Προς το περιεχόμενο

Fender Stratocaster buying guide


Προτεινόμενες αναρτήσεις

παιδια σκεφτομαι κι εγω να παρω μια american deluxe . αυτη που λεει ο superfunk ως το απολυτο deal ομως εγω θελω την hss οποτε ηθελα να ρωτησω η HSS εχει πιο hot N3  μαγνητες στην neck-midlle απο την SSS ? αλλες διαφορες μεταξυ των 2 ?

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

http://fender.com/community/forums/viewtopic.php?t=35368. Εδώ αυτός λέει ότι είναι wound extra hot για balance με τον humbucker. Κάπου επίσημα στο spec της Fender δεν το έχω διαβάσει...

 

Πέραν αυτού, η HSS έχει και LSR Roller Nut που αποτρέπει το κούρδισμα αν κάνεις βαριά χρήση του tremolo bar.

 

Γιατί την θες HSS όμως...Για να παίζεις metal;... ;D

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

ποσες ακομα θα παρεις; η μηπως ακομα με την ibanez prestige εισαι;

 

τεσπα η hss deluxe εχει roller nut και passing lane switch (στελνει το σημα ολων των μαγνητων στον humbacker απομωνοντας το tone)

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

ποσες ακομα θα παρεις; η μηπως ακομα με την ibanez prestige εισαι;

 

τεσπα η hss deluxe εχει roller nut και passing lane switch (στελνει το σημα ολων των μαγνητων στον humbacker απομωνοντας το tone)

 

θα πουλησω ορισμενες απο αυτες που εχω και θα τις αντικαταστησω με πιο ποιοτικα οργανα...

 

 

 

 

Γιατί την θες HSS όμως...Για να παίζεις metal;... ;D

 

ναι αλλα οχι τιποτε βαρυ... κανενα maiden acdc , αντε βαρια βαρια κανενα μεταλικα...αλλα δεν θελV να ειναι οι νεκ και μεση πιο χοτ... καθως θελω πολυ γλυκο και καθαρο ηχο... αν ειναι πιο χοτ προτιμω να παρω την SSS...

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Κοίτα για Maiden αυτός ο μαγνήτης είναι ότι πρέπει... Μόνο maiden όμως... ACDC και Metallica θες κάτι με πιο γεμάτο ήχο...

 

Εγώ σου προτείνω την SSS...

 

Εγώ πήρα την HSS επειδή με γλύκανε το LSR Roller Nut σαν ιδέα, αλλά κάποια στιγμή συνειδητοποίησα ότι ο μονοπήνιος bridge μαγνήτης είναι σημαντικό κομμάτι της stratocaster. Εντάξει η strat φημίζεται κυριώς για τον neck μαγνήτη όμως κάποια στιγμή θα θες να παίξεις το sweet home alabama ας πούμε και θα συνειδητοποιήσεις ότι ο bridge humbucker είναι πολύ καφρίλα για κάτι τέτοιο!

 

Και άσε το metal για άλλες κιθάρες.... ;)

 

 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • 2 εβδομάδες αργότερα...

Την χτυπησα, την εστειλαν την τριτη, το tracking λεει Βουδαπεστη απο την παρασκευη και ελπιζω μεχρι την την ερχομενη τριτη να την εχω στα χερια μου! Τελικα μου βγηκε 432 λιρες ολη η παραγγελια μιας και πηρα και ενα φτηνο stand.

 

2 ερωτησεις:

 

1ον ειδα οτι η μεσαιος μαγνητης ειναι reversed wound για hum canceling σε στυλ SRV signature, αυτο σημαινει πως στις θεσεις 2 & 4 δεν θα εχω τον κλασικο out of phase ηχο;

 

2ον υπαρχει καποια στανταρ μετατροπη για αυτο το μοντελο; το μονο που εχω σκεφτει ειναι ενα 3ply pickguard αλλα δεν ειμαι σιγουρος ακομα θελω να την δω απο κοντα και αν μου αρεσει θα την κρατησω original 50s.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

1ον ειδα οτι η μεσαιος μαγνητης ειναι reversed wound για hum canceling σε στυλ SRV signature, αυτο σημαινει πως στις θεσεις 2 & 4 δεν θα εχω τον κλασικο out of phase ηχο;

 

-oχι απλα σημαινει οτι δεν θα εχεις.....βζζζζζ... μια και στη θεση αυτη οι δυο μαγνητες μαζι συμπεριφερονται ως humbucker.

 

-ο κλασσικος 2 & 4 ηχος ΔΕΝ ειναι out of phase,μια χαρα in phase ειναι. 

www.soundcloud.com/superfunk12

https://superfunk12.wordpress.com/

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργήστε λογαριασμό

Γραφτείτε στην παρέα μας. Είναι εύκολο!

Δημιουργία λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Σύνδεση

×
×
  • Δημοσιεύστε κάτι...

Τα cookies

Τοποθετήθηκαν cookies στην συσκευή σας για να είναι πιο εύκολη η περιήγηση στην σελίδα. Μπορείτε να τα ρυθμίσετε, διαφορετικά θεωρούμε πως είναι OK να συνεχίσετε. Πολιτική απορρήτου