Προς το περιεχόμενο

Ενορχήστρωση!Γίνεσαι αυτοδιδακτός?


white_wolf

Προτεινόμενες αναρτήσεις

Αν και υπάρχει προηγούμενη δημοσιευση είναι πολύ μπερδεμένη γιατί τελικά μάλλον δεν ήταν σαφές το θέμα της.Για να μην σας κουράζω θέλω να ρωτήσω τα εξής :

1ον Τι βιβλία χρειάζεται για να ξεκινήσεισ θεωρεία και αρμονία(όντας άσχετος) και θέλοντας να φτάσεις σε ένα βαθμό να μπορείς να φτιάξεις ένα απλό τραγουδι.(έχω το ΜΟΥΣΙΚΗ ΘΕΩΡΙΑ ΚΑΙ ΠΡΑΚΤΙΚΗ

Δ. Πυργιώτης)Είναι καλά τα άλλα του πυργιώτη για την αρμονία?

 

2ον Ποια μέθοδος είναι η καλύτερη για έναν ενήλικα που θέλει να μάθει τα βασικά πράγματα των πλήκτρων(αρμόνιο) σε βαθμό να παίζουν κ τα δύο χεράκια μαζι....??? :wink:

 

3ον Πως ξεκινάμε τη δομή ενός τραγουδιού?(τύμπανα,πλάτες,μπάσο,κιθάρα,leed κτλπ)με ποιά σειρά προτιμάτε να χτίζεται το κομμάτι?

 

Υ.γ. Δουλευω σε cubase,nuendo k reason και έχω όλα τα σχετικά.Οπότε θέλω κάποιεσ πληροφορίες μόνο για μουσική και όχι για τεχνολογία 8)

 

Ευχαριστώ πολύ!!!!!!!!

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Απαντήσεις 23
  • Πρώτη
  • Τελευταία

Περισσότερες συμμετοχές

Περισσότερες συμμετοχές

  • Administrator

Καλύτερα θα ήταν να μας πείς τι ξέρεις πρώτα.

Είσαι μουσικός;

Παίζεις κάποιο άλλο όργανο πέρα από πιάνο με κάποια ευχέρεια, ή έχεις τα εργαλεία και δεν ξέρεις από που ν' αρχίσεις;

Live and let Live.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Αυτο ακριβώς,έχω τα εργαλεία (είμαι φανατικός της τεχνολογίας)και δεν μπορώ να κάνω κάτι σωστό!!!!Παλέυω με λούπες αλλά το αποτέλεσμα με περιορίζει αρκετά και σχεδόν ποτέ δεν είναι αυτό που φανταζόμουν.Επίσης με κουράζει να ψάχνω ώρες να βρώ μια λούπα μπάσου πχ ενώ θα ήταν απλούστερο να παίξω εγω αυτό που θέλω και να φτιάξω τον ήχο όπως τον θέλω εγω. επίσης θέλω να φτιάξω μία μπαλάντα πχ και δεν μπορώ μόνο με λούπες κ τέτοια συστήματα χωρίς λίγο προγραμματισμό....δε θέλω να έχω αυταπάτες οτι φτιάχνω μουσική και απλά να βάζω σε τάξη τισ λούπες!!!με έχει νευριάσει!!!!

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Αυτά που ξέρω λοιπόν είναι τα βασικά της θεωρείας και λίγα πράγματα στα πλήκτρα.(δηλαδή να παίζω μελωδίες με το δεξί χέρι για να καταλάβεις...)Ελπίζω να είμαι συγκεκριμένος για να μη σας κουράσω!!!

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Πρέπει πρώτα να αποφασίσεις ποια μουσική θέλεις να παίξεις. Υπάρχουν μουσικές που απαιτούν τεχνική ευχέρεια, μεγάλο εύρος θεωρητικών γνώσεων κλπ, αλλά επίσης υπάρχουν μουσικές των δύο ακκόρντων σε 4/4.

 

Οι γνώσεις που θα επιχειρήσεις να συγκεντρώσεις, τα εργαλεία που θα επιλέξεις να κρατήσεις, ακόμη και το πως θα επιχειρήσεις την καλλιτεχνική σου ολοκλήρωση εξαρτώνται άμεσα από την παραπάνω ερώτηση.

Reading The Fucking Manual

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Έχεις απόλυτο δίκιο.Αυτο που θέλω λοιπόν είναι τα πολύ βασικά αυτό με τα δυο ακόρτνα που λέγαμε.... :wink:

Για να γίνω πιο ακριβής οτι ακούγεται κυρίως στην ελληνική πραγματικότητα.ποπακια με προτώτυπο ήχο και κάποια λαικά με μοντέρνα ενορχήστρωση.

Βέβαια μπορεί να ακούγεται απλό αλλά θέλω να υπάρχει κάποιο σχετικό υπόβαθρο σε οτι κάνω.μην είναι αυτο που φτιάχνω λάθος μουσικά και γελάει ο κόσμος... :P

Δε λέω οτι θέλω να αφήσω τελείως τισ λούπες,θα ήταν άτοπο.Απλά θέλω και στολισμό

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Για να γίνω πιο ακριβής οτι ακούγεται κυρίως στην ελληνική πραγματικότητα. Ποπακια με προτώτυπο ήχο και κάποια λαικά με μοντέρνα ενορχήστρωση.
Δυστυχώς δεν μπορώ να σε βοηθήσω διότι τα συγκεκριμένα μουσικά είδη, είναι υβρίδια υπό διαμόρφωση. Αυτή τη στιγμή δε νομίζω ότι υπάρχει κάποιο πανθομολογούμενο σύνολο γνώσεων ή δεξιοτήτων που να αυξάνουν τις πιθανότητες να γίνουμε "Φοίβος στη θέση του Φοίβου", καθώς αυτή η θέση δεν είναι προϊόν μουσικής ζύμωσης, αλλά προϊόν εκτεταμένων δημοσίων σχέσεων, σκληρού τηλεοπτικού μάρκετινγκ και επικοινωνιολογικών τακτικών που έχουν μελετηθεί ειδικά για αυτό το σκοπό.

 

Πάντως σίγουρα, οι ακροατές αυτών των μουσικών δεν ενδιαφέρονται καθόλου για το αν κάτι είναι σωστό "μουσικά", μάλλον άλλα πράγματα έχουν στο νου τους. Μην ανησυχείς λοιπόν.

Reading The Fucking Manual

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Αυτή τη στιγμή δε νομίζω ότι υπάρχει κάποιο πανθομολογούμενο σύνολο γνώσεων ή δεξιοτήτων που να αυξάνουν τις πιθανότητες να γίνουμε "Φοίβος στη θέση του Φοίβου"' date=' καθώς αυτή η θέση δεν είναι προϊόν μουσικής ζύμωσης, αλλά προϊόν εκτεταμένων δημοσίων σχέσεων, σκληρού τηλεοπτικού μάρκετινγκ και επικοινωνιολογικών τακτικών που έχουν μελετηθεί ειδικά για αυτό το σκοπό.

 

[/quote']

παρολα αυτα αυτο που κανει δεν ειναι καθολου ευκολο κατα την γνωμη μου.το εχω προσπαθησει και εχω διαπιστωσει πως εχει πολυ πολυ ταλεντο το παιδι απλα το σπαταλα στεγνα για να βγαζει χρηματα.

προσεχε τι λες...ειμαι κρυφος modulator!!

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

παρολα αυτα αυτο που κανει δεν ειναι καθολου ευκολο κατα την γνωμη μου.το εχω προσπαθησει και εχω διαπιστωσει πως εχει πολυ πολυ ταλεντο το παιδι απλα το σπαταλα στεγνα για να βγαζει χρηματα.
Συμφωνώ. Εγώ δεν κατακρίνω αυτό που κάνει ο Φοίβος - απλά λέω στον φίλο μας ότι η σύγχρονη ελληνική ηλεκτρολαϊκοποπ δεν είναι ακριβώς μουσικό προϊόν, οπότε ας μην ανησυχεί για τις τυχόν μουσικές του ελλείψεις.

Reading The Fucking Manual

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

η αποψη μου ειναι η εξης:

1) αρχισε με την θεωρια του ''διαμαντη'' .ωραιο βιβλιο και επισης το αντιστοιχο workbook για τις ασκησεις του.

2)απο κει και περα εξαρταται απο την ακουστικη σου ικανοτητα και φυσικα την εμπνευση σου.πιστευω οτι ο καθε μουσικος μπορει να ανταπεξελθει στον τομεα αυτο , αν εχει την ικανοτητα να ακουει αυτο που γραφει , προτου το παιξει στο οργανο.

ολα αυτα βεβαια περιστοιχισμενα απο τους βασικους κανονες της αρμονιας για αρχη.τις βασικες βαθμιδες μιας κλιμακας , και επομενως τις αντιστοιχες συγχορδιες , αναλογα με το στυλ που θελεις να ''ντυσεις'' το κομματι.

θα καταλαβεις τι εννοω οταν διαβασεις και κυριως ΕΜΠΕΔΩΣΕΙΣ το εν λογω βιβλιο η αλλα αντιστοιχα του.em.icon.cool.png

Mesa/Boogie & Strato

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργήστε λογαριασμό

Γραφτείτε στην παρέα μας. Είναι εύκολο!

Δημιουργία λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Σύνδεση

×
×
  • Δημοσιεύστε κάτι...

Τα cookies

Τοποθετήθηκαν cookies στην συσκευή σας για να είναι πιο εύκολη η περιήγηση στην σελίδα. Μπορείτε να τα ρυθμίσετε, διαφορετικά θεωρούμε πως είναι OK να συνεχίσετε. Πολιτική απορρήτου