Προς το περιεχόμενο

Να καταργηθούν τα ερωτικά τραγούδια για ένα χρόνο μπας και ξελαμπικάρ


Προτεινόμενες αναρτήσεις

...το θεμα ηταν να καταργηθει το καψουροτραγουδο .

 

 

ΠΡΟς SF

 

χαιρομαι ιδιαιτερα για τις.... δημοκρατικες ευαισθησιες καποιων...  ,οπως και για τον διαχωρισμο των ακροατων (δηλ.των ανθρωπων) σε ..ανωτερους ... & ..κατωτερους....προσοχη ομως γιατι ο Σταλιν,ο Χιτλερ & ο Μαο καπως ετσι αρχισαν......

 

Τσιμπισες πουλακι μου...διαβασε την εισαγωγη του θεματος πως ειναι διατυπωμενη και μετα κανε αναφορες σε σταλιν χιτλερ κλπ βγαλε τις παρωπιδες σου και τις εμπαθειες ...

εδω μεσα γραφουν μουσικοι αρα καλλιτεχνες ανθρωποι με ευαισθησιες και δεν εχουν το θαρος καποιοι να πουν σκουπιδια τα σκουπιδια ανταυτου αρχιζουν τα μα...μου...μα...μου...ηξεις αφηξεις ...χασμουρητο...

 

 

με συγκινησες πολυ.....μισο λεπτο να φερω κωλοχαρτο να σκουπιστω

www.soundcloud.com/superfunk12

https://superfunk12.wordpress.com/

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Απαντήσεις 177
  • Πρώτη
  • Τελευταία

Περισσότερες συμμετοχές

Περισσότερες συμμετοχές

Εικόνες

Νομίζω ότι όλοι καταλαβαίνουμε το νόημα, δεν χρειάζεται για να χρησιμοποιήσω την λέξη "ετσιθελικά" και "σύστημα" να γράψω έκθεση ιδεών σε 7 κόλες αναφοράς.

Το θέμα είναι ότι αυτό που σε ταΐζουν από μικρό, αυτό μαθαίνεις να σε αρέσει και όταν μεγαλώσεις. Βάλε σε έναν καστοριανό να παντρευτεί με κρητική λύρα και πες μου αν δεν σε σφάξει (ή το αντίθετο, να βάλεις τρομπέτες και χάλκινα σ' έναν κρητικό όταν παντρεύει την κόρη του). Αν υπήρχε ένα Γαλατικό χωριό στο οποίο παντρεύονταν όλοι με το "σύμφονι οφ ντιστράξιον", όλοι θα θεωρούσαν ότι αυτή είναι η πιο ταιριαστή μουσική για τους γάμους. Όμως το σύστημα στις μεγαλουπόλεις, δεν διαμορφώνεται πια μόνο από τις παραδόσεις. Τα Μέσα Μαζικής Επιβολής (και επειδή αναφέρθηκες στα on/off σου λέω ότι στο σπίτι μου δεν υπάρχει τηλεόραση εδώ και χρόνια), επιβάλλουν πια ό,τι αυτά γουστάρουν. Σε περιόδους που οι κοινωνίες ήταν πιο ψιλιασμένες (επί χούντας ας πούμε, όπου ο εχθρός ήταν ορατός), όλοι αυτοί οι τροβαδούροι της πλάκας αντιμετωπίζονταν δεόντως, τώρα πια είναι όλα τόσο συγκεχυμένα και ρευστά που η φαρσοκωμωδία η οποία παίζεται γύρω μας δεν γίνεται αντιληπτή. Δεν είμαι σε καμία περίπτωση συνωμοσιολόγος και δεν πιστεύω σε σενάρια και συναφή παπαριλίκια όμως δεν μπορώ να μην παρατηρήσω την περιρρέουσα κενότητα και ασημαντότητα σε όλους τους τομείς του κοινωνικοπολιτιστικού βίου.

Συμφωνώ μαζί σου φίλε μου

 

Κι επειδή το θέμα έχει όντως (ψιλοξεφύγει)και σύμφωνα με το φίλο jazzjoker

Φυσικά νόημα δε θα βγει και το thread έχει ξεφύγει ως συνήθως.

 

Εγώ προτείνω, αντί να διαφωνούμε σε ένα φόρουμ για το αν πρέπει να καταργηθούν τα καψούρικα ή όχι, να πάμε να πιάσουμε την κιθαρούλα μας, το μπασάκι μας, το πιανάκι μας (έχω επιρροές από Αυτιά), το κρουστό μας κλπ. και να παίξουμε αυτό που μας ευχαριστεί και ας αφήσουμε τους υπολοίπους να κάνουν κι εκείνοι αυτό που τους ευχαριστεί και να δείτε τι ωραία που θα είμαστε.

με τον οποίο επίσης συμφωνώ έχω να πω εν ολίγοις τα παρακάτω:

 

Δεν θέλω να καταργηθεί κανένα είδος μουσικής γιατί όλα έχουν το νόημα και το σκοπό τους. Ο τίτλος είναι πιο πολύ κράχτης (όντως 100 απαντήσεις δεν είναι και λίγες).

Είναι αλήθεια 'ομως ότι στη χώρα μας προβάλλονται υπερβολικά τα ερωτικά-καψουροτράγουδα πέστε τα όπως θέλετε και φιμώνονται τα περισσότερα άλλα είδη. Οκ οι λόγοι έχουν συζητηθεί αλλά δεν πρέπει να το λέμε; Γιατί η φίμωση είναι όντως φασισμός.

Ποιος ασχολείται στην Ελλάδα με τον Βασίλη Τσαμπρόπουλο ο οποίος πουλάει με την ECM που είναι τεράστια εταιρία παρα πολλούς δίσκους στο εξωτερικό; Πολύ λίγοι. Το ίδιο και με τη Σαβίνα Γιαννάτου.

Τα παιδιά μου δεν μπορώ να τους απαγορεύσω να δουν τηλεόραση. Τι βλέπουν όμως εκεί; Τα ίδια σ...τά.

Εγώ θα ήθελα να υπάρχει εβδομαδιαία εκπομπή στην ΕΡΤ για τη τζαζ, το μέταλ, τη ροκ, την εθνίκ, την κλασσική και ξέρετε πολύ καλά ότι αυτές οι εκπομπές θα είχαν πολύ μεγαλύτερη θεαματικότητα από ότι οι εκπομπές π.χ της  ΕΡΤ1 τώρα.

Δηλαδή να μην το πω; Στο κάτω κάτω την πληρώνω την παλιο-ΕΡΤ.

 

Δώστε eurovision στο λαό!!!

 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

...παλι ειρωνια ε ?...τουλαχιστον προσεξε ποιο σημειο του σωματος θα; σκουπισεις μην εχουμε ατυχηματα...και μην ξεχασεις με την συνοδεια σασας μπαστα, πεντζετακου κλπ που απευθυνοντε σε διανοουμενους....

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Παντως παιδια δεν ειναι μονο τα κλαρινα κ τα σκυλαδικα το θεμα.

 

Πριν το πασχα αναγκάστηκα να παω με την κοπελα μου για να μην της χαλασω το χατιρι σε ενα bar-club στο λιμανι στη θεσσαλονικη..

 

Κ αυτα που συμβαινουν πραγματικα νιωθω πως η ανθρωπινη ελληνικη φυλη εχει φτασει στον αποπατο του μεγαλυτερου βοθρου!!

 

Μπαινουμε σε ενα κ γινοταν το αδιαχωρητο!! νερο να πετουσες στον αερα κατω στο πατωμα δεν θα φτανε. Ολες οι μουρες ξινισμενες επειδη δεν μπορουσαν να παρουν αερα κ ενα σωρο βλακες να προσποιουνται οτι περνανε τελεια! Τι υποκρισια θεε μου!!

Φυγαμε κατευθειαν απο εκει σφαιρα γιατι απλα αυτο ηταν τυραννια κ οχι διασκεδαση..

Ειναι δυνατον να βγαινεις για να σε πατανε???

Το μαγαζι χωρουσε συνολο 200ατομα κ μεσα υπηρχαν 500!!! :o :o :o

 

Επειτα πηγαμε σε ενα παρεμφερες μαγαζι οπου τα πραγματα ηταν πιο νορμάλ, γεματο μεν αλλα μπορουσες κ να χορεψεις ρε αδερφε εαν ηθελες!

Κ οσες ωρες κατσαμε εκει παρατηρουσα τον κοσμο να μην κουνιεται, να παιζει λιγο τα γονατα κ καλα χωρευω κ μονο αυτο.. αντε κανα 2 κοπελιες χωρευαν σε τραπεζια (παντα υπο την επηρρεια αλκοολ εννοειται) κ 10 καφροι απο κατω να τους πεφτουν τα σαλια κ ολοι καταλαβαινετε τι εννοω..

 

Διασκεδαση μηδεν! Αν ομως επαιζε beatles, elvis κ γενικοτερα 80's disco τραγουδια ολοι πιστευω θα χορευαν κ θα περνουσαν καλα κ χωρις τονους αλκοολ!

Εχουν αλλο ρυθμο αυτα τα τραγουδια, ειναι χορευτικά! δεν ειναι σαν την καθε 6μηνιτικη βλακεια που βγαινει κ ολοι το θεωρουν χιτ της χρονιας κ πιπες μπλε κ μετα το ξεχασανε.

 

Ενα αλλο πραγμα που μου εσπασε τα νευρα ειναι οταν αρχισε να παιζει ενα χιπ χοπ τραγουδι αγγλοφωνο κ ο τραγουδιστης παιδια γαυγιζε κανονικα κ δεν εβγαζες γρι απο αυτα που ελεγε! κ ολοι να ξεκινανε κ καλα να χορευουν χιπ χοπ! ετσι ξαφνικα! τα πρωτα 10 δευτερολεπτα του τραγουδιου μονο φυσικα, ισα ισα για να φανουν.

Κ μετα μου λενε για το death metal πως μπορεις κ τα ακους αυτα δεν καταλαβαινω γρι απο αυτα που λεει απορω μαζι σου. κ αν ακουγατε παιδια την χιπ χοπ μαλακια που επαιζε ηταν σαν να ακους cradle of filth σε συνδυασμο με behemoth! :o :o :o

 

Ενα αλλο σπαστικο ειναι οι φωτογραφιες!!! βλεπεις μια παρεα κοριτσιων στο κλαμπ να μην χορευει κ να μην μιλανε καν μεταξυ τους κ γενικα να περνανε χαλια ωσπου ξαφνικα βγαζει η μια την ψηφιακη της απο την τσαντα!! κ ηταν λες κ εγινε ανασταση!!

χαμογελα, ποζες, κ βγαλε με ετσι, κ βγαλε με αλλιως, κ δεν μ'αρεσει αυτη κ αστα να πανε!

κ μετα τις ανεβαζουν facebook με τιτλο περναμε τελεια! Ποση υποκρισια θεε μου! >:(

 

Δεν ξαναβγαινω σε παρομοια μαγαζια!

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

 

  ενα σωρο βλακες να προσποιουνται οτι περνανε τελεια! Τι υποκρισια θεε μου!!

 

κ 10 καφροι απο κατω να τους πεφτουν τα σαλια κ ολοι καταλαβαινετε τι εννοω..

 

Ένα αλλο σπαστικο ειναι οι φωτογραφιες!!! βλεπεις μια παρεα κοριτσιων στο κλαμπ να μην χορευει κ να μην μιλανε καν μεταξυ τους κ γενικα να περνανε χαλια ωσπου ξαφνικα βγαζει η μια την ψηφιακη της απο την τσαντα!! κ ηταν λες κ εγινε ανασταση!!

χαμογελα, ποζες, κ βγαλε με ετσι, κ βγαλε με αλλιως, κ δεν μ'αρεσει αυτη κ αστα να πανε!

κ μετα τις ανεβαζουν facebook με τιτλο περναμε τελεια! Ποση υποκρισια θεε μου! >:(

 

Δεν ξαναβγαινω σε παρομοια μαγαζια!

 

Πλέον στα μαγαζιά πηγαίνουν για να δειχτούνε κ όχι να περάσουν καλά.

Κ οι γκόμενες για να τραβήξουν την προσοχή γίνονται ελεϊνές κ 3άθλιες!!!

Τα καλά μαγαζιά σπανίζουν...αναλάγος κ το είδος που ακούει κ ο καθένας φυσικά ;)

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Παντως παιδια δεν ειναι μονο τα κλαρινα κ τα σκυλαδικα το θεμα.

 

Πριν το πασχα αναγκάστηκα να παω με την κοπελα μου για να μην της χαλασω το χατιρι σε ενα bar-club στο λιμανι στη θεσσαλονικι..

 

Κ αυτα που συμβαινουν πραγματικα νιωθω πως η ανθρωπινη ελληνικη φυλη εχει φτασει στον αποπατο του μεγαλυτερου βοθρου!!

 

Μπαινουμε σε ενα κ γινοταν το αδιαχωρητο!! νερο να πετουσες στον αερα κατω στο πατωμα δεν θα φτανε. Ολες οι μουρες ξινισμενες επειδη δεν μπορουσαν να παρουν αερα κ ενα σωρο βλακες να προσποιουνται οτι περνανε τελεια! Τι υποκρισια θεε μου!!

Φυγαμε κατευθειαν απο εκει σφαιρα γιατι απλα αυτο ηταν τυραννια κ οχι διασκεδαση..

Ειναι δυνατον να βγαινεις για να σε πατανε???

Το μαγαζι χωρουσε συνολο 200ατομα κ μεσα υπηρχαν 500!!! :o :o :o

 

Επειτα πηγαμε σε ενα παρεμφερες μαγαζι οπου τα πραγματα ηταν πιο νορμάλ, γεματο μεν αλλα μπορουσες κ να χορεψεις ρε αδερφε εαν ηθελες!

Κ οσες ωρες κατσαμε εκει παρατηρουσα τον κοσμο να μην κουνιεται, να παιζει λιγο τα γονατα κ καλα χωρευω κ μονο αυτο.. αντε κανα 2 κοπελιες χωρευαν σε τραπεζια (παντα υπο την επηρρεια αλκοολ εννοειται) κ 10 καφροι απο κατω να τους πεφτουν τα σαλια κ ολοι καταλαβαινετε τι εννοω..

 

Διασκεδαση μηδεν! Αν ομως επαιζε beatles, elvis κ γενικοτερα 80's disco τραγουδια ολοι πιστευω θα χορευαν κ θα περνουσαν καλα κ χωρις τονους αλκοολ!

Εχουν αλλο ρυθμο αυτα τα τραγουδια, ειναι χορευτικά! δεν ειναι σαν την καθε 6μηνιτικη βλακεια που βγαινει κ ολοι το θεωρουν χιτ της χρονιας κ πιπες μπλε κ μετα το ξεχασανε.

 

Ενα αλλο πραγμα που μου εσπασε τα νευρα ειναι οταν αρχισε να παιζει ενα χιπ χοπ τραγουδι αγγλοφωνο κ ο τραγουδιστης παιδια γαυγιζε κανονικα κ δεν εβγαζες γρι απο αυτα που ελεγε! κ ολοι να ξεκινανε κ καλα να χορευουν χιπ χοπ! ετσι ξαφνικα! τα πρωτα 10 δευτερολεπτα του τραγουδιου μονο φυσικα, ισα ισα για να φανουν.

Κ μετα μου λενε για το death metal πως μπορεις κ τα ακους αυτα δεν καταλαβαινω γρι απο αυτα που λεει απορω μαζι σου. κ αν ακουγατε παιδια την χιπ χοπ μαλακια που επαιζε ηταν σαν να ακους cradle of filth σε συνδυασμο με behemoth! :o :o :o

 

Ενα αλλο σπαστικο ειναι οι φωτογραφιες!!! βλεπεις μια παρεα κοριτσιων στο κλαμπ να μην χορευει κ να μην μιλανε καν μεταξυ τους κ γενικα να περνανε χαλια ωσπου ξαφνικα βγαζει η μια την ψηφιακη της απο την τσαντα!! κ ηταν λες κ εγινε ανασταση!!

χαμογελα, ποζες, κ βγαλε με ετσι, κ βγαλε με αλλιως, κ δεν μ'αρεσει αυτη κ αστα να πανε!

κ μετα τις ανεβαζουν facebook με τιτλο περναμε τελεια! Ποση υποκρισια θεε μου! >:(

 

Δεν ξαναβγαινω σε παρομοια μαγαζια!

 

εγραψες...αυτη ειναι η ελληνικη πραγματικοτητα 100% σε ολα τα επιπεδα οχι μονο στη μουσικη...κουραγιο

qwertyuiopasdfghjklzxcvbnm

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Παντως παιδια δεν ειναι μονο τα κλαρινα κ τα σκυλαδικα το θεμα.

 

 

Δεν ξαναβγαινω σε παρομοια μαγαζια!

+1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Παντως παιδια δεν ειναι μονο τα κλαρινα κ τα σκυλαδικα το θεμα.

 

Πριν το πασχα αναγκάστηκα να παω με την κοπελα μου για να μην της χαλασω το χατιρι σε ενα bar-club στο λιμανι στη θεσσαλονικι..

 

Κ αυτα που συμβαινουν πραγματικα νιωθω πως η ανθρωπινη ελληνικη φυλη εχει φτασει στον αποπατο του μεγαλυτερου βοθρου!!

 

Μπαινουμε σε ενα κ γινοταν το αδιαχωρητο!! νερο να πετουσες στον αερα κατω στο πατωμα δεν θα φτανε. Ολες οι μουρες ξινισμενες επειδη δεν μπορουσαν να παρουν αερα κ ενα σωρο βλακες να προσποιουνται οτι περνανε τελεια! Τι υποκρισια θεε μου!!

Φυγαμε κατευθειαν απο εκει σφαιρα γιατι απλα αυτο ηταν τυραννια κ οχι διασκεδαση..

Ειναι δυνατον να βγαινεις για να σε πατανε???

Το μαγαζι χωρουσε συνολο 200ατομα κ μεσα υπηρχαν 500!!! :o :o :o

 

Επειτα πηγαμε σε ενα παρεμφερες μαγαζι οπου τα πραγματα ηταν πιο νορμάλ, γεματο μεν αλλα μπορουσες κ να χορεψεις ρε αδερφε εαν ηθελες!

Κ οσες ωρες κατσαμε εκει παρατηρουσα τον κοσμο να μην κουνιεται, να παιζει λιγο τα γονατα κ καλα χωρευω κ μονο αυτο.. αντε κανα 2 κοπελιες χωρευαν σε τραπεζια (παντα υπο την επηρρεια αλκοολ εννοειται) κ 10 καφροι απο κατω να τους πεφτουν τα σαλια κ ολοι καταλαβαινετε τι εννοω..

 

Διασκεδαση μηδεν! Αν ομως επαιζε beatles, elvis κ γενικοτερα 80's disco τραγουδια ολοι πιστευω θα χορευαν κ θα περνουσαν καλα κ χωρις τονους αλκοολ!

Εχουν αλλο ρυθμο αυτα τα τραγουδια, ειναι χορευτικά! δεν ειναι σαν την καθε 6μηνιτικη βλακεια που βγαινει κ ολοι το θεωρουν χιτ της χρονιας κ πιπες μπλε κ μετα το ξεχασανε.

 

Ενα αλλο πραγμα που μου εσπασε τα νευρα ειναι οταν αρχισε να παιζει ενα χιπ χοπ τραγουδι αγγλοφωνο κ ο τραγουδιστης παιδια γαυγιζε κανονικα κ δεν εβγαζες γρι απο αυτα που ελεγε! κ ολοι να ξεκινανε κ καλα να χορευουν χιπ χοπ! ετσι ξαφνικα! τα πρωτα 10 δευτερολεπτα του τραγουδιου μονο φυσικα, ισα ισα για να φανουν.

Κ μετα μου λενε για το death metal πως μπορεις κ τα ακους αυτα δεν καταλαβαινω γρι απο αυτα που λεει απορω μαζι σου. κ αν ακουγατε παιδια την χιπ χοπ μαλακια που επαιζε ηταν σαν να ακους cradle of filth σε συνδυασμο με behemoth! :o :o :o

 

Ενα αλλο σπαστικο ειναι οι φωτογραφιες!!! βλεπεις μια παρεα κοριτσιων στο κλαμπ να μην χορευει κ να μην μιλανε καν μεταξυ τους κ γενικα να περνανε χαλια ωσπου ξαφνικα βγαζει η μια την ψηφιακη της απο την τσαντα!! κ ηταν λες κ εγινε ανασταση!!

χαμογελα, ποζες, κ βγαλε με ετσι, κ βγαλε με αλλιως, κ δεν μ'αρεσει αυτη κ αστα να πανε!

κ μετα τις ανεβαζουν facebook με τιτλο περναμε τελεια! Ποση υποκρισια θεε μου! >:(

 

Δεν ξαναβγαινω σε παρομοια μαγαζια!

 

Φίλε zampination  καθόλου δε θέλω  να σε προσβάλλω αλλά δεν μπορώ να μην το πω πραγματικά. Διάβασα τις 2 πρώτες παραγράφους του κειμένου σου.

 

Δεν μπορείς να μιλάς για τον απόπατο του βόθρου που έχει φτάσει η ελληνική φυλή και να γράφεις τη Θεσσαλονίκη "θεσσαλονικι" ενώ το κείμενό σου να μην έχει ούτε ένα τόνο.

Ενωμοτάρχης

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Επισκέπτης
Αυτό το θέμα είναι πλέον κλειστό για περαιτέρω απαντήσεις.

×
×
  • Δημοσιεύστε κάτι...

Τα cookies

Τοποθετήθηκαν cookies στην συσκευή σας για να είναι πιο εύκολη η περιήγηση στην σελίδα. Μπορείτε να τα ρυθμίσετε, διαφορετικά θεωρούμε πως είναι OK να συνεχίσετε. Πολιτική απορρήτου