Προς το περιεχόμενο

Desert Sound


Προτεινόμενες αναρτήσεις

Μαλλον ενοεις 3 κιθαρες,γιατι εδω γραφεις τρεις διαφορετικες  ;D ;D ;D

Ναι, τώρα το είδα  ;D

May da force be wit chu

facebook.com/panosbarcodeyanke

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Απαντήσεις 30
  • Πρώτη
  • Τελευταία

Περισσότερες συμμετοχές

Περισσότερες συμμετοχές

Γεια σου φίλε!

 

Λοιπόοοον.. Πιάνοντας το φάσμα desert-stoner κ.ο.κ. πρέπει να δεις λίγο πιο συγκεκριμένα τι ήχο θες... Δηλαδη ακόμα και μιλώντας για τον Josh Homme, άλλο ήχο ψάχνεις αν θες Kyuss-περίοδο, άλλη για QOFTSA και άλλη εντελώς για Them Crooked Vultures. Μιλώντας για τον ευρύτερο stoner/desert ήχο από κιθάρα θα έλεγα κάτι σε Les Paul (maple top οπωςσδήποτε) ώστε να βγάζει τον όγκο που θες. Στην ελληνική stoner σκηνή και σε πιο μικρές (αλλά όχι μόνο) μπάντες βλέπεις την Gibson Les Paul Studio (maple, όχι την καινούρια την faded), η οποία είναι και πολύ φτηνή (γύρω στην χήνα θα την βρείς)  με μεγάλη απόδοση value for money. Τώρα το fenderaki σου- το είχα κ εγώ- προφανώς είναι και ακατάλληλο και μικρό- αν και αρχικά αν παίζεις σε studio θα έχει εκεί αξιοπρεπείς ενισχυτές- εκεί το φάσμα είναι χαώδες στο stoner/desert... Από πετάλια προσωπικά την είχα βρει για καιρό με το California από την signature series της tech 21, το οποίο προσομοιώνει τον καλιφορνέζικο desert ήχο που μπορεί να ψάχνεις. Επίσης υπάρχουν διάφορα θέματα στο φόρουμ που πιάνουν το θέμα, οπότε ίσως βρείς αυτό π ψάχνεις- καθ'ότι θυμάμαι κάποιος είχε στείλει και link με την κιθάρα που είχε ο Homme επι Kyuss- κ δεν ήταν πανάκριβο μοντέλο! ;-)

 

Ενδιαφέρομαι κυρίως για τον ήχο εποχής Qotsa.

May da force be wit chu

facebook.com/panosbarcodeyanke

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  Θα μπορούσες να στείλεις κάποιο λινκ για αυτή την κλίμακα?

  Ως προς το αρχικό ερώτημα,έχω την εντύπωση πως ο Homme στους Kyuss πχ έπαιζε σε ενισχυτή μπάσσου και έκανε τους άπειρους πειραματισμούς με τον ήχο του.

Εδώ θα πάρεις μια ιδέα,μια και το θέμα έχει ξανασυζητηθεί

http://www.noiz.gr/index.php?topic=172634.0

Στο παραπάνω λινκ έχει και επιμέρους αναφορές που πιστεύω να σε καλύψουν  :)

Ναι το έψαχα στο noiz.gr, αλλά το θέμα δεν με κάλυπτε, καθώς το παιδί ενδιαφερόταν για την περίοδο των Kyuss και εγώ για την περίδο των Queens Of The Stone Age. Επίσης έχω βρεί αρκετές πηγές, και φωτογραφίες αλλά τα βρήκα κάπως μπερδεμένα  :-\ Τώρα για το παιδί πάνω που έλεγε για την tele μου φαίνεται πως πρόσφατα ξεκίνησε να παίζει στους TCV.

May da force be wit chu

facebook.com/panosbarcodeyanke

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Τα καουρδισματα ειναι συνηθως πολυ χαμηλα αλλα αυτο δν ειναι απαραιτητο.Γ τον ηχο που 8ες ειναι απαραιτο sustain και διπλοπινιος μαγνητης κατα εμε.ωραιο πεταλι και ευελικτο για αυτη τν δουλεια ειναι το ibanez tube king η μετα κατι fuzzωειδες.Σαν κλιμακα λιγο ανορθοδοξη αλλα θαυματουργη ειναι η αρμονικη μινορε

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

1) Οποιαδηποτε σου καθεται καλα στο ματι και στα χερια ;D

 

2) Κατα προτίμηση high-gain λαμπάτο (Orange, Hiwatt, Soldano κτλ.)

 

3) Fuzz, overdrive, wah, και απο κει και περα ψυχεδελοπεταλα, delay, flanger, phaser, chorus κτλ. Tωρα compressors, equalizers, sustainers και τετοια σπανια βλεπω να χρησιμοποιουνται, και ουτως ή αλλως stoner/desert καταστασεις δεν φημιζονται για τη διαυγεια ηχου (και μυαλού ;)) ΑΑΑΑ κι αλλο fuzz!

 

4) Ελπιζω να μην προσπαθεις να κουρδισεις σε C με 9αρι σετ! Για C, κατα τη γνώμη μου, καλο ειναι ενα 12αρι σετ και να τη πας σε ενα καλο μάστορα για να σου ανοιξει το nut να χωρανε οι χορδες και να σου σεταρει truss-rod και action. Tips για να παιξεις stoner/desert δεν υπάρχουν, οι κλίμακες δεν περιορίζονται πουθενά, και ουτε θα ακουσεις τπτ τρελές τεχνικές... (να δω stoner solo με sweep-picking :P)

 

Και μια καλή συμβουλή είναι, χ#$' τον Homme και οτι πληροφορια μαζέψεις κράτα την σαν βάση και οχι σαν κανόνα και φτιαξε το προσωπικο σου ηχο. ;)

 

-Cogito Ergo Sum-

-Abyssus Abyssum Invocat-

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

 

Και μια καλή συμβουλή είναι, χ#$' τον Homme και οτι πληροφορια μαζέψεις κράτα την σαν βάση και οχι σαν κανόνα και φτιαξε το προσωπικο σου ηχο. ;)

 

 

Αυτό προσπαθώ να κάνω και εγώ, δηλαδή να χρησιμοποιήσω αυτά τα tips για να φτιάξω μια βάση και στη συνέχεια να αρχίσω να διαμορφώνω τον ήχο μου.  ;D

May da force be wit chu

facebook.com/panosbarcodeyanke

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Moderator

Προς όσους ρώτησαν...

 

O όρος Desert Rock χρησιμοποιήθηκε αρχικά στα τέλη της δεκαετίας του '80 για μπάντες της νεοψυχεδελικής σκηνής της Arizona και όχι μόνο, όπως οι Dream Syndicate και οι Green On Red.

 

Τώρα οι "νέοπες" τον  χρησιμοποιούν για το παρακλάδι της Stoner/Grunge που έχει πατέρες τους Kyuss και τα υπόλοιπα project του Josh Homme.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δεν ξέρω για εσάς αλλά εγώ όταν ακούω Desert Sound 4 μπάντες μου έρχονται στο μυαλό...

Kyuss

Monster Magnet

Corrosion of Conformity

Hawkwind

Οι 3 στους 4 γράφουν με strato... Απλά οι Les Paul είναι πιο μούρικες και στην Αμερική δεν είναι και πολύ πιο ακριβές από τις Fender!! Γνώμη μου είναι ότι αφού θες τέτοιον ήχο χρειάζεσαι τα εξής πολύ απλά πράγματα:

http://www.thomann.de/gr/peavey_valve_king_212.htm

Ένα wah, ένα Phaser, ένα Flanger και ένα Fuzz!!!

(μπορείς τον peavey να τον αντικαταστήσεις με τον twin reverb και να προσθέσεις ένα καλό distortion τύπου http://www.thomann.de/gr/mxr_fullbone_metal_distortion_m116.htm ή το california που προαναφέρηκε!!!)

Δεν είδα πουθενά budget και χτύπησα στο ψαχνό!!!

LA ROJΑ ARMADA

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργήστε λογαριασμό

Γραφτείτε στην παρέα μας. Είναι εύκολο!

Δημιουργία λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Σύνδεση

×
×
  • Δημοσιεύστε κάτι...

Τα cookies

Τοποθετήθηκαν cookies στην συσκευή σας για να είναι πιο εύκολη η περιήγηση στην σελίδα. Μπορείτε να τα ρυθμίσετε, διαφορετικά θεωρούμε πως είναι OK να συνεχίσετε. Πολιτική απορρήτου