Προς το περιεχόμενο

Ελληνικός λαμπάτος



Προτεινόμενες αναρτήσεις

Η μόνη απάντηση για μένα είναι "Ναί αν μου καθόταν σωστά ακουστικά".

Και εφόσον μπορούσα να χρηματοδοτήσω μια τέτοια αγορά βέβαια. ;)

 

+1... αλλά στις παραπάνω επιλογές του poll δεν υπάρχει το "Όχι γιατί μου φαίνεται πολύ ακριβός". Στα ίδια λεφτά υπάρχουν πάμπολλα άλλα διάσημα αντικείμενα του πόθου, όσο κι αν υπήρχε μια άμεση σχέση με τον Έλληνα κατασκευαστή, στενή επαφή με όλα τα στάδια της κατασκευής και μεράκι - προσοχή στις λεπτομέρειες.

Fear no more the heat o' the sun

Nor the furious winter's rages

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Απαντήσεις 25
  • Πρώτη
  • Τελευταία

Περισσότερες συμμετοχές

Περισσότερες συμμετοχές

Αν ελληνικος λαμπατος θα πει σχεδιαση και υλοποιηση απο Ελληνα,δε θα ειχα προβλημα αν ακουγοταν καλα ακομα και να ταν απ τη Zιμπαμπουε αλλα..

Το θεμα για μενα με ενισχυτες οποιασδηποτε εθνικοτητας,μη βιομηχανικης χωρας,περιορισμενου αριθμου παραγωγης,ειναι το quality test.

Προσωπικα θεωρω οτι αυτο βασιζεται οχι μονο στην τεχνολογια,αλλα και στη δοκιμη ενος προιοντος στο χρονο και υπο διάφορες και ενιοτε αντιξοες συνθηκες.

 

Αν παλι το customer support ηταν καλο(καλυτερο απο τις επωνυμες εταιρειες,ναι ειναι εφικτο)θα μπορουσα να παραβλεψω την παραπανω ανησυχια μου. ;)

 

 

 

 

 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

 

Να προτείνω μια βελτίωση/αποσαφήνιση του αρχικού ερωτήματος;

 

Θα έλεγα ότι το ερώτημα της έρευνας δεν είναι αρκετά μονοσήμαντο, ώστε να μπορεί να απαντηθεί εύκολα. Το πρόβλημα είναι ότι κανείς δεν θα αγόραζε ενισχυτή με 2 ή 3 χιλιάρικα, αν δεν τον κάλυπτε ηχητικά (εκτός ίσως από το... νονό του κατασκευαστή, για να του κάνει σεφτέ   :) ). Επομένως δεν είναι τυχαίο που 2 στους 3 επιλέγουν την 1η απάντηση και αυτή επέλεξα και εγώ καρφωτός (ναι αν με ικανοποιούσε ηχητικά).

 

Κατόπιν ωρίμου σκέψεως όμως, είδα ότι οι υπόλοιπες επιλογές της έρευνας προϋποθέτουν ότι το προϊόν σε ικανοποιεί.

 

Μήπως λοιπόν η ερώτηση θέλει να πει: θα δίνατε ένα τόσο μεγάλο ποσό για ελληνικό λαμπάτο ενισχυτή, που είναι εφάμιλλος και σε αντίστοιχη τιμή με καλές υλοποιήσεις του εξωτερικού; Τότε αποκτούν περισσότερο νόημα οι υπόλοιπες απαντήσεις.

 

Η άποψή μου είναι ότι θα στήριζα έναν Έλληνα κατασκευαστή με εξαιρετικό προϊόν και ίσως θα του επέτρεπα να είναι και κατά τι ακριβότερος (5% ας πούμε) από μια αντίστοιχη ξένη υλοποίηση. Δηλαδή θα αγόραζα έναν ελληνικό Koch Studiotone με 900 € αντί για 850 €. Και για ακριβότερο μοντέλο επίσης το ίδιο θα ίσχυε, θα αγόραζα έναν ελληνικό 65amp με 2.500 €.

 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Μήπως λοιπόν η ερώτηση θέλει να πει: θα δίνατε ένα τόσο μεγάλο ποσό για ελληνικό λαμπάτο ενισχυτή, που είναι εφάμιλλος και σε αντίστοιχη τιμή με καλές υλοποιήσεις του εξωτερικού; Τότε αποκτούν περισσότερο νόημα οι υπόλοιπες απαντήσεις.

Σωστον.

Ωστοσο το ''εφαμιλλος'' χρηζει και αυτο επεξηγησης... ;)

Επισης νομιζω οτι πισω απ την ερωτηση του ΟP κρυβεται η ανασφαλεια για την ποιοτητα κατασκευης-αντοχης στο χρονο(κυριως).

Σ αυτο ερχεται η διαρκεια καλης λειτουργιας ενος μηχανηματος την οποια δυστυχως σ εναν ελληνικο λαμπατο,υπαρχουν λιγοι να πιστοποιησουν..

Μπορει και..3 μονο... ;D

Αν ειναι αρκετοι για οποιον ενιωθε ανασφαλεια..

Ο επιμενων ελληνικα!

 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

+1 σε αυτα που ειπε ο sfaku. Πολυ βασιμες σκεψεις.

 

Παρεπιπτοντως, ελπιζω να προσεξατε οτι ποσταρουμε σε Lazarus thread...μη περιμενετε διευκρινησεις απο τον OP σχετικα με το ερωτημα του ;D ;D

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Εγω εχω ενισχυτη φτιαγμενο απο γνωστοτατο - τωρα πλεον,τοτε τον γνωριζαμε λιγοι- κατασκευαστη της χωρας μας,που τον ξεκινησαμε πειραματικα και σιγα σιγα ηρθε στα "μετρα μου",τωρα πλεον που αλλαξαν τα ηχητικα γουστα μου αραζει στο σπιτι, αλλα για καποια χρονια εκανε αξιοπρεπεστατα τη δουλεια του.

Υποστηριξη κορυφαια σε οτι χρειαστηκα,δεν το μετανιωσα ποτε και πιθανοτατα να ξαναγορασω ενισχυτη του συγκεκριμενου (αν -γεροι να ειμαστε- καταφερω να ανεβω σε budget απο αυτο που κινουμαι τωρα).

Οι Ελληνες ειναι μια χαρα με προσεγμενες υλοποιησεις και στους ενισχυτες και στα πεταλια τους (οργανα ακομη δεν ετυχε να δοκιμασω αλλα απο οτι ακουω εχουν φανατικο κοινο και εκει)

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργήστε λογαριασμό

Γραφτείτε στην παρέα μας. Είναι εύκολο!

Δημιουργία λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Σύνδεση

×
×
  • Δημοσιεύστε κάτι...

Τα cookies

Τοποθετήθηκαν cookies στην συσκευή σας για να είναι πιο εύκολη η περιήγηση στην σελίδα. Μπορείτε να τα ρυθμίσετε, διαφορετικά θεωρούμε πως είναι OK να συνεχίσετε. Πολιτική απορρήτου