Προς το περιεχόμενο

esp ltd ec 1000-bogner alchemist και αλλαγη μαγνητών


doken

Προτεινόμενες αναρτήσεις

παιδια εχω κιεγω την ιδια απορια, εχω μια esp eclipse ii, τη συγκεκριμένη για την ακρίβεια: http://www.espguitars.com/guitars/esp-standard/eclipse2_sw.html

αξίζει να αλλάξω τους emg με seymour duncan JB και 59;;

υπαρχει το ιδιο μοντελο κιθαρας με τους συγκεκριμενους μαγνητες αλλα η μονη διαφορα ειναι πως η ταστιερα της δικιας μου ειναι ebony ενω αυτης που εχει τους duncan ειναι rosewood, πραγμα που εχω διαβασει οτι επηρεάζει σημαντικα τον ηχο.

ξερω οτι οι duncan γενικα ταιριαζουν περισσοτερο στον ηχο που θελω να εχω, αλλα επειδη ειναι αρκετα λεπτη κιθαρα, και ειναι και esp, οχι les pauL, φοβαμαι μηπως χασει πολυ ογκο απο τον ηχο της.. ποια ειναι η γνωμη σας;;;

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Απαντήσεις 20
  • Πρώτη
  • Τελευταία

Περισσότερες συμμετοχές

Περισσότερες συμμετοχές

η κιθαρα μου είναι αυτή:

 

EC-1000VB

SPECS:

• SET-NECK CONSTRUCTION

• 24.75” SCALE

MAHOGANY BODY

• 3-PIECE MAHOGANY NECK

EBONY FINGERBOARD

• FLAG INLAYS W/MODEL NAME AT 12TH FRET

• EMG 81 (B) / 60 (N) ACTIVE PICKUPS

• 2 VOLUME & 1 TONE CONTROL W/3-WAY TOGGLE

GOLD HARDWARE

• SPERZEL LOCKING TUNERS

• EARVANA COMPENSATED NUT

• TONEPROS LOCKING BRIDGE W/STOP TAILPIECE

• AGED TRIPLE WHITE BINDING ON BODY, & HEADSTOCK, WHITE BINDING ON NECK

• 24 XJ FRETS

 

και βγαίνει και με seymour dunkan

 

EC-1000 w/Seymour Duncans

 

SPECS:

• SET-NECK CONSTRUCTION

• 24.75” SCALE

MAHOGANY BODY W/FLAMED MAPLE TOP

• 3-PIECE MAHOGANY NECK

ROSEWOOD FINGERBOARD

• ABALONE FLAG INLAYS W/MODEL NAME AT 12TH FRET

• SEYMOUR DUNCAN JB (B) / 59 (N) ZEBRA PICKUPS

• 2 VOLUME & 1 TONE CONTROL W/3-WAY TOGGLE

CHROME HARDWARE

• SPERZEL LOCKING TUNERS

• EARVANA COMPENSATED NUT

• TONEPROS LOCKING BRIDGE W/STOP TAILPIECE

• WHITE W/ABALONE BINDING ONBODY, NECK & HEADSTOCK

• 24 XJ FRETS

 

η διαφορά τους είναι στο FINGERBOARD εμένα με emg ειναι ebony ενω με seymour ειναι ROSEWOOD,στο body MAHOGANY BODY εμένα MAHOGANY BODY W/FLAMED MAPLE TOP η άλλη με seymour και στο hardware gold-chrome (λεπτομέρια αυτό φαντάζομαι)

 

έχουν να κανουν με τον ήχο των μαγνητών τα παραπάνω???

πρέπει να τα λάβω υπόψιν μου???

 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Με την μόντα των 18V θα αποκτήσεις πολύ καλύτερη διαύγεια και χαμηλώνοντας την ένταση θα έρθεις πολύ κοντά σε αυτό που ψάχνεις.

Τα Watt, είναι σαν τα λεφτά... να έχεις

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

απο το σαιτ των seymour dagan

 

Often a '59 neck is used together with a hotter bridge pickup like the SH-4 JB or SH-13 Dimebucker for extra versatility.

 

guitars

For balanced and warm instruments. Works especially well with mahogany bodies and rosewood fingerboards.

 

γιαυτό προφανός τους βάζει η esp σε mahogany bodies and rosewood fingerboards

 

ίσως ο pearly gates να ταιριάζει καλύτερα με την ταστιέρα μας τουλάχιστον

 

Often used in both neck and bridge positions. Can be used in the bridge with an APH-1n Alnico II Pro in the neck for smoother tones; or, a Pearly Gates in the neck with an SH-11 Custom Custom for heavier rock sounds from the bridge position.

 

guitars

For brighter toned instruments. Works especially well with maple and ebony fingerboards. Also works great with hollow and semi-hollow body guitars.

 

ο pearly gates στη θέση νεκ απο κλιπάκια που τον άκουσα μου άρεσε πολυ

όσον αφορά τη μόντα με το ρεύμα οκ ειναι κατι που θα δοκιμάσω αν μείνω στους emg, όμως το ζητούμενο είναι ο πιο vintage-γρατζουνιστός ήχος κ όχι ο πιο διαυγές,πάντος μια δοκιμή σίγουρα πιστεύω την αξίζει

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

τελικά μένω με τους emg, κανα την μοντα και έμεινα πολυ ικανοποιημένος,έβαλα και διακοπτάκι για να δουλεύω με 18 ή με 9 αλλα αποτι φαίνετε μονιμα με 18 θα δουλεύει,πολυ πιο καθαρός ήχος!

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

ωραίος. και μιας και έβαλες το διακοπτάκι, το οποίο θα σου είναι άχρηστο (μιας και θα είσαι συνέχεια στα 18V), βάλε κάποια στιγμή στην θέση του αυτό:

 

http://www.thomann.de/gr/emg_pa2_preampbooster.htm

 

;)

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

 

ναι αυτό είδα ότι θα είμαι συνέχεια στα 18,είναι όντος πιο ωραίος ο ήχος, αυτό το bουsτ αν κανει δουλεια φαινεται επίσης πολυ πολυ χρησιμο κ δεν το ειχα ξαναδεί

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Επισης δοκιμασε να κανεις και την μοντα με τα 18v που σου ειπε ο φιλος μας.Θα εκπλαγεις με την αποδοση τους. Αν θες σε αυτο βοηθεια μπορω να σου πω τι να κανεις.

 

Φιλε μου επειδη ενδιαφερομαι κ εγω ν κανω την μοντα μετα απο αυτα που διαβασα μηπως θα μπορουσες να μου πεις τι παιζει,τι θα χρειαστω και αν μπορω να το κανω μονος μου η αν θα χρειαστω τεχνικο?

Of those who say nothing, few are silent...

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργήστε λογαριασμό

Γραφτείτε στην παρέα μας. Είναι εύκολο!

Δημιουργία λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Σύνδεση

×
×
  • Δημοσιεύστε κάτι...

Τα cookies

Τοποθετήθηκαν cookies στην συσκευή σας για να είναι πιο εύκολη η περιήγηση στην σελίδα. Μπορείτε να τα ρυθμίσετε, διαφορετικά θεωρούμε πως είναι OK να συνεχίσετε. Πολιτική απορρήτου