Προς το περιεχόμενο

Κολλάει το cubase


trifonnn

Προτεινόμενες αναρτήσεις

Να πω τη γνωμη μου?αν κ ψιλοκαινουριος στο θεμα DAW.Πιστευω αν το μηχανημα ειναι δυνατο(δυνατο ομως) τοτε ολα γινονται...εγω τρεχω και anti virus k winamp ακουω kai mkv 1080 στελνω στη 40αρα και και και...και 10 παραθυρα firefox ανοιχτα και cubase 5 me guitar rig 4 και superior drummer 2.1 με MFD EXPANSION.και ειναι ολα τα προγραμματα μου(σσσσ)σπασμενα...συγγνωμη αλλα δεν ειμαι εκατομυριουχος.οποτε για το χομπι μου ειναι μια χαρα. core i7 920,win 7 64bit, 6gb ram ddr3.αυτα ειναι τα βασικα πιστευω.κ ΑUDIO KONTROL 1 audio interface.works like a charm!

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Απαντήσεις 30
  • Πρώτη
  • Τελευταία

Περισσότερες συμμετοχές

Περισσότερες συμμετοχές

Να πω τη γνωμη μου?αν κ ψιλοκαινουριος στο θεμα DAW.Πιστευω αν το μηχανημα ειναι δυνατο(δυνατο ομως) τοτε ολα γινονται...εγω τρεχω και anti virus k winamp ακουω kai mkv 1080 στελνω στη 40αρα και και και...και 10 παραθυρα firefox ανοιχτα και cubase 5 me guitar rig 4 και superior drummer 2.1 με MFD EXPANSION.και ειναι ολα τα προγραμματα μου(σσσσ)σπασμενα...συγγνωμη αλλα δεν ειμαι εκατομυριουχος.οποτε για το χομπι μου ειναι μια χαρα. core i7 920,win 7 64bit, 6gb ram ddr3.αυτα ειναι τα βασικα πιστευω.κ ΑUDIO KONTROL 1 audio interface.works like a charm!

 

φιλε μου επετρεψε μου με καθε καλή διαθεση...

 

οταν θες να κανεις τη δουλεια σου δεν υπαρχει λόγος να ακους μουσική, να σερφαρεις με 15 tabs ανοιχτα, να βλέπεις hd ταινιες κλπ παράλληλα. αυτό δεν ειναι δουλεια.

 

αυτα που κανεις ως προς το daw και τα vst το κανω με pentium dual core @ 2.8, 2gb ram και μια απλη 512 vga nvidia με την οποία μπορω να παίξω και κανα pro ανετα. και βεβαια και μια usb καρτα ηχου αξιοπρεπής.

 

το tower μου κόστισε 300 ευρω με 2 σκληρους απο 320gb και dvd-rec, ειμαι υπερευχαριστημενος και ειναι πιστευω μια πολύ καλη να μην κινουμαστε κυριολεκτικα με ''την τελευταια λέξη της τεχνολογίας'' ειδικά αν ειναι χόμπυ γιατι αναβαθμιζεται συνέχεια χωρις κανενα ουσιωδη λόγο (τουλάχιστον για σπιτικούς χρηστες) αφου και το software δεν ακολουθεί τον ιδιο ρυθμο ειδικα ως προς τα λειτουργικα (imo) αλλα μετα παμε αλλου οπότε cut.

 

παιδια πραγματικά δε χρειαζονται πολλα για ενα pc για να σερφαρεις, να ακους μουσική και να δουλευεις και τα μουσικα σου προγραμματα - το καθετι στην ωρα του -

 

ενα pc τυπου c2d με 2gb ram και μια απλη καρτουλα vga. χιλιοσυζητημενο βεβαια αλλα πήρα φορα... ;)

 

 

www.reverbnation.com/steamrollerassault

www.youtube.com/user/beeros05

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

καταλαβαινω αυτο που λες αλλα επειδη το προηγουμενο pc μου χε βγαλει την πιστη,το χα απωθημενο να κανω ενα τουμπανο...κ εκανα.κ ειμαι ευχαριστημενος.οσο για το δε χρειαζεται να τα κανω ολα μαζι που λες,εμενα με βολευει αυτο,καθοτι εκει που ειμαι δυστυχως τα τελευταια χρονια,δεν εχει κ πολλα να κανεις οποτε το pc δουλευει απ το μεσημερι που θα σχολασω μεχρι αργα το βραδυ.κ πρεπει κ το hd μου να δω,κ να μιλησω στο fb,k να χω το cubase ανοιχτο σε περιπτωση που μου ρθει κατι να το ηχογραφησω...χωρις να αγχωνομαι μην κολλησει κατι.και παραδοξως ,με τα windows 7  oλα λειτουργουν πολυ καλα...  ::)

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Το καλύτερο είναι όταν γράφεις, είτε με cubase είτε με οτιδήποτε άλλο, να αναλώνεις τους πόρους του υπολογιστή σου μόνο εκεί.

Προσωπικά, όταν ηχογραφώ κλείνω τα πάντα, από δίκτυο και antivirus μέχρι και άχρηστα services που τρέχουν πίσω και τρώνε πόρους, όπως το superfetch, search indexer, tablet pc input, ready boost και άλλα τέτοια.

Το πιο σημαντικό όμως είναι η αποφυγή των cracked software, εκεί μπορεί να σου γονατίσει το PC για πλάκα.

Lyrics: Wasted Time Between Solos!!!

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

ρε παιδια παντα ειχα αυτη την απορια..γιατι να κλεισετε τα παντα οταν γραφετε?συνεχεια το διαβαζω αυτο στα αρθρα σας...κ οσο για cracked softwares που ειπες...μονο τετοια εχω.γιατι δεν ειμαι επαγελματιας.το χομπι μου κανω.αρα για να επανελθω...χρειαζεται το τουμπανο μηχανημα.για να μην κλεινεις τπτ.κ να δουλευεις με ησυχο το κεφαλι σου.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

ρε παιδια παντα ειχα αυτη την απορια..γιατι να κλεισετε τα παντα οταν γραφετε?συνεχεια το διαβαζω αυτο στα αρθρα σας...κ οσο για cracked softwares που ειπες...μονο τετοια εχω.γιατι δεν ειμαι επαγελματιας.το χομπι μου κανω.αρα για να επανελθω...χρειαζεται το τουμπανο μηχανημα.για να μην κλεινεις τπτ.κ να δουλευεις με ησυχο το κεφαλι σου.

Για τους ερασιτέχνες, υπάρχουν και freeware προγράμματα που κάνου εξίσου καλή δουλειά, το "επαγγελματικό" πρόγραμμα δεν ισούτε με "επαγγελματικά" αποτελέσματα.

Για κάποιον που γνωρίζει τα βασικά, πχ τί είναι ο ήχος και πως συμπεριφέρεται με eq, compressor κλπ, μπορεί να βγάλει καλό αποτέλεσμα και με το cakewalk, audacity, reaper κλπ τζαμπατζίδικα καλούδια.

 

Για τα services, άλλο να δουλεύεις με PC σε κατάσταση idle cpu 22% RAM 1,21GB και άλλο να είναι cpu 9% RAM 860MB. Σκέψου οτι τα 350ΜΒ διαφορά μπορεί να είναι και 3-4 plugins επιπλέον.

Lyrics: Wasted Time Between Solos!!!

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

ρε παιδια παντα ειχα αυτη την απορια..γιατι να κλεισετε τα παντα οταν γραφετε?συνεχεια το διαβαζω αυτο στα αρθρα σας...κ οσο για cracked softwares που ειπες...μονο τετοια εχω.γιατι δεν ειμαι επαγελματιας.το χομπι μου κανω.αρα για να επανελθω...χρειαζεται το τουμπανο μηχανημα.για να μην κλεινεις τπτ.κ να δουλευεις με ησυχο το κεφαλι σου.

Δηλαδή κατά το δικό σου σκεπτικό, το σωστό είναι να έχουμε ένα δυνατό μηχάνημα, όχι για να βελτιστοποιούμε τη δουλειά μας και να μπορούμε να σηκώνουμε περισσότερα κανάλια, plug-ins και τα σχετικά, αλλά για να μπορούμε να σπαταλάμε τους πόρους του σε άχρηστες διεργασίες χωρίς τύψεις. Πόσο λογικό ακούγεται; ::)

Yes it is!!!

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

κ οσο για cracked softwares που ειπες...μονο τετοια εχω.γιατι δεν ειμαι επαγελματιας.το χομπι μου κανω.

 

Αν σου κλέψει κάποιος το αυτοκίνητο λοιπόν απλώς για βόλτες - και δεν το χρησιμοποιήσει για να κάνει τον ταρίφα - είναι οκ;

When you will get good you will know. There is no guitar. There never was.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

ανοιγετε μεγαλη συζητηση τωρα παιδες  ;D απλα δε μπορω να το καταλαβω...ειναι θεμα χαρακτηρα...δεν μπορω να κανω ''υποχωρησεις'' δλδ να μην τρεξω το ενα η το αλλο προγραμμα για να παει καλα το cubase...OXI!!! θελω να τρεχουν ΟΛΑ ταυτοχρονα επειδη μπορουν...ετσι το βλεπω εγω...οσο για το φιλο που ειπε για το αμαξι κ τα cracked softwares.καταλαβαινω οτι ειναι κατακριτεο απο το site και ετσι πρεπει...αλλα θελω να κανω το χομπυ μου...γιατι να τα παρω αυθεντικα?και ΟΧΙ δε θα παρω freewares..θελω το καλυτερο..κ ας ξερω μονο το 1% των δυνατοτητων τους...μπορει να εκνευρισω αρκετους απο εσας και συγχωρειστε με,δεν το κανω σκοπιμα...απλα....ετσι το βλεπω...και δε θ αλλαξω τωρα στα 31...

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Φίλε audiopain, είναι δικαίωμά σου να θέλεις το PC να τρέχει ταυτόχρονα τα πάντα, έστω κι αν ουσιαστικά σπαταλάει πόρους χωρίς λόγο.

Να ξεκαθαρίσουμε όμως ότι αυτό είναι μια προσωπική άποψη, απόλυτα σεβαστή βεβαίως. Σε καμία περίπτωση πάντως δεν μπορεί να θεωρηθεί λογική αφού δεν υπάρχει κάποιο σαφές επιχείρημα να τη στηρίξει.

 

Όσο για τα σπασμένα, παρακαλώ να μη γίνει καμία απολύτως αναφορά στο εξής πάνω στο θέμα αυτό. Το τί κάνεις με το software σου δεν μας αφορά, ειδικά από τη στιγμή που εσύ ο ίδιος παραδέχεσαι την "τα-θέλω-όλα-και-τσάμπα-κι-ας-είμαι-άσχετος" λογική με την οποία αντιμετωπίζεις το ζήτημα. Απλά δεν θα το συζητάμε εδώ μέσα.

Yes it is!!!

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργήστε λογαριασμό

Γραφτείτε στην παρέα μας. Είναι εύκολο!

Δημιουργία λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Σύνδεση

×
×
  • Δημοσιεύστε κάτι...

Τα cookies

Τοποθετήθηκαν cookies στην συσκευή σας για να είναι πιο εύκολη η περιήγηση στην σελίδα. Μπορείτε να τα ρυθμίσετε, διαφορετικά θεωρούμε πως είναι OK να συνεχίσετε. Πολιτική απορρήτου