Προς το περιεχόμενο

Μουσικες σκηνες, που θα παει η κατασταση με αυτες στην Αθηνα


Προτεινόμενες αναρτήσεις

Εγώ πλέον έχω καταλήξει ότι η "χρυσή" συνταγή είναι να έχεις κυρίως κομμάτια για να διασκεδάσει ο κόσμος και να πετάς στο Playlist και 3-4 που γουστάρεις εσύ...

 

+10000

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Απαντήσεις 156
  • Πρώτη
  • Τελευταία

Περισσότερες συμμετοχές

Περισσότερες συμμετοχές

Φίλτατε Bassbil έχω την πολυτέλεια να κάνω (κάθε δίσεκτο έτος) το δεύτερο, αλλοιθωρίζοντας προς το πρώτο.  ;D ;)

 

Δεν έχουν θόρυβο οι μαγνήτες.

Απλά γκρινιάζουν όταν δεν παίζουν.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Είσαι απο τους τυχερούς Κώστα, αλλά εγώ είμαι και στην κατηγορία του επιχειρηματία όπως ίσως ξέρεις, άρα κάνω το πρώτο αλοιθωρίζοντας προς το δεύτερο  ;D

Δεν τολμάω όμως γιατί σε ότι αφορά την δουλειά είναι συνταγή καταστροφής. Έχω όμως πάντα την δυνατότητα, και απο την νέα σεζόν λέω να το κάνω κιόλας, να θυσιάσω ένα ρεπό μου, να πληρώσω σέρβις κ μπάρμαν και να κάνω μια βραδιά jazz για την ψυχή μου, και άς παίζω μόνο για μένα και τους συμπαίχτες μου  ;)

Το κάνω κααααπως τις  Κυριακές στο Jam night, αλλά και εκεί πρέπει να προσέχω τις ισορροπίες γιατί είναι μέρα δουλειάς. Αλλά αυτό με την jazz θα το κάνω του χρόνου κι άς με χωρίσει η γυναίκα μου  ;D

Ένα βράδυ όμως.... τα υπόλοιπα στην συνταγή όπως είπαμε.  8) 8) 8)

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Guru

Μα η "επιτυχία" και η "ευτυχία" του καλιτέχνη, δεν έρχετε όταν, όντως έχει επαφεί με τον κόσμο, και το τι γίνεται έξω, και καταφέρνει να εντάξει αυτά που θέλει ο κόσμος με αυτά που θέλει ο ίδιος;

 

Ένα συνδιασμός δε γίνεται;

 

Λαϊκά δε παίζω, αλλά βρήκα(με) τον τρόπο να παίξουμε το "δε ξέρω πόσο σ'αγαπώ" τελικά.... ;)

 

Με λίγα λόγια, αν είναι όλοι οι μουσικοί να καταπιέζονται όταν παίζουν για κοινό, καλύτερα να τα παρατήσουμε ΤΩΡΑ ΑΜΕΣΩΣ! Αν ήταν τριγύρω ο Bloody θα με έλεγε πάλι ρομαντικό, και ότι πετάω στα σύννεφα, κλπ, αλλά ρε παιδιά δε μπορεί να γίνουν και τα δύο; Δε λέω θα γίνουν συμβιβασμοί, αλλά βρε αδερφέ κι αυτό στο παιχνίδι είναι!

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δεν τολμάω όμως γιατί σε ότι αφορά την δουλειά είναι συνταγή καταστροφής.

 

Σωστά.

Καλή τύχη και στα σχέδια σου.

Διότι η σωτηρία της ψυχής είναι πολύ μεγάλο πράγμα....  ;)  ;D

Δεν έχουν θόρυβο οι μαγνήτες.

Απλά γκρινιάζουν όταν δεν παίζουν.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Φίλτατε Bassbil έχω την πολυτέλεια να κάνω (κάθε δίσεκτο έτος) το δεύτερο, αλλοιθωρίζοντας προς το πρώτο.  ;D ;)

 

Με πρόλαβες μοντουλάτορα και 'γω το ίδιο κάνω ή τουλάχιστον προσπαθώ.

InfluenSir!

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

 

Με λίγα λόγια, αν είναι όλοι οι μουσικοί να καταπιέζονται όταν παίζουν για κοινό, καλύτερα να τα παρατήσουμε ΤΩΡΑ ΑΜΕΣΩΣ! Αν ήταν τριγύρω ο Bloody θα με έλεγε πάλι ρομαντικό, και ότι πετάω στα σύννεφα, κλπ, αλλά ρε παιδιά δε μπορεί να γίνουν και τα δύο; Δε λέω θα γίνουν συμβιβασμοί, αλλά βρε αδερφέ κι αυτό στο παιχνίδι είναι!

 

Έτσι είναι Νικόλα. Απλά το ότι οι συμβιβασμοί είναι μέσα στο παιχνίδι το μαθαίνουμε σάν άνθρωποι λίγο αργά.  Γι αυτό όμως είμαστε εδώ, για να θυμούνται οι παλαιοί και να μαθαίνουν οι νεότεροι ;D  ;D  ;D

Σωστά.

Καλή τύχη και στα σχέδια σου.

Διότι η σωτηρία της ψυχής είναι πολύ μεγάλο πράγμα....  ;)  ;D

 

Συμφωνώ Κώστα και σε ευχαριστώ για τις ευχές.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Αν κανεις προταση σωστη με τη τζαζ κ το παιξεις καλα θα χεις κ κοσμο ρε.Μπορεις να σκεφτεις κ για ποσους ασχετους λογους θα ερθει καποιος εκεινη τη μερα στο χωριο.

 

Προσφατα ειδα μια αποψη σε διασκευες μανου χατζηδακη σε τζαζ φορμα.Εγινε διαφημιση κ πηγανε ολοι στο μαγαζι.Αργησαμε κ μειναμε απ εξω γινοταν της @@ριολας.Ασχετο που αδειασε λιγο μετα το 2ο σετ.Πηγανε τα ζα για το event και για την κουλτουρα ναουμε.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Το ξέρω γιατί το έκανα πέρισυ για κανένα εξάμηνο,(παίζαμα στανταράκια ντούο κιθάρα - μπάσο)

αλλά καί το κοινό είναι περιορισμένο, και οι χώροι το ίδιο. Τώρα όμως που έχουμε τον δικό μας χώρο είναι διαφορετικά.

Γενικά στον χώρο σου μπορείς να κάνεις διάφορες προτάσεις μία μέρα την εβδομάδα ας πούμε,

απο τζάζ μέχρι κλασσική. Για ένα βράδυ πιστεύω ότι βρίσκεται κοινό, ότι και να παίξεις, αρκεί να το

παίξεις καλά όπως λές και σύ.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Εδώ όμως τίθεται το ερώτημα.

Διαλέγουμε κομμάτια με αυστηρό γνώμονα την διασκέδαση του κόσμου (crowd pleasers/palamaki beggars) ή παραμένουμε στο "ύφος" μας και στη γραμμή μας με την ελπίδα ότι αυτό θ' αρέσει (karakosmara band/ Ether O' Vamones) ;

 

Για μενα πλεον δεν τιθεται τετοιο ερωτημα.Καπου στη μέση ειναι η απάντηση.Πρωτα εγω και οι συμπαίκτες βρισκουμε ενα κοινο τόπο στο τι θέλουμε να παιξουμε(εκτος χαρντ,μεταλ δυστυχως....).Σε αυτο τον κοινο τοπο ο κοσμος ας υποθεσουμε ξερει 1000 κομματια.Οι περισσοτερες μπαντες παιζουνε(και οι μαγαζάτορες ζητανε...) τα ιδια 100 τραγουδια καθε φορα.Πλεον στα 27 μου δεν εχω την ιδια ορεξη να ακουσω παλι τα ιδια για πολλοστη φορα(πχ αδιεξοδο...).Εγω ειμαι της αποψης οτι παιζεις και γνωστα κομματια αλλα παιζεις και γνωστα αλλα οχι χιλιοπαιγμενα και γιατι οχι και κανενα που εσυ το θεωρεις κρυφο διαμαντι.Εμεις οταν παιξαμε  πχ το mexican-babe ruth και το evidence-faith no more δεν θυμαμαι να ξενερωσε και κανενας(πολυς κοσμος δεν τα ξερει και πολλοι μουσικοι δεν τα παιζουν) ισα ισα.Γενικα καλο ειναι το προγραμμα περα απο διασκεδαστικο να ειναι και ενδιαφερον.

 

Εννοειτε οτι οταν παιζεις τραγουδια παιζεις αυτα που νομιζεις οτι τα χεις και σου πανε καλυτερα.Και με το καιρο και τη δουλεια ολα καλυτερευουν.

 

Σωπα ρε ΝΙκολα ησουν αδιεξοδο ρε θηριο.Δεν σε προλαβα για 2 χρονακια... ;D ;D ;D.Παντως και το 2002 που πηγα εγω το μαγαζι εσπερνε.Με το που εφυγε ο Γ.Σ. σιγα σιγα το πηρε η κατηφορα...Για το αφεντικο πάντως εχω αλλη γνωμη...

never compromise tone for features....

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργήστε λογαριασμό

Γραφτείτε στην παρέα μας. Είναι εύκολο!

Δημιουργία λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Σύνδεση

×
×
  • Δημοσιεύστε κάτι...

Τα cookies

Τοποθετήθηκαν cookies στην συσκευή σας για να είναι πιο εύκολη η περιήγηση στην σελίδα. Μπορείτε να τα ρυθμίσετε, διαφορετικά θεωρούμε πως είναι OK να συνεχίσετε. Πολιτική απορρήτου