Προς το περιεχόμενο

ESP M-II VS HORIZON


Προτεινόμενες αναρτήσεις

Γεια !!! Πρόσφατα βρήκα το noiz και είπα να γίνω μέλος.. με καλωσορίζω λοιπόν..

 

Είμαι κάτοχος της LTD MH-400 και ήδη έχω μαζέψει ένα ποσό για την αγορά της επόμενης μου κιθάρας. Είμαι ανάμεσα στην ESP M-II (EMG) και την ESP HORIZON FR. Το ζήτημα είναι ότι προτιμώ την ebony ταστιέρα που έχει ο ορίζοντας αλλά θέλω EMG (81-81) και δεν ξέρω αν αξίζει να αλλάξω τους μαγνήτες της. Από την άλλη δεν θέλω να πάρω ακόμα μια κιθάρα με rosewood ταστιέρα.

 

Ακούω τις γνώμες σας και τις προτάσεις σας.

 

Ορίστε και τα links από το thomann:

 

http://www.thomann.de/gr/esp_mii_emg_blk_nt.htm

http://www.thomann.de/gr/esp_horizon_fr_bk_egitarre.htm

 

 

 

Y.Γ.: Μήπως ξέρετε πόσο έχουν αυτές οι κιθάρες εδώ στο ellada

 

Σας ευχαριστώ για τον χρόνο σας !!!

 

:D :D

ark_Smith

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Wellcome man! Σχετικά με το δίλλημα σου, εγώ θα έλεγα Horizon λόγω neck-thru, ebony, εμφάνιση και Seymour Duncan. Είναι και πιο φτηνή...

Αν τώρα θέλεις EMG θα έλεγα να πάρεις έτσι κι αλλιώς την horizon και να τους αλλάξεις. Μπορεί να βρεις και μεταχειρισμένους, ή και σετάκι σε καλή τιμή. Θα πρότεινα πάντως να αποφύγεις τον 81 και στις δύο θέσεις. Είχα ακούσει μια LTD με 81 και στις δύο θέσεις και δεν ακουγόταν ιδιαίτερη διαφορά από θεση σε θέση όσο έπαιζα με τον επιλογέα. Θα έλεγα λοιπόν καλύτερα ένας συνδυασμός 81-bridge & 60-neck για μεγαλύτερη πικοιλία σε ήχους. ;)

 

Αν και εγώ προσωπικά προτιμώ τους Duncan από καθε EMG, αλλά περί ορεξεως....

Fender να πιάνεις, Harley Benton να γίνεται...

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Και 'γω φιλε θα σου προτείνω Horizon λογω neck-thru και Seymour Duncan.Και λογω εμφανισης (τρομερή κιθαρα μπαι δε γουει..... :D ).Και εχω και μια ερώτηση, η MH-400 πως σου φανηκε, γιατί θέλει να την πάρει ένας φίλος.

Αι έϊντ νο σέϊντ!

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Και εγώ προς ορίζοντα τείνω αλλά δεν είμαι ακόμα σίγουρος για την αλλαγή ..

:(

 

mixlad η 400 απλά τα σπάει.. φοβερή κατασκευή και πολύ βολικό όργανο. στην αρχή είχα τις αμφιβολίες μου σχετικά με το floyd και το κούρδισμα αλλά αποδείχθηκε βράχος…. να σκεφτείς ότι κουρδίζω μόνο όταν αλλάζω χορδές..

:D

ark_Smith

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

H Horizon θεωρείται η ναυαρχίδα στα μοντέλα της esp και ιδίως αυτή http://www.espguitars.co.jp/original/horizon/index.htm που δεν κυκλοφορεί όμως πέραν της τζαπαν, οπότε ο υπόλοιπος κόσμος κάθεται και κλαίει.

 

Τώρα αν με ρωτήσεις ποια η διαφορά μεταξύ της γιαπωνέζας και αυτής του θωμα, δεν ξέρω καθώς δεν το έχω ψάξει, αλλά κοστίζει σχεδόν το διπλάσιο (λίγο πάνω από τα 3000¤). Ίσως οι μαγνήτες που είναι καστομ μεταξύ της esp+seymour duncan και σπλιτάρουν απίστευτα, σύμφωνα με λόγια γνωστού Ιάπωνα που την έχει (και εννοείται ότι τον ψήνω να έρθει-να πάω με την κιθάρα μαζί), καλύτερη κατασκευή συνολικά και δεν συμμαζεύεται.... Λογικά κάποια από αυτά τα χαρακτηριστικά θα έχουν και οι horizon του υπόλοιπου κόσμου.

 

Τώρα για το που θα την βρεις, ανφορτουνατελυ δεν ξέρω. Πάντως δικαιούται παιξίματος πανηγυρικά

 

Edit: Δε βαστάω θα το πω. Η Γιαπωνέζα Horizon-CTM σε see thru blue δεν είναι σκέτη κ@λ@ ε; ¶ντε και σε seethru red ακόμη!

"Όχι άλλες TELE" Τάδε έφη Boukaw7

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Αν είναι να δώσεις τόσα λεφτά αλλά σε χαλάνε οι SD μάζεψε άλλα 200 και πάρε δυο EMG και είσαι αρχηγός. :wink:

You are wrong f**ked and overatted...

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργήστε λογαριασμό

Γραφτείτε στην παρέα μας. Είναι εύκολο!

Δημιουργία λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Σύνδεση
×
×
  • Δημοσιεύστε κάτι...

Τα cookies

Τοποθετήθηκαν cookies στην συσκευή σας για να είναι πιο εύκολη η περιήγηση στην σελίδα. Μπορείτε να τα ρυθμίσετε, διαφορετικά θεωρούμε πως είναι OK να συνεχίσετε. Πολιτική απορρήτου