Προς το περιεχόμενο

Ενδεχόμενη απάτη μέσω Internet?


Προτεινόμενες αναρτήσεις

  • Moderator

Τον περασμένο Αύγουστο παρήγγειλα ένα σώμα strat σε Candy Apple Red από ένα μικρό μαγαζί στην Αγγλία. Ο τύπος φτιάχνει μανίκια και σώματα για strat - tele και κυρίως πουλάει μέσω ebay. Χτύπησα (ebay) ένα μανίκι το οποίο μου φαίνεται γενικώς ΟΚ (αν και δεν το έχω βάλει σε κάποια κιθάρα....). Είχε κάποιες μικροατέλειες (στις ακμές των τάστων και στο φινίρισμα -tinted nitro)

Παρόλα αυτά θεώρησα πως αξίζει να παραγγείλω ένα σώμα καθώς είναι λιγότερο περίπλοκο σαν κατασκευή από ένα μανίκι.

Κατέβαλα 75 λίρες προκαταβολή μέσω PayPal. Σε 2 μήνες (όσο είχαμε συμφωνήσει) μου έστειλε φωτογραφίες και με ενημέρωσε να καταβάλλω περίπου άλλες 80 λίρες για αποπληρωμή του συνολικού κόστους των 155 λιρών. Οι φωτογραφίες έδειχναν ένα σώμα με διαφορετική απόχρωση από αυτή που είχαμε συμφωνήσει. Σε σχετικό email μου απάντησε άμεσα λέγοντας ότι φταίει ο φωτισμός.

Πλήρωσα άλλες 80 λίρες μέσω PayPal και μου έστειλε ένα σώμα το οποίο είχε μία σειρά από προβλήματα:

1. Ηταν φανερά λάθος χρώμα.

2. Είχε αρκετές γρατζουνιές και χτυπήματα

3. Είχε λάθος διαστάσεις στην υποδοχή για το μανίκι (που είχε κατασκευάσει ο ίδιος) με αποτέλεσμα να χρειάζεται ρουταρισμα. (3-4 χιλιοστά ...δεν ήταν δουλειά για γυαλόχαρτο)

 

Επικοινώνησα μαζί του και του είπα ότι είναι απαράδεκτο. Το επέστρεψα και μου έγραψε ένα απολογητικό email ότι είχε οικογενειακά προβλήματα, ότι έκανε λάθος ο τεχνίτητς κλπ κλπ...) Προσφέρθηκε είτε να μου επιστρέψει τα χρήματα είτε να φτιάξει ένα καινούριο.

 

Μετά από λίγη σκέψη 2-3 ημερών αποφάσισα ότι δεν έχω όρεξη να ψάχνω για σώμα και του είπα (εδώ έκανα τη μ@λ@κία) να φτιάξει ένα καινούριο.

 

Από το Νοέμβριο, ακόμα περιμένω. Του εχω στείλει περί τα 10 email και έχω πάρει μόλις 2 απαντήσεις η τελευταία 3 εβδομάδες πριν η οποία έλεγε ότι έχει σκοπό να το στείλει σε 1-2 εβδομάδες. Όταν οι 2 εβδομάδες παρήλθαν του έγραψα ότι αν δεν έχει σκοπό να το στείλει άμεσα τον παρακαλώ να μου επιστρέψει τα χρήματα και ότι διαφορετικά θα απευθυνθώ στο PayPal.

 

Πέρασε και μία 3η εβδομάδα χωρίς καμμία απάντηση.

Του έστειλα SMS. Προσπάθησα να επικοινωνήσω μέσω SKYPE. Μηδέν.

Ξέρω ότι το Paypal μάλλον δεν με καλύπτει για πληρωμές τόσους μήνες πριν.

 

Τι άλλες δυνατότητες έχω?

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Απαντήσεις 22
  • Πρώτη
  • Τελευταία

Περισσότερες συμμετοχές

Περισσότερες συμμετοχές

Το pay pal σε καλύπτει μέχρι 45 μέρες! Αν έχουν περάσει παραπάνω, άστο!

 

Αφού είδες κι εσύ ότι ο τύπος ήταν για τον @εο τι το ήθελες και ξαναπήρες.... :roll:

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Το συγκεκριμενο χρωμα φαινεται πως ειναι καταραμμενο (CAR). Εχω παραγγειλει απο τις 10 Ιανουαριου ενα σωμα και εγω σε μαγαζι των Ιωα ννινων (το οποιο τα περνει απο goeldo) και ακομα τιποτα........Tη μια φορα εγινε μπερδεμα με τα φαξ αλλα η μεγαλη γκαντεμια ηταν οταν η παρτιδα σωματων της goeldo που ειχε και το δικο μου σωμα εγινε λαθος στο neck pocket και βγηκε εκτος fender specs (δεν χωραει ο λαιμος) και ολη η παρτιδα αχρηστευτηκε και τωρα περιμενω την καινουργια (πλακα πλακα, μηπως αυτος αγορασε μισοτιμης τα αχρηστα αυτα σωματα και προσπαθει να τα σπρωξει?????)

 

Παντως νομιζω κοιταξε λιγο τις προθεσμιες για claim.....δεν βαζω το χερι μου στη φωτια αλλα νομιζω σε 90 ημερες απο την αγορα μπορεις να ανοιξεις dispute στο paypal την οποια μπορεις να escalate σε claim μεσα σε 20 ημερες απο οταν ανοιξες το dispute.....ριξε μια ματια στο paypal να δεις αν ειναι αυτες οι προθεσμιες μηπως τυχον μπορεις ακομα να κανεις κατι

2 things are infinite:the universe&human stupidity

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Moderator

Το PayPal μάλλον δεν θα με καλύψει. Αν και πουλάει συνεχώς μέσω ebay και εισπράττει μέσω PayPal. Έχουν περάσει πάνω από 6 μήνες από τότε που πλήρωσα. :cry: :cry: :cry:

 

Σε σχέση με το γιατι επέμεινα να παραγείλω από τον τύπο....τι να πώ...Απορώ με την καρδιά μου......Τον λυπήθηκα με το email που μου έστειλε. :wink: Με έπεισε ότι ήταν ένα μεμονωμένο ατυχές περιστατικό. (Και ακόμα πιστεύω ότι μπορεί να είναι και έτσι)

 

Στο ebay έχει feedback περίπου 400 και 99.9% positive με κομμάτια που φτιάχνει μόνος του.

Απλά έκανα το λάθος και πήγα εκτός ebay.

Και το μανίκι που έχω από αυτόν, εκτός από τα τάστα που 1-2 γρατζουνάνε οι ακμές τους (και θα τα λειάνω μόνος μου έτσι κι αλλιώς) πρέπει να παραδεχτώ ότι είναι εξαιρετικά εμφανίσιμο. Είναι και 2 piece, maple on maple.

 

Δεν θα τα βάψω και μαύρα για 230 Ευρώ απλά αναρωτιέμαι αν μπορώ να κάνω κάτι για να τα διεκδικήσω. Ίσως να είναι και υποχρέωσή μου να ενημερώσω, αλλά μέχρι να κλείσω την υπόθεση δεν θέλω να δώσω εδώ τη διεύθυνσή του καθώς παρακολουθεί σχολαστικά από του του έρχονται hits στη σελίδα του, και αν καταλάβει ότι τον κράζω εδώ μπορεί και να δυσκολέψω την κατάσταση.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Το PayPal μάλλον δεν θα με καλύψει. Αν και πουλάει συνεχώς μέσω ebay και εισπράττει μέσω PayPal. Έχουν περάσει πάνω από 6 μήνες από τότε που πλήρωσα. :cry: :cry: :cry:

 

Σε σχέση με το γιατι επέμεινα να παραγείλω από τον τύπο....τι να πώ...Απορώ με την καρδιά μου......Τον λυπήθηκα με το email που μου έστειλε. :wink: Με έπεισε ότι ήταν ένα μεμονωμένο ατυχές περιστατικό. (Και ακόμα πιστεύω ότι μπορεί να είναι και έτσι)

 

Στο ebay έχει feedback περίπου 400 και 99.9% positive με κομμάτια που φτιάχνει μόνος του.

Απλά έκανα το λάθος και πήγα εκτός ebay.

Και το μανίκι που έχω από αυτόν' date=' εκτός από τα τάστα που 1-2 γρατζουνάνε οι ακμές τους (και θα τα λειάνω μόνος μου έτσι κι αλλιώς) πρέπει να παραδεχτώ ότι είναι εξαιρετικά εμφανίσιμο. Είναι και 2 piece, maple on maple.

 

Δεν θα τα βάψω και μαύρα για 230 Ευρώ απλά αναρωτιέμαι αν μπορώ να κάνω κάτι για να τα διεκδικήσω. Ίσως να είναι και υποχρέωσή μου να ενημερώσω, αλλά μέχρι να κλείσω την υπόθεση δεν θέλω να δώσω εδώ τη διεύθυνσή του καθώς παρακολουθεί σχολαστικά από του του έρχονται hits στη σελίδα του, και αν καταλάβει ότι τον κράζω εδώ μπορεί και να δυσκολέψω την κατάσταση.[/quote']

 

Κοίτα δε νομίζω να στα φάει! Απλά θα μάλλον θα σε αργίσει λίγο! Μπορεί όντως να έχει προβλήματα, όχι ότι αυτό τον δικαιολογεί βέβαια.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

+1, μπορεί να έχει πρόβλημα με κάποιον προμηθευτή π.χ. ή κάποιο πρόβλημα υγείας.

Απλά είναι απαράδεκτος που δεν σε ειδοποίησε.

I can actually hear difference between neck joints.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Τι άλλες δυνατότητες έχω?

 

Παιδιά, από το ίντερνετ να αγοράζετε ΜΟΝΟ τυποποιημένα προϊόντα και ΜΟΝΟ από μεγάλες εταιρείες. Οτιδήποτε άλλο εμπεριέχει ρίσκο.

Reading The Fucking Manual

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Τι άλλες δυνατότητες έχω?

 

Παιδιά' date=' από το ίντερνετ να αγοράζετε ΜΟΝΟ τυποποιημένα προϊόντα και ΜΟΝΟ από μεγάλες εταιρείες. Οτιδήποτε άλλο εμπεριέχει ρίσκο.[/quote']

 

Καλά μη γίνεσαι απόλυτος!! Συνήθως από μικρούς και ανεξάρτητους βρίσκεις και τα καλύτερα πράγματα! Απλά θέλει προσοχή, σωστή σκέψη και αποφυγή πράξεων του τύπου τον λυπήθηκα ή του έδωσα άλλη μια ευκαιρία κτλ. Το ψόφιο ψάρι βρομάει από το κεφάλι :wink:

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Καλα το χειροτερο ειναι καποια μαγαζια του στυλ "παρτε με 5 δολλαρια ενα OASYS και θα σου στειλουμε δώρο και 2 ωραίες υπάρξεις" και το ακομα χειροτερο είναι ότι υπάρχει κόσμος που δίνει πιστωτικές σε αυτούς και μετα βγαίνει στα καναλια και διαμαρτύρεται....:lol:

Time is just a fraction of the sine.......

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Moderator

Νεμοοο δεν είμαι έτσι ρε συ.....

Εξάλλου είχα ήδη μία καλή εμπειρία με αυτόν μέσω ebay (εξαιρετικός στην επικοινωνία - μέσα σε 1 ώρα) πριν και μετά την πώληση.

Εκεί που έκανα το ατόπημα ήταν που δεν δέχθηκα αμέσως το refund (μου το πρότεινε), και αποφάσισα να του δώσω άλλη μία ευκαιρία.

Έχω την εντύπωση οτι απλά δίνει απόλυτη προτεραιότητα στο ebay επειδή φοβάται το negative feedback.

Πιστεύω ότι δεν είχε ξαναφτιάξει το συγκεκριμένο χρώμα και κάνει τη μια απόπειρα μετά την άλλη μέχρι να το πετύχει και εν τω μεταξύ με δουλεύει ψιλό γαζί (και με γράφει - αφού ουσιαστικά ξέρει ότι μου ειναι πολύ δύσκολο να διεκδικήσω τα λεφτά). :twisted: :twisted: :twisted:

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργήστε λογαριασμό

Γραφτείτε στην παρέα μας. Είναι εύκολο!

Δημιουργία λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Σύνδεση

×
×
  • Δημοσιεύστε κάτι...

Τα cookies

Τοποθετήθηκαν cookies στην συσκευή σας για να είναι πιο εύκολη η περιήγηση στην σελίδα. Μπορείτε να τα ρυθμίσετε, διαφορετικά θεωρούμε πως είναι OK να συνεχίσετε. Πολιτική απορρήτου