Προς το περιεχόμενο

Bοήθεια σχετικά με buzzing σε squier tele cv 50's!


Προτεινόμενες αναρτήσεις

Γειά σας και επισήμως. Αν και παρακολουθώ το φόρουμ αρκετό καιρό αυτή είναι η πρώτη φορά που γράφω και έχει να κάνει με το εξής:

Πρόσφατα έγινα ο ευτυχής κάτοχος μιας classic vibe 50's telecaster και μπορώ να πω πως είμαι ενθουσιασμένος. Επίσης ακουλούθησα στο μέτρο που μπορούσα τις οδηγίες του SF για το βασικό setup της κιθάρας αλλά παρόλα αυτά εντοπίζω μπαζάρισμα στο 7ο τάστο της Μι μπάσσο και στο 3ο της Λα. Τι είναι το πιθανότερο να φταίει για αυτό? Εκτός απο αυτό όλα τα υπόλοιπα ακόμα και τα intonation είναι άψογα.

Ευχαριστώ για το χρόνο σας προκαταβολικά. :D

"May the G.A.S be with you"

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Απαντήσεις 22
  • Πρώτη
  • Τελευταία

Περισσότερες συμμετοχές

Περισσότερες συμμετοχές

εφοσον η κιθαρα ειναι ολοκαινουργια..καλυτερο θα ταν,εφοσον ακολουθησες τις οδηγιες για το σετ απ να την πηγαινες σε καναν μαστορα να στην τσεκαρει..να δει γενικως πως ανταποκρινεται το μπρατσο στις ρυθμισεις..απο νετ την πηρες?καλοριζικη :)

ΠΟΙΑΝΟΥ ΠΑΠΑΓΑΛΑΚΙ ΕΙΜΑΙ??

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Χωρις να θελω να ξεσηκώσω αντιδράδεις (υπάρχουν πολλοι που θα διαφώνησουν μαζι μου), η ΠΡΟΣΩΠΙΚΗ μου εμπειρια απο 2 (δυο) φεντερ που ειχα, μια classic player 60'ς και μια american standard 2008 ειναι πως ΟΤΙ setup και να έκανα (και εγω και μαστορες), οι κιθάρες συνέχιζαν να τριζουν σε πολλά σημεια. Χαμηλο action δεν πετύχαινα με τιποτα. Προφανώς το quality control στο fretwork της φεντερ ειναι για τα μπαζα. Εχω τρομοκρατηθει πολυ και δεν αγοράζω αλλη φεντερ, αν και μου αρεσει παρα πολυ ο ηχος τους....Καλα ξεμπερδέματα.

 

Υ.Γ. Ναι, εννοειται πώς ακολουθήθηκαν οι προδιαγραφες  σχετικα με radius/υψος καθε χορδης χωριστα.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Αν καποιος θελει να πετυχει το ΥΠΕΡΒΟΛΙΚΑ χαμηλο action στο οποιο αρεσκονται οι...νεοι σημερα... ;D θα πρεπει να παει η κιθαρα για custom FRET DRESS συμφωνα με τα γουστα και το παικτικο στυλ του παικτη,κατι που αλλωστε ολες οι κιθαρες μαζικης παραγωγης χρειαζονται ετσι κι αλλοιως κατα τη γνωμη μου αν καποιος θελει πολυ χαμηλο action (σε συνδιασμο με ολοϊσιο μπρατσο με ελαχιστο relief).

 

Αν καποιος θελει ΚΑΝΟΝΙΚΟ action δεν θα εχει κανενα προβλημα με οποιαδηποτε Fender παραγωγης.

 

Το προβλημα ειναι οτι καποιοι παικτες θελουν παρα πολυ χαμηλο action επειδη εχουν συνηθισει σε μεταλλαδικες κιθαρες με flat radius & πολυ μεγαλα ταστα & ξαφνικα παιζουν με Fender & ....ζαλιζονται... ;D

 

Εξαιρουνται οι American Deluxe στις οποιες οντως γινεται fret dress για action "σαυρα". :)

 

Παντως ειναι κριμα να ρυθμιζετε τις Fender σας με υπερβολικα χαμηλο action μια και ολος ο ηχος τους goes out the window.....

 

Επισης φανταζομαι οτι μιλας για τριξιμο που ακουγεται απο τον ΕΝΙΣΧΥΤΗ και οχι για ακουστικο τριξιμο,το οποιο βεβαιως δεν πρεπει να σε απασχολει.

www.soundcloud.com/superfunk12

https://superfunk12.wordpress.com/

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Superfunk, γενικα εχεις δικιο αλλα κριμα δεν ειναι (λεω εγω τωρα) να σκας χιλιαρικο και να μην εχει η κιθαρα fret dressing της προκοπης? Θα το τσεκαρω παντως αυτο για τις deluxe... Oi gibson παντως που εχω (sg standard και LP standard) μια χαρα σαυρες ειναι, και δεν τις λες και μεταλλαδικες.... η φεντερ δλδ γιατι να μην μπορει?

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Προφανως παιζεις με πολυ χαμηλο action,εγω σε καμμια απο τις πολλες (και διαφορων κατηγοριων τιμων) Fender που εχω δεν εχω προβλημα,εννοειται πως μια κιθαρα των 200-800 ευρω ειναι αδυνατον να εχει fret dress επιπεδου Suhr (δεν το επιτρεπουν οι κανονες κοστους/τιμης πωλησης).

 

Αν σου αρεσει ο ηχος της Fender δωσε εκει 40 ευρω σε ενα μαστορα να στην κανει τζιτζι & να παιζεις με το action του Santana... ;D για αυτο σκας? :)

www.soundcloud.com/superfunk12

https://superfunk12.wordpress.com/

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Oi gibson παντως που εχω (sg standard και LP standard) μια χαρα σαυρες ειναι, και δεν τις λες και μεταλλαδικες.... η φεντερ δλδ γιατι να μην μπορει?

Με τι χορδές και πόσο action παίζεις, τι ακριβώς θεωρείς χαμηλό?

 

SF, εσύ τι ορίζεις ως ''κανονικό''?

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

SF, εσύ τι ορίζεις ως ''κανονικό''?

 

Εξαρταται απο την κιθαρα,το radius & το ΣΤΥΛ παιξιματος,για τον Pete Townsend ας πουμε ...κανονικο ειναι ενας ποντος ετσι που βαραει... ;D

 

Ενα λογικο action ειναι αυτο που αναφερει στα specs η Fender.Στις δικες μου κιθαρες δεν το...μετραω κι ολας,ειναι ανετο αλλα οχι υπερβολικα χαμηλο και επιτρεπει δυνατο strumming και "αερατο" και σκαστο ηχο στην κιθαρα (παρολο που μπορω να το χαμηλωσω στο θεο,ολες οι κιθαρες μου εχουν περασει απο fret dress,ποτε δεν το κανω μια και σκοτωνει τον ηχο )

www.soundcloud.com/superfunk12

https://superfunk12.wordpress.com/

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Με τι χορδές και πόσο action παίζεις, τι ακριβώς θεωρείς χαμηλό?

 

SF, εσύ τι ορίζεις ως ''κανονικό''?

 

10αρες και το action ειναι χοντρικα-χοντρικα 1,2-1,5mm

 

Εντιτ: να σημειωθει οτι αναφερομαι σε γκιμπσον. Σε φεντερ λογω μεγαλυτερης κλιμακας, με τις ιδιες χορδες, θα επρεπε το action να μπορει να ειναι λιγο χαμηλοτερο.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

10αρες και το action ειναι χοντρικα-χοντρικα 1,2-1,5mm

Στις Gibson αυτό, έτσι? Τόσο περίπου (ίσως και χαμηλότερα) το είχα και εγώ με 11ρες

σε gibsonοειδές, είναι αρκετά χαμηλό και έχουμε καλομάθει (ή κακομάθει) :)

 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργήστε λογαριασμό

Γραφτείτε στην παρέα μας. Είναι εύκολο!

Δημιουργία λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Σύνδεση

×
×
  • Δημοσιεύστε κάτι...

Τα cookies

Τοποθετήθηκαν cookies στην συσκευή σας για να είναι πιο εύκολη η περιήγηση στην σελίδα. Μπορείτε να τα ρυθμίσετε, διαφορετικά θεωρούμε πως είναι OK να συνεχίσετε. Πολιτική απορρήτου