Προς το περιεχόμενο

Pedals problem


Προτεινόμενες αναρτήσεις

Λοιπόν λοιπόν..

Χρησιμοποίησα ένα άκυρο καλώδιο, το οποίο είχα ξεχασμένο και είδα ό,τι υπάρχει διαφορά μεγάλη.Επομένως μάλλον κάποιο πρόβλημα υπάρχει όντως με τα καλώδια, αλλά 6 καλώδια πάθαν ζημιά ταυτόχρονα?

 

Το Fuzz είναι της Εlectro Harmonix, το Βig Muff.Ίσως επειδή είναι αναλογικό?Παίζει κάποιο ρόλο?

 

Όσο για το Holy Grail παρατηρώ το βουητό αρκετές φορές + παγιδεύει τα ελάχιστα παράσιτα της κιθάρας, που βγαίνουν σε μικρή ποσότητα από τον ενισχυτή (σε max. volume).

 

Τι να πω?Θα πάω να αγοράσω ένα νέο set καλωδίων, μπας και αλλάξει η κατάσταση..

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Απαντήσεις 30
  • Πρώτη
  • Τελευταία

Περισσότερες συμμετοχές

Περισσότερες συμμετοχές

Το Fuzz είναι της Εlectro Harmonix, το Βig Muff.Ίσως επειδή είναι αναλογικό?Παίζει κάποιο ρόλο?

 

Μπα, το συγκεκριμενο δεν εχει θεμα. Οποτε αλλου ειναι το προβλημα.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Ένα από όλα τα καλώδια φτάνει να κάνει τη ζημιά! Βρες ποιό είναι...

 

Αν χρησιμοποιείς και daisy chain τσέκαρε και αυτό. Πάρε και ένα άλλο στην χειρότερη να το αλλάξεις.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

ενα-ενα τα πεταλια βγαζουν τον ιδιο θορυβο? αν ναι τοτε μηπως παιχτηκε τιποτα στο ρευμα και χαλασαν τα πεταλια? αν εν-ενα δεν βγαζουν θορυβο τοτε κοιτα ενα προσ ενα τα καλωδια. βαλε 2 πεταλια την φορα με ενα συνδετικο καλωδιακι να δεις ποιο η ποια εχουν προβλημα

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Προς το παρόν το πρόβλημα παρατηρείται στα καλώδια.Λέω να τα δοκιμάσω τα πετάλια σε εξοπλισμό ενός φίλου για να δω αν βρίσκεται εκεί κάποια ανωμαλία..

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Φίλε μου να προσέξεις την πρίζα στην οποία συνδέεις τα πετάλια και/ ή τον ενισχυτή σου!

Ίσως να έχει κάποιο θέμα με την γείωση. Αντιμετώπισα τα ίδια συμπτώματα και ο λόγος ήταν ότι το σιδεράκι της γείωσης στην πρίζα είχε στραβώσει, χωρίς εγώ να το πάρω χαμπάρι..

 

 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Παιδιά λύθηκε το πρόβλημα.

 

Αγόρασα νέο set καλωδίων Kirlin και όλα δουλεύουν πλέον ρολόι.Μία τελευταία ερώτηση...Η Boss όπως και άλλοι κατασκευαστές πεταλιών προτείνουν την χρήση δικών τους τροφοδοτικών-μετασχηματιστών (επισήμων δηλαδή).

 

Εγώ που χρησιμοποιώ δικούς μου, υπάρχει περίπτωση να συναντήσω ποτέ πρόβλημα?

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Αν οι απαιτησεις των πεταλιών σε ρεύμα ικανοποιούνται από το τροφοδοτικό (λίγα παραπάνω mA δεν έβλαψαν ποτέ κανένα) τότε όλα ΟΚ.

 

Προσοχή στην πολικότητα και στον τύπο του τροφοδοτικού (ΑC vs DC).

 

Αν το πετάλι θέλει κάποιο πολύ ειδικό τύπο τροφοδοσίας, τότε αλλάζει το πράγμα, αλλά αυτό είναι σπάνιο.

Ο Αριστοτέλης γίνεται κτήμα του Γερμανού που τον μελετά, όχι του Έλληνα που τον αγνοεί

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Φίλε μου εγώ με τροφοδοτικό του εμπορίου έχω δει μεγάλη διαφορά στον θόρυβο προς το χειρότερο και αυτό γιατί τα πιο πολλά από αυτά δεν είναι σταθεροποιημένα...

Η πιό σωστή λύση είναι ένα πολυτροφοδοτικό πιστεύω..!

D.I.Y. and save the world :D

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Guru

...Μία τελευταία ερώτηση...Η Boss όπως και άλλοι κατασκευαστές πεταλιών προτείνουν την χρήση δικών τους τροφοδοτικών-μετασχηματιστών (επισήμων δηλαδή).

 

Εγώ που χρησιμοποιώ δικούς μου, υπάρχει περίπτωση να συναντήσω ποτέ πρόβλημα?

Το πότε, είναι κάτι που δεν το γνωρίζεις. Καλό όμως είναι να χρησιμοποιείς τα δικά τους, τα προτεινόμενα. Τα του εμπορίου, πάρα πολλές φορές αν και "σταθεροποιημένα" έχουν θόρυβο για διάφορους λόγους. Ας μην το αναλύσουμε. Τέλος είναι και το θέμα της εγγύησης.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργήστε λογαριασμό

Γραφτείτε στην παρέα μας. Είναι εύκολο!

Δημιουργία λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Σύνδεση

×
×
  • Δημοσιεύστε κάτι...

Τα cookies

Τοποθετήθηκαν cookies στην συσκευή σας για να είναι πιο εύκολη η περιήγηση στην σελίδα. Μπορείτε να τα ρυθμίσετε, διαφορετικά θεωρούμε πως είναι OK να συνεχίσετε. Πολιτική απορρήτου