Προς το περιεχόμενο

Desert Sound


Προτεινόμενες αναρτήσεις

μονο εμενα πηγε το μυαλο μου σε καλεξικο και τετοια φαση? :)

Οχι.  ;)

Αλλά περισσότερο τους

Green On Red.

 

Δεν έχουν θόρυβο οι μαγνήτες.

Απλά γκρινιάζουν όταν δεν παίζουν.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Απαντήσεις 30
  • Πρώτη
  • Τελευταία

Περισσότερες συμμετοχές

Περισσότερες συμμετοχές

μονο εμενα πηγε το μυαλο μου σε καλεξικο και τετοια φαση? :)

 

Μπάντες όπως οι Dream Syndicate, οι Green on Red, οι Long Ryders, οι Rain Parade, οι Thin White Rope, οι Giant Sand, κλπ., θεωρούνταν σαν εκφραστές του ιδιώματος στα ‘80s. Αρκετές από αυτές δεν ήταν καθαρά desert, αλλά συνδύαζαν και άλλα στοιχεία όπως η ψυχεδέλεια, το γκαράζ, κλπ. Πιο πολύ θα πρέπει να θεωρηθούν σαν μια "οικογένεια από μπάντες" που είχαν και προσωπικές και μουσικές σχέσεις μεταξύ τους.

 

Αν σκεφτείς ότι οι Calexico προέρχονται από τους Giant Sand, δεν πέφτεις και πολύ έξω που θεώρησες συγγενικό τον ήχο τους.

 

Για μένα πάντως το desert rock των ‘80s ηχεί αρκετά διαφορετικά από το πιο σύγχρονο των QOTSA, κλπ.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Μπάντες όπως οι Dream Syndicate, οι Green on Red, οι Long Ryders, οι Rain Parade, οι Thin White Rope, οι Giant Sand, κλπ., θεωρούνταν σαν εκφραστές του ιδιώματος στα ‘80s. Αρκετές από αυτές δεν ήταν καθαρά desert, αλλά συνδύαζαν και άλλα στοιχεία όπως η ψυχεδέλεια, το γκαράζ, κλπ. Πιο πολύ θα πρέπει να θεωρηθούν σαν μια "οικογένεια από μπάντες" που είχαν και προσωπικές και μουσικές σχέσεις μεταξύ τους.

 

Αν σκεφτείς ότι οι Calexico προέρχονται από τους Giant Sand, δεν πέφτεις και πολύ έξω που θεώρησες συγγενικό τον ήχο τους.

 

Για μένα πάντως το desert rock των ‘80s ηχεί αρκετά διαφορετικά από το πιο σύγχρονο των QOTSA, κλπ.

Σωστός.

Κάπου είχα και μία συλλογή (βινύλιο) με Los Lobos, Long Ryder, Green on Red, Del Fuegos κλπ με το ιδίωμα που λες. Θα την ψάξω.

Δεν έχουν θόρυβο οι μαγνήτες.

Απλά γκρινιάζουν όταν δεν παίζουν.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Παιδια θα αναλαβω το ρολο του κακου σε 2 σημεια.

1)

Αναφερθηκαν στη 2η σελιδα 4 μπαντες. Τουλαχιστον οι 3 απο αυτες τι εχουν να κανουν με το λεγομενο desert rock, ας με διαφωτισει καποιος γιατι εμενα μου διαφευγει ...

2)

Ο ηχος ειναι τοσο στον παιχτη οσο και στον παραγωγο. Ακομα και 100% τα ιδια μηχανηματα να εχεις (πραγμα δυσκολο, καθως πολλα ειναι εκτος παραγωγης και γενικα δυσευρετα Ελλαδα, εκτος αν καποιος πληρωσει αστρονομικα ποσα, τα οποια κατα τη γνωμη μου δεν τα αξιζουν) δεν υπαρχει καμμια μα καμμια εγγυση οτι ο ηχος θα ειναι κατι παραπανω απο μια απλη προσεγγιση που θα μπορουσε καποιος να εχει με λιγοτερα λεφτα και μηχανηματα. Οποτε τσαμπα κοπος και χρημα πιστευω.

 

Τωρα, να μελετησει καποιος το rig ενος κιθαριστα και να παρει ιδεες ειναι κατι το θεμιτο και σωστο, αλλα μεχρι εκει ...

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Ο ηχος ειναι τοσο στον παιχτη οσο και στον παραγωγο. Ακομα και 100% τα ιδια μηχανηματα να εχεις (πραγμα δυσκολο, καθως πολλα ειναι εκτος παραγωγης και γενικα δυσευρετα Ελλαδα, εκτος αν καποιος πληρωσει αστρονομικα ποσα, τα οποια κατα τη γνωμη μου δεν τα αξιζουν) δεν υπαρχει καμμια μα καμμια εγγυση οτι ο ηχος θα ειναι κατι παραπανω απο μια απλη προσεγγιση που θα μπορουσε καποιος να εχει με λιγοτερα λεφτα και μηχανηματα. Οποτε τσαμπα κοπος και χρημα πιστευω.

 

Τωρα, να μελετησει καποιος το rig ενος κιθαριστα και να παρει ιδεες ειναι κατι το θεμιτο και σωστο, αλλα μεχρι εκει ...

 

Ναι, συμφωνώ αφού εγώ δεν ζήτησα να μου πεί κάποιος το Rig του Josh, εγώ απλά ρώτησα για κάτι που να καλύπτει το φάσμα της desert rock μουσικής, και κάποια tips, γιατί λατρεύω τον ήχο του, και είναι ο ιδανικός γι'αυτά που θέλω να παίζω.  ;)

May da force be wit chu

facebook.com/panosbarcodeyanke

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

[quote author=kostisbenning link=topic=176402.msg436050#msg436050

2)ως προς κλίμακες προσωπικά γουστάρω κλασικό πεντατονικό λιώσιμο  8)

παρ'όλα αυτά δοκίμασε και την X-jazz για πιο ψυχεδελικό-tool ήχο!

 

Μπορείς λίγο να με βοηθήσεις με την κλίμακα που αναφέρεις? Γιατί όσο και αν έψαχα δεν βρήκα ΤΙΠΟΤΑ!  :(  ???

May da force be wit chu

facebook.com/panosbarcodeyanke

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Γιατί όσο και αν έψαχα δεν βρήκα ΤΙΠΟΤΑ!

 

μαλλον δεν εψαξες καλα μια και την ακους περιπου 234-345 φορες την ημερα αν ζεις στην Ελλαδα

 

http://www.tompazis.gr/Sxoli/DROMOI/Xitzaz/xitzaz.htm

 

:)

www.soundcloud.com/superfunk12

https://superfunk12.wordpress.com/

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

θα ηθελα να προσθεσω οτι ο stonero ηχος εχει ξαναζηζητηθει στο φορουμ και υπαρχουν αρκετεσ πληροφοριες και απο τον συμφοριμιτη bloody sunday σε αρκετα ποστ ψαξε για στονερ και τις μπαντεσ που αναφερεισ στο ψαχτηρι και θα βρεισ και αλλες πληροφοριες για αυτο που θες :)

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργήστε λογαριασμό

Γραφτείτε στην παρέα μας. Είναι εύκολο!

Δημιουργία λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Σύνδεση

×
×
  • Δημοσιεύστε κάτι...

Τα cookies

Τοποθετήθηκαν cookies στην συσκευή σας για να είναι πιο εύκολη η περιήγηση στην σελίδα. Μπορείτε να τα ρυθμίσετε, διαφορετικά θεωρούμε πως είναι OK να συνεχίσετε. Πολιτική απορρήτου