Προς το περιεχόμενο

esp ltd ec 1000-bogner alchemist και αλλαγη μαγνητών


doken

Προτεινόμενες αναρτήσεις

Καλημέρα σε όλους

είμαι κάτοχος μιας esp ltd ec-1000 και ενός bogner alchemist 112,πολύ ευχαριστημένος και απο τα 2 εργαλεία,η esp βγάζει όγκο και sustain μπόλικο και ο μπόγκνερ παρα πολύ ωραία καθαρα και πολυ παχια βρόμικα,τα βρόμικα δε που βγαίνουν απο τον συνδιασμό  των 2 τα θεωρώ πιο πολυ προς αμερικάνικο ήχο.

Σκεύτομαι όμως να κάνω μια αλλαγή μαγνητών απο emg σε seymour dunkan με σκοπό να αποκτήσω λίγο πιο vintage ,τραγανό ήχο μιας και το μεταλ δε με πολυενδιαφέρει,rock,hard rock k alternative θέλω-δεδομένο πάντα τον ενισχυτή και την κιθάρα. απο μαγνήτες ψιλοκοιτάζω τους seymour dunkan jp-59 πιο πολυ και λιγότερο τους anico pro II (slash).

ποια η γνώμη σας?

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Απαντήσεις 20
  • Πρώτη
  • Τελευταία

Περισσότερες συμμετοχές

Περισσότερες συμμετοχές

Go for it!

απλα να εχεις υπ οψιν πως θα πρεπει να αλλαξεις και ολα τα ποτενσιομετρα εφοσον πας απο active σε passive.

Στην σελιδα του seymour εχει demo ηχους απο τον καθε μαγνητη για να ακουσεις λιγο πολυ το ηχοχρωμα και τις δυναμικες τους.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

ωχ αυτο δεν το ηξερα,όταν λες τα ποτεσιόμετρα τι ακριβώς πρέπει να αλλάξω κ ποια ποτεσιόμετρα πρέπει να πάρω,είναι σετ με μαγνήτες αυτα η τα παιρνω ξεχωριστα?ειναι μεγαλη επεμβαση ???

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Φθηνα ειναι μην ανυσηχεις 4-6ευρο το ενα κανουν!

Oι EMG φορανε 25k Ποτενσιομετρα εσυ εφοσον θες να βαλεις passive humbuckers θα χρειαστεις 500k.

 

Οσο για την επεμβαση στην ουσια αλλαζονται ολα αν καταλαβες οπως επισης προστιθεται και γειωση στην γεφυρα που συνηθως δεν βαζουν στους emg γιατι δεν χρειαζεται λογο active.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δεν πανε σετ με μαγνητες πρεπει να τα παρεις ξεχωριστα αυτα ξεχασα να πω. (μονο στους emg πανε σετ ολα μαζι λογο solderless connection)

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Moderator

Ξεκινώντας, από ποτενσιόμετρα θα χρειαστείς 500k audio taper για τα volume σου, και 500k linear για τα tone. Επίσης καλό είναι να πάρεις ένα πυκνωτάκι 0.22uF για τον bridge και ένα 0.15uF για τον neck. Eπίσης για να μην χάνεις πρίμα μπορείς να κάνεις και το treble bleed mod ή να συνδέσεις τους μαγνήτες "50''s wiring". (Περισσότερες πληροφορίες στο Google)...

 

Όσο για τους μαγνήτες, και οι '59 και οι JB ακούγονται καλύτερα σε κιθάρες με πολλά ή ακάκα και υπερβολικά μπάσα. Στις πιο "ασθενικές" ας πούμε δεν τα πάνε το ίδιο καλά.

 

Προτείνω (πάντα σε τέτοιες περιπτώσεις) μαγνήτες PRS. Ή τους #7 αν θες να "fenderίζουν" τα καθαρά και να έχεις απόλυτο separation στα γκάζια (π.χ να μπορείς να παίζεις πολυφωνικά ακκόρντα σε triple rectifier και να ακούγονται όλα), ή τους DragonII αν θές απόλυτο smoothness a la Santana και δυνατότητα να splittάρεις (αλλά θα χρειαστείς κάποια push/pull ποτενσιόμετρα...).

 

Από Seymour Duncan, pearly gates neck και custom custom bridge (και πάλι πολύ smooth Gibson Type of sound για πιο πριμάτες κιθάρες)...

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

καταρχήν σας ευχαριστώ πολυ για τισ πολυτιμες συμβουλές,

οπότε όσον αφορά τα ποντεσιόμετρα επειδή δεν τα κατέχω ζητάω απο αυτον που θα μου τοποθετησει τους μαγνήτες τα εξής:

-500k audio taper για τα volume σου

-500k linear για τα tone

πυκνωτάκι 0.22uF για τον bridge και ένα 0.15uF για τον neck

-τreble bleed mod ή να συνδέσει τους μαγνήτες "50''s wiring

του τα μεταφέρω επι λέξη κ ελπίζω να καταλάβει τι πρέπει να κανει και να μη μου ζητα διευκρινήσεις

 

τωρα όσον αφορά τους μαγνήτες ακούω κλιπάκια πριν καταλήξω στην τελική επιλογή,

τους jp-59 τους έχω σκευτεί σαν πιο δοκιμασμένους σε εσπ μιας και τους φοράει η εσπ στην

Eclipse II AHB

 

απο εκει κ πέρα το σετάκι που πρότινε ο φίλος pearly gates neck και custom custom bridge το άκουσα σε κλιπάκι κ μου άρεσε πολύ.

να πώ εδώ οτι μάλλον μπάσα σε ηχο είναι κιθάρα μου παρα πριμαριστή,

δυσκολη πάντος η τελική επιλογή, λίγη βοήθεια ακόμη θα την ήθελα η αλήθεια ειναι  :-\

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Κάνε την μόντα με τα18V και χαμήλωσε την ένταση από τα pots.....

Πεταμένα λεφτά οι νέοι μαγνήτες όταν έχεις ήδη καλούς....

Τα Watt, είναι σαν τα λεφτά... να έχεις

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

και μενα γνωμη μου ειναι ειναι να μην τους αλλαξεις παντος. (το go for it το ειπα αρχικα νομιζοντας πως ξερεις ηδη τι γινεται και πως θα το κανες μονος σου)  ;D

 

Μια χαρα παιζεις και με αυτους το ειδος που θες αρκει να βρεις τον ηχο απο τα εφφε και απο τον ενισχυτη σου.

 

Μπορεις να αγορασεις μια πεταλιερα με τα λεφτα που θα δινες για ολη αυτην την επεμβαση η οποια δεν εγγυαται και οτι θα σου αρεσει στην τελικη πιστεψε με.

 

Επισης δοκιμασε να κανεις και την μοντα με τα 18v που σου ειπε ο φιλος μας.Θα εκπλαγεις με την αποδοση τους. Αν θες σε αυτο βοηθεια μπορω να σου πω τι να κανεις.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

με ξαναβάζετε σε σκέψεις,ποιο το αποτέλεσμα αυτής της θαυματουργής μόντας?κάνει τον ήχο δηλαδή πιο vintage ???και αν ναι για δωστε καμια πληροφορία ρε παιδιά να τη δοκιμάσω,δεν χρησιμοποιώ πεταλάκια γιατι μου αρέσε to gain του ενισχυτή,μόνο ένα stereo chorus mxr και τα εφε του ενισχυτή.

 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργήστε λογαριασμό

Γραφτείτε στην παρέα μας. Είναι εύκολο!

Δημιουργία λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Σύνδεση

×
×
  • Δημοσιεύστε κάτι...

Τα cookies

Τοποθετήθηκαν cookies στην συσκευή σας για να είναι πιο εύκολη η περιήγηση στην σελίδα. Μπορείτε να τα ρυθμίσετε, διαφορετικά θεωρούμε πως είναι OK να συνεχίσετε. Πολιτική απορρήτου