Προς το περιεχόμενο

Bass Vst


psixanwmalos

Προτεινόμενες αναρτήσεις

Θα ήθελα να ρωτήσω αν ξέρετε κανένα καλό bass vst.

 

Ξέρω πως υπάρχουν και προγράμματα που με το keyboard παίζεις μπάσο (και τι δεν παίζεις με το keyboard) αλλά θα προτιμούσα vst που να δέχεται line in το μπάσο και να βγάζει ήχο ενισχυτή κάτι σαν το amplitube ή το guitar rig (έχουν μερικά presets για μπάσο αλλά δεν με εντυπωσιάζουν).

 

Θα ήθελα κάτι καλό για metal κυρίως αλλά και ο,τιδήποτε γενικό.

 

 

 

Θένκ γιού

Είμαι μελαχρινός αλλά έχω μυαλό ξανθιάς.Τι φταίει?

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Για να καταλάβω έχεις μπάσο και θες να γράφεις τις μπασογραμμές ή θες ένα visual instrument που μέσω ενός Midi controller να γράφεις τις μπασογραμμές? Το 2ο είναι το VST που λες και νομίζω πως υπάρχουν διάφορα... Για το 1ο μία καλή και οικονομική λύση είναι το http://www.thomann.de/gr/behringer_vtone_bass_bdi21_analog_modeling_preamp.htm?sid=89f5777ecc815f55f40b766fcdf84c87...

Έτσι και αλλιώς μην κοροϊδευόμαστε το 99% των ηχογραφήσεων του μπάσου γίνονται μέσω DI...

LA ROJΑ ARMADA

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δες και το Mark Studio 1.

Το χρησιμοποιώ 7 μέρες τώρα και σε γενικές γραμμές είναι καλό.

Είναι πρόγραμμα που προσομοιώνει(προσπαθεί τουλάχιστον) κάποια υπαρκτά μοντέλα ενισχυτών και έχει διάφορες επιλογές και παραμέτρους όπως διαφορετικά μικρόφωνα, θέσεις μικροφώνων, καμπίνες, μέγεθος δωματίου και άλλα πολλά όμορφα πραματάκια.

Δεν ξέρω αν κάνει για τα γούστα σου αλλά το καλό της υπόθεσης είναι οτι μπορείς να κατεβάσεις δωρεάν την trial έκδοση και να το διαπιστώσεις.

Νομίζω είναι full features trial απλώς κρατάει για 14 μέρες.(Μετά χέρια βαθιά στις τσέπες-είναι και ακριβό το άτιμο)

 

Nail it:

http://www.markstudio1.com/trial-demo-markbass-markstudio1.php

Greg Howe scares me..

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Υπάρχει και κατι σε Ampeg virtual instrument αλλά δέν θυμάμαι πως το λένε. Πάντως και το Amplitube και το Guitar rig έχουν σέτ Μπάσου

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Υπάρχει και κατι σε Ampeg virtual instrument αλλά δέν θυμάμαι πως το λένε. Πάντως και το Amplitube και το Guitar rig έχουν σέτ Μπάσου

 

Ampeg SVX, ωραιότατο με βόλεψε αρκετά για λίγο καιρό, αν και ομολογώ πως καλύτερα αποτελέσματα είχα όσο δοκίμαζα το BDI της Behringer απευθείας στην κάρτα ήχου και όχι με ένα VST.

 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Αν και το BDI είναι μόνιμος σύντροφος μου, δεν είναι ιδανικό αυτο το Zoom B2.1u.?

Με USB (αλλά και XLR), emulations, simulations & hallucinations, rhythm box και ακουστικά.

Φορητό VST για practice. Για live δεν ξέρω .............. ακόμα.  ;)

Δεν έχουν θόρυβο οι μαγνήτες.

Απλά γκρινιάζουν όταν δεν παίζουν.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Εννοείται οτι καλύτερα αποτελέσματα έχω κι εγώ με το Pod live xt ή με το Behringer bass Vamp pro, αλλά για να πώ την αλήθεια, τελικά στο mix πάντα μου κάθεται καλύτερα ο ήχος του μπάσου connect, με το απαραίτητο eq βέβαια, παρά με την χρήση οποιουδήποτε vst. Όταν το ακούω solo, το VST ακούγεται πολύ κολακευτικό, αλλά όταν μπαίνει το μπάσο στην μίξη κάτι φτάιει πάντα στα δικά μου αυτιά.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Όταν το ακούω solo, το VST ακούγεται πολύ κολακευτικό, αλλά όταν μπαίνει το μπάσο στην μίξη κάτι φτάιει πάντα στα δικά μου αυτιά.

+10

Και όχι μόνο στα δικά σου.

Είναι άλλο πράγμα αυτό το περίεργο "cuts through the mix".

Το πρωτοσυνάτησα στο P-Bass. Μόνο του δε λέει πολλά. Όταν βρει παρέα όμως βρε παιδί μου, σα να μεταμορφώνεται.

Δεν έχουν θόρυβο οι μαγνήτες.

Απλά γκρινιάζουν όταν δεν παίζουν.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργήστε λογαριασμό

Γραφτείτε στην παρέα μας. Είναι εύκολο!

Δημιουργία λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Σύνδεση
×
×
  • Δημοσιεύστε κάτι...

Τα cookies

Τοποθετήθηκαν cookies στην συσκευή σας για να είναι πιο εύκολη η περιήγηση στην σελίδα. Μπορείτε να τα ρυθμίσετε, διαφορετικά θεωρούμε πως είναι OK να συνεχίσετε. Πολιτική απορρήτου