Προς το περιεχόμενο

Μουσικες σκηνες, που θα παει η κατασταση με αυτες στην Αθηνα


Προτεινόμενες αναρτήσεις

Δεν ξερω αν αυτο ειναι off-topic.

Παντως με την μπαντα μας στη θεσσαλονικη σε κανα 2 μαγαζια που παιξαμε ειμασταν απολυτα ικανοποιημενοι (εκτος απο τις ξινες μουρες καποιων ιδιοκτητων κ την ειρωνια που ειχαν ωρες ωρες). κατα τα αλλα σε ενα συγκεκριμενο αλλο ακουστικο live που εχουμε παιξει δεν θα επρεπε καν να πληρωθουμε με τα σκαμπανεβασματα που συνεβησαν!(απο δικο μας λαθος)

Κ μαλιστα πληρωθηκαμε κ με κατι extra κ μειναμε μα..κες!!

Κοσμος ισα που να ταν 30 ατομα στο ακουστικο live ολοι φιλοι μας κ μερα τεταρτη σε μικρο μαγαζι! κ κερασμενα τα μπιρονια που ηπιαμε! (καπου 6)

Δυστυχως ο ιδιοκτητης ειχε φυγει απο νωρις κ μας πληρωσε μια υπαλληλος, αλλιως αν μας τα εδινε ο ιδιος παιζει κ να μην τα δεχομασταν καν  (μας ειχε φαει κ η πεινα αυτον τον καιρο κ τα πηραμε βεβαιως)

Περα απο την τρομερη ειρωνικοτητα του ιδιοκτητη αλλα κ την μεγαλη καλοσυνη του μερικες φορες(περιεργος τυπος πραγματικα) ολα απο τελικη αποψη συνεισφερε μονο εμενα κ τον φιλο μου (ακουστικο σχημα 2 ατομων). Το μαγαζι ειμαι σχεδον σιγουρος πως μπηκε μεσα εκεινη την μερα!! Ακομα απορω η αληθεια ειναι!

 

Κ το ωραιο! μας ειπε να παιξουμε οτι γουσταραμε!

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Απαντήσεις 156
  • Πρώτη
  • Τελευταία

Περισσότερες συμμετοχές

Περισσότερες συμμετοχές

Αδερφέ μεγάλη κουβέντα είπες.

Έχει μαλλιάσει η γλώσσα μου.

Από την στιγμή που ανεβαίνεις εκεί πάνω, πέρα από το να περάσεις καλά, έχεις υποχρέωση σε αυτούς που ήρθαν, πέρασαν, βρέθηκαν από κάτω. Οτι μπορείς βέβαια και κάτι παραπάνω.

Αλλιώς κάτστε στο prova room πιείτε μπύρες και κάντε χαβαλέ μέχρι πτώσεως.

Όπως επίσης δεν αναγνωρίζω σε κανέναν το "ξέρεις πόσα live έχουμε στη βδομάδα;". Χέστηκα. Κάντε λιγότερα. Αλλά κάντε τα καλά.-

 

 

+1000

 

Όπως έγραψα και παραπάνω, εμείς παίζουμε 4 μέρες την εβδομάδα στην ίδια σκηνή.

Όλες οι μέρες δέν είναι ίδιες, ούτε από το κοινό ούτε απο την μπάντα. Όταν όμως η μπάντα είναι σε καλή μέρα και μ@μ@ει το παίξιμο, ο κόσμος παίρνει φωτιά... Είναι απίστευτο να το βλέπεις ακόμα και για μένα που το βλέπω συχνά, πώς γίνεται αυτό το αλισβερίσι, η ανταλλαγή ενέργειας ανάμεσα στην μπάντα και το κοινό... Και εκεί καταλαβαίνει κανείς το πώς πραγματικά πρέπει να λειτουργεί η μουσική. Παροτρύνω τους συνεργάτες μου στη μπάντα να παίζουν έτσι που να μπορούμε να ξεσηκώνουμε το κοινό μας, να περνάει καλά και να θέλει να μας ξαναδεί. Πιστεύω πως αυτό είναι συνταγή επιτυχίας... Για την ώρα δείχνει να έχω δίκιο, αλλά ο καιρός θα δείξει. Πάντως εγώ αισθάνομαι οτι αυτό που κάνουμε εδώ είναι μαραθώνιος. Γιατί σε μια πόλη με τόσο περιορισμένο κοινό πρέπει να έχουμε ΚΑΙ διάρκεια. Αλλά αυτό πρέπει να το σκέφτονται όλοι νομίζω, και οι μουσικοί και οι επιχειρηματίες. Διότι και οι μπάντες που παίζουν σε ένα μαγαζί πρώτη φορά, δημιουργούν κοινό και καλό όνομα με την εμφάνισή τους, ο κόσμος ζητάει να τους ξαναδεί και έτσι χτίζονται οι δουλειές και οι καρριέρες. Αλλά εδώ είναι Βαλκάνια, δέν είναι πάιξε γέλασε, και όλοι θέλουν να λειτουργούν σάν να είναι οι Rolling Stones που ήρθαν να παίξουν στο μπαράκι της γειτονιάς σας...

Υπομονή, δουλειά, κέφι και όλα πάνε καλύτερα λέω εγώ.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

1.Δεν απάντησες ποιος κάνει στην επαρχία promotion

2.Δεν έχω δει ιδιοκτήτη studio να δηλωνει υδραυλικος...ολοι με μια κιθαρα στα χερια δηλωνουν μουσικοι

3.ΕΝΝΟΕΙΤΑΙ ΧΟΜΠΥ..αυτο δεν σημαινει...πιασε μου τον ποπο

 

1. Το μαγαζι και το συγκροτημα, εκτος και αμα ειαι πολυ γνωστος οποτε μολις μαθουν οτι θα παιξεις θα ερθουν να σε δουν

 

2.Αν δηλωνουν απλα μουσικοι τοτε σωστα κανουν, αν δηλωνουν επαγγελματιες μουσικοι τοτε θα κοβουν και αποδειξη

 

3. Κανεις δεν σου επιασε τον ποπο, ειχατε συμφωνησει οτι απο το 41ο εισητηριο θα αρχισετε να πληρωνεστε. Μαζεψατε 39 ατομα αρα δικαιως δεν πληρωθηκατε.

 

 

Καταλαβαινω την πικρια σου για την κατασταση τις μουσικης στην Ελλαδα. Οι κατηγοριες δεν οφελουν σε τιποτα (ειδικα οταν εχεις συμφωνησει κατι απο πριν και απλα δεν σου αρεσε το αποτελεσμα, οποτε τα ριχνεις στους αλλους). Αν εισαι δημοφιλης και ο κοσμος περναει καλα θα ερχεται συνεχεια. Μαλλον δεν εχεις γινει ακομη δημοφιλης, αλλα οπως ειπα αυτο παιρνει χρονια και πρωτoτυπη μουσικη

 

 

Νικος

Recording and Rehearsal Studio

www.fabricaudio.com

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

1. Το μαγαζι και το συγκροτημα, εκτος και αμα ειαι πολυ γνωστος οποτε μολις μαθουν οτι θα παιξεις θα ερθουν να σε δουν

 

2.Αν δηλωνουν απλα μουσικοι τοτε σωστα κανουν, αν δηλωνουν επαγγελματιες μουσικοι τοτε θα κοβουν και αποδειξη

 

3. Κανεις δεν σου επιασε τον ποπο, ειχατε συμφωνησει οτι απο το 41ο εισητηριο θα αρχισετε να πληρωνεστε. Μαζεψατε 39 ατομα αρα δικαιως δεν πληρωθηκατε.

 

 

Καταλαβαινω την πικρια σου για την κατασταση τις μουσικης στην Ελλαδα. Οι κατηγοριες δεν οφελουν σε τιποτα (ειδικα οταν εχεις συμφωνησει κατι απο πριν και απλα δεν σου αρεσε το αποτελεσμα, οποτε τα ριχνεις στους αλλους). Αν εισαι δημοφιλης και ο κοσμος περναει καλα θα ερχεται συνεχεια. Μαλλον δεν εχεις γινει ακομη δημοφιλης, αλλα οπως ειπα αυτο παιρνει χρονια και πρωτoτυπη μουσικη

 

 

Νικος

 

1.Πρακτικά εγώ πως κανω promotion στη Ροδο ας πουμε??

2.Πρακτικά κανένα ιδιοκτητη studio δεν εχω δει se live με μπαντα...¨ολοι δηλωνουν μουσικοι παιζοντας 3 ακορντα στην πολυθρονα του studio

3.Πρακτικά και ακρως εξακριβωμενο πλεον αυτο  με αλλους συμφορουμιτες ο εν λογω επιχειρηματιας κλεινει πλαφον με τις μπαντες στα 40 ας πουμε ?στα 30 σταματαει να κοβει εισητηρια στα 50 στα 40 σταματαει..ειναι η ΤΕΧΝΙΚΗ του για να μην πληρωνει..Διαφωνω καθετα σε οσα υποστηριζεις και σταματω εδω γτ ΤΟ ΚΑΝΩ ΑΠΟ ΧΟΜΠΥ..αν κι εγω κοιταγα να κονομησω εις βαρος καποιων αλλων ισως να σας επινα κ το αιμα..

Eυτυχως που υπαρχουν και ΣΩΣΤΟΙ επιχειρηματιες που δεν κοιτανε να βγαλουν 100% κερδος με τη μια...

Καλη σας νυχτα

Σπυρος

seven deadly sins..........

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

1.Πρακτικά εγώ πως κανω promotion στη Ροδο ας πουμε??

2.Πρακτικά κανένα ιδιοκτητη studio δεν εχω δει se live με μπαντα...¨ολοι δηλωνουν μουσικοι παιζοντας 3 ακορντα στην πολυθρονα του studio

3.Πρακτικά και ακρως εξακριβωμενο πλεον αυτο  με αλλους συμφορουμιτες ο εν λογω επιχειρηματιας κλεινει πλαφον με τις μπαντες στα 40 ας πουμε ?στα 30 σταματαει να κοβει εισητηρια στα 50 στα 40 σταματαει..ειναι η ΤΕΧΝΙΚΗ του για να μην πληρωνει..Διαφωνω καθετα σε οσα υποστηριζεις και σταματω εδω γτ ΤΟ ΚΑΝΩ ΑΠΟ ΧΟΜΠΥ..αν κι εγω κοιταγα να κονομησω εις βαρος καποιων αλλων ισως να σας επινα κ το αιμα..

Eυτυχως που υπαρχουν και ΣΩΣΤΟΙ επιχειρηματιες που δεν κοιτανε να βγαλουν 100% κερδος με τη μια...

Καλη σας νυχτα

Σπυρος

 

1. Εχεις αποκτησσει κοινο σιγα σιγα με τις καλες εμφανισεις σου (για πιο πολυ βοηθεια μαλλον θα χρειαστεις μανατζερ)

 

2.http://biribiriband.com/#who Νικολας Παμουκτσογλου Fender rhodes

 

Οπως ειπα ειμαι απλα μουσικος και οχι επαγγελματιας, και οπου ναναι θα προσπαθησω να βγαλω και το δισκο με το δικο μου συγκροτημα. (Δεν ξερω να παιζω ουτε τρια ακορντα στην κιθαρα γιατι πηρα πτυχιο στο κλασσικο πιανο και μετα εκανα τρια χρονια τζαζ, οποτε μονο πληκτρα ξερω να παιζω)

 

3. Αλλα ειχες γραψει στην αρχη. Ο ιδιοκτητης ειναι επαγγελματιας, δηλαδη πληρωνετε και κρινετε για τις υπηρεσιες που προσφερει, η δικη σου εμπειρια ειναι μια μορφη κριτικης και ειναι σεβαστη. Εσυ εισαι απλα μουσικος και δεν ζεις απο αυτο, οποτε εαν καποιος πει μια κακη κριτικη δεν εχεις να χασεις τιποτα παρα μονο ενα ακροατη τησ μουσικης σου.

 

Ολες οι πλευρες να συμβιβαζονται, αλλα η κοινη πρακτικη να πληρωνομαι επειδη απλα παιζω μουσικη ειναι μαλλον λανθασμενη. Μου φαινεται πιο λογικο να πληρωνομαι γιατι ο κοσμος με ακολουθει και μακαρι να φτασω στο σημειο να κανει ουρες να με δει (λεμε τωρα)

 

Νικος

 

 

Recording and Rehearsal Studio

www.fabricaudio.com

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Σε όλα αυτα που εγραψες συμφωνω φίλτατε Νίκο αλλά..ενα μεγάλο ΑΛΛΑ

Ειναι η ΕΞΑΙΡΕΣΗ που επιβεβαιωνει τον ΚΑΝΟΝΑ.....αυτά.

 

Σπύρος

seven deadly sins..........

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

+1000

 

Όπως έγραψα και παραπάνω, εμείς παίζουμε 4 μέρες την εβδομάδα στην ίδια σκηνή.

Όλες οι μέρες δέν είναι ίδιες, ούτε από το κοινό ούτε απο την μπάντα. Όταν όμως η μπάντα είναι σε καλή μέρα και μ@μ@ει το παίξιμο, ο κόσμος παίρνει φωτιά...

Υπομονή, δουλειά, κέφι και όλα πάνε καλύτερα λέω εγώ.

 

Χαρά στο κουράγιο σας .........

Σαφώς δεν είναι ίδιες. Και θέλει αποθέματα. Αλλά εκεί είναι που ξεχωρίζει η ήρα από το στάρι.  ;)

 

Χωρίς παρεξήγηση όμως, τι περιμένει ένας μαγαζάτορας που έχει το ίδιο γκρουπ 4 μέρες τη βδομάδα; Δεν βαριέται ο κόσμος; Εκτός κι αν είσαι στα Κόκκινα Χάλια ή παρεμφερές που έχουν κλείσει σεζόν. Αλλά κι εκεί ...... τι να πω δεν ξέρω.

 

Αλλά και πάλι, χαρά στο κουράγιο σας βρε παιδιά.

Δεν έχουν θόρυβο οι μαγνήτες.

Απλά γκρινιάζουν όταν δεν παίζουν.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Το θεμα μετραει μονο για το youtube  με το γυφτονι.Πολυ μεταλοφιούσιον η φαση.Εχει κ καλυτερα βιντεα ανεβασμενα.

 

Θα γινω φτάκης με breath controλι.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Παιδιά όλα καλά μέχρις εδώ και συμφωνώ μέσες άκρες με αρκετούς από εδώ πέρα... Αλλά εγώ τώρα ας πούμε με το χαζό μυαλό που διαθέτω και την μικρή είναι η αλήθεια εμπειρία που έχω τον Ιούνη που μας είπε ο μαγαζάτορας για κάθε Παρασκευή και Σάββατο (ας κάνω και λίγη διαφήμιση ΜΠΑΣ ΚΑΙ) τι να περιμένω? Θεωρώ απίστευτο να έρχονται για έναν μήνα κάθε Π/Σ οι φίλοι μας και γνωστοί μας... Άρα? Τι μπορεί να κάνει μία μικρή μπάντα για να διαφημιστεί? Έχουμε 3-4 ώρες σετλιστ και είμαστε αρκετά καλοί (τουλάχιστον έτσι λένε οι άλλοι που μας ακούνε) σε αυτό που κάνουμε αλλά τι άλλο? Μήπως εν τέλη είναι και θέμα ευθύνης του μαγαζιού να σε προμοτάρει λίγο? Εντάξει δεν λέω να βγάλει και ρεκλάμες παντού αλλά ας πούμε 1-2 αφίσες απέξω ρε παιδί μου. Στην γειτονιά έστω!!! Τέσπα θα μάθω σε 2 μήνες τι και πως...

Στα γενικά πάντως να πω ότι αν δεν κάνεις καλή συμφωνία δεν σου φταίει κανείς και η γκρίνια δεν βοήθησε ποτέ! Καλό είναι να παίρνεις εμπειρίες και να τις χρησιμοποιείς σε μετέπειτα αποφάσεις σου (είτε ατομικά είτε ως μπάντα). Και δεν μπορώ να πιστέψω ότι ΟΛΟΙ οι μαγαζάτορες είναι λαμόγια...

LA ROJΑ ARMADA

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

πρεπει να διαφημιστει το γεγονος κ με αφισα κ ραδιο κ οτι μπορει ο καθενας.Σε φιλους κ φιλους φιλων γενικοτερα σε πολυ κοσμο.Σιγουρα το μαγαζι θα χει κ καποιους θαμωνες γενικα.Απο κει κ περα θα δειτε αν οντως ειστε καλοι οταν θα χει κοσμο παντα ή αν αδειασει μετα τα πρωτα 1-2 λαιβ στηριξης γνωστών.(πρεπει να βοηθησει κ το μαγαζι στη διαφημιση εννοείται)

 

Επιφοβο το θεμα ιδια μπαντα 2 μερες.Καντε τελειως διαφορετικο Playlist οπως και διποτε.Αλλιως δεν εχει ενδιαφερον οσο καλοι κ να ειστε.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργήστε λογαριασμό

Γραφτείτε στην παρέα μας. Είναι εύκολο!

Δημιουργία λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Σύνδεση

×
×
  • Δημοσιεύστε κάτι...

Τα cookies

Τοποθετήθηκαν cookies στην συσκευή σας για να είναι πιο εύκολη η περιήγηση στην σελίδα. Μπορείτε να τα ρυθμίσετε, διαφορετικά θεωρούμε πως είναι OK να συνεχίσετε. Πολιτική απορρήτου