιξεις βεβαια.Γιατι αν καποιου οι κιθαριστικες φιλοδοξιες ειναι να βγαλει κανα ...καζουλη στην παραλια να γουσταρουν τα γκομενακια τοτε σαφως και δεν χρειαζεται να το...πολυψαξεις το θεμα ;D.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Γνώμη μου είναι ότι τα drills τέτοιου τύπου ΔΕΝ οδηγούν σε ΜΟΥΣΙΚΗ εκπαίδευση. Και στην χειρότερη περίπτωση καταλήγει ο ασκούμενος, όταν πάει να παίξει μουσική, να παίζει... ασκήσεις.

 

Κανένας, μα κανένας απολύτως από τους πραγματικά μεγάλους κιθαρίστες δεν καθόταν να κάνει ασκήσεις "ενδυνάμωσης". Τα δάκτυλα δυναμώνουν μια χαρά παίζοντας Μουσκή. Αυτό δε σημαίνει ότι οι ασκησούλες δεν έχουν τη θέση τους, αλλά, μεταξύ κάποιων δασκάλων, έχουν θεοποιηθεί (hiht: μήπως επειδή δεν έχουν κάτι άλλο να διδάξουν; )

Κατα τη γνωμη  σου ποιος ειναι ο σωστος τροπος?Πραγματικα σε ρωταω γιατι τωρα ξεκιναω και μαζευω συμβουλες!

Slow must go on....!!!!

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

 

@Dreamdancer

 

Πολλά από τα παραδείγματα που φέρνεις, παραπέμπουν στον αθλητισμό. I rest my case.  ;)

 

Επίσης, είναι αυτοί που παίζουν μπαλαντούλες στα γκομενάκια που ΕΧΟΥΝ τα γκομενάκια... ενώ οι περισσότεροι shredders συνήθως μένουν με... τη χήρα... (με "ει"). Και δεν μπορείς να φανταστείς πόσοι απίθανα τεχνικοί παίκτες δεν μπορούν να σταυρώσουν ΕΝΑ τραγούδι που να αρέσει στον κόσμο. I rest my case again.

 

@noe13

 

Δεν ξέρω αν υπάρχει σωστός και λάθος... Θα σου πω μια γνώμη: αν προσπαθείς να βγάλεις ένα σόλο, ένα ριφ, ή ο,τιδήποτε και βλέπεις ότι δεν σου βγαίνει μπορείς να κάνεις μια "ασκησούλα" βασισμένη στο πιο δύσκολο μέρος (εγώ το κάνω ακόμα και μ'αυτά που γράφω, και δε μου βγαίνουν με την πρώτη).

 

Δοκιμάζεις λοιπόν να παίξεις αυτό το πέρασμα, αρχίζοντας αργά, με διάφορες δακτυλοθεσίες (αν γίνεται), και σε διάφορες θέσεις της ταστιέρας. Μετά δοκιμάζεις και με διαφορετικό ρυθμό. Ασχολείσαι δηλ. μ'αυτό που πραγματικά δεν μπορεί να ακολουθήσουν τα δάκτυλά σου (και, βασικά, το νευρικό σου σύστημα), για μισή ώρα, μια ώρα, μια μέρα... όχι παραπάνω. Μετά το ξεχνάς και ασχολείσαι με κάτι άλλο.

 

Βάζω στοίχημα  ότι, αν πιάσεις την κιθάρα σε μια εβδομάδα, θα μπορείς να το παίζεις πολύ πιο κοντά στο "ιδανικό".

 

Η διαφορά με τη φιλοσοφία "ασκούμαι σε όλα τα πιθανά δύσκολα σενάρια για να είμαι έτοιμος" είναι πως στην τελευταία, απλά χάνεις το χρόνο σου κάνοντας ασκήσεις. Επαναλαμβάνω, αυτά είναι κόλπα της τελευταίας εικοσαετίας, που προσπαθούν να προσαρμόσουν την μελέτη της κιθάρας σε ανάλογες πρακτικές για το βιολί. Δεν είναι τυχαίο που οι περισσότεροι τιμητές τέτοιων μεθοδολογιών είναι neo-classical shredders. Όμως, νομίζω, ότι ο μέσος κιθαρίστας απέχει πολύ στη φιλοσοφία από τον μέσο βιολονίστα.

Model-o-phobia: something like homophobia, but much more amusing

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

@Dreamdancer

 

Πολλά από τα παραδείγματα που φέρνεις, παραπέμπουν στον αθλητισμό. I rest my case.  ;)

 

Επίσης, είναι αυτοί που παίζουν μπαλαντούλες στα γκομενάκια που ΕΧΟΥΝ τα γκομενάκια... ενώ οι περισσότεροι shredders συνήθως μένουν με... τη χήρα... (με "ει"). Και δεν μπορείς να φανταστείς πόσοι απίθανα τεχνικοί παίκτες δεν μπορούν να σταυρώσουν ΕΝΑ τραγούδι που να αρέσει στον κόσμο. I rest my case again.

 

 

Μαλλον δεν καταλαβες τι σημαινει μηχανικη της κινησης. ειτε προκειται και καποια δεξιοτητα  αθλητικη ειτε για καποιο μουσικο οργανο ειτε για οτιδηποτε.....αυτο δεν μαθαινεται απλα κανοντας το ξανα και κανα.Δεν θα μαθεις σωστο sweep picking πχ αμα κατσεις σαν τον ειλωτα να βγαλεις ενα κομματι του malmsteen γιατι πολυ απλα δεν εχεις ιδεα για το πως πρεπει να τοποθετηθουν τα χερια,να γινει το muting να κινηθει το δεξι χερι κτλ κτλ κτλ.Η κιθαρα απλα ειναι ενα inteface.Οπως ειναι το πιανο το σαζι η το....ακοντιο.Χωρις μεθοδολογια δεν θα μαθεις σωστα αλλα ουτε τα λαθη θα μπορεις να διορθωσεις. Ισα ισα...μπορεις να εξασκησαι στην..τελειοποιηση λαθων και οταν μετα αποφασισεις να πας παραπερα να καταλαβεις οτι χρειαζεται η τετραπλασσια προσπαθεια για να διορθωσεις τα κακως κειμενα και να προχωρησεις.Μπακαλικη εκμαθηση εχει..μπακαλικα αποτελεσματα.

 

Τωρα για το ποιος χτυπαει τις γκομενες καταλαβαινεις οτι δεν εχει καμια σχεση με το θεμα.Εξαλλου ο"shredder" οπως λες την παιζει την μπαλαντουλα του στην αναγκη..ο αλλος αντιστρεφοντας τους ορους δεν μπορει να κανει τιποτα τον κοιτα σαν χαζος να παιζει τις καλτσες του και για να εξιλεωθει τον ονομαζει shredder ;).Aσε λοιπον τα εμπορικα κατα μερος γιατι αν παρουμε αυτο τον δρομο θα καταληξουμε στο συμπερασμα οτι ο justin bieber ειναι μουσικαρα(Do i even need to rest my case here?).

 

Οσο για τον ορο shredder....παιζει ενας πιανιστας πχ το flight of the bumbleebee ειναι...σολιστας...παιζει το ιδιο κομματι ενας κιθαριστας(ηλεκτρικος,ο κλασσικος παλι τυχαινει εκτιμησης) ειναι shredder(i rest my case).Αρκει λιγο παραπανω μαλλι και λιγο παραπανω distortion για να σου κολλησουν την ταμπελα του shredder και ας εισαι ποιο ταλαντουχος απο οποιονδηποτε οπιστοδρομικο bluesorelic slowhand (που ξερει με το ζορι κανα δυο θεσεις πεντατονικης)που αρνειται μεχρι και τον θορυβο των...single coils του να απαρνηθει μη χαθει η....αυθεντικοτητα.

 

 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργήστε λογαριασμό

Γραφτείτε στην παρέα μας. Είναι εύκολο!

Δημιουργία λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Σύνδεση

×
×
  • Δημοσιεύστε κάτι...

Τα cookies

Τοποθετήθηκαν cookies στην συσκευή σας για να είναι πιο εύκολη η περιήγηση στην σελίδα. Μπορείτε να τα ρυθμίσετε, διαφορετικά θεωρούμε πως είναι OK να συνεχίσετε. Πολιτική απορρήτου