Προς το περιεχόμενο

The Accureacy - The Cure tribute band


Babtua

Προτεινόμενες αναρτήσεις

Το νεο, ανανεωμενο με νεες ηχογραφησεις και φωτογραφιες της μοναδικης ( ; ) The Cure tribute band στην Ελλάδα, MySpace profile:

 

http://www.myspace.com/theaccureacy

 

l_bad376a0506b45838e763aed9302b276.jpg

 

The Accureacy is the first, only, and best The Cure tribute band currently in Greece. Or, maybe not the first or only, but surely the best!

 

Formed in late October 2009 in Thessaloniki, Greece, the band started taking shape in the head of bassist J.P. (of ex-Babtua Cuctua, currently Sugarmate and Background Noise Suppression fame) quite a few years before. J.P. shared his vision with guitarist/keyboardist G.D. (of ex-Babtua Cuctua and Vintage & Used fame as a drummer) - an old friend and Cure fan too - and started looking for other devoted members too. A difficult task. Some years later, J.P. - not forgetting his vision - he came across guitarist D.K. on YouTube, playing The Cure guitar tracks in his videos. And as fate had it, he happened to live nearby J.P.'s home! The timing was perfect as drummer S.C. (J.P.'s fiancee) was finally up to The Cure drumming tasks too, after some years of drums learning. The final touch was vocalist C.K. (of ex-AVVH MEPA, currently Sonic Tramps and Background Noise Suppression fame), a fellow friend and singer, whose voice was remarkably close to our beloved R.S.! And so, The Accureacy was born - a name chosen to pay tribute to The Accuracy song, contain and sound "The Cure" in it and remind our commitment to sound and feel as accurate to the original as possible.

 

At the moment we are currently working to prepare our full Cure playlist. Check out some home studio recorded tracks, some are from our first ever home rehearsals, recording with a single ambience mic, and some are more recent and better recorded. All tracks are one-take undubbed, live, home rehearsals at J.P's and S.C's home studio.

 

We are planning a massive more-than-2-hours-of-TheCure-heaven live playlist of more than 30 songs, featuring all major classics plus many diehard-fan favourites! And that would be only the beginning...

 

UPDATE: The first "basic" playlist of 27 songs is already rehearsed and ready. Onwards...

Αρβύλες...

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

ως αθεράπευτα κολλημένος με την ίδια μπάντα θα είμαι λίγο ωμός  ;D

 

o CK δεν το 'χει  :'(

 

ακούω το κομψοτέχνημα just like heaven και τoν ακούω να ξεκινάει με  sow me sow me sow me αντί για show me, δηλαδή ούτε τη στοιχειώδη προφορά, το δε ιδιωματικό ηχόχρωμα του Τεράστιου ούτε καν το θυμίζει

 

"remarkably close" ???????

 

οι υπόλοιποι έχουν περιθώριο να ανέβουν και να "πείσουν"

 

πάντως το εγχείρημα δεν είναι καθόλου εύκολο

 

εντελώς φιλικά!  :)

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Πολυ καλοί μπράβο παιδιά!! Πλησιάζεται πάρα πολύ στην ατμόσφαιρα των Cure! ;D

Μόνο παράπονο η φωνή θα ήθελε περισσότερο απόγνωση, παράνοια και ψυχή.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

εμενα δεν με χαλαει αυτο που ακουσα!

βεβαια δεν εκανα παρα ενα γρηγορο ακουσμα!

με χαρα μου ειδα πως υπαρχουν μερικα απο τα αγαπημενα μου κομματια!

φυσικα δεν εχετε ειναι ευκολο να αποδωθουν σωστα τα κομματια, οχι τοσο λογω παικτικων δυσκολιων οσο της ατμοσφαιρας!

με χαρα μου βλεπω οτι τα παιζετε ''χαρτι''! :)

 

καλα κουραγια!

πανελιστας και ανταρτομαχητης....

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Thanks...  :)

 

Τα κομματια ειναι one-take απο προβα και μαλιστα σπιτικη... Ειδικα για το Just Like Heaven, μιλαμε για τη δευτερη προβα που καναμε ποτε ως μπαντα, ηχογραφημενη πολυ προχειρα και ο CK δεν ηξερε καλα καλα το κομματι (δυστυχως αντε να βρεις performer που να ειναι και ορκισμένος οπαδός...). Το remarkably close αναφερόταν στη χροιά και όχι στην προφορά και προσωπικά (και όχι μόνο) νομίζω πως μοιάζει. Ή τέλος πάντων ταιριάζει, όπως θέλεις δες το...

 

Και φυσικά δε στοχεύουμε σε ηχογραφήσεις (αυτό το κάνουν οι ίδιοι οι Cure) αλλά σε live, που ούτε η περίεργη προφορά, ούτε η απόγνωση/ψυχή κλπ δεν αποδίδονται από καμία tribute band, πολλές φορές και από τους ίδιους τους Cure. Πόσο μάλλον να αποτυπωθεί σε μια πρόχειρη ηχογράφηση σε συνθήκες σπιτιού με 3-4 μικρόφωνα, σε πρόβα one-take (ειδικά το JLH ήταν με 1 μικρόφωνο στη μέση του δωματίου και πολύ πρώιμη ηχογράφηση...). Και, δεν είμαστε μίμοι. Αποδίδουμε τα κομμάτια όπως εμείς τα έχουμε εμπεδώσει. Τώρα αν ενόχλησε η φράση "remarkably close", θα αφήσω την κοινή λογική να δώσει εξήγηση γιατί τη χρησιμοποίησα...

 

Αυτά για το αντικειμενικό μέρος του θέματος, για το υποκειμενικό φυσικά ο καθένας έχει τις προτιμήσεις του... Θα προέτρεπα λοιπόν, για να μη μακρυγορώ και παραξηγηθεί και αυτή η αμυντική στάση μου, να μας ακούσετε από κοντά όταν (αν) κάνουμε κάποιο live στην περιοχή σας. Και αν δε σας αρέσει, απλά μη μας ξαναπροτιμήσετε.  ;)

 

Ευχαριστω και παλι!

Αρβύλες...

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

φυσικα και αναφερόταν στη χροιά το "remarkably close", ωστόσο το βρήκα τραβηγμένο

 

η προφορά είναι μάλλον εύκολο να βελτιωθεί αν του επισημάνετε τα λάθη του, δεν μιλάμε για προφορά λονδρέζου, απλα  για τα στοιχειώδη, να μη λέει το sh σαν s

 

ο Smith τραγουδάει σχεδόν όλα τα τραγούδια μ' αυτό το παράπονο/θλίψη/κλάψα που αποτελεί την υπογραφή του, και που δεν άκουσα ούτε στο ελάχιστο

 

και όχι δεν με "ενόχλησε", η λέξη "ενόχλησε" είναι κι αυτή τραβηγμένη  ;D

 

με βάση τα όσα λές για πρόβες και συνθήκες ηχογράφησης, πάτε πολύ καλά

 

βάλτε όμως και το pictures of you στο πρόγραμμα... και φωνάξτε με να κάνω φωνητικά σ' αυτό...  ;D

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

θα ηταν καλυτερα,αν ανεβαζαμε να ακουσετε τα τραγουδια αρτια ηχογραφημενα και μετα απο πολλες προβες,αλλα δε καναμε κατι τετοιο,προτιμησαμε να ειμαστε απο την αρχη ζωντανοι με τα λαθη μας,που σαφως αναγνωριζουμε αλλα δε κολλαμε στο "sh" ή στο "s",πες μας ρε φιλε πως προφερεται το "shit" και να σου πω κατι,δεν ακουω μπαντες οπως wham,"με" αρεσει ομως η beyonce...δε μ'αρεσουν οι "gay" τυποι,δεν εχω προβλημα θελω να πω αν δε με ενοχλουν.

 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

να υποθέσω πως είσαι η φωνή της μπάντας;

 

το shit προφέρεται όπως "σσσσσκατά", το 'χει η λέξη μάλλον

 

δεν καταλαβαίνω όμως πώς μπλέχτηκαν οι Wham η Beyonce και οι ομοφυλόφιλοι στο θέμα, κάτι μου έχει ξεφύγει μάλλον

 

η ποιότητα ηχογράφησης δεν με ενδιαφέρει προσωπικά στο συγκεκριμένο ζήτημα, με ενδιαφέρει η απόδοση του ύφους της μπάντας που μου έχει χαρίσει ανεπανάληπτες στιγμές (*), πάντως όπως ήδη έγραψα αν έχετε βγάλει αυτό το αποτέλεσμα με λίγες πρόβες πάτε πολύ καλά και θα σας παρακολουθώ (και θα ζηλεύω κιόλας που έχετε φτιάξει αυτή την παρέα)

 

 

 

 

 

 

 

 

(*) ναι ξέρω δεν σας ενδιαφέρει τι με ενδιαφέρει  ;D

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργήστε λογαριασμό

Γραφτείτε στην παρέα μας. Είναι εύκολο!

Δημιουργία λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Σύνδεση
×
×
  • Δημοσιεύστε κάτι...

Τα cookies

Τοποθετήθηκαν cookies στην συσκευή σας για να είναι πιο εύκολη η περιήγηση στην σελίδα. Μπορείτε να τα ρυθμίσετε, διαφορετικά θεωρούμε πως είναι OK να συνεχίσετε. Πολιτική απορρήτου