Προς το περιεχόμενο

Koκκινο Τριανταφυλλο εκτελεση σε λα φαλτσορε


brougos7

Προτεινόμενες αναρτήσεις

30 χρονια πείρας με φιλαρμονικές δεν έχω  ;D  και τους ανθρώπους δεν τους γνωρίζω, πάντως εκείνο το "λο" (και όχι μόνο) ακούγεται τραγικό, σε κάθε επανάληψη του ρεφραίν

 

και το φάλτσο προφανώς προέρχεται από ένα υποσύνολο της χορωδίας  (στις ψιλές νότες)

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Απαντήσεις 33
  • Πρώτη
  • Τελευταία

Περισσότερες συμμετοχές

Περισσότερες συμμετοχές

Ως μέλος τετράφωνης μικτής χορωδίας τα τελευταία 8 χρόνια, έχω να πω πως ναι, φάλτσα υπάρχουν. Η πρώτη φωνή δεν μπορεί να βγει όσο ψηλά πρέπει και πέφτει, οι τενόροι είναι μπροστά ενώ δεν πρέπει και καμία φωνή δεν κρατιέται όσο πρέπει λόγω έλλειψης χορωδιακών αναπνοών.

 

Βέβαια, ομολογώ πως και εμείς ως χορωδία έχουμε κάνει παρόμοιες εμφανίσεις και έχουμε αρκετά τέτοια βίντεο. Βλέποντάς τα όμως ξανά και ξανά, αναγνωρίζουμε πλέον τα (εμφανή) λάθη.

 

Πάντως δεν "σάπισα στο γέλιο", γιατί δεν πιστεύω πως είναι για γέλια. Απλά, αν ο άνθρωπος που ανέβασε το βίντεο στο Youtube το έκανε για να δείξει το έργο της συγκεκριμένης χορωδίας (που είναι πιθανόν χορωδία κάποιου συλλόγου, απ' ότι βλέπω), μάλλον έκανε λάθος επιλογή.

RANDOMIZE USR 0

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

μια ερωτηση θελω να κανω πανω σε αυτο, γιατι κατι δεν καταλαβα!

εννοεις πως τους γνωριζεις προσωπικα?

η πως ξερεις τι κοπος χρειαζεται για να φτασει καποιος εκει?

 

Οχι φιλε μου δεν τους γνωριζω προσωπικα.

Γνωριζω ομως τον κοσμο αυτον (των χορωδιων και φιλαρμονικων), και γνωριζω πως δουλευουν και την ποιοτητα τους γενικα.

Ολοι αυτοι ειναι ανθρωποι που ασχολουνται χρονια με τη μουσικη και με αυτα που κανουν, και μαλιστα αυτα που κανουν ειναι ολη τους η ζωη.

Ειναι ανθρωποι διαφορετικης μουσικης παιδειας απο τη μουσικη παιδεια που εχουμε εμεις τα κ@λοπαιδα που πηραμε μια κιθαρα, ανοιξαμε τερμα εναν λαμπατο να παρουμε ολη την "ποιοτητα" του, και τα μαθαμε ολα.

 

@

Μενελαε!!!  Οτι πεις......

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Ειναι ανθρωποι διαφορετικης μουσικης παιδειας απο τη μουσικη παιδεια που εχουμε εμεις τα κ@λοπαιδα που πηραμε μια κιθαρα, ανοιξαμε τερμα εναν λαμπατο να παρουμε ολη την "ποιοτητα" του, και τα μαθαμε ολα.

 

αυτά μπορεί να ισχύουν στις χορωδίες που έχεις συμμετάσχει εσύ

 

εμένα μου φαίνεται (ή μάλλον μου ακούγεται) για τη χορωδία του Εξωραϊστικού & Πολιτιστικού Συλλόγου "Η Κάτω Παναγιά"

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Θα συμφωνήσω κ εγώ πως τα άτομα που ξέρω ότι συμμετέχουν σε χορωδίες/ φιλαρμονικές και οι ίδιοι αρκετά συχνά μιλάνε αρνητικά για τα αποτελέσματα αυτών που κάνουν ή για την ποιότητα των χορωδιών στην Ελλάδα.

Νομίζω ότι είναι υπερβολή να λέμε ότι η αισθητική του μαέστρου μας πείραξε... παραπάει :)

 

σορυ για το οφτοπικ, αλλα μηπως πρεπει να φυγει το θεμα απο την παιδικη χαρα?

Άντε βρε το βλέπω αυτό θα έκανα τώρα απαπα :P

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Νομιζω οτι δε πρεπει να φυγει γιατι ο σκοπος του ηταν απλα να γελασουμε με την αποπειρα του γηροκομειου να τραγουδησουν , ασχετα αν εμεις το εμβαθυναμε. Εγω παντως γελασα αρκετα κ αξιζουν πολλα συγχαρητηρια κ σε αυτον που το ανεβασε youtube αλλα κ στον brougos που το ανακαλυψε

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Τέλος πάντων, εγώ προσωπικά θα προσθέσω το εξής μόνο: σέβομαι απόλυτα τον ιδρώτα και την προσπάθεια του καθενός, αλλά το αποτέλεσμα ευτυχώς ή δυστυχώς ΔΕΝ εξαρτάται ΜΟΝΟ από την προσπάθεια. Και η ύπαρξη προσπάθειας δεν αλλάζει το γεγονός ότι το αποτέλεσμα δεν είναι καλό, λυπάμαι.

 

Ειναι ανθρωποι διαφορετικης μουσικης παιδειας απο τη μουσικη παιδεια που εχουμε εμεις τα κ@λοπαιδα που πηραμε μια κιθαρα, ανοιξαμε τερμα εναν λαμπατο να παρουμε ολη την "ποιοτητα" του, και τα μαθαμε ολα.

Και, παρεμπιπτόντως, δε νομίζω ότι γνωρίζουμε ο ένας τη μουσική παιδεία του άλλου. For all you know εγώ μπορεί να είμαι ο von Karajan (και αντίστροφα). ;) Ούτε νομίζω άλλωστε ότι ΧΡΕΙΑΖΕΤΑΙ να είσαι ο von Karajan για να κρίνεις το συγκεκριμένο θέμα. Πρόκειται για ένα απλό αντικειμενικό και μετρήσιμο μέγεθος, μια συχνότητα. Αν η συχνότητα είναι αυτή που πρέπει να είναι καλώς, αλλιώς κακώς. Δεν πρόκειται για κάτι υποκειμενικό.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

αυτά μπορεί να ισχύουν στις χορωδίες που έχεις συμμετάσχει εσύ

 

Για και να μην νομισει και κανενας οτι ειμαι και κανενας σοβαροτατος χορωδος και ετσι... να πω οτι παιζω στη φιλαρμονικη της Πρεβεζας κλαρινο και σαξοφωνο, και εχω συνεργαστει πολλες φορες σαν μουσικος σε συναυλιες που η περιφημη χορωδια της Πρεβεζας (θα γνωριζετε τη συνεργασια της με το Γιαννη Μαρκοπουλο και τη διεθνη καριερα της) ηθελε συνοδια οργανων.

Αυτος ο χαμενος με την μαυρη telecaster ειμαι, και δηλωνω οτι δεν υπαρχουν φαλτσα στο παραπανω βιντεο. Το τι υπαρχει τοχω εξηγησει ηδη.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργήστε λογαριασμό

Γραφτείτε στην παρέα μας. Είναι εύκολο!

Δημιουργία λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Σύνδεση

×
×
  • Δημοσιεύστε κάτι...

Τα cookies

Τοποθετήθηκαν cookies στην συσκευή σας για να είναι πιο εύκολη η περιήγηση στην σελίδα. Μπορείτε να τα ρυθμίσετε, διαφορετικά θεωρούμε πως είναι OK να συνεχίσετε. Πολιτική απορρήτου