Προς το περιεχόμενο

Ενορχήστρωση!Γίνεσαι αυτοδιδακτός?


white_wolf

Προτεινόμενες αναρτήσεις

Πως ξεκινάμε τη δομή ενός τραγουδιού?(τύμπανα' date='πλάτες,μπάσο,κιθάρα,leed κτλπ)με ποιά σειρά προτιμάτε να χτίζεται το κομμάτι? [/quote']

 

Προσωπικα μιας και παιζω μπασσο τα τραγουδια που γραφω βασιζονται στο μπασσο :lol:

ξεκιναμε λοιπων με μια μελωδικη μπασσογραμμη

μετα βρισκω (μποτα+ταμπουρο) τον σχετικο ρυθμο

αφαιρω καποιες νοτες απο την μπασσογραμμη και το εχω για πληκτρα επειτα η κιθαρα θα παιξει κατι αναλογο με τα πληκτρα και θα το εμπλουτησει με καποιες νοτες παραπανω (ετσι και αλλιως οι κιθαριστες παιζουν οτι θελουν... αλλα ειναι καλυτεροι σε αυτο

:wink:

τελος εμπλουτιζω τα τυμπανα (πιατινια, τομ κλπ)

ετσι εχεις ενα rock κομματι by iliasbass

κεραυνοπουλο εν δραση!!!

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Απαντήσεις 23
  • Πρώτη
  • Τελευταία

Περισσότερες συμμετοχές

Περισσότερες συμμετοχές

Η δική μου γνώμη είναι να βρεις ενα σωστό και προσαρμόσιμο στις ανάγκες σου δάσκαλο!

Θεωρία της μουσικής και ειδικά αρμονία δεν προκειται να μάθεις ποτε μόνος σου ό,τι βιβλίο και να διαβάσεις.

Μπορεί να καταφέρεις να παπαγαλίζεις κλίμακες και συγχορδίες αλλα την ουσία δύσκολα θα την βρεις μόνος σου.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Administrator
Η δική μου γνώμη είναι να βρεις ενα σωστό και προσαρμόσιμο στις ανάγκες σου δάσκαλο!

 

Συμφωνώ και προσυπογράφω.

Στις αγγελίες σίγουρα θα βρείς κάποιον που θα σου μάθει keyboards και παράλληλα να σου κάνει και τη θεωρία της μουσικής.

 

Αυτά χρειάζεσαι για να ξεκινήσεις.

Δεν είναι τίποτα, σε 2-3 μήνες αν το πάρεις ζεστά, θα παίζεις τις ιδέες σου.

Δεν θα είσαι βιρτουόζος όμως θα ξέρεις τι είναι Λα μινόρε και θα μπορείς να παίζεις μια ακολουθία ακόρντων και στα δύο χέρια.

Με την αυτοδιδασκαλία πολύ πιθανόν να σου πάρει πολύ περισσότερο ή και να τα παρατήσεις.

Live and let Live.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Χωρις να θελω να την "πεσω" σε κανενα μηπως ξεχασατε κατι ΠΟΛΥ σημαντικο ρε παιδια :?: 8O

 

ΞΕΡΕΙΣ (η ΜΠΟΡΕΙΣ?) ΝΑ ΓΡΑΦΕΙΣ ΤΡΑΓΟΥΔΙΑ :?:

 

Γιατι αν μπορεις (& εχεις γραψει τραγουδια) τοτε εχει καλως,καποια στιγμη αν το θελησεις πολυ θα μπορεσεις να μαθεις καποια βασικα σε καποιο οργανο & να τα παιξεις αν ΔΕΝ μπορεις ομως πως θα τα "χτισεις"?

(και ειναι προς τιμην σου το γεγονος οτι αναγνωριζεις πως με μια απλη συγκοληση "λουπων" τραγουδι δεν φτιαχνεται...)

 

Επίσης μη θεωρεις ΔΕΔΟΜΕΝΟ οτι ειναι τοσο ΑΠΛΟ & πανευκολο να γραψεις αυτα τα "τραγουδια της σειρας" (ολοι γιναμε Μπετοβεν ρε παιδι μου & τα θεωρουμε ΟΛΑ αναξια λογου ... :D )

 

Απο καθαρα τεχνικη αποψη εχουν ΑΚΡΙΒΩΣ την ιδια δυσκολια με ΟΛΑ τα ποπ τραγουδια ("ποιοτικα" και μη :lol: ) που κυκλοφορουν ΣΕ ΟΛΟΝ τον κοσμο....(μη νομιζεις δηλ. οτι το "Δηλητηριο" του Φοιβου ειναι πιο "ευκολο" απο οποιδηποτε κομματι των Coldplay....)

www.soundcloud.com/superfunk12

https://superfunk12.wordpress.com/

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Πολύ σωστά ..... βασικά πιστεύω ότι δύο πράγματα συμβάλουν ως καταλύτες στην χημεία της συνθεσης. Πρώτον γνώση θεωρίας και κάποιου-ων οργάνων και ταλέντο, κλίση, ψυχή, αυτό που λέμε "τό χεις". Πραγματικά είναι πολύ δύσκολη η σύνθεση και ενορχήστρωση μουσικής από όπου και αν προέρχεται. Πολύ σωστά SF ,ακούστε προσεκτικά ενα κομμάτι "πιασάρικο" και θα δείτε ότι ο τύπος που το έχει γράψει έχει "χώσει" πολύ πράγμα με πόλύ μαεστρία για να ακούγεται οκ. Οπότε αν θές να φτιάξεις μουσική Iris θα πρέπει να "στρωθείς" με κάποιον δάσκαλο για ένα διάστημα να δείς τι "παίζει" να μελετήσεις σοβαρά και μετά να αποπειραθείς. Γιατί αν το κάνεις σαν και μένα 15 χρόνιααααα αυτοδίδακτος (ευτυχώς ακόμα παίζω) θα αργήηηηησεις.... :roll:

In Fender Strat we trust!

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Εν αρχή είν το ΤΕΜΠΟ.. απαξ και το τεμπο σου είναι λάθος, ή ακόμα καλύτερα αν βγάζεις μια μελωδία στην κιθάρα ή στα πλήκτρα και προσπαθείς να τα ενορχηστρώσεις χωρίς σωστό τεμπο τότε δεν κάνεις τίποτα...

 

Μετά μιλάς για εργαλεία, πες μας τι χρησιμοποιείς για να σου πούμε τι μπορείς να κάνεις..

 

ένα ακόμα είναι ότι πρέπει να μάθεις να δουλεύεις με sequencer δηλαδή το μολυβάκι σου πρέπει να γράφει πάνω στο πιάνο με το ποντίκι σε κάποια σημεία διορθώνοντας ή χτίζοντας μια φράση...

 

επόμενο θέμα, μην βασίζεσαι τελείως σε έτοιμες λούπες.. φτιάξε δικές σου.. ή κράτα μόνο μια ρυθμική λουπα και πρόσθεσε ενα snare fill για παράδειγμα στις αλλαγές των μέτρων σου....

 

 

Ξεκίνα απο τα απλά δηλαδή κάνε ένα κομμάτι σε ΦΑ-ΣΟΛ-ΛΑ... φτιάξε έναν ρυθμό σε 4/4 σε 120bpm και προσπάθησε να χτίσεις με όργανα... δηλαδή....

 

Φτιάξε μια ρυθμική λούπα, βάλε σαν pad συγχωρδίες με το Keyboard σε ολόκληρα ή μισά, και στην συνέχεια παίξε με μια μελωδία μπάσο.. Επανέλαβε πολλά μέτρα αλλά προσπάθησε σε κάθε νέο μέτρο να προσθέτεις ή να αφαιρείς πράγματα..

 

Μπορεί να μην καταλήξεις σε κάτι επιθυμητό αλλά στο τέλος θα έχεις μια σύνθεση απο την οποία δεν θα σκέφτεσαι πως την υλοποιήσεις απο την αρχή αλλά πως θα την στολίσεις.. Βέβαια παίζει πολύ ρόλο το τι εργαλεία έχεις..

 

 

Τέλος θα πρέπει να τονίσω ότι η ενορχήστρωση είναι πολύ σημαντικό κομμάτι, και εν μέρει δεν μαθαίνεται μέσα απο βιβλία και φορουμ και ωδεία.. θέλεις πολλές ώρες πειραματισμού.. Αντί να προσπαθείς να κάνεις κάτι που να μοιάζει με κάτι άλλο, δοκίμασε να κάνεις κάτι ωραίο αισθητικά που δεν θα μοιάζει όμως με τίποτα.. και ας είναι και πατάτα.. σιγά-σιγά θα ανακαλύπτεις μυστικά που θα σε φέρνουν πιο κοντά σε ότι θες να κάνεις..

 

Κλείνω λέγοντας ότι δεν είμαι σπουδαίος ενορχηστρωτής ούτε φοβερός σε μουσικές γνώσεις.. και ακόμα μαθαίνω.. πολλές φορές όταν παίζω με ένα κομμάτι και μαθαίνω ή πειραματίζομαι με κάποιο όργανο και μου βγαίνει τότε, νιώθω πραγματικά όμορφα και σπουδαία.. με άλλα λόγια το καλύτερο πράγμα στην ενορχήστρωση είναι η απόκτηση της γνώσης.. Απόλαυσε την...

ΜΤΠ = Μην Το παρεξηγείς.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Παιδιά σας ευχαριστώ όλους για τις συμβουλές!!!!!!!!

 

1ον : Γράφω τραγούδια σε μελωδία και στίχους (είμαι και στη ΑΕΠΙ) γι αυτό μου έχει δημιουργηθεί η ανάγκη για ενορχήστρωση.Θέλω να δώσω κάποιο τραγούδι και αναγκάζομαι να υποχρεώνομαι σε φίλους να μου φτιάξουν το demo και πάλι έχω δεκάδες κομμάτια απλά τραγουδισμένα στο cubase και αποθηκευμένα στο σκληρό μου.

2ον : Τα εργαλεία που έχω είναι : Nuedo-cubase,reason3,acid pro 5,virtual guitarist,waves,groove agent,πολλά δείγματα-λούπες-reffils reason κ.α. (Τώρα σκέφτομαι για real guitar kai stylus rms)

3ον : Πόσος χρόνος χρειάζεται με ένα δύωρο μάθημα πλήκτρων και θεωρίας την εβδομάδα?

4ον : Συμφωνώ οτι τα τραγούδια του Φοίβου (αυτά που έχει προσέξει,βέβαια...)και του κάθε Φοίβου έχουν πολλή δουλειά και όντως ορισμένα δεν έχουν να ζηλέψουν τίποτα απο παραγωγές του εξωτερικού.

5ον : Πόσο περίπου κοστίζει η ώρα για ένα καλό δάσκαλο?

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Σημασία δεν εχει ποσες ώρες κανεις μάθημα αλλα ποσο αφιερωνεις σε μελέτη και εξάσκηση. Σε ιδιαίτερο δεν ξερω καποιον να κανει δύωρο..συνήθως μια ώρα τη βδομάδα γινεται. Με μια ώρα λοιπόν και ενα δυωράκι την ημέρα μελέτη σε 2-3 μηνες εχεις πιάσει το βασικό νοημα και απο κει και πέρα εξελίσσεσαι.

 

Το πόσο κοστίζει τώρα ειναι θέμα δασκάλου. Προσωπικα δίνω 18 ευρώ την ώρα και ειμαι πολύ ικανοποημένος...συνήθως κάθομαι και κανα μισάωρο παραπάνω. Το να βρείς δάσκαλο ειναι λιγο πακέτο βεβαια γιατι οι περισσότεροι αδιαφορόυν για το τι θες να μάθεις.

 

Πρεπει λοιπόν να βρεις δάσκαλο που να τροποποιήσει το μάθημα αναλογα με τις ανλαγκες σου.

Rockinger Teleplikter

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργήστε λογαριασμό

Γραφτείτε στην παρέα μας. Είναι εύκολο!

Δημιουργία λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Σύνδεση

×
×
  • Δημοσιεύστε κάτι...

Τα cookies

Τοποθετήθηκαν cookies στην συσκευή σας για να είναι πιο εύκολη η περιήγηση στην σελίδα. Μπορείτε να τα ρυθμίσετε, διαφορετικά θεωρούμε πως είναι OK να συνεχίσετε. Πολιτική απορρήτου