Προς το περιεχόμενο

Πλακετες ενισχυτων


Προτεινόμενες αναρτήσεις

η  πλειοψηφια ειναι πανω στην πλακετα ;),εξαιρεσεις υπαρχουν,οσο πιο προσφατα φτιαγμενος ειναι ο ενισχυτης τοσο μεγαλυτερη πιθανοτητα ειναι να ειναι πανω στην πλακεττα και οχι στο σασσι.

www.soundcloud.com/superfunk12

https://superfunk12.wordpress.com/

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Απαντήσεις 34
  • Πρώτη
  • Τελευταία

Περισσότερες συμμετοχές

Περισσότερες συμμετοχές

Εικόνες

Δεν θα πω τα πράγματα που οι προλαλήσαντες τόσο όμορφα παρέθεσαν, μόνο για τις πλακέτες να παραθέσω μια τιμή που έιχαμε σαν προσφορά στην δουλειά μου.

 

Η πλακέτα έχει μέγεθος 10*25 εκτοστά δυο επιπέδων και θέλαμε 4 μόνο. Στην Ελλάδα δεν υπήρχε κάποια εταιρεία που να μας αναλάβει λόγω απαιτήσεων/δυνατοτήτων πρέσας έτσι η τύπωση θα γίνει στα Σκόπια. Το κύκλωμα δεν έχει σχέση με οτιδήποτε ακουστικό έχει να κάνει με ενισχυτές/φίλτρα κα των 60GHz για ασύρματες επικοινωνίες WiMax.

Τες πα η εταιρεία ήθελε "μόνο" 1500Ευρω. Ενώ η αγορά της ίδιας της πρέσας κοστολογείται άνω των 15000Ευρώ (μέσω μειοδοτικών διαγωνισμών) αναλόγως των απαιτήσεων

 

Σίγουρα σε ενός επιπέδου και για περισσότερα κομάτια οι τιμές είναι πολύ χαμηλότερες αναλογικά και μπορούμε να τις φτιάξουμε και μόνοι μας, παίζει όμως ρόλο και η ποιότητα της ίδιας φωτοευαίσθητης πλακέτας και των υλικών προφύλαξης που έχει.

 

Εγώ δεν έχω handwired ενισχυτή αν και έχω παίξει, δεν μπορώ να πω οτι προτιμώ τον έναν έναντι του άλλου (PCB) αλλά μόνο για την εμπειρία σιγά-σιγά ξεκινάω να φτιάχνω εναν handwired 18Watt μόνος μου. Λόγω έλλειψης χρόνου πιστεύω οτι θα μου πάρει πολύ καιρό για να ολοκληρώσω αυτό το project. Είναι ωραία μανία όμως τα ρημάδια τα DIY projects.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Είναι ωραία μανία όμως τα ρημάδια τα DIY projects.

 

Μόνο ωραία; Κ@#$λα είναι.

 

Επειδή υπάρχουν κακής ποιότητας pcbs δεν πάει να πει οτι όλα είναι χάλια. Υπάρχουν ενισχυτές με τέτοια προσοχή στην λεπτομέρεια και τέτοια ποιότητα κατασκευής που πραγματικά δεν μπορώ να σκεφτώ κανένα λογικό επιχείρημα πως θα μπορούσε να γίνουν καλύτεροι αν ήταν handwired.

Ο Αριστοτέλης γίνεται κτήμα του Γερμανού που τον μελετά, όχι του Έλληνα που τον αγνοεί

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Πανικός! ;D

 

Όσων αφορά την λυχνία και PCB, δεν εννοώ την λυχνία κατ'ευθείαν στην πλακέτα χωρίς βάση! Θα ήταν χαζό αν το έκανε κάποια εταιρεία. Εννοείται με βάση!

Σωστά τοποθετημένη βάση σε PCB όμως δεν έχω δει ακόμη! Δεν γίνεται, όμως, και εύκολα σωστή τοποθέτηση βάσης σε PCB. Και το όλο θέμα είναι οι θερμοκρασίες και η σωστή στήριξη. Για το πρώτο μερικοί βάζουν... ανεμιστήρες! :P Γι'αυτό και οι έξυπνοι καταφεύγουν σε hybrid...  ;)

 

Τώρα για τους Bogner, Mesa, Rivera, Budda, κτλ δεν θα μπορούσαν να χρησιμοποιήσουν turretboards ή Ρ2Ρ γιατί δεν γίνεται! Όπως πολύ σωστά είπε συμφορουμίτης θα είχαν διαστάσεις... λεωφορείου, με τόσα υλικά που χρειάζονται για να κάνουν ό,τι κάνουν.

Πχ ο παρακάτω Rivera για να γίνει με turretboards θα ήταν αστείο....

Rivera.jpg

 

Και, σε καμία περίπτωση, δεν υποστηρίζω, ότι δεν υπάρχουν καλοί ενισχυτές με PCB....

 

 

 

 

 

 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Για 'μένα το mojo είναι κάτι σαν τον χριστιανισμό. Αφού όλοι το λένε μάλλον έτσι θα είναι.

 

+-1000

 

και για μένα, πάντα με εξέπλητταν οι μαζικές πλάνες  ;)

"[...] the stupid are cocksure while the intelligent are full of doubt."

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργήστε λογαριασμό

Γραφτείτε στην παρέα μας. Είναι εύκολο!

Δημιουργία λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Σύνδεση

×
×
  • Δημοσιεύστε κάτι...

Τα cookies

Τοποθετήθηκαν cookies στην συσκευή σας για να είναι πιο εύκολη η περιήγηση στην σελίδα. Μπορείτε να τα ρυθμίσετε, διαφορετικά θεωρούμε πως είναι OK να συνεχίσετε. Πολιτική απορρήτου