Προς το περιεχόμενο

Desert Sound


Προτεινόμενες αναρτήσεις

Λοιπόν, ανοίγω αυτό το θέμα γιατί έχω στα σκαριά μια desert rock μπάντα, και ως νέος στον χώρο των εφφέ/πεταλιών/ενισχυτών, θα ήθελα την βοήθειά σας. Έχω, βασικά 2 κιθάρες: Custom Telecaster, Squier Bullet Stratocaster, Epiphone G-310 SG, έναν 15άρι Fender Frontman και κανένα πετάλι (τα εφφέ μου τα φτιάχνω στο Toneport μέσω του Line6 Gearbox).

 

Αυτά που θέλω να μάθω είναι:

 

1) Αν θα μπορούσα να χρησιμοποιήσω κάποια άλλη κιθάρα, και ποιά θα ήταν καλή γι'αυτό το είδος.

2) Τι ενισχυτής θα ήταν ο κατάλληλος.

3) Τι πετάλια/εφφέ θα μπορούσα να χρησιμοποίησω.

4) Κάποια tips από παίχτες τέτοιου είδους, όπως τεχνικές, κλίμακες, κουρδίσματα (κουρδίζω στην Stratocaster σε C, αλλά δεν ξέρω πως να την σετάρω).

 

Βασικά, τι εξοπλισμό θα πρέπει να έχω  ;)

 

ΥΓ1. Το είδωλό μου, είναι ο Josh Homme, και αν και έχω ψάξει αρκετά, έχω βρεί ελάχιστα πράγματα στο internets ( :P ) και αυτό επειδή είναι πολύ φειδωλός όσον αφορά τον ήχο του.

 

ΥΓ2. Ευχαριστώ εκ των προτέρων  :D

 

ΥΓ3. ΠΑΛΛΙΣΑΝΔΡΟΣ ΚΑΛΟ?

May da force be wit chu

facebook.com/panosbarcodeyanke

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Απαντήσεις 30
  • Πρώτη
  • Τελευταία

Περισσότερες συμμετοχές

Περισσότερες συμμετοχές

Γεια σου φίλε!

 

Λοιπόοοον.. Πιάνοντας το φάσμα desert-stoner κ.ο.κ. πρέπει να δεις λίγο πιο συγκεκριμένα τι ήχο θες... Δηλαδη ακόμα και μιλώντας για τον Josh Homme, άλλο ήχο ψάχνεις αν θες Kyuss-περίοδο, άλλη για QOFTSA και άλλη εντελώς για Them Crooked Vultures. Μιλώντας για τον ευρύτερο stoner/desert ήχο από κιθάρα θα έλεγα κάτι σε Les Paul (maple top οπωςσδήποτε) ώστε να βγάζει τον όγκο που θες. Στην ελληνική stoner σκηνή και σε πιο μικρές (αλλά όχι μόνο) μπάντες βλέπεις την Gibson Les Paul Studio (maple, όχι την καινούρια την faded), η οποία είναι και πολύ φτηνή (γύρω στην χήνα θα την βρείς)  με μεγάλη απόδοση value for money. Τώρα το fenderaki σου- το είχα κ εγώ- προφανώς είναι και ακατάλληλο και μικρό- αν και αρχικά αν παίζεις σε studio θα έχει εκεί αξιοπρεπείς ενισχυτές- εκεί το φάσμα είναι χαώδες στο stoner/desert... Από πετάλια προσωπικά την είχα βρει για καιρό με το California από την signature series της tech 21, το οποίο προσομοιώνει τον καλιφορνέζικο desert ήχο που μπορεί να ψάχνεις. Επίσης υπάρχουν διάφορα θέματα στο φόρουμ που πιάνουν το θέμα, οπότε ίσως βρείς αυτό π ψάχνεις- καθ'ότι θυμάμαι κάποιος είχε στείλει και link με την κιθάρα που είχε ο Homme επι Kyuss- κ δεν ήταν πανάκριβο μοντέλο! ;-)

If this isn't hell, it's the next best thing!

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Συγγνώμη για το οφτοπικ παιδιά αλλά τι είναι desert rock?

Και εγώ έχω την ίδια απορία...

 

Μιλώντας για τον ευρύτερο stoner/desert ήχο από κιθάρα θα έλεγα κάτι σε Les Paul (maple top οπωςσδήποτε) ώστε να βγάζει τον όγκο που θες.

Δηλαδή χωρίς maple top δεν υπάρχει περίπτωση να βγάλει τον ήχο?

Μαραθώνιος Εναλλακτική Σχολή

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Έχω, βασικά 2 κιθάρες: Custom Telecaster, Squier Bullet Stratocaster, Epiphone G-310 SG,

Μαλλον ενοεις 3 κιθαρες,γιατι εδω γραφεις τρεις διαφορετικες  ;D ;D ;D

EXPECT THE UNEXPECTED...

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Προς Marathon: η φάτσα maple υποτίθεται ότι προσθέτει όγκο, πράγμα που είναι θεμιτό. Τώρα μπορεί ο καθένας να την βρίσκει αλλιώς- είδα  πχ κάπου τον Homme να παίζει με tele! (άκουσον άκουσον!) Απλά να πας να πάρεις les paul και να πάρεις χωρίς maple εμένα μου φαίνεται άσκοπο!

 

Τώρα το desert σαν όρος δεν βρίσκω να έχει καμια διαφορά από το stoner απλά αναφέρεται νομίζω στις συνθήκες που γέννησαν αυτόν τον ήχο! Καλιφορνέζικη έρημος κ ναρκωτικά- desert ή stoner αντίστοιχα! ;-)

 

Ως προς το αρχικό ερώτημα να συμπληρώσω δυο πράγματα:

1)ως προσ το κούρδισμα εμείς παίζουμε με κούρδισμα σε D# και drop C# (δηλαδή γενικά ένα ημιτόνιο κάτω και drop). Οι περισσότερες μπάντες χαμηλοκουρδίζουν και επίσης το drop βολεύει σε heavy riffing καταστάσεις. Το που θα πάτε το κούρδισμα σας έχει να κάνει πολύ και με την φωνή πάντως!

2)ως προς κλίμακες προσωπικά γουστάρω κλασικό πεντατονικό λιώσιμο  8)

παρ'όλα αυτά δοκίμασε και την X-jazz για πιο ψυχεδελικό-tool ήχο!

If this isn't hell, it's the next best thing!

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Προς Marathon: η φάτσα maple υποτίθεται ότι προσθέτει όγκο,

Τώρα συμφωνούμε, σίγουρα όμως η φάτσα maple είναι πιο όμορφη (στο μάτι) από μία απλή ;)

Μαραθώνιος Εναλλακτική Σχολή

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

παρ'όλα αυτά δοκίμασε και την X-jazz για πιο ψυχεδελικό-tool ήχο!

  Θα μπορούσες να στείλεις κάποιο λινκ για αυτή την κλίμακα?

  Ως προς το αρχικό ερώτημα,έχω την εντύπωση πως ο Homme στους Kyuss πχ έπαιζε σε ενισχυτή μπάσσου και έκανε τους άπειρους πειραματισμούς με τον ήχο του.

Εδώ θα πάρεις μια ιδέα,μια και το θέμα έχει ξανασυζητηθεί

http://www.noiz.gr/index.php?topic=172634.0

Στο παραπάνω λινκ έχει και επιμέρους αναφορές που πιστεύω να σε καλύψουν  :)

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργήστε λογαριασμό

Γραφτείτε στην παρέα μας. Είναι εύκολο!

Δημιουργία λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Σύνδεση

×
×
  • Δημοσιεύστε κάτι...

Τα cookies

Τοποθετήθηκαν cookies στην συσκευή σας για να είναι πιο εύκολη η περιήγηση στην σελίδα. Μπορείτε να τα ρυθμίσετε, διαφορετικά θεωρούμε πως είναι OK να συνεχίσετε. Πολιτική απορρήτου